Jump to content
IGNORED

Dokumentarci


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

Malo šta gledam ponovo, uvek bih nešto novo (nešto divlje), ali OJ: Made in America sam morao. Meni je ta priča toliko fascinantna, nemam reči. Možda je najveći utisak cele priče koliko su tužioci omanuli, bukvalno mislim da bi tri prosečna forumska advokata na čelu sa Moćom dobili presudu. A i extremi u koje je odbrana išla su poprilično zanimljivi, npr. poređenje pandura rasiste sa Hitlerom i tome slično. 

Bukvalno pored onakvih fizičkih dokaza, nemoguće je da izgubiš slučaj. I izgubili su. Haos.
Ako nisi, gledaj Making a murderer, da se jos malo smejes americkom pravosudju.
Link to comment
6 hours ago, James Marshall said:

Ma slučaj kao slučaj, svaki drugi dokumentarac o nekom sudskom slučaju ima isto neke zanimljive detalje, tvistove, greške, genijalnosti, ali ovaj dokumentarac je toliko dobro osmišljen, snimljen, spakovan, bukvalno kao neka dobra serija, a istovremeno i sociološka i politikološka studija, kao sezona The Wire u svijetu dokumentaraca. Uz uratke Kena Burnsa, najbolja dokumentarna mini-serija koju sam gledao. 

 

Pa nije baš da smo imali milion ovakvih slučaja, zamisli da sada neka megalomanska zvezda tipa Džordan ili Medžik bude optužena za ubistvo i to na onakav način. Jbt, osim slika tela Simpsonove žene koja je viđena 100 puta u docu, samo jednom su objavili i sliku glave gde se jasno vidi da joj je ista skoro presečena u vratu, bukvalno se kičma vidi, užas. 

 

- Smešna je i ona sprdnja kada ga prate u Bronku a ne smeju da ga hapse iako se praktično u tom momentu vodio kao begunac, zvanično

- Uopšte, njegovo ponašanje u celom procesu hapšenja govori da je labilan i infantilan

- Neverovatno mi je i da tužioci nisu mogli bolju porotu da sastave, ako se ne varam 9 od 12 su bili crnci u vreme kada su problemi rasnih razlika kulminirali posle nekoliko slučajeva iživljavanja i ubijanja crnaca od strane LAPD. Praktično su tu već izgubili, jedna od porotkinja (?) je priznala da je čisto iz osvete za prebijanje Rida glasala da je nevin.

- Količina fizičkih dokaza je jednostavno neverovatna, kontam da su osuđivali ljude sa mnogo, mnogo manje. Krv na kolima, na putu do kola, u njegovoj kući (i to svo troje, od obe žrve i njegova), na toj pronađenoj rukavici nađenoj, njegovi otisci cipele na mestu zločina, njegova krv na mestu zločina msm helooooo, DNK sve potrvrdila u dve laboratorije, čovek imo posekotinu isto veče, istorija fizičkog zlostavljanja žene gde je i samim pandurima X puta rekla "ubiće me ubiće me"

 

Naravno, dokumentarac nije dobar samo zbog procesa suđenja, to mi je samo najneverovavnija stvar, u njemu je savršeno posloženo sve što si rekao i detaljno smo upućeni u kulminaciju rasnih problema tih godina u LA i USA uopšte. Zanimljiva je i činjenica da je OJ kao crnac bio i više nego prihvatljiv za svaku belu kliku tj i da se više družio sa belcima nego crncima, da bi se tek u procesu suđenja i posle njega kada su ga belci u naselju u kome živi odjebali okrenuo crnoj braći kako vi vratio pređašnji status voljene i poštovane osobe. Samo dokaz da pare moć i slava unose određenu toleranciju za rasiste. 

 

Još jedna od zanimljivosti je koliku je popularnost uspeo da stekne čovek koji je u stanju sopstvenoj ženi da otfikari glavu skoro. On je fake, sve u vezi njega je fake, napravio je imidž pozitivnog, nasmejanog, zgodnog, lepog i skoro pa savršenog čoveka, dok je u isto vreme lemao ženu skoro svako veče i varao je odprilike isto toliko, a samo je pitanje koliko je psihičkih poremećaja imao i kako bi mogli da ih klasifikujemo. 

 

Stvarno, Made in USA je savršen, perfektan naslov na jednu ovakvu splačinu svega. 

 

1 hour ago, Moća said:

Gde ima da se gleda? Hbo, Netflix?

 

Mislim da je bilo na HBO, ali nisam našao nigde, pa sam morao do kioska.

