Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

43 minutes ago, Caligula said:

 

Ma jok brt to su bili redom filantropi nego ih propaganda unisti


Mislim da se ovde postavlja pitanje, ako je vec do detalja opisano koje su nemacke jedinice izvrsele pomor Jevreja ovde, ako postoje radovi koji dokazuju da su u tome bili tako efikasni jer je to direktno odradila nemacka vojska, a ne SS i druge formacije, ako se zna da je Sajmiste bio isprva nemacki logor, kasnije i ustaski, na teritoriji NDH, i ako je sve to lepo objavila Jevrejska opstina u jako ozbiljnim radovima, zasto bi neko pricao drugacije, pa jos u emisiji koja nikako nije vezana za tu temu? To nije apologetika Nedica, koji jeste Nemcima uredno predao sve spiskove Jevreja koje je imao, ali zasto bi neko krivotvorio istoriju? Ima neku politicku agendu ili jednostavno nije dovoljno strucan. Zar nije to pitanje koje treba postaviti?

Link to comment
Nisam bio uzivo, ali sam gledao fotke. Trg mi izgleda nekako postsovjetski. Tu je golem prostor, jos uvek praznjikav, i vrlo moguce da se to biti jos neko vreme. Spomenik takav kakav je, a iza njega precista i preumivena, a opet nekako depresivna bivsa stanica. Jer, kako i ne bi bila, kad ne sluzi nicemu. Pridnjestrovlje meets Belorusija meets Kazahstan. Mooozda ce to delovati malo drugacije kad se stanici nadje neka namena. 
greshite, tu vishe nema prostora, utopilo se samo u sebe, pojelo. ne znam kako su to postigli, ali jesu.

jedino shto je sada impozantno da se chovek zamisli je crpna stanica :isuse:

sent from bubamoto

  • Haha 1
Link to comment
3 minutes ago, Kundera said:

To nije apologetika Nedica, koji jeste Nemcima uredno predao sve spiskove Jevreja koje je imao, ali zasto bi neko krivotvorio istoriju? Ima neku politicku agendu ili jednostavno nije dovoljno strucan. Zar nije to pitanje koje treba postaviti?

 

a jes vala, slikogledač oće da uništi srpski obraz pa zapeo da laže

 

nek je preterao, ovi sa druge strane preteruju otprilike hiljadu puta gore i grdje. Mogu i ja da dam spiskove nekom Nogou ili Vacicu i pravim se nevešt

 

koga zabole

Link to comment

Neko iz te ekipe je pričao kako su Nemci vozili Jevreje autobusom kroz grad da bi Srbi gledali i uživali u patnjama Jevreja dok umiru, što su oni masovno i činili.

Link to comment
32 minutes ago, pacey defender said:

Ovo suludo rešenje sa fosnom je nastalo jer su najveći popločani deo trga vozdigli sa sve četiri strane. Ne znam zbog čega su se odlučili na to rešenje - mogli su sve ostaviti u nivou ili ako postoji pad na neku stranu, da to reše nekom prigodnom kaskadom. Ovako kako sada stoji ulaz u zgradu železničke stanice je su-lu-do. Ne znam kako to može da se popravi - verovatno će postaviti neki metalni most celom širinom stepeništa. Da ruše ili menjaju nešto sada ne može. 

 

Sam trg bi izgledao još i ok da nije ogromnog spomenika. Dominira skroz nepotrebno - moglo se to naprvaviti diskretnije ali onda ne bi mogla da se pumpa nacionalna mitomanija i budže fakture.

 

Btw, ne može Vučić da padne na ovakvim stvarima, sve dok gradi™ siguran je. Sa trgom se sve svelo na estetiku i dileme je li trebao mač ili krst. Pogrešan fokus - glavno treba da bude, što krijete cenu. 

 

Bez tog spomenika trg je savrseno besmislen. Ovako ima smisao koji niko normalan nije zeleo da ima, da okruzuje spomenik kao onomad Rnic sudiju. Ako su vec nesto hteli da naprave od celog tog prostora trebalo je izabrati namenu zgrade zeleznicke stanice i onda napraviti trg koji bi predstavljao prirodan prilaz zgradi i na nju stavljao fokus. Ovako je ceo prostor zarobljen sumanutom idejom spomenika gde mu mesto nije, u velicini kojoj mesto nije, sadrzaja gde mu mesto nije. S obzirom da ce iza zeleznicke stanice da naprave, naravno, visoku zgradu koja ce da zakloni citav horizont iza zeleznicke stanice i spomenika, pogled iz Nemanjine na celu tu skalameriju imace formu kaleidoskopa, tri sustinski, namenski i stilski razlicita fokusa po dubini koji ce kod posmatraca da izazove jedinu mogucu logicku reakciju - epilepsiju.

