Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

25 minutes ago, Hamlet Strašni said:

У Дрнишу смо брзо, тј одмах, добили извод који нам је требао и то без плаћања. У Краљевици су сва оставинска решења спровели одах и без проблема, бар за сада, куц куц. 
 

Колико ја схватам, једино су меродавне земљишне књиге за власништво, мада је лако могуће да грешим, јер закључке изводим на основу стања код нас у време када је суд водио евиденцију о власништву, како је било у СФРЈ, тамо где су постојале ЗК. 

da, zemljisnje knjige kolokvijalno gruntovnica su dokaz vlasnistva, katastar samo posedovanja, sta god to pravno znacilo

ovo sto sam i pisao u prethodnom postu se odnosi na zk, katastar je u velikoj meri uredjen

medjutim u zk se pojavljuju vlasnici koji su mrtvi i po 100 godina, mozes zamisliti koliko tu ima linija naslednika, od kojih su opet veliki broj mrtvi, zive u inostranstvu itd itd

 

poseban problem je sto je republika hrvatska ne mali deo zemljista prepisala na sebe odmah posle rata

po kom osnovu i kako nisam siguran, necu da nagadjam, potpuni sam laik, ali je sustina da manje vise ne znam nikog da mu makar deo zemljista tako nije "oduzet"

nama je jedna njiva od 20ak ari takodje zavrsila kao vlasnistvo republike hrvatske, posto je cena da se to pokusa vratiti u vlasnistvo prevazilazila vrednost zemljista odustali smo od toga

 

a poseban krug pakla, za naslednike, odnosno "naslednike" koji direktno otimaju tudju imovinu pozivajuci se na netacne podatke u zk ili pokusavajuci da ih krivotvore

zemljiste je maltene bezvredno, nekretnine takodje, ali suma npr ima izvesnu ne tako malu vrednost (pisem o srpskim banijskim selima)

 

 

ujak ima posedovni list iz katastra sa 50+ kat, cestica, posedovni list 1/1 na ime petrovic petar (ujak) 

u zk situacija je da ima nekoliko razlicitih varijanti, npr jedna sa 10ak k.c. na njoj vlasnicka struktura je malodobni petrovic pero (pomenuti ujak, ali ovaj put upisan pod nadimkom)1/4, moja majka 1/4, i njihov stric istog imena kao ujak upisan kao petrovic petar 2/4

na drugj skupini od opet 10ak k.c, se ovaj put pojavljuje i drugi stric, drugi stric je upisan pod starim kucnim brojem, medjutim pod starim kucnim brojem je upisana i ososba sa nadimkom (petrovic pero) sto bi sugerisalo da se radi o stricu, a pod novim, moja majka i ujak pod punim imenom petrovic petar

 

 

 

izvinjavam se sto privatizujem temu i sto sam opsiran, samo pokusavam docarati koliko tu ima nejasnoca, nelogicnosti itd, pogotovo za laika

 

Link to comment

Zato se i radi izlaganje.

Suština je da se formira jedinstvena evidencija koja bi odgovarala stvarnom stanju na terenu.

Konkretno, u tom postupku svi ti likovi bi bili brisani a PP upisan kao vlasnik u listu nepokretnosti sa 1/1 dijela.

  • +1 1
Link to comment

ako te ne mrzi, kad budes imao vremena, pojasni sta je izlaganje

 

meni se cini da bi drzava hrvatska mogla i morala da omoguci sto jednostavniji prepis stvarnog stanja (iz katastra) u zemljisnje knjige

sve ostalo nije odlika funkcionalne drzave, kakva bi 1 clanica EU morala biti :fantom:

Link to comment
2 minutes ago, pbg12345 said:

ako te ne mrzi, kad budes imao vremena, pojasni sta je izlaganje

 

meni se cini da bi drzava hrvatska mogla i morala da omoguci sto jednostavniji prepis stvarnog stanja (iz katastra) u zemljisnje knjige

sve ostalo nije odlika funkcionalne drzave, kakva bi 1 clanica EU morala biti :fantom:

Ukratko, postoje 2 evidencije, katastarska i gruntovna.

Organ uprave - katastar poziva lica upisana u ove evidencije na raspravu. Pošto su ovi iz gruntovnice često nepoznatog prebivališta, a u z.k.ulosku nisu naznačene adrese, postavlja im se privremeni zastupnik, u pravilu advokat.

Nakon toga formira se jedinstvena evidencija - list nepokretnosti a posjedovni list i z.k.ulozak se stavljaju van snage.

 

Organ vrši upis prava u korist onoga čije pravo je vjerovatnije a na osnovu podataka iz gruntovnice ili katastra pod uslovom da upis odgovara stvarnom stanju.

Ponekad će upis u gruntovnici odgovarati stvarnom stanju, ali vrlo rijetko jer upis u katastru u pravilu odgovara stvarnom stanju.

