Jump to content
IGNORED

Teniski GOAT, značaj OI i kako sve to izračunati


Mil@n

Recommended Posts

  • 2 months later...
On 14. 12. 2022. at 15:38, Time Crisis said:

 

Onda kratko pratiš tenis. Pre Samprasa nije uopšte toliko bio bitan broj slemova, štaviše teniseri u prošlosti su često preskakali AO

 

Preskakali su zato sto nisu zaradjivali kao danas i imali privatne ili komercijalne avione koji lete 1000 km/h da se setkaju po planeti kako im se cefne. Naravno da su Slemovi u Open eri uvek bili bitniji od drugih turnira i naravno da je njihov broj uvek bio bitan.

Link to comment
30 minutes ago, harper said:

 

Preskakali su zato sto nisu zaradjivali kao danas i imali privatne ili komercijalne avione koji lete 1000 km/h da se setkaju po planeti kako im se cefne. Naravno da su Slemovi u Open eri uvek bili bitniji od drugih turnira i naravno da je njihov broj uvek bio bitan.

 

Bitniji da, ukupan broj ni blizu toliko kao danas

Link to comment
On 7. 8. 2022. at 19:53, nenad said:

ustvari je simpaticno gledati sta ce sve izmisljati kako bi feda ili nadala proglasili goat-om, posebno za 2 ili 3 godine kada novax bude drzao sve moguce rekorde.

 

podseti me @stray cat reakcijom na ovaj post. desilo se brze nego sto sam ocekivao, mada sam siguran da ovo nije kraj, ni za novaka ni za novinare. :)

Link to comment

Ne može biti GOAT neko ko nikad nije osvojio Stefan Edberg nagradu ljudi zaboga, jednostavno ne može. To je najbitniji kriterijum GOATstva.

  • +1 1
Link to comment
45 minutes ago, Time Crisis said:

 

Bitniji da, ukupan broj ni blizu toliko kao danas

 

Brojevi i statistika o bilo cemu u bilo kojem sportu nisu u javnosti bili bitni koliko su danas. To je posledica drustvenih mreza i hiperprodukcije tema. U tenisu ima malo i do ovog navijackog tribalizma koji je usao u tenis. Ali GS-ovi su uvek bili bitni i uvek su smatrani za jedan od dva najveca kriterijuma za ocenjivanje kvaliteta tenisera (drugi je broj nedelja na prvom mestu). Sad samo sve izgleda bitnije jer se ide u sitna crevca sa raznim statistikama i ta je prica prisutna gde god da se okrenes.

 

Tenis je ovom histerijom oko Rodzera postao globalan na nacin na koji nikad nije bio pre toga, sigurno ne u ovoj meri. To ima svoje prednosti ali ima i nedostatke.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, Jean-Luc Picard said:

Ne može biti GOAT neko ko nikad nije osvojio Stefan Edberg nagradu ljudi zaboga, jednostavno ne može. To je najbitniji kriterijum GOATstva.

 

Ma, ta je prica zavrsena. Svi ljudi koji nesto znace u tenisu, igraci, bivsi igraci, treneri, novinari koji decenijama prate tenis, svi se slazu da je osvajanjem RG-a Nnovak zalupio vrata toj raspravi. Ovi ostali padobranci, Gardijanovi filozofi i tumaci teniske etike i estetike su samo shum na teniskom uredjaju.

  • +1 1
Link to comment
56 minutes ago, harper said:

 

Brojevi i statistika o bilo cemu u bilo kojem sportu nisu u javnosti bili bitni koliko su danas. To je posledica drustvenih mreza i hiperprodukcije tema. U tenisu ima malo i do ovog navijackog tribalizma koji je usao u tenis.

 

 

Pa to sam i napisao jbg :D

Link to comment
44 minutes ago, harper said:

 

Napisao si da broj nije bio bitan. Jeste bio bitan, sada se samo vise prica o tome.

 

Pa neće baš biti, nije sigurno Emerson bio GOAT dok Sampras nije oborio rekord tamo 2000. ili 2001, a recimo Agasi je preskako AO praktično do polovine 90-ih, sigurno da je bilo letova, nije 19. vek

Link to comment
50 minutes ago, nenad said:

 

podseti me @stray cat reakcijom na ovaj post. desilo se brze nego sto sam ocekivao, mada sam siguran da ovo nije kraj, ni za novaka ni za novinare. :)

 

Čitam danas članak na SKu, pa se razmišljam da li sam mator/čangrizav/šta već.

