Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

Obnova Gazele ne može da počne?Obnova beogradskog mosta Gazela za sada ne može da počne jer Srbija nije Evropskoj banci za obnovu i razvoj dostavila kompletnu dokumentaciju o raseljavanju nehigijenskog romskog naselja.Obnova beogradskog mosta Gazela za sada ne može da počne jer Srbija nije Evropskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD) dostavila kompletnu dokumentaciju o Akcionom planu raseljavanja nehigijenskog romskog naselja, prenela je "Politika". Portparol EBRD Entoni Vilijams kazao je da je u EBRD stigao samo deo tražene dokumentacije i da je dokument o raseljavanju porodica koje su živele ispod Gazele odobrilo Gradsko veće, ali ne i Skupština grada, što je bio jedan od uslova EBRD-a. "I dalje čekamo kompletnu verziju Akcionog plana, uz overu Skupštine grada. Dok to ne dobijemo, ne možemo da damo nikakvu ocenu, pa samim tim ni obnova mosta ne može da počne", kazao je Vilijams. On nije mogao da proceni koliko je vremena potrebno EBRD-u da oceni da li je Akcioni plan uspešno sproveden jer je to, kako je naveo "složena procedura". "Da li će nam biti potrebno dve nedelje ili dva meseca, zaista ne mogu da kažem", kazao je portparol EBRD. Kredite za Gazelu Srbiji su 2007. godine odobrili EBRD i Evropska investiciona banka, a uslov za realizaciju kredita bilo je iseljavanje nehigijenskih naselja koja su se nalazila ispod tog mosta, što je urađeno tek nedavno. Prema navodima Politike, može se dogoditi da EBRD ne da pozitivnu ocenu sprovođenja Akcionog plana o iseljavanju nehigijenskih naselja jer je EBRD insistirao da grad romskim porodicama koje su živele ispod Gazele izgradi kuće od čvrstog materijala, a oni su smešteni u kontejnere. Zamenik gradonačelnika Beograda Milan Krkobabić kazao je za Politiku da nije tačno da je EBRD-u poslata nepotpuna najava i dodao da Gradska skupštna "ne mora ništa da odobrava jer je to posao Gradskog veća". Kada je reč o obezbeđivanju trajnog smeštaja za romske porodice koje su živele ispod Gazele, on je rekao da će njima biti omogućeno da konkurišu za socijalne stanove i da je EBRD tražio detalje o tome kako će izgledati procedura za dodelu tih stanova.
A evo i razloga za naprsnuce. :lol: Pa ako prodje na sentiment, prodje.A dobar je i ovaj Krkobabic sa "konkurencijom" za socijalne stanove. Jel' on stvarno misli da su ovi iz EBRD sisali vesla posle ovoliko godina saradnje sa ovim nasim lopovima.