 

Kod nas još uvijek ima upisa u gruntovnici na NDH i neke subjekte iz KJ.

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, pbg12345 said:

hvala

 

kako je u BIh to uredjeno? 

Ovako je u RS. Nisam siguran za Federaciju, kasnije su krenuli, mislim da ima nekih manjih razlika ali suština je ista.

Link to comment

Mislim da je problem sa neažurnim evidencijama vlasništva prevashodno niska pravna svest ljudi. Plac se vodi na čukundeda, zna se šta je čije, prodaje se ali nikome ne pada na pamet da sprovede ostavinu i da uskladi stanje. Boje se poreza, otkud znam.

 

Sad vodim ostavinski postupak za ženu umrli 1935 godine koja je upisana u katastar kao suvlasnik kuće u Zemunu. Bukvalno joj se ni grob više ne zna jer je propao u nekoj poplavi na zemunskom groblju, ali je i dalje upisana kao vlasnik. Pri tome su se naslednici ženili, udavali, selili po raznim kontinentima, menjali prezimena, svadjali i gradili nelegalno na tom placu. Pakao. Notar se pravi blesav, otprilike traži JMBG ostavilje a mi ne znamo gde da tražimo originalni izvod iz MKU - da li u nekoj od hrišćanskih crkava ili u jevrejskoj zajednici jer je prezime nemačko.

  • +1 2
Link to comment
32 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Mislim da je problem sa neažurnim evidencijama vlasništva prevashodno niska pravna svest ljudi. Plac se vodi na čukundeda, zna se šta je čije, prodaje se ali nikome ne pada na pamet da sprovede ostavinu i da uskladi stanje. Boje se poreza, otkud znam.

 

Sad vodim ostavinski postupak za ženu umrli 1935 godine koja je upisana u katastar kao suvlasnik kuće u Zemunu. Bukvalno joj se ni grob više ne zna jer je propao u nekoj poplavi na zemunskom groblju, ali je i dalje upisana kao vlasnik. Pri tome su se naslednici ženili, udavali, selili po raznim kontinentima, menjali prezimena, svadjali i gradili nelegalno na tom placu. Pakao. Notar se pravi blesav, otprilike traži JMBG ostavilje a mi ne znamo gde da tražimo originalni izvod iz MKU - da li u nekoj od hrišćanskih crkava ili u jevrejskoj zajednici jer je prezime nemačko.

da, naravno

sa tim sto jbg, nije porez nikad bio mali

pricaju mi moji, da dok je zemlja imala vrednost i dok je (zaboravio sam dal ral ili hektar) imao vrednost 4 krave, za porez se morala dati vrednost 1 krave

 

drugi pasus, upravo o tome pisem, to je sve zajedno ludilo mozga

problem je za vas strucne, koji se bavite time, zamisli tek za laika koji se upusti u to

 

a opet, ne bi me sve ovo toliko ni interesovalo, pomogao bih ujaku koliko mogu, da se nije pojavio ovaj momenat sa rodjakom koji sa tom zemljom nema nista, nikad zapravo nije ni bio tamo

ali eto palo mu na pamet da mu je deda iz te kuce, da zemljisnje knjige nisu uredjene i sad pokusava da otme od ujaka koji je teska sirotinja

bukvalno mi mrak na oci pao juce kad sam cuo

sad cu se  zainatim da isteram to, makar kostalo vise od vrednosti zemlje

Link to comment
59 minutes ago, pbg12345 said:

da, naravno

sa tim sto jbg, nije porez nikad bio mali

pricaju mi moji, da dok je zemlja imala vrednost i dok je (zaboravio sam dal ral ili hektar) imao vrednost 4 krave, za porez se morala dati vrednost 1 krave

 

drugi pasus, upravo o tome pisem, to je sve zajedno ludilo mozga

problem je za vas strucne, koji se bavite time, zamisli tek za laika koji se upusti u to

 

a opet, ne bi me sve ovo toliko ni interesovalo, pomogao bih ujaku koliko mogu, da se nije pojavio ovaj momenat sa rodjakom koji sa tom zemljom nema nista, nikad zapravo nije ni bio tamo

ali eto palo mu na pamet da mu je deda iz te kuce, da zemljisnje knjige nisu uredjene i sad pokusava da otme od ujaka koji je teska sirotinja

bukvalno mi mrak na oci pao juce kad sam cuo

sad cu se  zainatim da isteram to, makar kostalo vise od vrednosti zemlje

U Hrvatskoj čak i nema poreza na imovinu.  :-)

To je sve ono kratkotrajno razmišljanje. Da ne platim sada, a onda kad treba da se gradi ili proda onda je problem. 