Ne pratim ženski tenis i priznajem da nisam ranije znao ni za nedelje na 1. mestu Štefi Graf, ni za slemove Margaret Kort, ni za 4 x "karijerni" slem Štefi Graf (to je sad najnovije što iskače) itditditd. Mislim, grdne stvari sam naučio o teniskim šampionkama, a da me to i nije interesovalo.
I OK sve to, ali se onda prisetim godina kada je RF bio rekorder po broju No1 nedelja i osvojenih slemova, i nikako ne mogu da se setim da sam bilo gde (da opet naglasim, prateći muški tenis), saznao meni nešto novo u vezi ženskog tenisa. Jok, godinama je bilo 17(18, 19) slemova/310 nedelja, ćao đaci.
 

17 minutes ago, harper said:

 

Napisao si da broj nije bio bitan. Jeste bio bitan, sada se samo vise prica o tome.

 

Opet, kada se prisetim godina kada je RF bio 17/310 a i pre toga, nikako ne mogu da se setim da je bilo kad bilo da brojevi nisu toliko bitni. Sećam se Borga, sećam se Samprasa, uvek je pominjano (6+5=) 11 i 14 slemova.

 

Gotovo sam siguran, na osnovu onoga što sam video, da je za neke nove rekordne brojeve, neophodan uslov rivalstvo bar dva igrača sa vrhunskim teniskim talentom uz ogromna životna odricanja od malih nogu. To bi trebalo da znači da će sadašnji rekordni brojevi potrajati duže/dugo.

Link to comment
25 minutes ago, Time Crisis said:

 

Pa neće baš biti, nije sigurno Emerson bio GOAT dok Sampras nije oborio rekord tamo 2000. ili 2001, a recimo Agasi je preskako AO praktično do polovine 90-ih, sigurno da je bilo letova, nije 19. vek

 

Agasi je bio i 380. na listi jedno vreme i to kad je bio u najboljim godinama, on bas nije neki reper za disciplinu i marljivost. Mogao si Borga da uzmes za primer, on isto nije leteo u Australiju. Letova je bilo i pre sto godina ali to nisu letovi kao sto su danas, nije bilo ni tolikih brzina, ni tolikog komfora, ni tolike frekvencije letova a ni teniseri nisu zaradjivali toliko da su mogli da vuku timove za sobom preko sveta. Australian Open je do pre tridesetak godina zbog toga uvek kaskao u odnosu na ova tri koja su bliza "centru sveta"

 

Generalno je cela ta statisticka prica postala ludilo poslednjih godina ali ja se veoma dobro secam da se itekako govorilo o Borgovih 11 slemova i o Lejveru koji je jedini imao sva cetiri u istoj godini. Emerson, Tilden, Margaret Kort, to su sve imena sa kojih je skinuta prasina u poslednje vreme da bi se uporedjivali sa ovim novim rekordima. Drugo vreme, drugi sport ali posto su Sampras, Borg i drustvo odavno izgustirani hajde da se malo bavimo teniserima kojima se pisu i titule na turnirima za studente, sa po cetiri igraca i mecevi u pauzi za caj da bi aristokratija imala cime da se zabavlja. Od pocetka Open ere se uvek vodilo racuna o brojevima, uvek se pisalo o tome koliko je ko osvojio, uvek su se pratili rekordi koji su se obarali, samo nikad nije bilo praceno u ovoj meri.

 

Kao sto rekoh, nije samo tenis u pitanju. I u drugim sportovima, kosarci na primer, vrlo cesto mozes da vidis statistike tipa "jedini igrac koji je imao triple-double sa ovoliko poena, onoliko skokova i iznad ovog procenta suta". Kad si to mogao da vidis pre, ne znam, trideset godina? Ta izivljavanja sa brojevima su progresivna, pocne se sa nekom osnovnom ili naprednom statistikom a zavrsi se u gomili nekakvih bizarnih podataka za koje nismo znali ni da se uopste mere. Ali Slemovi su uvek (kad kazem uvek mislim na moderno doba) bili kriterijum uspeha u tenisu. Gledam tenis debelo preko 40 godina i nikad nije bilo da je osvojiti bilo koji turnir bilo toliko vazno koliko je bilo vazno uzeti Slem.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...