Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

On 7.1.2021. at 13:18, harper said:

 

:laugh:

 

Molim te, pozabavi se, velikanu kriticke misli. Bas bi me zanimalo da procitam jednu takvu minucioznu kritiku s metodologijom sacienjenom od bugarskih govnjivih sela, istragama "autosovinista" i slicnim analitickim alatima.

 

 

Evo  minuciozne kritike jednog Dežulovićevog teksta.

 

Dežulović u tekstu Beograd na laži:


"Mi lažemo da bismo obmanuli sebe, da utešimo drugoga – alzo šprahe neumrli Otac nacije Dobrica Ćosić u svom verovatno najpoznatijem srbokarakterološkom solilokvijumu, i alzo neumrli Ćale, razume se, laže čim otvori usta. Jer ako Srbi lažu, a lažu – ko sam ja, bedni mali Hrvat, da se sporim s autoritetom rođenog oca srpske nacije?"

https://www.portalnovosti.com/beograd-na-lazi


Ko je god pratio rasprave na forumima zna koliko je navodni Ćosićev citat da je "laž urođeni vid srpskog patriotizma" popularan među neo-ustašama ili muslimanskim šovinistima i omiljen vid njihove "argumentacije". Napišeš da su ustaše bili koljači, a oni kontriraju sa "laž je urođeni vid srpskog patriotizma, mi lažemo da bismo obmanuli sebe...".


Čak je i kolumnista hrvatskog portala index.hr zapazio da ovaj citat rado koristi  "suvremeni hrvatski nacionalizam u svojoj šovinističkoj diskreditaciji Srba".


U romanu Deobe od Ćosića jedan književni lik govori ovo:
"Laže okupator, lažu izdajnici, lažu i borci za slobodu. Lažemo da bi obmanuli sebe, da utešimo drugog; lažemo iz samilosti, lažemo da nas nije strah, da ohrabrimo, da sakrijemo svoju i tuđu bedu. Lažemo iz ljubavi i čovečnosti, lažemo zbog poštenja. Lažemo zbog slobode. Laž je vid našeg patriotizma i potvrda naše urođene inteligencije. Lažemo stvaralački, maštovito, inventivno. Za ovu laž pod okupacijom i običan idiot ima više mašte od mnogih romansijera."


I to je taj citat koji oni pružaju kao dokaz srpske urođene lažljivosti. Em je citat iskrivljen, em je istrgnut iz konteksta, em je to razmišljenje književnog lika, a ne nekakav esej o srpskom karakteru ili "najpoznatiji srbokarakterološki solilokvij" kako ga naziva Dežulović. Da ne pominjem koliko trebaš biti bestidan pa da taj navodni citat zloupotrebiš u šovinističkoj diskreditaciji jednog naroda.


Dežulović se ne zaustavlja na lažnim citatima i njihovoj šovinističkoj zloupotrebi, nego pokazuje da su mu i ostale neo-ustaške laži jako drage i da se na njih rado poziva.
Jedna od omiljenih laži tuđmanovske propagande lansirana u cilju relativizacije Jasenovca je bio da je Beograd bio juden free zahvaljujući srpskoj saradnji sa Nemcima, grad logor i da su ga takvim načinili srpski kvislinzi koji su vodili logor Staro Sajmište gde su prema Dežulovićevoj "istini" jedini Srbi bili nedićevci i ljotićevci koji su trpali Jevreje u dušegupke.
Nevolja po Dežulovića i njegove neo-ustaške inspiratore je to što je istorijska istina dobro poznata istoričarima holokausta. Holokaust u Srbiji su sproveli isključivo Nemci, a komadanti  logora, stražari i egekutori u nemačko-ustaškom logoru Staro Sajmište su bili samo Nemci sve do maja 1944 kad je uprava logora  predata ustašama. Nakon likvidacije Jevreja, u logoru je pobijeno 10.636 lica, uglavnom srpske nacionalnosti i najvećim delom civilnog srpskog stanovništva sa područja NDH gde su ustaško - nemačke snage u genocidnim akcijama ubijale i etnički čistile srpsko stanovništvo.


Ako stilski analiziramo ovaj Dežulovićev tekst, vidimo da je njegov manir bestidna laž kombinovana sa drskim sarkazmom i držanjem moralizatorskih lekcija sa visine o tematici o kojoj pojma nema. Drugim rečima, kombinacija neznanja, drskosti, srbofobije i beščašća.