  • +1 1
Link to comment

pisem o situaciji pre 40-50 godina

i moguce da sam se pogresno izrazio, kad sam napisao "porez" mislio sam na dadzbine na prenos prava vlasnistva

Link to comment

I to je isto porez, samo druga vrsta. 
 

Ja sam mislio na situaciju da porez dolazi na mrtvog pretka a naslednici ga ignorisu. Poreska ne pokušava da naplati i tako decenijama. 

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, Hamlet Strašni said:

I to je isto porez, samo druga vrsta. 
 

Ja sam mislio na situaciju da porez dolazi na mrtvog pretka a naslednici ga ignorisu. Poreska ne pokušava da naplati i tako decenijama. 

On misli na porez na poljoprivredno zemljište prije rata. Moj djed je stalno kukao na to.

Nemam pojma koliko bi to sad bilo ali seljake na skrtoj zemlji je to jako opterecavalo.

 

Nije isto plaćati porez u Slavoniji i u Lici. Odjmere ti to po površini a koristiš 20%.

 

 

  • Hvala 1
Link to comment
4 hours ago, Hamlet Strašni said:

Mislim da je problem sa neažurnim evidencijama vlasništva prevashodno niska pravna svest ljudi. Plac se vodi na čukundeda, zna se šta je čije, prodaje se ali nikome ne pada na pamet da sprovede ostavinu i da uskladi stanje. Boje se poreza, otkud znam.

 

Sad vodim ostavinski postupak za ženu umrli 1935 godine koja je upisana u katastar kao suvlasnik kuće u Zemunu. Bukvalno joj se ni grob više ne zna jer je propao u nekoj poplavi na zemunskom groblju, ali je i dalje upisana kao vlasnik. Pri tome su se naslednici ženili, udavali, selili po raznim kontinentima, menjali prezimena, svadjali i gradili nelegalno na tom placu. Pakao. Notar se pravi blesav, otprilike traži JMBG ostavilje a mi ne znamo gde da tražimo originalni izvod iz MKU - da li u nekoj od hrišćanskih crkava ili u jevrejskoj zajednici jer je prezime nemačko.

Traži JMBG na Zemunskom groblju, verovatno u arhivi ili parcelnoj knjizi imaju taj podatak ukoliko je pok imala JMBG uopšte.

Link to comment
4 minutes ago, Tale said:

Traži JMBG na Zemunskom groblju, verovatno u arhivi ili parcelnoj knjizi imaju taj podatak ukoliko je pok imala JMBG uopšte.

Ma umrla je 1935, kakav crni JMBG, karikiram malo notarku koja nas je pitala - a sto uopšte hoćemo da vodimo postupak i zašto ona uvek dobija glupe predmete. 
 

Trazio sam da je sud promeni, prvi put u karijeri sam tako, nesto radio, uključujući i izuzeće sudija

  • +1 1
Link to comment
17 hours ago, pbg12345 said:

poseban problem je sto je republika hrvatska ne mali deo zemljista prepisala na sebe odmah posle rata

po kom osnovu i kako nisam siguran...

 

 

 

Ovo me podsetilo na problem koji moja familija ima ovde u Srbiji. Verovatno je osnov drugačiji, ali su posledice slične...

 

Početkom devedesetih u jednom naselju u ... deo zemjišta na periferiji naselja je isparcelisan, napravljene su tri ili četiri nove ulice i placevi su prodavani građanima. Nemam kod sebe dokumentaciju, ali znam da je prodaju sprovelo neko pravno lice koje je tad bilo u društvenoj ili državnoj svojini koje su nazivali "stambena zadruga". Moji su kupili plac, imaju uredan kupoprodajni ugovor. I ne samo što su kupili plac, mislim da su u kompletu "kupili" i plan za izgradnju kuće, jer su planirane tipske kuće. Imaju urednu građevinsku dozvolu sa kompletnom pratećom dokumentacijom.

 

Napravili su kuću, ali šti bi @Hamlet Strašni rekao, zbog niske pravne svesti nisu ništa uradili kako bi kuću uknjižili.

 

Pre par godina, kada je krenula priča o legalizaciji objekata, pokušali su da uknjiže kuću, ali se ispostavilo da je u međuvremenu grad ... upisao vlasništvo nad zemljištem na svoje ime, pa je legalizacija odbijena (kod izgadnje su odstupili od plana, pa su moali da prikupe dodatnu dokumentaciju na osnovu zakona o legalizaciji koji je tad bio aktuelan).  I pored toga sve ove godine uredno plaćaju porez na imovinu za kuću koja ne samo da nije upisana u katastar nego je izgrađena na zemljištvu čiji vlasnik (po katastru) je grad.

 

Nisam upoznat sa detaljima, znam da su uputili neku žalbu, da je slučaj vraćen na prvi stepen, da su ponovo odbijeni i da sad par godina to stoji nerešeno...

 

 

Edited by aram
uklonjeno ime grada, na molbu
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...