Jump to content
IGNORED

Psi


uros_s78

Recommended Posts

Da imam uslove vileo bih ovakvog jednog:

 

tumblr_lzicwk8flv1rngxdto1_500.jpg

 

Naravno vise mi svidjaju u uobicejnom raspolozenju:

 

 

 

12167845becb6c1527cb6cc11b3e5384.jpg

6643051.jpg

 

 

ovo imao jedan moj prijatelj, ziveo je, ako me secanje ne vara, 7 godina. bio super miroljubiv, potpuna maza, sto je problem kad krene da naskace pa covek mora biti oprezan. jede neverovatne kolicine hrane a nisam ga setao da vidim sta proizvodi posle. doduse, ziveo je na imanju u velsu tako da makar nisu morali nositi crne vrece za djubre u park. sta uneredi, moze se odraditi lopatom.  

 

inace, to je najopasnije kao stene. kad je imao jedno 3-4 meseca pojeo mi je cizmu, zimsku, dobro debela koza, vise je nikad obukao nisam. vec je bio velicine labradora. a gricka, grebe, kida, bas kao svako drugo stene. igrao bi se siroma al je odvec jak i velik pa igre nisu bas tako naivne. doduse, sam sa kriv, kreten. pustio ga da se igra... poceo malo da vuce pertlu i da je zvace i ja nisam obracao paznju. kao, ma nema veze, sta moze da uradi, izvuci ce pertlu, malo sazvakati, pa sta i ako je pokida, kupicu nove. vratio se, cizma na froncle. drugu nije ni pipnuo. valjda mu dosadilo.

 

edit - e, da, bio je bas kao ovaj sa poslednje slike, ta neka bela kafa boja i kudrav. mnogo lep

Edited by adam
Link to comment

Vec sam pogledao, treba mu obezbediti 2200 do preko 4000 kalorija (u zavisnosti od aktivnosti) kvalitetne psece hrana dnevno. Moze da se drzi u stanu, potrebno mu je dovjno mesta za istezanje, a sve ove borbe za mesto na kaucu nisu hir, stvarno im ne prija lezanje na tvrdom. Koliko sam shvatio taj ocekivani zivotni vek od 7 godina znaci da uopste ne dozive starost, razboljevaju se (rak kostiju, srcani problemi) i uginu kad su u punoj snazi.

 

Ne mogu da se koriste kao cuvari, imaju puno poverenje i u nepoznate osobe, ali su protivrecne price o tome kako se ponasaju u slucaju opasnosti, neki tvrde da su kukavice, drugi pak da umeju da budu neustrasivi u nastojanju da zastite vlasnike.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Ima smisla kod pasa koji žive po dobro ugrejanim stanovima.

Najveća opasnost je nagla promena temperature.

Psi, u proseku, imaju skoro dva stepena veću telesnu temperaturu od nas.

Zimi je najveća šteta sol koja se baca po ulicama i trotoarima. Obrišite šape sunđerom psu kad ga vratite iz šetnje, pomoćićete puno da mirno spava!

Edited by zmanic
Link to comment

pa ta nagla promena vazi i za ljude. psima dzemperu sigurno nece pomoci, zasticeni su krznom i mogu da tolerisu ekstremnije temperature od nas. makar to bila civava. ima samo par rasa kojima zima ne odgovara, kao sto ima rasa kojima toplota skodi.

Link to comment

Nije baš uporedivo sa nama. Izađi go na sneg iz saune bez pripreme, onako odjednom pa trčkaraj pola sata -sat, da vidiš kako to izgleda.

Psi temperaturu regulišu na drugi način od nas. Nemaju znojne žlezde. Sav višak vode ide na dah.

Na -20 to znači skoro začepljen nos i ždrelo i vrlo otežano disanje kod pasa bez podlake.

Ima i čupavih rasa koje nemaju podlaku (maltezer). 

Tačno je da cele zime gledam labradore kako skaču u zaleđenu Nišavu, ali ne pada mi na pamet da pustim Šivu da se kupa pre maja. Njoj je stomak ćosav kao kod šimpanze.

 

itd... itd...

Link to comment

Nije baš uporedivo sa nama. Izađi go na sneg iz saune bez pripreme, onako odjednom pa trčkaraj pola sata -sat, da vidiš kako to izgleda.

Psi temperaturu regulišu na drugi način od nas. Nemaju znojne žlezde. Sav višak vode ide na dah.

Na -20 to znači skoro začepljen nos i ždrelo i vrlo otežano disanje kod pasa bez podlake.

Ima i čupavih rasa koje nemaju podlaku (maltezer). 

Tačno je da cele zime gledam labradore kako skaču u zaleđenu Nišavu, ali ne pada mi na pamet da pustim Šivu da se kupa pre maja. Njoj je stomak ćosav kao kod šimpanze.

 

itd... itd...

 

 

ti si se dao u ekstremne primere... btw, mi bi svi trebalo pola sata zime posle saune i ne bismo se razboljevali vise, ako prezivimo jel...srcku :)

 

ne znam kod tebe, ali kod mene je normalno da vidim na 15C obucenog psa u neki dzemperak. pogotovu azijati vole da ih oblace i da ih vozaju u kolicima.

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

isplači se slobodno adamse toni :fantom:

 

Jedan pas u Sibiru spasio je dvogodišnjeg dečaka kojeg ja majka ostavila na verandi bez grejanja na "ljutoj" zimi i debelom minusu. Pas, koji inače pripada toj porodici, dva dana se nije odvajao od dečaka i grejući ga svojim telom spasao ga je od smrzavanja.

 

Posle dva dana provedena na verandi bez grejanja, na temperaturama i do -21 stepen, komšije su pronašle dečaka.

Dete je u bolnicu prebačeno sa akutnom hipotermijom i izgladnelo, ali lekari kažu da će biti dobro. Kako tvrde, sigurno ne bi preživelo da nije bilo brižnog psa, koji je instinktivno reagovao i svojim telom grejao dete.

 

Kako prenosi „The Siberian Times“, dečakova majka se kući vratila četiri dana pošto je dete pronađeno i odvedeno u bolnicu! Čeka je optužnica za koju je predviđena zatvorska kazna i oduzimanje deteta.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...