 

Just now, Milosh76 said:

Ako nisi, gledaj Making a murderer, da se jos malo smejes americkom pravosudju.

 

Šta ćeš sledeće da me pitaš, jel sam gledao maratonce :rolleyes:

Link to comment

Meni su ta prva i druga epizoda i ponajbolje, to kako je on bio percipiran kao crni bjelac ili bijeli crnac, kako je on bio prihvatljiv, to na koji je faks išao, snimao reklame, a onda polako povezivanje sa slučajem Rodnija Kinga itd, kasnije kad ode u procedural ok, malo davi (mada je onaj dio o sranju u LV isto tako WTF momenat, jebote kakav debil, to mu je i onaj cocky advokat rekao - skinuli smo te sa užeta za ubistvo dvoje ljudi, ti ovdje pljačkaš neke suvenire i zbog toga ćeš da guliš). Kako god, sjajna, ma vrhunska studija rasnih odnosa u SAD u drugoj polovini XX vijeka, taj aspekt mi je bio najzanimljiviji. 

Link to comment

Juče na PTC 3 naletim na ovaj biser (a relatino je nov, iz 1019.)

Predivno i dirljivo, kao da nije u pitanju član najvećeg benda na svetu.

 

 

 

  • Hvala 1
Link to comment
  • 3 weeks later...

Larry's Garage

 

Još jedan film o Levanu i Paradise Garageu.

Ljudi pričaju o njemu, klubu i muzici, nema mnogo video snimaka iz Garaže uopšte pa ni u ovom filmu, par novih fotografija i video snimaka van kluba. 

Mislim da je film Maestro bolje preneo atmosferu kluba mada i on pati od sličnih boljki al ima bolji flow i ovakvu scenu:

 

 

  • Hvala 1
Link to comment
  • 2 weeks later...
On 12.5.2022. at 14:38, James Marshall said:

Meni su ta prva i druga epizoda i ponajbolje, to kako je on bio percipiran kao crni bjelac ili bijeli crnac, kako je on bio prihvatljiv, to na koji je faks išao, snimao reklame, a onda polako povezivanje sa slučajem Rodnija Kinga itd, kasnije kad ode u procedural ok, malo davi (mada je onaj dio o sranju u LV isto tako WTF momenat, jebote kakav debil, to mu je i onaj cocky advokat rekao - skinuli smo te sa užeta za ubistvo dvoje ljudi, ti ovdje pljačkaš neke suvenire i zbog toga ćeš da guliš). Kako god, sjajna, ma vrhunska studija rasnih odnosa u SAD u drugoj polovini XX vijeka, taj aspekt mi je bio najzanimljiviji. 

Има и онај детаљ када почиње да игра голф, па отворено вара у игри, сакрива лоптице по џеповима, сви саиграчи то виде, а нико му то не замера, да не би покварили своју слику савршеног света, где су сви уклопљени у амерички сан, где је елита џентлментских манира. Нисам скорије гледао тај документарац, али то је некако идеално време, тј. време доминације ТВ-а као медија,  када је персоналити могао да се изгради врло лако, без да се уоче рупе и недостаци у некој медијској персони. Слично важи за, на пример, Мајкла Џексона, који је медијски перципиран као неко ко је Добрица Добрић. 

Link to comment
On 14.5.2022. at 11:36, John Coltrane said:

Juče na PTC 3 naletim na ovaj biser (a relatino je nov, iz 1019.)

Predivno i dirljivo, kao da nije u pitanju član najvećeg benda na svetu.

 

 

 

 

Nisam video tvoj post, pa sam isto tako slucajno naleteo na RTS1. Kako skoro nista nisam znao o Wymanu, meni je bio prilicno interesantan, plus daje dobar uvid na prvih 30 godina Stonesa zahvaljujuci Billovom arhivatorstvu..

Link to comment
  • 1 month later...
  • 2 months later...

Izašao je BBC Frozen Planet ll, Prvi deo je nešto najbolje i najlepše od prirodnih dokumentaraca ikad snimljeno, apsolutno svaka preporuka, ne mogu da sačekam da ovo pogledam u 4K na mom precious oledu.

  • Hvala 1
Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Earth: One Amazing Day (2017)
 
Naracija: Robert Redford; BBC Earth Films produkcija
 
O jednom danu u zivotu raznih zivotinja na nasoj planeti

Na pocetku jedan od ovih drugara se resava svraba u ledjima i zadnjem trapu…[emoji3] :heart:
 
ovo nije iz istog filma, samo za ilustraciju
 
Spoiler

 
 


I sve ćemo to sjebati...



....shiit has hit the fan.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...