Jump to content
IGNORED

Italija


Indy

Recommended Posts

Buongiorno care ragazze e ragazzi! Ecolli le impressioni indimenticabilli nel' siluetta della Madunina! 

Poznati panceroti Luini mogu da se kupe tokom cele godine, te nećemo o njima, već o vašaru koji se održava počev od 7.12. pa do prve nedelje koja sledi.

Tradicionalni vašar u Milanu, Oh bej, oh bej! u čast sv. Ambrozija, zaštitnika Milana, na štandovima oko zamka Sforcesko. Uglavnom, liči na sve ostale vašare, samo što su prodavci 99,99% Italijani, sa domaćim proizvodima i ručnim radom, te raznim drangulijama.  Sa svakog štanda različita muzika u stilu Tota Cotugna i Raphaele Care. Ima čak i bubnjar koji sedi i udara palicama o podlogu, prateći ritam muzike sa matrice. Uživeo se kao da drži koncert  pred 30.000 ljudi.  Izgleda kao da se ceo Milano pomešao sa turistima, ne samo zbog 7.12. nego i zbog 8.12. koji je i državni verski praznik- Imakulata (Bezgrešno začeće).

3p8opcv.jpg

 

oUex56t.jpg

 

 

CIP4n2r.jpg

 

 

IkKCBLv.jpg

 

 

lOcFjhR.jpg

 

 

Link to comment

Evo nas opet u Cinque Terre, preostala 2 mesta.

Vernazza

Novih 10ak minuta vozom od Corniglie ili nekih 20ak od La Specija ako se podeli na dva dana kao sto sam preporucio.

Stanica standardno u srcu mesta i spustanje pesice do mora. Ovde moram priznai da je prilaz autom prilicno sugestivan i moze da vredi truda i zajebancije s parkingom zbog pogleda s brda ne samo na samo mesto mesto vec i okolinu prekrivenu vinogradima.

pV6fsNDl.jpg

WVwkBaOl.jpg

 

Ne samo oko Vernace vec i oko ostalih mesta postoje ti viseci nedostupni vinogradi od kojih se pravi lokalno vino Sciacchetrà. Bello vino passito, vise za dezert ili starije sireve. Neka mesta su toliko nepristupacna da su morali da konstruisu monosinu preko koje se spusta i vraca improvizovani vozic s malim motorom. Za ljubitelje trekinga postoje mnoge staze i mogu se lako naci internetu organizovane ture.

T6cDhR9l.jpg

Samo mesto Vernazza je slicno prethodnim i potrebno je slicno vreme za obilazak. Kad se dodje do obala moguce je kupanja odmah na plazici s camcima ali postoji odmah iza grebena levo malo veca plaza.

KclN0bCl.jpg

nP2t9bGl.jpg

 

Link to comment

I da privedemo kraju Cinque Terre.

 

Monterosso al Mare,

 

poslednja u nizu i ujedno jedina sa malo ozbiljnijom plazom. Malo se razlikuje od ostalih ne samo zbog velike plaze vec i same konfiguracije terena (nema strma brda za ledjima). Stanica se nalazi na samo desnom kraju obale (gledajuci more) i taj deo je malo noviji sa hotelima i restoranima i meni ima manji smek od svojih prethodnika mada je daleko od toga da bude odbojno. Odmah na 50m od perona se dodje do prve, velike plaze.

O1WGqMQl.jpg

ryaVk2X.jpg

Setajuci uz plazu, dodje se novih stena kroz koje postoji pesacki tunel ili mala staza odozgo da bi se stiglo do starijeg dela grada i ujedno do manje plaze.

BYKiHPR.jpg

OCiShnT.jpg

Stari deo mesta je zanimljiv i pun zanimljivih malih ulica i naravno krcat restoranima i kaficima.

FhwNsGl.jpg

g0RfxrY.jpg

Kad se smorite i krenete nazad, znajte da vas ceka ovo :)

8zbytV9.jpg

 

 

 

 

Link to comment

Izvinjavam se zbog upada u sred Cinque terre.  Sama sam našla Oh bej, oh bej, niko ne piše o njemu, a treba podržati sve što radi lokalno stanovništvo iz okoline grada.  U gradu je ludnica oko Duoma, žešća nego u Veneciji tokom karnevala.

Ovo je ranojutrarnji izgled Galerije Vitorio Emanuel II.  Koliko god puta da je fotografisana, ne umanjuje joj zanimljivost. raskoš i lepotu. Ceo dan bih provela uočavajući nove i nove detalje. Svarovski je okitio jelku.

yxgNtQa.jpg

Bik u mozaiku poda Galerije (simbol grada Torina), mesto gde se turisti ritualno okreću na peti. Kladim se da su ovo izmislili Italijani koji vole da masno lažu turiste i izmišljaju gluposti, pa umiru od smeha kad vide da se primio  fazon.