 

Edited by paramahansa jogananda
Link to comment
12 minutes ago, harper said:

 

Naravno, imas pravo da mislis da je tako nesto OK ali to svakako nije zdravo. Sta uopste znaci - preterana kritika? Kritika je ili osnovana ili nije, ako je preterana, dakle nameravano neosnovana, onda nema nikakvu vrednost. Cak i da izuzmemo iz jednacine to sto nije nimalo neobicno da se takva kritika "cesto poklapa" sa "sovinistickim vidjenjima susednih nacionalizama", to jest, da je i po sadrzaju i po motivu sovinisticka. Kad se zanemari sva retoricka akrobacija, govorimo o osobi koja netacno/lazno (preterano) kritikuje apstraktne pojmove (nacija, kultura, zemlja) iz osecaja licne superiornosti izmestene iz realnosti (delim zemlju sa 8 miliona idiota). To je patologija jedan kroz jedan, a patologije, sto im i njihovo grcko ime govori, su izucavanja bolesnih stanja. Dakle, suprotno od zdravlja.

 

Ajde da se malo ispravim i kažem da "preterana kritika" može da bude OK, pod određenim uslovima. A osnovno pitanje koje se postavlja jeste - sta je posledica takvog delovanja? Ako je dominantna posledica ta da svojom bukom i preteranošću unosi šum u atmosferu obojenu prejakim patriotizmom  na domaćem terenu (a ovoga ima ne samo kod nas, nego bogami i kod vrlih Skandinavaca), i da postavlja nezgodna pitanja, onda ću da pređem preko pitanja da li je patologija nekog pojedinca u korenu takvog delovanja. Ali, jasno mi je da to ne biva uvek tako, jer kada takva "preterana kritika" zaliči na komšijske šovinizme, onda, osim što njih hrani, ona nema više nikakvu šansu u bilo kakvoj misiji na domaćem terenu.

Link to comment

Realno ovo sa logorom mu je prilično netačno. Nisu nedićevci trpali u dušegupke, znaju se i imena nemaca koji su to radili. Kamion je nestao negde na istoku posle. 

 

Judenlagere Semlin je zatvoren kada su Jevrejji poubijani, a posle je bio ustaški logor. I dok su bili beogradski Jevreji u logoru, NDH na čijoj je teritorijii  i bio logoor je zahtevala da u logoru ne bude srpskih stražaaraa i da se hrana za logoraše dostavlja iz Beograda. A u ustaške logore nisu trpani samo antifašisti nego i Srbi samo zato što su Srbi.

 

 

Link to comment
2 minutes ago, Kampokei said:

 

Ajde da se malo ispravim i kažem da "preterana kritika" može da bude OK, pod određenim uslovima. A osnovno pitanje koje se postavlja jeste - sta je posledica takvog delovanja? Ako je dominantna posledica ta da svojom bukom i preteranošću unosi šum u atmosferu obojenu prejakim patriotizmom  na domaćem terenu (a ovoga ima ne samo kod nas, nego bogami i kod vrlih Skandinavaca), i da postavlja nezgodna pitanja, onda ću da pređem preko pitanja da li je patologija nekog pojedinca u korenu takvog delovanja. Ali, jasno mi je da to ne biva uvek tako, jer kada takva "preterana kritika" zaliči na komšijske šovinizme, onda, osim što njih hrani, ona nema više nikakvu šansu u bilo kakvoj misiji na domaćem terenu.

 

Postavljanje "nezgodnih" pitanja ili precizna kritika odredjenog stanja je, po mom shvatanju, uvek dobrodosla, pozeljna i korisna. Stvar je u tome da je kritika koja ima zdravu ambiciju kognitivna, racionalna, logicka aktivnost a ne posledica odredjenog sentimenta, nastalog ko zna kako i ko zna zasto, koja odbacuje analitiku u korist tog sentimenta. Preterana kritika je lazna prosto zato sto joj sadrzaj ne odgovara predmetu, buduci lazna ona ne proizvodi nikakvu korist za predmet, nema nikakvu upotrebnu vrednost i, sto je najgore, lako ju je otpisati i prikazati kao nesto drugo.

 

Da li ona lici ili ne lici na komsijske sovinizme je od sekundarne vaznosti. Ono sto je od primarne vaznosti je da iracionalnost u kritikovanju negira kriticko misljenje kao koncept jer ako svako od nas ima pravo da utrpava licne emocionalne preferencije u sadrzaj nase kritike onda nam kriticko misljenje nije ni potrebno da bismo kritikovali. A onda nas to uvodi u stanje potpune proizvoljnosti koje pokusavamo da legitimizujemo tako sto pretpostavljamo sopstvene emocije kritickom misljenju. Ono cuveno - ja imam pravo da tako "mislim". Tako smo i dosli do ovog sveta antivaksera i ravnozemljasa gde vise ni odavno dokazane naucne istine ne vaze jer su se skrsile na nasem pravu na misljenje, koje nije ni misljenje vec puki sentiment.

  • +1 1
Link to comment

E jbg. Mada virus i vreme, čini se i to ok s obzirom na uslove i na to da je prvi protest, ne znam. 

Edited by Taihoskopija
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...