Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

Beograd

Spoiler

Nemam želju da se uključujem u raspravu o tome je li Beograd varoš ili velegrad. Ima zaista smisla sagledati ulogu tog grada u svemu što se događalo poslednjih četrdesetak godina. Ja nisam istoričar, ali je to grad u kojem sam živeo kada je izabrao da igra glavnu ulogu u tragediji. Operativna reč je izabrao. Cela priča, kako je ja vidim, složenija je i istovremeno ružnija. Najpre o složenosti.

Nisu svi nacionalisti ni u Srbiji ni u Beogradu bili isti. To uostalom nije nepoznato. Građanski nacionalisti, pogotovo u Beogradu, nisu bili skloni da se dokazuju ni tako što će za sve kriviti druge, a ni tako što će veličati primitivizam. Nacionalisti među komunistima bili su skloni da vide potlačenost sopstvenog naroda i da ističu kako je Srbija jugoslovenska kolonija. Takođe, srpski građanski nacionalisti, a pogotovo liberali, nisu imali nikakav osećaj manje vrednosti u odnosu na one koji nisu hteli da pišu ćirilicom ili da čitaju srpske pisce. Takozvano srpsko stanovište bilo je besmisleno jer je uzor bila evropska nauka i kultura.

Nacionalizam koji se može naći u romanima i uopšte delima Dobrice Ćosića izraz je resantimana koji je bio blizak osećanju manje vrednosti. Koji nije preovladavao u Beogradu, za razliku od nekih drugih mesta u zajedničkoj državi. Zemlja je bila sagrađena na nacionalizmu, a ne na internacionalizmu jer je to bilo u skladu s lenjinističkim komunizmom, ali nacionalizam malog i potlačenog naroda nije bio karakterističan za Beograd. To je došlo sa Ćosićem i njegovim krugom. I posle sa Šešeljevim radikalima, čiji je nacionalizam preovladao i danas je sveprisutan.

Postoji pogrešna predstava da je takozvani krug dvojke bio liberalan. Liberala je u Beogradu bilo malo, levih opozicionara je bilo mnogo. U meri u kojoj je grad bio slobodniji, to je bilo, i to je ključno za razumevanje Beograda i složenosti života grada, posledica toga što je bio glavni grad Jugoslavije. Beograd je bio Beograd jer je Jugoslavija bila Jugoslavija. A Jugoslavija je bila zemlja veća i važnija nego što joj je prirodno pripadalo zato što je odbacila Staljina i staljinizam i imala je otvorene granice sa svima koji su to hteli. A Beograd je bio glavni grad te zemlje.

Interes koji je svet imao za Jugoslaviju i, po prirodi stvari, za njen glavni grad, uticao je kako na ono što je grad nudio svetu tako i na interes beogradske javnosti, a i savezne administracije za ono što se događalo u svetu. Sve je to, naravno, bilo u okvirima koje je dozvoljavala vlast, koji su nekada bili širi, a nekada uži, ali i dobra i rđava vremena bila su podsticajna za grad koji je bio privlačan i levici i desnici, i zapadu i istoku. Otuda i to da su ljudi koji nisu nalazili dovoljno prostora za delovanje u drugim jugoslovenskim gradovima gledali da nađu svoje mesto u Beogradu. U gradu ste mogli da kupite Arhipelag Gulag i na engleskom i na ruskom jeziku, da to tako nekako sažmem.

Sada o ružnoj strani priče. Beograd je odlučio da razruši Jugoslaviju. Ružno u tome jeste što su motivi bili veoma prizemni. Kao i obično, reč je bila o kombinaciji straha i pohlepe. Kako je bilo jasno da se stvari menjaju i da je potrebno da se i zemlja promeni, mnogi su se plašili da će izgubiti, a opet, mnogi drugi su očekivali značajne koristi. I onda su se udružili u optužbi o pogubnosti jugoslovenstva po srpstvo. Preovladao je resantimanski nacionalizam, doduše s profiterskim izgledima.

Za ljude kao što je bio Milošević Jugoslavija je bila problem jer on nikako nije mogao da se nametne drugima u sopstvenoj jugoslovenskoj partiji. Za Beograd i za Srbiju, uostalom, otvoren je bio put demokratizacije. Što su mnogi u inostranstvu i očekivali jer su upoznali otvoreni grad Beograd, pa im je to izgledalo logično. No, tada bi drugi došli na vlast i ne samo da bi gubitak za one na vlasti bio veliki već bi izmakla i očekivana dobit od promena za koje je svima bilo jasno da slede. Kako, dakle, da oni koji su se okoristili u starom poretku učestvuju u dobicima koje donosi novi poredak?

