Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

Ovo će da odjekne malo dalje od Beograda. Međunarodni koridor je u pitanju. Nadam se da će sada malo ozbiljniji od nas da ih pritisnu da konačno počnu rekonstrukciju mosta. Dobro je dok se Pančevački kako-tako drži. Kako bi onda preusmerili saobraćaj?

Link to comment
Ovakve stvari umeju da koštaju partije glasova više nego šest afera. I treba.
I hoće, ali verovatno će glavnicu platiti gradska vlast, a ne Mrka ili Velja u čijoj je Gazela nadležnosti/bila.
Link to comment

Nisam baš ubeđen da će osetiti ikakve posledice. Ovo će da skrpe za 15 dana, most će biti rekonstruisan do sledećih izbora, ukoliko završe makar jedan nov most, od dva najavljena, udariće to na sva zvona u predizbornoj kampanji. Za par godina se ovog niko živ neće sećati.edit: evo kako će to verovatno izgledati. Đilas

Edited by Anonymous
Link to comment

Ako neko prati situaciju sa dodelom ugovora za tu čuvenu rekonstrukciju, neka baci koju korisnu informaciju. Izdvojio bih par zanimljivih komentara sa B92:

Bas bih voleo da vidim tu "opasnu" pukotinu na nosacu. "Gazela" je staticki odredjen nosac (prosta greda sa dva besmisleno kosa oslonca i sa po prepustom na oba kraja ciji krajnji oslonci ne rade kad je opterecenje u glavnom rasponu, jer su im reakcije na taj deo opterecenja tad negativne. Dakle, "Gazela" nema redundantnih elemenata koji u slucaju popustanja nekog od preseka glavnog nosaca moze da preuzme njihovo opterecenje. Da je ova pukotina toliko opasna koliko kazu, most bi pao istog trena kad se ona pojavila. Zakljucak: ili ta pukotina ne postoji ili se nalazi na nekom sekundarnom nosacu koji nema veze sa mogucim kolapsom cele konstrukcije, kako Drobnjak tvrdi. Verovatno je to skretanje sa teme ili pokusaj bacanja prasine u oci strucnjacima koji ih pitaju kako je moguce da generalna popravka mosta kosta 3-4 puta vise nego da se sagradi nov most?(Mostadzija, 28. januar 2010 19:49)
Samo par reci: GOSPODIN STRUCNJAK koji se obratio naciji nije nasao za shodno da objasni sugradjanima par bitnih stvari: - spomenuo je nosac, a ne kaze da li je isti celicni ili betonski. Ako se radi o celicnom nosacu (mozda i o zavarenom spoju) naprslina je nesto sto se da uociti vizuelnim pregledom lokacije ili nekom, za tu svrhu, pogodnom metodom bez razaranja (magneti/penetranti). Ako se prslina moze da uoci vizuelnom metodom to znaci da se radi o 'otvorenoj prslini'. Sad se ulazi u pricu o "velicini prsline koja prelazi propisani nivo kvaliteta". Integritet konstrukcije sa prslinom je sasvim druga prica, odnosno, propagacija prsline, nivo prihvatljivosti prsline (pogodnost za upotrebu i sl.) i ulazi se u 'mehaniku loma'. Upravo tako! LOMA! Pogotovu kad se radi o konstrukciji koja je opterecena dinamickim opterecenjem (kao sto je most). Ne verujem da je neko uradio nesto dalje od pomenute 'vizuelne kontrole', sto je suludo. Daj boze da neko iz cele ekipe ima neki relevantan izvestaj na pomenutu temu. Svi ocekuju da ce most da izdrzi do GENERALNOG REMONTA, a niko ne zna kad ce isti da pocne! - Izjava: 'Uočena je naprslina na nosaču i odmah smo intervenisali da se zaustavi teretni saobraćaj da nosač ne bi, ne daj Bože, pukao.' je vrh dna! Covek, ili ne zna sta govori ili to mora da kaze po svaku cenu! Ja licno, takvo sto ne bih mogao da kazem ni u ludilu! Lutrija!!! (Zeljko, 28. januar 2010 22:40)
E svaka vam čast na genijalnim mahinacijama i marketinškim obmanama. Sada ćemo kao i u slučaju H1N1 po hitnom postupku posao rekonstrukcije namestiti nekoj bratskoj firmi i pod oznakom HITNO platiti istoj nekoliko puta veću cenu za remont. Politika namernog odugovlačenja remonta kako bi građani zaista bili uvereni da je most oštećen i uplašeni za svoju bezbednost prihvatili bezuslovno trošenje budžetskih sredstava. A kao što neko već reče, gospoda stručnjaci ne umeju da pravilno obrazlože na osnovu kojih analiza je oštećene utvrđeno i koliki je stepen oštećenja.(prosmatrač, 28. januar 2010 23:28)
Link to comment

