Jump to content
IGNORED

Svet


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

A da ne preterujes malo? Nisam cuo da je bilo takvih incidenata 2003.Inace, ono sto francuzima (i meni) smeta je ovo : burqua.gifAko ti smatras da je ok da zene budu primorane da se tako oblace, onda nista.
predlazem da pocnu da sluze i svinjetinu u menzi. ko nece da jede napolje iz skole! ovo ne moze da se prelomi preko kolena narocito sa istorijom odnosa francuza i njihovih kolonija.
Link to comment
predlazem da pocnu da sluze i svinjetinu u menzi. ko nece da jede napolje iz skole! ovo ne moze da se prelomi preko kolena narocito sa istorijom odnosa francuza i njihovih kolonija.
ne moze preko kolene, inicijativa je dosta trapava, sve to stojikako bi ti to resio?
Link to comment
ne moze preko kolene, inicijativa je dosta trapava, sve to stojikako bi ti to resio?
pustio bi decu da dolaze kakogod obucena u skolu sve dok je sama nastava sekularna. zar je bitno sta devojcica nosi dok slusa o darvinu i sletanju na mesec? ovo nema veze sa sekularizmom vec sa trenutno gorucom debatom koju je sarko pokrenuo o tome sta je francuski nacionalni identitet.inace koliko sam ja shvatio francuzima smeta i ovoIraqi_girl_smiles.jpg
Link to comment
pustio bi decu da dolaze kakogod obucena u skolu sve dok je sama nastava sekularna. zar je bitno sta devojcica nosi dok slusa o darvinu i sletanju na mesec? ovo nema veze sa sekularizmom vec sa trenutno gorucom debatom koju je sarko pokrenuo o tome sta je francuski nacionalni identitet.inace koliko sam ja shvatio francuzima smeta i ovo
Zakon iz 2004. zabranjuje isticanje verskih simbola. Tu spada i ta gore marama, ali i jevrejske kapice, krstace oko vrata itd. U skoli. Neki su to resili uniformama, bluzama, itd., francuzi se u (drzavnoj) skoli oblace "civilno". Nazalost, te devojcice su pre svega zrtve. Zivi stit.
Link to comment

krstaca oko vrata, kao i hasidska molitvena kapa, nemaju istu funkciju kao marama na glavi. takodje koliko ja kapiram moze se u skolu doci s krsticem oko vrata. zakon se odnosi na "primetne" religiozne simbole.eto ja zna mnogo muslimana koji su potpuno sekularni i ne jedu prasetinu. stvar kulture. vecina ljudi iz zemalja magreba ne bi pustili svoju cerku na ulicu bez marame kao sto nase majke ne bi s odobravanjem gledale da im se cerka seta bez brusa po ulici.no ko sto rekoh bespredmetna rasprava. neka deca dolaze u skolu kako hoce dok dolaze skolu i slusaju predavanja. za sve ostalo postoje centri za socijalni rad, drzavna televizija i drugi ideoloski aparati drzave.