Link to comment

 FILMSKI KARAMBOL NA AUTOPUTU KOD DOBANOVACAU lančanom sudaru 86 automobila!Na Dobanovačkoj petlji u lančanom sudaru 86 vozila povređeno je devetoro ljudi. Zbog guste magle i klizavog puta automobili sat i po vremena naletali jedan na drugi i napravili čak 26 lančanih sudaraDrama na autoputu... Na desetine vozila slupano posle serije lančanih sudara. Saobraćaj satima bio u prekiduU lančanom sudaru na autoputu kod Dobanovaca, u kojem je juče ujutru učestvovalo 86 vozila, povređeno je devetoro ljudi! U karambolu po gustoj magli i klizavom putu automobili su sat i po vremena naletali jedan na drugi i napravili čak 26 sudara!Serija lančanih sudara počela je juče oko 7.30 časova na autoputu kod Dobanovačke petlje u smeru ka Zagrebu. Uzrok ovog filmskog karambola je, pored guste magle i klizavog puta, i velika gužva jer su zbog radova na mostu Gazela mnogi vozači krenuli ovim putem. Prvi lančani sudar u kojem je učestvovalo deset vozila dogodio se na delu autoputa od Ostružničke do Dobanovačke petlje!Upozoravali na opasnost!Jedan od očevidaca karambola na autoputu kaže da je izbegnuta veća tragedija jer su mnogi vozači upozoravali na sudar.- Vozači koji su izbegli sudar poređali su svoje automobile duž puta i mahanjem upozoravali druge vozače na opasnost. Mnogi koji su se tek približavali tako su shvatili da se nešto dogodilo i usporili vožnju, inače bi bilo još gore - priča jedan očevidac. - Vozači su izašli i čekali da dođe policija da izvrši uviđaj. Međutim, zbog guste magle ostali vozači nisu videli taj sudar i tada je nastao haos! Vozači su naglo usporavali kada su videli udes, ali tada je zbog slabe vidljivosti bilo kasno, pa je došlo do serije lančanih sudara! Nastalo je opšte rasulo, ljudi su istrčavali iz kola i bežali gde su stigli, niko nije znao šta se dešava. Mnogi su pobegli u okolne njive! Ovako nešto u životu nisam video - priča jedan od vozača, koji se iz svega izvukao nepovređen.Vozači su zbog guste magle direktno udarali u zaustavljene automobile. Saobraćajne patrole još nisu bile stigle na mesto događaja, nije bilo ni signalizacije, pa vozači koji su bili udaljeni nekoliko desetina metara od mesta nesreće nisu ni bili svesni šta se dešava. Tako se već nekoliko stotina metara niže dogodio drugi lančani sudar, u kome su učestvovala 24 automobila!- Moj sin je vozio, ja sam sedeo do njega. Na zadnjem sedištu bila je naša prijateljica. Videli smo zastoj i zaustavili se iza jednog kamiona, kada je otpozadi na nas naleteo automobil i bacio nas na taj kamion! Sina i ženu odvezla je Hitna pomoć. Mislim da nisu teže povređeni, ali je sreća što je ona sedela na levoj strani. Da je bila na drugom kraju automobila, ko zna kako bi prošla - kaže Vladan Baćanović (55), pokazujući na smrskan zadnji deo „forda".Potom je u sledećih sat i po vremena usledila serija od još 24 lančana sudara! Na sve strane sudarali su se automobili, kombiji i kamioneti! Kolovoz je bio potpuno prekriven razbacanim delovima kola, uljem, gorivom, otkinutim vratima, registarskim tablicama.- Uspeo sam da zaustavim kola pre nego što sam naleteo na nekoga, a onda sam u deliću sekunde video da će me drugi automobil udariti otpozadi. Nije to bilo toliko strašno, ali ne mogu ni da opišem šta se sve dešavalo okolo. Leteli su komadi plastike, stakla, metala, gledao sa kako je jedan automobil odvalio vrata drugom - priča Siniša Đuričić (40).Kilometarski zastoj na ovom delu autoputa trajao je nekoliko časova. Dok radnici šlep-službi nisu uklonili oštećena vozila, saobraćajci su na druge pravce preusmeravali vozila koja su pristizala. Vozač autobusa gradskog prevoza na liniji 711 Svetozar Stanković uspeo je da se zaustavi pre sudara.- Bilo je pet-šest putnika u tom trenutku u autobusu. Rekao sam im da svi pređu u prednji deo, jer može nešto da naleti na nas. Sva sreća pa se to nije dogodilo. U ovakvim situacijama ne sme puno da se razmišlja, već samo da što pre pobegne na sigurno - rekao je Stanković.Dr Nada Macura, portparol Hitne pomoći, rekla je da je u Urgentni centar prebačeno 12 osoba. Devetoro je povređeno, od kojih jedna osoba teže.- Uglavnom su u pitanju lakše povrede. Svima je ukazana pomoć, neki od njih su odmah pušteni na kućno lečenje, dok su drugi zadržani na posmatranju - navodi dr Macura.  