Link to comment
27 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Neko iz te ekipe je pričao kako su Nemci vozili Jevreje autobusom kroz grad da bi Srbi gledali i uživali u patnjama Jevreja dok umiru, što su oni masovno i činili.

Te koja na svaki način pokušava da dodeli glavnu ulogu u Holokaustu u Srbiji d

domaćem stanovništvu. 

  • Tužno 1
Link to comment
39 minutes ago, Caligula said:

 

a jes vala, slikogledač oće da uništi srpski obraz pa zapeo da laže

 

nek je preterao, ovi sa druge strane preteruju otprilike hiljadu puta gore i grdje. Mogu i ja da dam spiskove nekom Nogou ili Vacicu i pravim se nevešt

 

koga zabole

 

Ali koje druge strane? U istoriografiji ne bi trebalo da postoje strane, niti bi akademici trebalo da imaju strane. On ovde ne aludira na te spiskove, nego na to da je tadasnja okupirana Srbija bila nekakav kljucni faktor koji je ocistio Jevreje iz Beograda, a zna se vrlo dobro da nije , vec da je to bila nemacka vojska, koja je htela da se dokaze Berlinu. I to je sve vrlo lepo opisano u naucnim radovima. Znaci gospodin ili namerno krivotvori istinu, ili nije dovoljno strucan za to sto govori.

Link to comment
36 minutes ago, pacey defender said:

Ne znam kako to može da se popravi - verovatno će postaviti neki metalni most celom širinom stepeništa. Da ruše ili menjaju nešto sada ne može. 

 

 

Prosto, ako im je uopšte do popravljanja ili završetka radova

 

Rekonstruišu stepenike na ulazu u bivšu GŽS (glavna železnička stanica), odnosno po ovakvom rešenju platoa ukinu stepenike i naprave kontinuitet novog platoa ispred i samog ulaza - sve popune sa završnim radom sličnih ploča kao plato i nema stepenika, odokativno cenim da je kota platoa nešto viša od kote zadnjeg stepenika pri ulazu. Ako imaju mozga (nekad u to sumnjao, sad mi je sve kod njih besmisleno) da baš tu gde se završio plato postave odvodni kanal sa podužnom rešetkom kako površinska voda od kiše i snega ne bi ulazala u zgradu GŽS. Izgleda mi da zbog žurbe nisu završili kao mnoge druge detalje.

Inače je inženjerska glupost ovoliko uzdizanje platoa oko spomenika - otvara nove nepotrebne probleme.

 

Žao mi zgrade GŽS ("šta sve trpi" od ove pošasti)  to je saobraćajni "centar" Beograda; svaka saobraćajna tabla na putevima koliko ima km do Beograda je zapravo koliko ima do GŽS; početak odbrojavanja kućnih brojeva svake ulice u Bgd je od onog kraja koji je vazdušnom linijom bliži GŽS i treće: visinski geometarski reper ugrađen blizu tog ulaza numerisan je brojem 1

  • +1 5
  • Hvala 1
Link to comment
51 minutes ago, Kundera said:


Mislim da se ovde postavlja pitanje, ako je vec do detalja opisano koje su nemacke jedinice izvrsele pomor Jevreja ovde, ako postoje radovi koji dokazuju da su u tome bili tako efikasni jer je to direktno odradila nemacka vojska, a ne SS i druge formacije, ako se zna da je Sajmiste bio isprva nemacki logor, kasnije i ustaski, na teritoriji NDH, i ako je sve to lepo objavila Jevrejska opstina u jako ozbiljnim radovima, zasto bi neko pricao drugacije, pa jos u emisiji koja nikako nije vezana za tu temu? To nije apologetika Nedica, koji jeste Nemcima uredno predao sve spiskove Jevreja koje je imao, ali zasto bi neko krivotvorio istoriju? Ima neku politicku agendu ili jednostavno nije dovoljno strucan. Zar nije to pitanje koje treba postaviti?

 

možda ima političku agendu da predstavi zločinačku pritrodu četničkog pokreta i Nedićeve vlasti, to je ok. ti imaš agendu da braniš Nedića na PPP, na komunalnom topicu o Beogradu, to nije ok

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...