Jump to content
IGNORED

Teniski GOAT, značaj OI i kako sve to izračunati


Mil@n

Recommended Posts

53 minutes ago, stray cat said:

Ne pratim ženski tenis i priznajem da nisam ranije znao ni za nedelje na 1. mestu Štefi Graf, ni za slemove Margaret Kort, ni za 4 x "karijerni" slem Štefi Graf (to je sad najnovije što iskače) itditditd. Mislim, grdne stvari sam naučio o teniskim šampionkama, a da me to i nije interesovalo.
I OK sve to, ali se onda prisetim godina kada je RF bio rekorder po broju No1 nedelja i osvojenih slemova, i nikako ne mogu da se setim da sam bilo gde (da opet naglasim, prateći muški tenis), saznao meni nešto novo u vezi ženskog tenisa. Jok, godinama je bilo 17(18, 19) slemova/310 nedelja, ćao đaci.

 

To je najobicnija svinjarija zamaskirana nekom bezveznom pricom o ravnopravnosti polova. U pitanju su prakticno dva sporta i dve razlicite konkurencije. Ni u jednom drugom sportu se ne uporedjuju rezultati i uspesi muske i zenske verzije tog sporta. S punim pravom, i jedni i drugi uspesi i rekordi stoje sami za sebe i predstavljaju najbolji rezultat u svojoj konkurenciji. 377 nedelja na prvom mestu WTA liste koje je zaradila Stefi Graf niti je bio veci rezultat od Novakovog pre nego sto je presao i tu cifru, niti je posle toga postao manji. I sta sad, valjda treba svi da kazemo "jebi se Stefi, preskocio te Novak, tvoj rezultat je truba"? Nije. To je prosto rekord u zenskom tenisu i ostace rekord u zenskom tenisu dok ga neka druga teniserka ne obori, ako ga ikada obori. Kao sto ce Novakov rezultat ostati u muskom dok/ako ga neki teniser ne obori.

 

Cela ta fascinacija Federerom i tuga neprestana sto nije otisao u legendu kao najveci teniser svih vremena, zbog cega se i izvlace iz gaca ovakve ludorije, zaista je postala neprijatna. Bilo je i ranije velikih sampiona, bice ih i u buducnosti, nije tenis umro jer su se pojavila dva bolja igraca od Rodzera. OK, kapiram, igrao je super tenis, bio je strasan sampion, ali get over it. Ovoliko krokodilskih suza se nije isplakalo ni za jednim sampionom ciji su rezultati prevazidjeni. Pri cemu jos od 2008. godine, pre nego sto se Novak uopste probio u vrh, Rodzer nije bio bolji teniser od Rafe osim na ekstremno brzim podlogama. Rafa ga je tukao i na travi Vimbldona a ovaj njemu nije mogao ni da prismrdi u Parizu. Da ne govorim o odnosu medjusobnih pobeda.

Edited by harper
  • +1 5
Link to comment
3 minutes ago, Jean-Luc Picard said:

excuse-me-for-interrupting-pardon-me.gif

 

Kad god neko spomene Šteficine rekorde, ja uvek moram da priupitam koliko tih slemova i koliko tih nedelja na broju jedan može da zahvali Ginteru Parheu. Kako nikad niko da postavi to pitanje majka mu stara.

 

I njemu i svim igracicama osim velike Gabrijele Sabatini koje su glasale da se ne zastiti Monikin rejting. Taj Hamburg je najmracnija teniska prica koja se pretvorila u onog poslovicnog slona u sredini sobe kojeg svi ignorisu. Na kraju niko nije ni odgovarao zbog toga, pa cak ni dobri Ginter koji je pusten jer je lud. Ni rukovostvo turnira, ni organizator, ni obezbedjenje. Niko. Registrovani psihijatrijski slucaj je usao s nozem na stadion, sisao dole do terena, prisao Monici i ubo je nozem. Da se desilo bilo gde drugo a ne na civilizovanom zapadu svake nedelje bi izlazio tekst o tome.

  • +1 2
Link to comment
4 hours ago, harper said:

 

Kao sto rekoh, nije samo tenis u pitanju. I u drugim sportovima, kosarci na primer, vrlo cesto mozes da vidis statistike tipa "jedini igrac koji je imao triple-double sa ovoliko poena, onoliko skokova i iznad ovog procenta suta". Kad si to mogao da vidis pre, ne znam, trideset godina?

 

Mogao si, nije bilo baš ovakve napredne statistike koja je sad moguća usled razvoja tehnologije, ali osnovna statistika se jako dobro pratila još kad je Wilt pravio tripl-dablove pre 50+ godina.

 

Uglavnom, ne tvrdim da slemovi nisu bitni jer uvek i jesu bili bitni, ali i dalje tvrdim da ukupni broj nije ni blizu bio toliko bitan pre Samprasa i njegovog rekorda.