Edited by vasudeva418
Link to comment
Mogu da ih u EU smestaju i u satore u sumi, ali EBRD to ne zanima. Hoces kredit? Raseli ih u objekte dostojne coveka, kraj, tacka, inace ne dam pare.Inace, verujem da je brutalan odnos gradskih vlasti prema Romima doneo ekipi vise glasova nego sto ce biti izgubljeno ovim sitnim incidentom sa Gazelom. Nas covek, bas kao sto je slucaj i drugde u svetu, spreman je i da istrpi ponesto zarad slasti povremenog izivljavanja na nekoj manjini
Ne vodi se ovde rasprava o tome da li romi treba da dobiju stanove ili ne.Nije suština u tome, nego da li se naša gradska vlast na to obavezala u ovom slučaju. ako jeste, onda treba to i da uradi i gotovo.Meni je skandal ako oni sad pokušavaju da izbegnu taj detalj iz ugovora.
Link to comment
Posto paradajz danas na Cvetkovoj pijaci?
otkud paradajz u sred zime?? ima sigurno u maksiju onih plastikanera i kostaju verovatno 5 jura kiloa i jos uvek nisu pojedene zalihe zimnice. ne moze se preko reda...
Link to comment
otkud paradajz u sred zime?? ima sigurno u maksiju onih plastikanera i kostaju verovatno 5 jura kiloa i jos uvek nisu pojedene zalihe zimnice. ne moze se preko reda...
Lose ste vi iz Borce apdejtovani. Izem ti takvo poljoprivredno naselje. :lol: Eno ti dole pored auto-puta, izmedju Nisa i Grdelicke klisure, staklenika i staklenika sa sve ugradjenim grejanjem i slicnim rabotama za zanemarivanje zime. Nije rostilj jedina tehnologija u Leskovac. :D
Link to comment
Ja sam znao da je Cvetkova pijaca daleko, ali...
pa kad Vilhelminu ne mrzi da iz svedske dolazi na kalenic, moze onda i do grdelicke da se prosetaznao sam da ste snobovi koji jedu plasticni paradajz od 5 jura u sred zime a onako lep kiseo kupus propada u kaci sto vam majke i ocevi spravise
Link to comment
pa kad Vilhelminu ne mrzi da iz svedske dolazi na kalenic, moze onda i do grdelicke da se prosetaznao sam da ste snobovi koji jedu plasticni paradajz od 5 jura u sred zime a onako lep kiseo kupus propada u kaci sto vam majke i ocevi spravise
Štaaa, vi ne kupujete kiseli u onoj fensi radnji na Vračaru? Još mi sad recite da ima da se nađe i za jeftinije od 7 evra kilo...
Link to comment
Ja sam znao da je Cvetkova pijaca daleko, ali...
E, moj druze, ti su ti svakog dana na Cvetku i drugim pijacama. Sto oni, sto nakupci.