Link to comment
vecina ljudi iz zemalja magreba ne bi pustili svoju cerku na ulicu bez marame kao sto nase majke ne bi s odobravanjem gledale da im se cerka seta bez brusa po ulici.
Ovo je apsolutno totalno neistinito. Ogromna vecina arapkinja ide bez marame. U izvestaju pre donosenja zakona stoji da je bilo 806 zabelezenih slucajeva (od otprilike 5 miliona arapa u fr). Od toga je njih 533 pristalo da skine maramu. Imas ovde detalje ako te zanima i ako desifrujes francuskiP.S. I ne radi se o tradiciji i kulturnom nasledju : ja se ne secam da sam video ijednu maramu na ulici na osobi mladjoj od 60 god tamo recimo osamdesetih godina Edited by braca
Link to comment
Ovo je apsolutno totalno neistinito. Ogromna vecina arapkinja ide bez marame. U izvestaju pre donosenja zakona stoji da je bilo 806 zabelezenih slucajeva (od otprilike 5 miliona arapa u fr). Od toga je njih 533 pristalo da skine maramu. Imas ovde detalje ako te zanima i ako desifrujes francuskiP.S. I ne radi se o tradiciji i kulturnom nasledju : ja se ne secam da sam video ijednu maramu na ulici na osobi mladjoj od 60 god tamo recimo osamdesetih godina
to sto to nasledje preskoci generaciju ili dve ne znaci da ne postoji. turska je dobar primer za to. tamo nosenje marame u paradoksalnom obrtu sada moze da znaci i borbu za zensku emancipaciju. ukoliko je odluka da se ili marama ne nosi ili da se ne ide u skolu i tako da se umanje sanse u zivotu naravno da ce svako pristati da skine deo odece.ukoliko je tako malo slucajeva cemu zakon? ocigledno da marame ne predstavljaju problem. i secanje te mozda vara.
Link to comment
A da ne preterujes malo? Nisam cuo da je bilo takvih incidenata 2003.Inace, ono sto francuzima (i meni) smeta je ovo : burqua.gifAko ti smatras da je ok da zene budu primorane da se tako oblace, onda nista.
To sto nisi cuo, ne znaci da nije bilo. Vec sam na forumu postovao ispovesti devojcica koje su pretrpele pravo izivljavanje svojih nastavnika u vreme pocetka implementacije propisa o velovima u skolama, gugluj pa ces naci. A ne vidim kakva je razlika izmedju primoravanja zena da nose feredze i primoravanja da ih ne nose - u oba slucaja zena je objekt ideologije, a ne svesno bice koje se kao nesto pita. Nije ti palo na pamet da ima zena kojima feredze sasvim odgovaraju i koje ne zele da se o njima rasudjuje na osnovu kvaliteta pundje i sminke?edi: inace, vidim vi o skolama. predlozeni zakon apsolutno bi zabranio nosenje feredza na svim javnim mestima. po tom zakonu, feredza ne bi mogla da se nosi na ulici, u tramvaju, na vrhu planine. Samo u svoja 4 zida. Ako to nije diskriminacija na osnovu vere, ne znam sta je - autorima predloga nije stalo do tih zena s maramama, oni zele da ih ne vide u svojoj blizini i nemaju nista protiv da ove sede kuci zabradjene.edit: da, Filbi, Francuzima smeta svako pokrivanje glave. Ovo bi bilo nezakonito:verite-1960-02-g.jpg Edited by vasudeva418
Link to comment
To sto nisi cuo, ne znaci da nije bilo. Vec sam na forumu postovao ispovesti devojcica koje su pretrpele pravo izivljavanje svojih nastavnika u vreme pocetka implementacije propisa o velovima u skolama, gugluj pa ces naci. A ne vidim kakva je razlika izmedju primoravanja zena da nose feredze i primoravanja da ih ne nose - u oba slucaja zena je objekt ideologije, a ne svesno bice koje se kao nesto pita. Nije ti palo na pamet da ima zena kojima feredze sasvim odgovaraju i koje ne zele da se o njima rasudjuje na osnovu kvaliteta pundje i sminke?edi: inace, vidim vi o skolama. predlozeni zakon apsolutno bi zabranio nosenje feredza na svim javnim mestima. po tom zakonu, feredza ne bi mogla da se nosi na ulici, u tramvaju, na vrhu planine. Samo u svoja 4 zida. Ako to nije diskriminacija na osnovu vere, ne znam sta je - autorima predloga nije stalo do tih zena s maramama, oni zele da ih ne vide u svojoj blizini i nemaju nista protiv da ove sede kuci zabradjene.