Izgledima da se ostvare istorijski ciljevi. A opet, ako se oni ne ostvare ostaju lične koristi. Tome se Beograd nije odupro. I tako je izabrao da igra glavnu ulogu u tragediji jedne federacije, jedne zemlje i jednog glavnog grada na svetskom glasu.

Zanimljivo je pitanje jesu li uspeli oni koji su grad okrenuli protiv zemlje koja je bila osnova njegove veličine? Odgovor je očigledno pozitivan. Dovoljno je videti ko je gde i shvatiti koliko se njima sve to isplatilo. Beograd je sada po njihovoj meri.

 

Link to comment
2 hours ago, autobiografija said:

Poenta moje prethodne poruke je da Dežulovićeve konstatacije o Beogradu kao "selendri" i "blatnjavoj kasabi" nisu ništa drugo nego besmisleno arogantno trućanje koje ne govori ništa o stvarnim problemima Beograda, ali koje ima prođu kod određenog kruga ljudi.

Izvini, a zasto bi 1 Dezulovic uopste govorio o stvarnimtm problemima Beograda?

To je posao za Beogradjane: kod njega se radi o pre svega emocionalnom kao jedino mogucem osvrtu na znacenja i vidjenja Beograda, obaska sto upravo takav pristup po pravilu i bez izuzetka povlaci okidac kod ljudi poput tebe koji u svemu i svakome nalaze povod da se okrenu nacionalnom, a narocito ostrve na autosovinistizam koji je, BTW, za tebe i slicne tebi postao samo zgodna, politicki korektna :laugh: zamena za izdajnike i strane placenike svake sorte...

 

  • +1 2
Link to comment
3 hours ago, autobiografija said:

 

Ne znam ko je autor te kovanice auto-šovinizam, ali je termin toliko ušao u upotrebu, da je potpuno besmisleno pretpostavljati da ga samo autor koristi. U engleskom jeziku je recimo raširen izraz self - hatred da opiše mržnju prema sopstvenom etnicitetu ili rasi, pa prema tome ovaj bizarni sociološki fenomen nije vezan samo za Srbiju.  Možemo da diskutujemo o fenomenu auto-šovinizma ili etničke i rasne samomržnje u svetu i Srbiji jer ste dotakli tu temu.  Samo ne znam kako sa vama diskutovati o tome kad negirate da to postoji. Vi ste kao mentalni bolesnik koji negira da je bolestan i odbija terapiju.

 

 

Ne znam kako ovo da ti kazem ali svaki sovinizam je... auto. Pogledaj definiciju pojma pa ce ti biti jasno zasto. Naravno da postoji fenomen mrznje prema delu sopstvenog identiteta koji proizlazi iz pojedinih grupnih karakteristika, nije to nista novo, ali sam taj izraz je besmislen. Srbin koji mrzi Srbe i Srbiju je isto sto i Srbin koji mrzi Hrvate i Hrvatsku ili Albance i Albaniju, dakle bolesnik i budala, jer je etnicki identitet proizvoljan i ne proizvodi nikakvu konkretnu i vidljivu separaciju izmedju osoba s razlicitim identitetom. Drugim recima, niti obavezuje bilo koga, niti bilo kome daje opravdanje da moze da mrzi citav jedan narod, ukoliko je takvom bilo kakvo opravdanje uopste potrebno. Trecim recima, osoba moze biti rodjena kao osoba srpske nacionalnosti i dobrovoljno odluciti tokom vremena da postane nesto drugo, osoba neke druge nacionalnosti, i ta odluka nece promeniti ama bas nista u strukturi te licnosti.

 

Sto se Dezulovica i njegovog teksta tice, tvoj prethodni post nije vredan komentara jer je naprosto glup i promasen u samoj svojoj postavci, zato niko i ne zeli da ga komentarise. Meni je dovoljno da izadjem na ulicu ispred stana i da svakog dana zakljucim da je Dezulovic bio apsolutno u pravu oko svega sto je napisao u tom tekstu. Da umem da pisem kao sto ume on isto bih napisao, posto ne umem mogu samo da "potpisem" njegov tekst. I to nema nikakve veze sa mojom "pripadnoscu" bilo kojoj kategoriji kod koje taj tekst "ima prodju", jer takva pripadnost ne postoji, vec sa brutalnom istinitoscu i preciznoscu tog teksta, to jest, kritikama u njemu koje je autor izneo. On bi imao pravo i na kritiku koja nije tacna, imao je on i takvih vidjenja u nekim drugim tekstovima, ali eto, ovoga puta mu je kritika bila tacna.