"gde sad, kad je naprsla gazela...", ali sam juce opet prosla i iznervirala se kad sam videla kakvo je ruglo nazidao vukobrat na lepoticu na cosku simine i dobracine. napravice vracar od dorcola :(

Link to comment
Zat rekonstrukcija gazele iskusno nije radjena pocetkom 2008 ;)
Koliko sam shvatio, celu stvar Djilas odugovlači kako bi izbegao kolaps...on valjda misli da može da izdrži most do puštanja u promet mosta preko Ade.Mada, ni ovo sa kreditom EBRD i razmeštanjem roma nije baš najjasnije. Ne bi me čudilo da je jedan od uslova zaista bio da dobiju stanove, a da su naši to iskusno pokušali da izbegnu.
Link to comment
Ako neko prati situaciju sa dodelom ugovora za tu čuvenu rekonstrukciju, neka baci koju korisnu informaciju. Izdvojio bih par zanimljivih komentara sa B92:
Ovaj prvi komentar je pogodio sustinu, ocigledno se radi o gradjevincu. Gazela se tako i zove zbog tih svojih kosih nosaca koji potpuno preuzimaju opterecenje onog dela mosta koji svi vidimo i preko kojeg prolazimo, a koji se u slucaju ovog mosta ponasa kao prosta greda oslonjena ne te kose nosace. Da je neki od tih kosih nosaca kompromitovan most jednostavno ne bi izdrzao (otprilike bi to izgledalo kao da podrezes jednu nogu sa trpezarijskog stola, mada je jos gore posto su kosi a ne upravni nosaci u pitanju), a cak i pod pretpostavkom da je naprslina minijaturna nikakav saobracaj ne bi smeo da se dozvoli preko njega zbog stalnih promena opterecenja tokom njegovog odvijanja. Koliko je meni poznato i koliko se da videti na samom mostu, konstrukcija Gazele nema nikakav "rezervni polozaj" za prenos opterecenja u slucaju kompromitovanja tih nosaca tako da se dozvoljavanje saobracaja, u slucaju da je ovo tacno, moze komotno tretirati kao krivicno delo izazivanja opste opasnosti. Kad sam procitao ovu vest juce odmah sam pomislio da se radi o jednom od betonskih nosaca koji drze Mostarsku petlju, a poznavajuci ove nase lopove u vlasti nije nemoguce ni da je neka podvala u pitanju i da te naprsline na nosacima zapravo uopste i nema.Toliko se ja secam iz davnih studentskih dana. Ako ovde ima nekih inzenjera eto prilike da me podsete koliko je to bilo davno. :lol:
Link to comment
Mada, ni ovo sa kreditom EBRD i razmeštanjem roma nije baš najjasnije. Ne bi me čudilo da je jedan od uslova zaista bio da dobiju stanove, a da su naši to iskusno pokušali da izbegnu.
Djilas je naprosto namerno blokirao sporazum o kreditu sa EBRD, zato sto bi realizacija kredita podrazumevala da mora da negde naseli Rome, sto je daleko iznad njegove volje i mogucnosti. Pri tome, nikakvi kontejneri, naravno, ne dolaze u obzir, rasisticke fantazije o Romima koji su ionako navikli da zive u cergama Djilas moze da nabije u dupe: EBRD za smestaj priznaje samo objekte od cvrstih materijala, kao sto i prilici ljudskim bicima. Neka padne most, ali Djilas se Romima baviti nece, osim kada treba da ih iseljava. Obnova Gazele ne može da počne?Obnova beogradskog mosta Gazela za sada ne može da počne jer