Kao ni Svajcarci minarete.
Link to comment
ukoliko je tako malo slucajeva cemu zakon? ocigledno da marame ne predstavljaju problem.
Politika. Dnevna politika, poeni, sklanjanje paznje sa drugih problema...
i secanje te mozda vara.
Ne, secanje me (jos) dobro sluzi. Cak sam se i zabavljao tada sa jednom Arapkinjom, skoro godinu dana, tako da sam bio itekako u toku.
Link to comment
Politika. Dnevna politika, poeni, sklanjanje paznje sa drugih problema...
i to je u redu? i u redu je mladice bez buducnosti nazivati divljacima zato sto je to dnevna politika i skupljanje poena?
Ne, secanje me (jos) dobro sluzi. Cak sam se i zabavljao tada sa jednom Arapkinjom, skoro godinu dana, tako da sam bio itekako u toku.
i ja sam imao prilike da upoznam mnoge devojke u turskoj koje nose maramu i mnoge koje ne nose. i jedne i druge su prilicno moderne. ni moje ni tvoje iskustvo nije bas validan argument u raspravi.
Link to comment
i to je u redu? i u redu je mladice bez buducnosti nazivati divljacima zato sto je to dnevna politika i skupljanje poena?
Naravno da nije u redu. Inace, svaki dan zivim i radim sa "mladicima bez buducnosti". Ne preteruj. Daleko bolju perspektivu imaju cak i oni nego mnogi u Srbiji, ali to je druga prica.
i ja sam imao prilike da upoznam mnoge devojke u turskoj koje nose maramu i mnoge koje ne nose. i jedne i druge su prilicno moderne. ni moje ni tvoje iskustvo nije bas validan argument u raspravi.
Ne razumem, ja mislio da raspravljamo o Francuskoj, gde zivim (sa prekidima) od 1976.
Link to comment
A ne vidim kakva je razlika izmedju primoravanja zena da nose feredze i primoravanja da ih ne nose - u oba slucaja zena je objekt ideologije, a ne svesno bice koje se kao nesto pita. Nije ti palo na pamet da ima zena kojima feredze sasvim odgovaraju i koje ne zele da se o njima rasudjuje na osnovu kvaliteta pundje i sminke?
Ti stvarno mislis da se velika vecina zamotanih nesto pita? Iskreno? Ne kazem da ih nema, ali velika vecina to radi zato sto ima frustriranu budalu za oca/muza.
edi: inace, vidim vi o skolama. predlozeni zakon apsolutno bi zabranio nosenje feredza na svim javnim mestima. po tom zakonu, feredza ne bi mogla da se nosi na ulici, u tramvaju, na vrhu planine. Samo u svoja 4 zida. Ako to nije diskriminacija na osnovu vere, ne znam sta je - autorima predloga nije stalo do tih zena s maramama, oni zele da ih ne vide u svojoj blizini i nemaju nista protiv da ove sede kuci zabradjene.edit: da, Filbi, Francuzima smeta svako pokrivanje glave. Ovo bi bilo nezakonito:verite-1960-02-g.jpg
Netacno. Predlaze se zabrana onoga sto zovu burqa. To je ono Afgani style, ni oci se ne vide. Inace, kazu da ih ima izmedju 300 i 2000 u celoj Francuskoj koje nose tako nesto.
Link to comment
Naravno da nije u redu. Inace, svaki dan zivim i radim sa "mladicima bez buducnosti". Ne preteruj. Daleko bolju perspektivu imaju cak i oni nego mnogi u Srbiji, ali to je druga prica.
francuski sigurno znas bolje od mene tako da http://www.yabiladi.com/forum/humiliation-ordinaire-alain-badiou-2-837167.html
Ne razumem, ja mislio da raspravljamo o Francuskoj, gde zivim (sa prekidima) od 1976.
pa i sarkozi zivi u francuskoj sve ove godine i opet nista. ili mislis da treba da budes diskvalifikovan od rasprave o Srbiji zato sto si se 'odrodio'?
Link to comment
×
×
  • Create New...