Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

6 minutes ago, gone fishing said:

nije to žir, mada i meni liči i sada sam nakon objašnjenja vajara razočaran :happy:

- to je zapravo žezlo, simbol vlasti, nemanja jednom nogom čvrsto stoji na razbijenom vizantijskom šlemu, što simbolizuje našu vezu sa vizantijskom kulturom a drugom nogom kao da se odguruje od njega što simbolizuje kretanje svojim putem u budućnost na bazi kulturno-istorijsko-religijskog temelja romelijskog carstva :D

A što je razbio šlem vizantiji, kad je vezan za istu? Jel tu simbolika razbio vizantiju kao beba zvečku? Na stranu sto nije, ali  ajd sad...

  • Tužno 1
Link to comment
16 minutes ago, radisa said:

A što je razbio šlem vizantiji, kad je vezan za istu? Jel tu simbolika razbio vizantiju kao beba zvečku? Na stranu sto nije, ali  ajd sad...

to nije objasnio ali nemanja jeste bio pobunjenik i separatista :happy: koji je ugrozio suverenitet i teritorijalni integritet romelijskog carstva

Link to comment
1 hour ago, pt 2.0 said:

ovaj mali ogled lepo pokazuje da spomenik ne treba napadati, kako tvrde neke tviterske glave, tako da serviraš u ruke žvalavom govnaru gotovu poentu da on od napadača ne brani spomenik nego srpstvo celo. jer si onda izgubio meč unapred.

dakle, insistiraš na tome zašto je krst zamenjen mačem, i kakva je to simbolika bez krsta, i 100% je to da ne uvrediš arapske investitore iz BnV i svrdlaš tu priču dok ne postane viralna ko kauboj itsl. milošica je u pravu, slušajte mlade...

 

 

Boijim se da ne postoji nacin da se udje u bilo kakvu sustinsku raspravu o kvalitetu ovog spomenika ili bilo cega drugog sto su naprdnjaci radili, rade ili ce raditi u buducnosti. Razlog je jednostavan, njih takva vrsta razgovora ne zanima i ne razumeju je. Taj um je bazdaren tako da ako si protiv bilo kojeg aspekta njegove demonstracije automatski si neprijatelj opsteg tipa sa onim motivima koje ti oni pripisu. Sadrzaj, forma, poruka, da ih bilo sta od toga interesuje bili bi pazljiviji i profesionalniji u stvarima koje rade, ukljucujuci i ovaj spomenik.

 

Civilizacijski ta ekipa nije jos dobacila do onog nivoa razvoja na kojem se pojavljuju eticki i esteticki argumenti, oni se jos uvek valjaju u blatu bastardne kombinacije prvobitne akumulacije kapitala i pseudoreligijskog monumentalizma. Eho su coveka kasnog srednjeg veka, iz perioda neposredno pre kulturno-umetnicke revolucije Renesanse. Otuda ta fascinacija gabaritima spomenika, direktne simbolike, ali otuda i esteticka argumentacija bilo kojeg njihovog javnog preduzeca koja pocinje i zavrsa se sa "ovo je bas lepo" ili "ovo je lepse od onog sto je bilo". Zasto je lepo, dotle ta argumentacija jos uvek nije stigla. Lepo je i tacka. Ko misli da nije lepo, pa cak i da je moglo lepse, taj je protiv Nemanje, protiv Srbije, protiv nase istorije, protiv nase kulture, krace receno, protiv srpskog naroda u celini i svega sto on predstavlja.

 

Pri cemu uopste ne ulazim u bilo kakvu raspravu tog tipa, delom zato sto slabo razumem istoriju umetnosti a narocito metodologiju izrade umetnickog dela, delom zbog toga sto me nimalo ne zanima bilo sta sto oni rade. Postoje strucniji ljudi od mene koji mogu time da se pozabave. Problem i poenta mog posta je sto se strucni ljudi u danasnjoj Srbiji tim stvarima ne bave jer ih niko nista ne pita, bilo da je u pitanju spomenik, zgrada, ambijentalna celina, fontana, trg, gondola, ili bilo sta drugo, a ako se bave po sopstvenom nahodjenju onda su neprijatelji iz prethodnog pasusa. To je klasicno nasledje tog pseudoreligijskog monumentalizma iz perioda kasnog srednjeg veka, iskljucivost dogmatizma i odsustvo sposobnosti da se prihvati bilo kakva kritika. Nema niceg novog u ponasanju naprdnjaka, samo je nama neobicno zato sto je to ponasanje karakteristicno za coveka od pre 700 godina za kojeg smo mislili da je u medjuvremenu izumro. Kao, recimo, sto je izumro neandertalac.

