Jump to content
IGNORED

Vegetarijanci


MarlaSinger

Recommended Posts

Hm, pa bilo je ovde (i tamo™) donekle nervoznog nastupa (meni inace dragog) veganskog forumasa... Mozda bas nije bio agresivan u uzem smislu reci, ali to mu inace nije odlika.Ono sto veganima mozda nedostaje u smislu agresivnosti* vise nego nadoknadjuju holier-than-thou purizmom. Ajd ako hoces da o tome pricamo, mada to bas i nije za ovaj podforum (mozda vise za metafiziku).(*Ispoljavanje agresivnosti bi kanda temeljno denunciralo njihovu sopstvenu bazicnu filozofiju o vezi izmedju hrane i psihologije, zar ne).Da jos dodam da mislim da vegetarijance i vegane ne treba nuzno miksovati. Ne znam, istina, kakav je stav vegana prema vegetarijancima (a pogotovo lakto-ovo-vegetarijancima), ali cenim da bi bilo nesto kriticno.Ono sto mene cudi u svemu ovome je zasto ne postoji vise ljudi koji se zalazu za manje mesa u ishrani, a pritom vegetarijanstvo (a kamoli veganstvo) uopste ne moraju da budu solucije. Jesti meso redje, recimo 2x nedeljno (ili cak kao u stara siromasna vremena u Srbiji) samo o retkim prilikama, takodje je jedna opcija. Interesantno je da nema proponenata, osim mudrih ljudi koji kazu "jedite umereno i uglavnom biljnu hranu" (uvek se obradujem kad naletim na taj kvot, ciji originalni autor ne znam ko je).

Edited by Indy
Link to comment
  • Replies 306
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    26

  • hattori

    21

  • MarlaSinger

    20

  • henrik larsson

    15

EDIT. Nasao - Michael Pollan: “Eat food. Not too much. Mostly plants.”EDIT EDITA - Ili kako je to govorio pok. prof. Dusan Stankovic "pola hrane sa grane". Mozda treba i malo vise od pola, ali covek je ipak bio profesor u Jugoslaviji. :D

Edited by Indy
Link to comment
Hm, pa bilo je ovde (i tamo™) donekle nervoznog nastupa (meni inace dragog) veganskog forumasa... .
noskich? :unsure: :)ma takvo je moje iskustvo s ovim v/v sto ih znam. nisam licno naletala na taj holier-than-thou attitude, ali ga vidjam po netu. simpatican mi je bio onaj spin ovde o ubijanju biljaka i jel kupus ubistvo itd - misim, ljudi, jel perete vi zube? sve te jadne bakterije i tako...
Link to comment

Ja jos cekam dan kad cu da se uverim da neko zaista razume vezu izmedju ishrane i onoga sto se dogadja u organizmu. To je veoma siva zona, a eksperata za to ima jedno sest i po milijardi.

Link to comment

Ok, da preformulisem... to (nutricionizam) se po meni ne kvalifikuje kao nauka. To i nije problem koji imam s tim, vec je problem masovno pretvaranje da to jeste nauka. It's a shoddy science, at best.(Igrom slucaja, uz pomoc Googlea sad vidim da poziciju slicnu mojoj zauzima ponovo taj isti Michael Pollan... kanda bi trebalo da ga citam.)

Link to comment
Ok, da preformulisem... to (nutricionizam) se po meni ne kvalifikuje kao nauka. To i nije problem koji imam s tim, vec je problem masovno pretvaranje da to jeste nauka. It's a shoddy science, at best.(Igrom slucaja, uz pomoc Googlea sad vidim da poziciju slicnu mojoj zauzima ponovo taj isti Michael Pollan... kanda bi trebalo da ga citam.)
pa ovo su sve videoji - nemam ja strpljenja za to, ja volim napismeno...
u tom slucaju... :)http://nutritionfacts.org/blog/
Link to comment
za one koje zanima, po meni trenutno najbolji izvor informacija vezan za vegansku ishranu.dr greger prati sva moguca istrazivanja iz oblasti ishrane i zdravlja, objasnjava ih i komentarise na prilicno vrcav nacin... :)http://www.youtube.c...g?feature=watch
ovo meni vise lici na propovedanje protiv jaja,mesa i zasicenih masti nego na informacije o veganskoj ishranisvako navodi vodu na svoju vodenicu..nego,ono sto sam shvatila kroz ove mesece/godine citanja o ishrani,slusanja,gledanja svega je da je vecina tih videa,clanaka i istarzivanja vezano za americku ishranu,njihovu populaciju i velicinu problema sa ishranom i zdravljem koji imaju i da je tesko primenjivo na npr nasu jer koliko god lose zvucalo mi ipak jedemo bolje,u smislu hranjivih grupa, od njih kroz ceo nas zivot..gde njih moraju da uce kako da jedu bukvalno od pocetka dok je kod nas koliko toliko zadrzana kultura kuvanja ,domace hrane i celovitih namirnica..bez obzira na meso/ne meso pricu..
Link to comment

"kultura kuvanja, domace hrane i celovitih namirnica" u državi gde stotine hiljada ljudi preživljava s 15k rsd mesečno (i manje), zvuči malko cinično...ništa kontra tebe, al realnost je strašna...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...