Srbija nije Evropskoj banci za obnovu i razvoj dostavila kompletnu dokumentaciju o raseljavanju nehigijenskog romskog naselja.Obnova beogradskog mosta Gazela za sada ne može da počne jer Srbija nije Evropskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD) dostavila kompletnu dokumentaciju o Akcionom planu raseljavanja nehigijenskog romskog naselja, prenela je "Politika". Portparol EBRD Entoni Vilijams kazao je da je u EBRD stigao samo deo tražene dokumentacije i da je dokument o raseljavanju porodica koje su živele ispod Gazele odobrilo Gradsko veće, ali ne i Skupština grada, što je bio jedan od uslova EBRD-a. "I dalje čekamo kompletnu verziju Akcionog plana, uz overu Skupštine grada. Dok to ne dobijemo, ne možemo da damo nikakvu ocenu, pa samim tim ni obnova mosta ne može da počne", kazao je Vilijams. On nije mogao da proceni koliko je vremena potrebno EBRD-u da oceni da li je Akcioni plan uspešno sproveden jer je to, kako je naveo "složena procedura". "Da li će nam biti potrebno dve nedelje ili dva meseca, zaista ne mogu da kažem", kazao je portparol EBRD. Kredite za Gazelu Srbiji su 2007. godine odobrili EBRD i Evropska investiciona banka, a uslov za realizaciju kredita bilo je iseljavanje nehigijenskih naselja koja su se nalazila ispod tog mosta, što je urađeno tek nedavno. Prema navodima Politike, može se dogoditi da EBRD ne da pozitivnu ocenu sprovođenja Akcionog plana o iseljavanju nehigijenskih naselja jer je EBRD insistirao da grad romskim porodicama koje su živele ispod Gazele izgradi kuće od čvrstog materijala, a oni su smešteni u kontejnere. Zamenik gradonačelnika Beograda Milan Krkobabić kazao je za Politiku da nije tačno da je EBRD-u poslata nepotpuna najava i dodao da Gradska skupštna "ne mora ništa da odobrava jer je to posao Gradskog veća". Kada je reč o obezbeđivanju trajnog smeštaja za romske porodice koje su živele ispod Gazele, on je rekao da će njima biti omogućeno da konkurišu za socijalne stanove i da je EBRD tražio detalje o tome kako će izgledati procedura za dodelu tih stanova. Edited by vasudeva418
Link to comment
Malo mi sulud zahtev da Romima budu sagrađene kuće od čvrstog materijala dok ih istovremeno i u EU smeštaju u kontejnere...
Mogu da ih u EU smestaju i u satore u sumi, ali EBRD to ne zanima. Hoces kredit? Raseli ih u objekte dostojne coveka, kraj, tacka, inace ne dam pare.Inace, verujem da je brutalan odnos gradskih vlasti prema Romima doneo ekipi vise glasova nego sto ce biti izgubljeno ovim sitnim incidentom sa Gazelom. Nas covek, bas kao sto je slucaj i drugde u svetu, spreman je i da istrpi ponesto zarad slasti povremenog izivljavanja na nekoj manjini Edited by vasudeva418
Link to comment

Beogradjani, moji sugradjani, fin narod u dzempericima koji seta pse i pozajmljuje jaje i ulje komsiji, vikao je "Necemo Cigane"! sto se mene tice, neka se urusi ceo grad, ne zanimaju me vise nikakvi mostovi, platani, parkici i zardinjere.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...