Edited by harper
  • +1 7
Link to comment
1 hour ago, Taihoskopija said:

@Arkadija

 

Da, on je to monarhija domaćinski desno, pa verovatno ta perspektiva, samo što bih ja posebno popizdela da sam desno i da mi ovo naprave od duhovne vertikale, ali je 

njemu lepo. 

 

 

 

Mislim da ima i nastavak. 

Da,da i ja sam juče zbog mojih primedbi na račun estetike spomenika, bila od strane jedne takve (monarhija domaćinski desno) optužena da nisam SrBkina, da sam dugosrbijanka (opet), da se ne razumem u umetnos i td, itd.sve do moje vakcinacije Fajzerom. Strašno.

 

  • +1 2
Link to comment
3 minutes ago, Djuro said:

 

Okreni-obrni, mač-krst, isti q, ko da je bitno.

Ne vidim to kao neki problem u ovom moru smeća. Imajuci u vidu ko ga je porucio, sretan sam sto mu u ruci nije noz i zica.

Nož i žicu će Zmaj Ognjenom Vuku, on je Srebrenicu spalio pre 500+ godina, prvi Srbin koji je tamo palio i žario... Samo da se neko seti... Doduše, kako stoje sa istorijom, pitanje i da li znaju ko je bio dotični...

Link to comment
9 minutes ago, harper said:

 

Boijim se da ne postoji nacin da se udje u bilo kakvu sustinsku raspravu o kvalitetu ovog spomenika ili bilo cega drugog sto su naprdnjaci radili, rade ili ce raditi u buducnosti. 

2/2...nikakve rasprave i ne treba da bude.

 

9 minutes ago, harper said:

Ko misli da nije lepo, pa cak i da je moglo lepse, taj je protiv Nemanje, protiv Srbije, protiv nase istorije, protiv nase kulture, krace receno, protiv srpskog naroda u celini i svega sto on predstavlja.

1/2 zbog ove poente ovde...

 

 

potpuno sam saglasna sa tvojim postom (takođe nisam kompetentna da govorim o metodologiji izrade spomenika).

samo - ja uopšte nisam govorila o tome da sa njima treba RASPRAVLJATI, a još manje da treba koristiti ISTINITE ARGUMENTE, ili istinu kao takvu

ništa od toga.

prosto treba pustiti idejicu da je mač odustajanje od srpstva (krsta), a sve da bi se ugodilo arapima-BnV investitorima da se kotrlja po mrežama... svaka manipulacija je dozvoljena protiv SNS.

ukratko - što se mene tiče - sva sredstva su dozvoljena u borbi protiv SNS (ako ne ugrožavaju ostatak naroda).

uopšte nije bitno da li je istinito, sve dok deluje. dok je efikasno.

 

u toj sam fazi. :sad:

 

  • +1 2
Link to comment
1 minute ago, Djuro said:

 

Okreni-obrni, mač-krst, isti q, ko da je bitno.

Ne vidim to kao neki problem u ovom moru smeća. Imajuci u vidu ko ga je porucio, sretan sam sto mu u ruci nije noz i zica.

 

S obzirom na kontekst u pravu si, nije bitno, ali bitno remeti cak i ovakvu kompoziciju spomenika. Potpuno je jasno svakome ko pogleda celu Nemanjinu figuru da se mac ne uklapa u celokupno drzanje spomenicke figure, u Nemanjin dostojanstven ali blago ponizan stav koji je autor hteo da predstavi. Naravno, to je samo jedan detalj od mnogih koji je promasen. Cela ova bizarnost umesto postamenta je nevidjeni cirkus udrobljenih motiva, detalja, nedovoljno transparentnih i simbolicki nedovrsenih poruka. Klasican kic kojeg je upropastila sopstvena ambicija da zaseni posmatraca. Na nekom neutralnom postamentu koji bi isticao u prvi plan figuru Nemanje, umesto sto joj daje funkciju gromobrana za ovo ispod, sta god da je to, cela kompozicija bi bila mnogo podnosljivija.

Link to comment
7 minutes ago, pt 2.0 said:

2/2...nikakve rasprave i ne treba da bude.

 

1/2 zbog ove poente ovde...