Link to comment
1 minute ago, Time Crisis said:

 

Mogao si, nije bilo baš ovakve napredne statistike koja je sad moguća usled razvoja tehnologije, ali osnovna statistika se jako dobro pratila još kad je Wilt pravio tripl-dablove pre 50+ godina.

 

Uglavnom, ne tvrdim da slemovi nisu bitni jer uvek i jesu bili bitni, ali i dalje tvrdim da ukupni broj nije ni blizu bio toliko bitan pre Samprasa i njegovog rekorda.

 

Da, osnovna statistika tipa toliko poena, toliko skokova, toliko asistencija. Naravno da se pratila osnovna statistika, sport i jeste sav u brojevima. Mislio sam na ove statisticke podatke tipa "nijedan igrac do sada nije imao 15 poena i 10 skokova u polufinalu plej-ofa sa dve zanoktice, polomljenim noktom na palcu leve noge i zutom znojnicom na glavi". Ta sitna statisticka crevca su relativno skoro pocela da dominiraju u medijima.

 

Sto se Slemova tice broj je bio bitan nekad, bitan je i sada. Da li nesto izgleda manje ili vise bitno zavisi ne od samog tenisa koliko od toga kolika se fama pravi. Slozili smo se odavno da se danas pravi mnogo veca fama nego sto je to ranije bio slucaj, iz mnogo razloga. Najvazniji razlog je da je danas tenis globalno mnogo popularniji sport nego sto je nekada bio, privlaci vise paznje i o njemu se mnogo vise pise. Fama oko Federera je dosta toga promenila u tenisu, on svakako jeste najvazniji igrac u istoriji kad je u pitanju popularizacija tenisa. Sad, sto je popularizacija i za dobro i za lose, to je drugi par cipela. Za ove najbolje igrace je sigurno dobro jer su nagrade na turnirima postale astronomske zahvaljujuci sponzorima. Ne verujem da su neke istinske legende u karijeri zaradile od tenisa onoliko koliko je onaj mediokritet od Cilica zaradio jednim osvajanjem US Opena.

  • +1 2
Link to comment
32 minutes ago, Time Crisis said:

 

Mogao si, nije bilo baš ovakve napredne statistike koja je sad moguća usled razvoja tehnologije, ali osnovna statistika se jako dobro pratila još kad je Wilt pravio tripl-dablove pre 50+ godina.

 

Uglavnom, ne tvrdim da slemovi nisu bitni jer uvek i jesu bili bitni, ali i dalje tvrdim da ukupni broj nije ni blizu bio toliko bitan pre Samprasa i njegovog rekorda.

I ja imam utisak da je sve pocelo od Samprasa, imao je za ono vreme skandalozne brojke, mislilo se ovaj je nedostizan. Kad ono medjutim, dodje Rodja...itd itd.

  • +1 2
Link to comment

Koliko mislite da postoji sansa da se u nekoj buducnosti promeni gde se igraju slemovi? Tipa da neki arapski naftasi izbore da za gomilu para dobiju da organizuju slem? Ili da npr. AO postane Shangaj Open?

Link to comment

...i nemoj mi diraš AO, Ford je ovde u svojoj limuzini. 

 

This year’s Australian Open was the biggest grand slam on record, attracting more than 900,000 people and setting attendance highs despite the shortage of big-name players.

There was no Ash Barty, Roger Federer or Serena Williams and drawcards Rafael Nadal and Nick Kyrgios bowed out early, but tournament director Craig Tiley said this year’s event “not only beat its record but pretty much smashed it”.

Attendance over three weeks was 902,312. It was a record 839,192 over the main two weeks of the event, up from 812,174 in January 2020, before the pandemic.

The figures make the Australian Open the biggest of the grand slams – 515,164 fans attended Wimbledon last year, 613,000 went to the French Open and 776,000 were at the US Open.

 

E: Roland Garros 2023 - 630000, novi rekord za njih.

Edited by peralozac
Link to comment
8 hours ago, Shan Jan said:

Koliko mislite da postoji sansa da se u nekoj buducnosti promeni gde se igraju slemovi? Tipa da neki arapski naftasi izbore da za gomilu para dobiju da organizuju slem? Ili da npr. AO postane Shangaj Open?

 

Veće su šanse da redukuju slemove na 2 dobijena seta.

  • Tužno 1
Link to comment

Izleti mi ovo na yt jutros. Nemam pojma ko je lik i nisam imao vremena da odgledam do kraja, ali još uvek se smejem uvodnoj muzičkoj numeri :D

 

 

  • Haha 7
Link to comment
On 21. 6. 2023. at 19:27, harper said:

 

Cela ta fascinacija Federerom i tuga neprestana sto nije otisao u legendu kao najveci teniser svih vremena, zbog cega se i izvlace iz gaca... 

 

Fed je otisao kao najveci.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...