Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 hour ago, mraki said:

A kako znamo da niko nije ni pokušao da uradi zadatak?

Ja sam razumeo samo da niko nije uspeo.

 

Bez da ih branim, verovatno je rečeno da se ne ocenjuje, pa ih je samim tim dodatno mrzelo da se potrude.


prvi dan u novoj skoli, gimnaziji, za koju si se “polomio”(ako si) da udjes? Meni to nije logicno. Valjda je logicno da prvih dana svako zeli da se pokaze u najboljem svetlu.

 

uostalom, sta ima da te mrzi, zadatak za koji treba 30 sekundi… al bukvalno.

 

 

  • +1 1
Link to comment
7 hours ago, Jimmy Kowalski said:

Ako se neko bavi recimo grafickim ili web dizajnom, koji je propisani nivo znanja matematike potreban?


Poznajem jednu odraslu osobu koja ne zna procenti račun. Ono, ne ume da izračuna koliko je 5% od 300.
I pored toga, ta osoba funkcioniše. Ode na pijacu i vrati se, a da je nisu preveslali zato što ne zna procenti račun.

E ta ista osoba radi retuširanje u fotošopu.

Sile nema da joj objasnim kako i zašto da od slike u 72 dpi odradi rescale na 300 dpi, pri čemu se dimenzije slike smanjuju i ništa od sadržaja se ne gubi. 
A to je obična proporcija. Eto zašto treba naučiti osnove matematike u školi. Zatrebaće.

Zatrebaće i ako ne radiš u fotošopu, nego kuvaš, imaš recept za 4 osobe, a treba da povećaš količinu sastojaka da bude dovoljno za 6 ljudi. I tako dalje, i tako dalje.

 

  • +1 5
  • Haha 1
  • Hvala 1
Link to comment

Ima tu jedna stvar kad kazemo - zatrebace. Gomila ljudi ce i preziveti a i bas 'lepo' ziveti koji ne da ne znaju osnovnu matematiku nego nista pametno i krsteno ne znaju, ali ima sta znaju. Znaci ok, zatrebace ili nece, ali sta je sa drustvom kakvom tezimo? Mislim mi smo prsli (na nivou planete) pa je ovo sigurno mnogima suvisno pitanje.

 

Ali ono sto bih ja volela je da niko ne spori da su neke osnove cilj, a u te osnove spada I ova osnovna matematicka logika, i knjizevnost, i da ume da se napise sastav pa makar nikome ne bilo jasno ono sa Dosla jesen u nas kraj i Kako sam proveo zimski raspust kroz osnovnu. I kriticki sastav o Zlocinu i kazni sto se kod nas radilo na kraju srednje. I taj jedan strani jezik. Itd itd. Ko je probao pa ne moze no big deal, ali ja bih volela da vidim da svako ko to moze - dostigne taj novo. A o moralu i nekom opstem obrascu ponasanja da ne govorim. Nas su nastavnici kroz osnovnu svakako usput jako usmeravali i na tu temu. Sad kapiram - mozda bi im se smejali kad bi deci rekli vo nije lepo, necemo takvo ponasanje?

 

A ako se polazi od - nece zatrebati, jer radicu frizeraj i IT, meni je to promasena tema (a nije svakome, naravno, samo kazem meni jeste).

 

 

  • +1 6
  • Hvala 1
Link to comment
10 hours ago, Frile said:


Poznajem jednu odraslu osobu koja ne zna procenti račun. Ono, ne ume da izračuna koliko je 5% od 300.

 

 

Jednu?

 

Da izadjes na ulicu i pitas random prolaznike koliko je 5% od 300, super je ako bi dobio 2-3 tacna odgovora od 10 pitanih.

  • +1 5
Link to comment
19 hours ago, Lezilebovich said:

Izvinjavam se Zeki sto cu pokusati da tumacim njene reci, ali mislim da hoce da kaze (ili bar ja to hocu reci) da nisu deca idioti nego je okruzenje idiotsko. Ona nisu gluplja nego mi sto smo bili, naprotiv, ali je skola temeljno razjebana i onda bi na doomo mozda bilo opravdanije da se hejt usmeri ka Osnovnoj Skoli, nego ucenicima. 