 

Ne treba ti nikakav drugi dokaz za to od reakcija na njegov tekst. Da je Beograd onakav za kakvim Dezulovic cezne on se ne bi ni osvrnuo na kritike na svoj racun, samo bi ih primio k znanju kao sto samouveren i samosvestan koncept inace prihvata svaku kritiku. Posto nije ono sto Dezulovic sanja vec ono sto jeste brani se upravo onim sto je tebe toliko pogodilo, ad hominem napadima na Dezulovica kao provincijalca i hrvatsku seljacinu kojeg je taj mudri i veliki Beograd odbacio pa mu se ovaj sada sveti. Takva arogancija koja proistice iz puke pripadnosti necemu iz sticaja okolnosti je mozda i najveci dokaz palanackog primitivizma, sakrivanje iza nekog misterioznog superiornog kolektiva kako niko ne bi video koliko su ti licne gace busne i usrane. Uopste me ne cudi da je "prvosvestenik" tih reakcija Goran Vesic, paradigma tog novog nakaznog duha koji unistava Beograd zarad licne koristi.

  • +1 2
Link to comment
8 minutes ago, autobiografija said:

 

A zašto bi se Beograđani bavili mentalnim problemima Dežulovića?
Ja njega odavno ne smatram ozbiljnim novinarem i potpuno mi je svejedno šta on misli o Beogradu. Neka misli šta god hoće. Bavim se reakcijama na ono što je izrekao, više nego što se bavim njime. Mogu i s njime da se pozabavim i analiziram sve šarlatanske budalaštine i bestidne laži koje je ispisao u svojim tekstovima, pa bi od reputacije ovog novog miljenika srpske auto-šovinističke scene ostalo samo bugarsko govnjavo selo u kojem on obitava zajedno sa svojim fanovima.

 

:laugh:

 

Molim te, pozabavi se, velikanu kriticke misli. Bas bi me zanimalo da procitam jednu takvu minucioznu kritiku s metodologijom sacienjenom od bugarskih govnjivih sela, istragama "autosovinista" i slicnim analitickim alatima.

  • +1 1
Link to comment
8 minutes ago, autobiografija said:

 

A zašto bi se Beograđani bavili mentalnim problemima Dežulovića?
Ja njega odavno ne smatram ozbiljnim novinarem i potpuno mi je svejedno šta on misli o Beogradu. Neka misli šta god hoće. Bavim se reakcijama na ono što je izrekao, više nego što se bavim njime. Mogu i s njime da se pozabavim i analiziram sve šarlatanske budalaštine i bestidne laži koje je ispisao u svojim tekstovima, pa bi od reputacije ovog novog miljenika srpske auto-šovinističke scene ostalo samo bugarsko govnjavo selo u kojem on obitava zajedno sa svojim fanovima.

Pa Beogradjani se i ne bave - oni ga samo citaju: bavis se ti, sve se upinjuci da dokazes nesto sto sa samim Dezulovicem veze nema.

Ali, nema problema, samo ti nastavi sa svojim poslom...

I pazi dobro da ti ne promakne neki izdajnik, autosovinista ili bilo ko iz te sorte, izmigolje se oni ocas posla, moras da budes uvek budan...;)

 

 

E, i da ti kazem u poverenju, da ostane strogo medju nama: Dezulovic je, ma sta ti o njemu mislio, ponajmanje kriv sto je Beograd - ako vec nije - na putu da postane bugarsko govnjivo selo.

Link to comment
1 minute ago, autobiografija said:

 

Ja mogu dokazivati koliki je Dežulović šarlatan i bestidnik kad u maniru hrvatske ustašoidne desnice pogrešno citira Dobricu Ćosića i tvrdi na osnovu tog citata da su Srbi patološki lažovi.

Pa covece zasto odmah ne rece u cemu je stvar, nego se namuči onoliko... :laugh:

Link to comment
3 minutes ago, autobiografija said:

 

Koliko vidim, odustaješ od diskusije o etničkoj i rasnoj samomržnji i auto-šovinizmu jer si valjda svestan da bi te to navelo na klizav teren i prebacuješ se na neke uopštene floskule o identitetu. Uopšte nije problem da svako izabere identitet koji želi ili da se identifikuje kao kosmopolita. Problem nastaje kad identitet gradiš na mržnji prema nečemu ili nepripadanju nečemu. Ne znam zašto bi bio problem i da se taj fenomen označi konkretnim nazivom: etnička ili rasna samomržnja ili auto-šovinizam.

