Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

I svaki put sam u fazonu:
Pa sad stvarno više ništa ne može da me iznenadi...

.... Shiit has hit the fan!


najlepshe je shto to iznenadjenje po pravilu dolazi posle visokoparnih rasprava sa ubistvom i samoubistvom, ko ne skache nije srbin i vama sve smeta, pa shta ako je vuchic, zashto da ne priznamo da ce bit bash lepo za nashu naciju za samo 50 godina dry.png

a onda rupa upadne u bunar s_w.gif

sent from bubamoto



Link to comment

Kafana Orasac smeta izgleda  i onima i ovima..  Valjda zato sto je stara skoro 150 godina

 

Picture3.png

 

Lokacija je sada omeđena trima ulicama, ali prema Regulacionom planu iz 2001. godine predviđeno je i probijanje Trnske do Bulevara, pa će lokacija funkcionisati kao manji blok sa svega šest većih objekata. Upravo u parametrima tog bloka, implementaciji plana i proširenju Trnske ulice, nastaju ozbiljni problemi.

 

Na mestu uključenja Trnske ulice na Bulevar kralja Aleksandra danas nije brisan prostor, pa da tako nešto bude logčno. Naprotiv, upravo na tom mestu nalazi se jedan od činilaca duha grada – kafana „Orašac“.

 

Prepoznatljivi objekat kafane iz 1878. godine, koji se nikako ne može pomešati s nekim drugim objektom, kao što je slučaj s novijim kafanama (odnosno klubovima s nazivom „kafana“), ostao je, uz zanatske radionice, čuvar istorijskog duha grada.

 

https://www.istinomer.rs/analize/arhitekturom-protiv-beograda/

 

  • Tužno 1
Link to comment

Sad sam po prvi i verovatno poslednji put istrapacirao skoro celu rutu od Beton hale do novog trznog centra. Utisci:

 

1. Spomenik uzivo ne izgleda tragikomicno vec samo tragicno. Sudeci po broju ljudi koji su se tiskali oko njega u tom misljenju smo bolja polovina i ja ostali usamljeni.

 

2. Iza zgrade Zeleznicke stanice grade neki monstrosity od zgrade koji ce taman da izgleda kao foto-tapet iza novog Istorijskog muzeja kad bude zavrsen. U normalnija vremena bih se pitao kojoj li je budali tako nesto uopste moglo da padne na pamet ali sad svi znamo s kim zivimo pa nema mesta cudjenju.

 

3. Ovaj deo gde nisu gradjene zgrade, roughly od Zeleznicke pa prema Beton hali, ceo prostor se otvorio i zivnuo, taman da nas podseca na to kako je sve to moglo da izgleda da u onom drugom delu, od Zeleznicke do trznog centra, nisu podigli onaj mafijaski luna park nacickan neopevano ruznim i bezlicnim zgradama. A nisu ni blizu da prestanu da stancaju kvadrate, iako vec sada kad prodjes izmedju zgrada izgleda kao da si u tunelu.

 

4. Samo kod nas moze da se desi da pola veka nemas pristup reci zbog rusevina industrijske zone a onda posle pola veka neko dodje da to promeni i uradi sve pogresno i iz pogresnih motiva. Na stranu sto je 90% uradjenog posla nevidjeni fuseraj. Tek sad se moze steci neka predstava kako je sve to zapravo moglo da izgleda da je neko normalan osmislio ceo taj prostor i to mi proizvodi jos veci bes i prezir od onog koji sam osecao pre nego sto sam izbliza video kako sve ovo izgleda.

Edited by harper
Link to comment

e. proshla i ja pored zira, kolateralno, naroda ko da je dzaba. sve zajedno, gledajuci uzivo, izgleda nekako stisnuto i malo. nemanja je pojeo zgradu stanice, a onda je trg pojeo nemanju. a onda je ona nesrecna trava pojela shta je ostalo. to mi je valjda najjachi utisak, i neochekivan, verovatno usled celogodishnjeg gledanja rendera i slushanja grandiozno grandiozno, jedan mali stisnuti trgic izmedju nekih ulichica u nekom gradu. u ovoj konstelaciji i nemanjina postaje vizuelno tesna. bukvalno otreznjujuci efekat malog. estetika vishe uopshte ne moze biti tema, nema gde da stane.

saobracajno reshenje je posledichno kompletna tragedija. ako je neko mislio da je ono pre bilo katastrofa, vara se. ovo jeste katastrofa.

sent from bubamoto



  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...