 

3WkDCGa.jpg

Alegorija jednog od četiri slikana kontinenta, Afrike.

yve0TrP.jpg

 

Link to comment
Il muro delle Bambole- Zid lutaka, instalacija nastala po ideji pevačice Jo Squillo, posvećena ženama žrtvama femicida, otvorena za dopunu. Uznemirujuće i tužno.
Nalazi se u neposrednoj blizini impresivnih Stubova sv. Lorenca.
 
 
Louuqmg.jpg

gfQpi0y.jpg

 

 
 
 
 
Link to comment

U nedelju, 10.12. u katedrali Duomo održana je godišnja misa u znak sećanja poginulim alpinistima i  palima u ratu i miru (Caduti in guerra e in pace), zbog čega je ulaz u katedralu bio privremeno obustavljen. Sa razglasa su pozivane sekcija po sekcija, da uđu u katedralu. Pripadnike civilne zaštite sam srela još u metrou i najpre sam pomislila da se radi o lovcima jer su imali gojzerice i šešire od zelene čoje okićene peruškama, a na čelu kolone gonfaloni. Bilo je i zakačenog nojevog perja.

4rIUiNU.jpg

 

 

Edited by halloween
Link to comment

Ti s alpskim kapama nisu obicni alpinisti vec poseban vod planinske vojske koji se tako zove i omiljeni je medj italijanskim zivljem. 

5.jpg

12_4.jpg

 

 

Ovi s metalnim sesirima i nojevim perjem su isto tako vazan istorijski rod, bersaljeri, nastali u drzavi Pijemont jos pre jedinstva Italije. Oni su neka vrsta trcece pesadije koja je nastala pre skoro 200 godina. Poznati su i po tome sto je prva Italijanska jedinica koja je ucestvovala u nekoj medjunarodnoj koaliciji, tacnije u Krimskom ratu 1854 godine. Poznati su po tome da su imali bicikl kao pokretno sredstvo u prvom svedskom ratu a motor u drugom. Inace na svim paradama ne marsiraju vec trce. Zenin cale koji ima 82 godine i dalje ide na godisnju nacionalnu paradu ma gde bila i trci u stroju veterana. :lol:

bersaglieri_ciclisti_fiume.jpg

2012_3r010_2012_1.jpg

 

bersaglieri-1.jpg

Edited by lo zingaro
Link to comment

@Lo Zingaro

Mnogo su zanimljivi i lepi, i baš ti hvala na dodatnim informacijama. Vidim ja da je onaj gospodin sa nojevim perjem  bio nervozan  zbog sporosti kojom se ulazilo u Duomo. :D

Uočila sam da je bilo raznih sekcija, čak i opatice u pelerinama, belim čarapama i belim cipelama na štiklu ( 5-6 cm), u suknjama do pola lista. One su sigurno radile kao bolničarke u kriznim situacijama.

 

U delu grada koji omeđuju ulice Corso Venezia i Via Mozart, nalaze se dve zanimljivosti:

 

Villa Intervenizzi,  na adresi Via Cappuccini, 7, u čijem dvorištu se nalazi jato ružičastih flamingosa. Glavni mužjak izgleda vrlo dominantno, drži na oku posmatrače sa ulice i povremeno zagrakće da nam stavi do znanja da sa njim nema šale.

U blizini, u Via Serbelloni 10 nalazi se  Casa Sola Busca, na čijoj fasadi se pored vrata nalazi bronzano uvo, instalirano oko 1920. godine, preko koga su se portiru najavljivali gosti.

Na Trgu San Fedele, ulični svirač na neobičnom elektronskom  instrumentu, tereminu, na kome se svira bez direktnog kontakta svirača i instrumenta.

RbNmTms.jpg

Edited by halloween
Link to comment

uskoro me noge vode u emiliju romanju. bicu stacioniran u ferari i bolonji. sta obici jos pride?

feraru dosta dobro znam, bolonju manje, a okolinu jako slabo. lida na noru me ne zanimaju (tamo, valjda u ovo doba i nema zive duse)

Edited by foto
Link to comment
39 minutes ago, foto said:

uskoro me noge vode u emiliju romanju. bicu stacioniran u ferari i bolonji. sta obici jos pride?

feraru dosta dobro znam, bolonju manje, a okolinu jako slabo. lida na noru me ne zanimaju (tamo, valjda u ovo doba i nema zive duse)

Jesi autom?

Link to comment
9 hours ago, foto said:

uskoro me noge vode u emiliju romanju. bicu stacioniran u ferari i bolonji. sta obici jos pride?

feraru dosta dobro znam, bolonju manje, a okolinu jako slabo. lida na noru me ne zanimaju (tamo, valjda u ovo doba i nema zive duse)

Idi u Castel Maggiore blizu Bolonje, Trattoria del Gallo, jede se jako dobro, ne treba propustiti.:14_relaxed:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...