 

 

Ne odustajem ja ni od cega, problem je to sto ti ne baratas osnovnim socioloskim i psihosocijalnim pojmovima. Sovinizam nije nikakva mrznja prema drugom vec je https://www.merriam-webster.com/dictionary/chauvinism ili https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/chauvinism ili https://www.britannica.com/topic/chauvinism. U pitanju je lazni osecaj superiornosti baziran na pripadnosti odredjenom kolektivu cije su karakteristike usvojene kao deo privatnog identiteta. Dakle, po svojoj definiciji sovinizam je auto, ne postoji nikakav autosovinizam koji definise mrznju prema bilo cemu i bilo kome.

 

Molim te da se informises ubuduce pre nego sto opet krenes da mlatis po forumu. Neke stvari se rade kuci.

  • +1 3
Link to comment
Just now, autobiografija said:

 

Ma šta mi reče. Ja i ne govorim o šovinizmu, već o etničkoj ili rasnoj samomržnji što bi bio pojam ekvivalentan pojmu koji se kod nas opisuje kao auto-šovinizam.

 

 

Kod kojih to nas se mrznja opisuje kao autosovinizam? Ne pricas o sovinizmu vec o sovinizmu koji nije ono sto jeste po svim relevantnim definicijama vec ono sto se "kod nas opisuje kao". Prestani da nas zajebavas i sortiraj te pojmove onako kako rade ozbiljni ljudi.

Link to comment

To modereni naziv za one Slobine strane placenike i izdajnike.

 

Antisemitizam kod Jevreja je sve sto nije na liniji Netanjahuove skole i savremene izraelske desnice. Je li to skola ovih savremenih Mardokovih desnicarskih opinion makera kao sto je ona Filips u Tajmsu?


Pa su svi Jevreji koji glasaju za demokrate u SAD ustvari antisemite, a Srbi liberalnog opredeljenja sledstveno tome autosovinisti. Ljudima se besramno negira pravo na poreklo i patriotizam jer ju je far right stoka kojoj je patriotizam dimna zavesa za lopovluk kidnapovala i negira je drugima.

 

Mozda je u svetu novo, u Srbiji je to vec vidjeno devedestih, pa se izgleda ponovo nosi.

 

Je li to od 2016 i izbora taj izraz usao u modu? Ne cudi me.

Edited by Moonwalker
Link to comment

https://www.facebook.com/events/755936068360995

 

134106074_243580623791395_24103584332597

 

Quote

Protest povodom ekstremnog zagadjenja u Republici Srbiji. Izloženi smo ogromnom dugoročnom uticaju zagadjenog vazduha, svi koji živimo ovde, nas malo manje od sedam miliona. Svi dišemo isti vazduh i niko nije amnestiran od problema. Vlada Srbije, ustavobranitelj i donosioci odluka su u prekršaju ustava konkretno Član 74 koji izričito kaže da svi imamo pravo na zdravu životnu sredinu i na blagovremeno i potpuno obaveštavanje o njenom stanju. Vlada Srbije i njene istitucije su dužne po Ustavu Srbije da nam to i obezbede. Pošto se njihova pravna obaveza ne ispunjava naša je moralna obaveza da u vidu protesta tražimo od gore navedenih da momenalno preuzmu obavezu o zaštiti zdravlja gradjana.


Ovde su zahtevi protesta:
https://ekostraza.com/zahtevi-protesta-za-bezopasan-vazduh/

 

U toku je opšti rat protiv prirode i zdravlja gradjana, zaštitimo prvo sebe kako bi mogli da zaštitimo sve ostalo. Ovo sada je prilika da se pojavite i izrazite svoje nezadovoljstvo. Ne stoji ni jedna partija, niti organizacija iza protesta već isključivo gradjani Srbije. Sa tim u vezi protestna šetnja će se odviti u ovom formatu:
- Ponesite maske i potrudite se da održite distanua od 1.5m, neće biti govora ni bine da ne bi doštlo do sabijanja gradjana u masu, tako da će svi imati opciju da se udalje. Čak i ako ne verujete u to, uradite kako nas ne bi napali da smo neodgovorni, a ovamo se borimo za zdravlje.
- Skupljamo se na platou Trga slavija i idemo Nemaninom do zgrade Vlade gde ćemo simbolično nalepiti zahteve na vrata. Svi zahtevi biće javno dostupni par dana pred protest.
- Pozivamo da ljudi dodju u svojstvu gradjana, ukoliko se pojave politički transparenti smatraćemo da je ista politička organizacija došla sa namerom da upropasti i prisvoji protest ili je namerno infiltrirana da razvodni i marginalizuje brigu gradjana.
- Svaki vid protivzakonitih i vandalskih aktivnosti će se smatrati namernim potpirivanjem mirnog protesta gradjana koji suštinski traže samo zdravo mesto za život. Svaki oblik isticanja rasne, verske ili bilo kakve druge netrpeljivosti smatraće se namernim stvaranjem incidenata kako bi umanjio problem zagadjenja.
- Protest je u ime svih gradjana Srbije, ne u ime gradjana Beograda. Protesti su i u ime Novog Sada, Niša, Bora, Valjeva, Užica, Kragujevca, Kraljeva, Novog Pazara, Zrenjanina, Subotica, Smedereva,... i svih ostalih gradova ali i malih mesta, pogotovo njih. Svih vera i svih narodnosti!
Eko straža je samo prijavila protest, on pripada svima. Ukoliko ne pozovemo lično druge inicijative to je samo tehničko pitanje - svi su pozvani. Pogotovo druge gradjanske inicijative, ekološke formalne i neformalne grupe, sindikati, stručna javnost, zdravstveni radnici...