 

Hvala ti. 

Upravo je tako.

Ne, apsolutno ovde nije bilo sluha da se to čuje. Ignorisala sam topik, ali evo meni izlazi.

 

Jutros mi ne bude mrsko da pitam koleginicu, nije još pregledala (matematičarka) 

Izdvojila bih ovo:

 

Mislim da su neki zaboravili formule, pošto uče kampanjski od testa do testa, a neki opet se nisu ni trudili da urade, pošto znaju da nije za ocenu i onda smatraju da nije toliko bitno

 

Mnogo toga je pitanje motivacije, a ne gluposti ili neznanja, mentalne lenjosti ili šta je već hipoteza.

 

 

Link to comment
10 hours ago, Frile said:


Zatrebaće i ako ne radiš u fotošopu, nego kuvaš, imaš recept za 4 osobe, a treba da povećaš količinu sastojaka da bude dovoljno za 6 ljudi. I tako dalje, i tako dalje.

 

 

Ma jok, Zeka ode u banku i kaže "izračunajte mi sve i pokažite poslednju cifru"; plaća bez pogovora. Ako je neko zajebe, jbg, zna plemenite gasove da nabroji, ha! Jer to je podjednako (ne)važno!

A za recept, šta je problem, spremi recept za četvoro, pa zasuče rukave i spremi još jednom to isto. To je 4+4, a to je više od 6. I još će da joj ostane hrana za sutra. Šta koje jednačine, razlomci, materine.

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
1 minute ago, Tihajeza said:

 

Ma jok, Zeka ode u banku i kaže "izračunajte mi sve i pokažite poslednju cifru"; plaća bez pogovora. Ako je neko zajebe, jbg, zna plemenite gasove da nabroji, ha! Jer to je podjednako (ne)važno!

A za recept, šta je problem, spremi recept za četvoro, pa zasuče rukave i spremi još jednom to isto. To je 4+4, a to je više od 6. I još će da joj ostane hrana za sutra. Šta koje jednačine, razlomci, materine.

Jesi saznala ostatak testa? Reče da ćeš pitati.

Link to comment
3 minutes ago, Svemir Zeka said:

Mnogo toga je pitanje motivacije, a ne gluposti ili neznanja, mentalne lenjosti ili šta je već hipoteza.

 

A sta motivise na tom uzrastu?

 

Edited by Moonwalker
Link to comment
17 hours ago, Filozof manijak said:

Znači, nijedno od te dece ne ume da logički razmišlja?

Zvuči kao logičan zaključak.

 

Ne ume. Pa izvedi iz premisa. 

Ja bih, kad bih mogla...

Link to comment
19 hours ago, copkillah said:

 

pa to nije ni poenta testa, test je tu da proceni na kom nivou su otprilike deca i u kom smeru i na čemu treba da radi

Pa to.

Nije da se pravi šejming dece "jaooo užas tužno, mi smo to znali, mi mi mi....jao a miiiii.....mi...."

Link to comment
16 hours ago, francuski sobar said:

Može logika i bez znanja formalne matematike ko i uspešno funkcionisanje u širokom spektru životnih oblasti isto kao što može i obratno. Jedan od najbistrijih likova koje sam znao, profesor i naučnik, Knutov Tex mu ko maternji a skroz operisan od praktične životne inteligencije.

 

 

Ma daj, nemoguće. 

Link to comment
2 minutes ago, Svemir Zeka said:

Jesi saznala ostatak testa? Reče da ćeš pitati.

 

Nisam. Nije da nisam htela, no prosečan tinejdžer se ne javlja tetki na telefonski poziv baš na prvu. Mislim da mi se posreći svaki stoti poziv :D Probaću danas.

(Imali smo neku proslavu pre neki dan, pa sam ga videla i pričao je utiske iz škole, imao je i svesku, pa sam videla zadatak)

Link to comment
  • Tpojka locked this topic
  • Tpojka unlocked and locked this topic
  • Tpojka unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...