pa kad Vilhelminu ne mrzi da iz svedske dolazi na kalenic, moze onda i do grdelicke da se prosetaznao sam da ste snobovi koji jedu plasticni paradajz od 5 jura u sred zime a onako lep kiseo kupus propada u kaci sto vam majke i ocevi spravise
Tebi jos traju kiseli kupus i zimnica? :o Amateru. <_<
Link to comment
Beograd -- Gradonačelnik Dragan Đilas rekao je da, ako se rok za dobijanje kredita od Evropske banke ne ograniči do 15. marta, novac će tražiti na drugom mestu. "Ako je rok 15. mart i ukoliko tog dana dobijemo papir da imamo kredit, valjda ćemo saznati i kako izgleda rekonstrukcija "Gazele" i krenuti u nju, ali ako 15. marta nemamo papir, treba da tražimo kredit na nekom drugom mestu i krenemo u rekonstrukciju", rekao je Đilas novinarima posle sednice Gradskog veća. Gradsko veće Beograda razmatralo je probleme nastale zbog oštećenja mosta "Gazela", na međunarodnom putu E-75 kroz Beograd. Gradonačelnik Dragan Đilas rekao je da neće pristati da uslov za dobijanje kredita budu stanovi za raseljene Rome i da će u tom slučaju neko morati da ga smeni. U Evropskoj banci za obnovu i razvoj je za B92 potvrđeno da će predstavnici njene misije početkom februara sa nadležnima u Beogradu pregovarati o konačnom odobravanju kredita od 33 miliona za rekonstrukciju mosta. Zbog pojave naprsline na mostu, zatvorena je jedna saobraćajna traka, a nadležni tvrde da će sanacija tog problema trajati petnaestak dana. Most u koji nije ulagano poslednjih 40 godina već duže čeka na rekonstrukciju. Podsetimo, deo novca za taj projekat obezbedila je Evropska banka za obnovu i razvoj. Uslov za to je, međutim, bio raseljavanje porodica iz nehigijenskog naselja ispod "Gazele", ali uz obezbeđivanje humanih uslova za život. Bojana Todorovska iz EBRD-a objašnjava da će delegacija te banke početkom februara pregovarati o odobravanju sredstava. "Potrebna rekonstrukcija a ne sanacija"Stručnjaci naglašavaju da, osim toga što je "Gazela" već decenijama preopterećena saobraćajem, ali i zapuštena, takav most nije bio odgovarajuće arhitektonsko rešenje za ravničarski predeo u kojem je građen. Prema rečima člana Inženjerske akademije Ljube Kostića, prilikom izgradnje više se vodilo računa o atraktivnosti, a mnogo manje o funkcionalnosti. On naglašava da je jedan od osnovnih propusta to što "Gazela" nema stubove u vodi, što prilično utiče na stabilnost mosta i dodaje da je sada potrebna ozbiljna rekonstrukcija, a ne sanacija. "Mislim da je pod saobraćajem jako teško raditi. Bilo bi idealno da se zatvori saobraćaj, ali ako to ne može, onda bi trebalo da se, sa uzvodne i nizvodne strane, doda potpuno nova konstrukcija drugog tipa mosta, kao što je to nekad bio slučaj sa Brankovim mostom”, kaže Kostić. "Svi smo zainteresovani da stanje beogradskih mostova pređe u ruke stručnjaka, a ne da to uglavnom pokriva politika. Grade se novi mostovi iz političkih razkoga, pravi se simbol grada, a ne radi se na tome da ovo što imamo osposobimo, ojačamo, revitalizujemo i osiguramo", smatra on. O ovoj temi B92 je ugovorio razgovor sa ministrom infrastrukture Milutinom Mrkonjićem. On se, međutim, bez ikakvog objašnjenja nije pojavio u ugovoreno vreme.
Dakle, već se pominje mogućnost da se kompletan kredit realizuje sa nekim drugim. Cenim da bi Kinezi, a možda i Rusi, dali povoljniju kamatu i pride bi ih bolelo uvo šta će biti sa stanovnicima sluma koji je nekada stajao ispod mosta.Zbog šatro hitnosti posla, kao i činjenice da je svima koji dva puta dnevno moraju da pređu taj most muka od same pomisli na to, niko se neće buniti zbog izostanka standardnog tendera kao ni zbog budžeta koji će garantovano biti probijen najmanje za 30% kako radovi budu odmicali. Stvarno je pitanje da li ta famozna naprslina uopšte postoji.
Link to comment
Dakle, već se pominje mogućnost da se kompletan kredit realizuje sa nekim drugim. Cenim da bi Kinezi, a možda i Rusi, dali povoljniju kamatu i pride bi ih bolelo uvo šta će biti sa stanovnicima sluma koji je nekada stajao ispod mosta.
Dakle, slumovi se uklanjaju zbog onih koje boli ili ne boli uvo za to sta ce biti sa stanovnicima istih?
Stvarno je pitanje da li ta famozna naprslina uopšte postoji.
Postoji.A postoji i podosta toga preko nje.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...