 

Vidimo se 10.og u borbi za vazduh koji nije opasan!!!

 

Update, za sada su protest podržale sledeće gradjanske inicijative:

 

Eko Straža
Eko Straža Šabac
Odbranimo Reke Stare Planine
Stop Kafileriji Zrenjanin
Niška Eko Gerila
Skupština Slobodne Srbije
Petkom za budućnost
Zaštitimo Jadar i Radjevinu
Inicijativa za zdravu i bezbednu Čukaričku padinu.
Udruženja Frilensera i Preduzetnika Srbije
Čuvari vatre
Eko Straža Leskovac
Nadstranački pokret sloboda
URI (Udruženje radnika na internetu)
#zagadjenje
Zeleni Talas Čačak
Pokret za sve moje ljude
Zajednička Akcija 70 i 70A
Udruženje moj grad moja ulica
Democracy4serbia

 

Edited by eumeswil
  • +1 1
Link to comment

Auto-sovinizam kao termin jeste nasa izmisljotina, ali sam koncept naravno nije. Nemci i Austrijanci recimo koriste rec Nestbeschmutzer, tj "onaj koji uneredjuje vlastito gnezdo". Tomas Bernhard bi bio neki klasican primer takve osobe, iz ugla onih koji vole da koriste taj termin.

 

Link to comment
4 minutes ago, Kampokei said:

Auto-sovinizam kao termin jeste nasa izmisljotina, ali sam koncept naravno nije. Nemci i Austrijanci recimo koriste rec Nestbeschmutzer, tj "onaj koji uneredjuje vlastito gnezdo". Tomas Bernhard bi bio neki klasican primer takve osobe, iz ugla onih koji vole da koriste taj termin.

 

 

Kako opisuju te ljude? Bi li se Tomas Man racunao kao autosovinista iz tog ugla? 

Edited by Moonwalker
Link to comment

Па немачки генерали у Бундесверу су се успешно противили после рата да се унапређују завереници против Хитлера јер су издајници. 

Link to comment
2 minutes ago, Kampokei said:

Auto-sovinizam kao termin jeste nasa izmisljotina, ali sam koncept naravno nije. Nemci i Austrijanci recimo koriste rec Nestbeschmutzer, tj "onaj koji uneredjuje vlastito gnezdo". Tomas Bernhard bi bio neki klasican primer takve osobe, iz ugla onih koji vole da koriste taj termin.

 

 

Ali je vrlo vazno koja rec stoji iza onog "auto" i tu je Moonwalker u pravu, sama konstrukcija je namerena na delegitimizaciju svakog ko misli drugacije od onog koji misli da je drugacije misljenje opasno i nedopustivo a ima sredstva da to i nametne. Dakle, stari dobri domaci izdajnici i strani placenici. Srpski sovinisti, na celu sa ponosnim Cirjakovicem, tragicno su nekreativni, osim sto su pokvareni i zli. To nije nikakva novost za soviniste koji su, po prirodi stvari, ljudi upitne inteligencije i jos upitnijeg licnog morala.

 

Ja imam vrlo, vrlo lose misljenje o ljudima koji imaju naviku da sebe arbitrarno izvuku iz kolektiva da bi neometano srali po njemu, takvo ponasanje smatram ozbiljnom patologijom, ali oni nikad nece biti opasni onoliko koliko su opasni ovi potuljeni zlikovci poput Cirjakovica koji bi sudili svakom onom ko misli razlicito od njega.

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...