 

 

potpuno sam saglasna sa tvojim postom (takođe nisam kompetentna da govorim o metodologiji izrade spomenika).

samo - ja uopšte nisam govorila o tome da sa njima treba RASPRAVLJATI, a još manje da treba koristiti ISTINITE ARGUMENTE, ili istinu kao takvu

ništa od toga.

prosto treba pustiti idejicu da je mač odustajanje od srpstva (krsta), a sve da bi se ugodilo arapima-BnV investitorima da se kotrlja po mrežama... svaka manipulacija je dozvoljena protiv SNS.

ukratko - što se mene tiče - sva sredstva su dozvoljena u borbi protiv SNS (ako ne ugrožavaju ostatak naroda).

uopšte nije bitno da li je istinito, sve dok deluje. dok je efikasno.

 

u toj sam fazi. :sad:

 

 

Apsolutno..

 

Poseres im se u dvoriste i pustis ih da se oni igraju metlama i lopatama..Prefinjenije receno - instaliras im virus.

 

Pa kad bude..Spomenik je lep - Jeste ali zasto nema krst 

Tu su bili narkomani i pacovi - Jesu ali zasto ste zbog Arapa sklonili krst, jel zato sto ste izdajnici i priznacete Kosovo ?

 

Ne zanima me mnogo sta je tacno i sta je istina..ali valja ih drndati malo i insistirati na tome.

 

Sledeca tacka - Danilo vinar.

  • +1 3
Link to comment
29 minutes ago, harper said:

 

Boijim se da ne postoji nacin da se udje u bilo kakvu sustinsku raspravu o kvalitetu ovog spomenika ili bilo cega drugog sto su naprdnjaci radili, rade ili ce raditi u buducnosti. Razlog je jednostavan, njih takva vrsta razgovora ne zanima i ne razumeju je. Taj um je bazdaren tako da ako si protiv bilo kojeg aspekta njegove demonstracije automatski si neprijatelj opsteg tipa sa onim motivima koje ti oni pripisu. Sadrzaj, forma, poruka, da ih bilo sta od toga interesuje bili bi pazljiviji i profesionalniji u stvarima koje rade, ukljucujuci i ovaj spomenik.

 

Civilizacijski ta ekipa nije jos dobacila do onog nivoa razvoja na kojem se pojavljuju eticki i esteticki argumenti, oni se jos uvek valjaju u blatu bastardne kombinacije prvobitne akumulacije kapitala i pseudoreligijskog monumentalizma. Eho su coveka kasnog srednjeg veka, iz perioda neposredno pre kulturno-umetnicke revolucije Renesanse. Otuda ta fascinacija gabaritima spomenika, direktne simbolike, ali otuda i esteticka argumentacija bilo kojeg njihovog javnog preduzeca koja pocinje i zavrsa se sa "ovo je bas lepo" ili "ovo je lepse od onog sto je bilo". Zasto je lepo, dotle ta argumentacija jos uvek nije stigla. Lepo je i tacka. Ko misli da nije lepo, pa cak i da je moglo lepse, taj je protiv Nemanje, protiv Srbije, protiv nase istorije, protiv nase kulture, krace receno, protiv srpskog naroda u celini i svega sto on predstavlja.

 

Pri cemu uopste ne ulazim u bilo kakvu raspravu tog tipa, delom zato sto slabo razumem istoriju umetnosti a narocito metodologiju izrade umetnickog dela, delom zbog toga sto me nimalo ne zanima bilo sta sto oni rade. Postoje strucniji ljudi od mene koji mogu time da se pozabave. Problem i poenta mog posta je sto se strucni ljudi u danasnjoj Srbiji tim stvarima ne bave jer ih niko nista ne pita, bilo da je u pitanju spomenik, zgrada, ambijentalna celina, fontana, trg, gondola, ili bilo sta drugo, a ako se bave po sopstvenom nahodjenju onda su neprijatelji iz prethodnog pasusa. To je klasicno nasledje tog pseudoreligijskog monumentalizma iz perioda kasnog srednjeg veka, iskljucivost dogmatizma i odsustvo sposobnosti da se prihvati bilo kakva kritika. Nema niceg novog u ponasanju naprdnjaka, samo je nama neobicno zato sto je to ponasanje karakteristicno za coveka od pre 700 godina za kojeg smo mislili da je u medjuvremenu izumro. Kao, recimo, sto je izumro neandertalac.

 

Ovaj mentalni sklop:

spacer.png

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...