Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Mozda nije prava tema...Ja sam (nazalost) korisnik mts-aaktivirao sam 1. avgusta neki net dodatak i do treceg im nije radila provera stanja. kad sam 3. proverio stanje ispalo je da mi nisu aktivirali iako sam dobio poruku da jesu i imao sam potroseno 700 dinara za ta 2 dana. Zvao da se zalim u petak i danas otisao do poslovnice da vidim sta se desavaAli kad ja tamo a ono medjutim :frust:za par sekundi me otkacila kao za 15 dana ce resiti ALI!Ali Vi gospodine imate zaduzenje iz jula 2010 za 3G internet!ja u soku. koristio sam 3g godinu dana od 2009. do 2010. jer sam ziveo u stanu gde drugih opcija nije bilo. Platio sve i raskinuo ugovor kada sam se preselio. imam negde taj papir da sam raskinuo i da nema potrazivanja. mislim da to tamo pise, nisam siguran...racune sam bacio kada sam "sredjivao dokumenta" prilikom naredne selidbe...u medjuvremenu mi nikada nije stiglo neko obavestenje da sam nesto duzan ili da mi prete da ce me tuziti (sto redovno rade za mobilni telefon cim zakasnim i ne platim.)nije mi do 1250 dinara ali me iznerviralo sto pored ove gluposti za ovaj mesec ova riba umesto da mi pomogne da to resim omi mi stampa i ceremonijalno predaje racun od pre vise od 2 godine da platim?!Zanima me ima li neka opcija da oni mene sad tuze ? i da li ja mogu nesto da uradim (a da ne platim :D) da mi skinu to iz sistema i da me ne duze da to? da im odnesem papir sa raskida?ako nije prigodna tema prebacite..hvala

Edited by Далибор
Link to comment

zamolio me svecki kuvar da se raspitam za njega pa pomagajte drugovi:oblast je komunalno pravovratio sam se s dvomesecnog puta po belom svetu a na vratima papirKLJUCEVI OD STANA SU KOD KOMSIJE ISPODispalo neka poplava, oni to jest komunalno obili itd.i sada komsija trazi da platim 680 evra sve skupasteta parket brava obijanjea kazu zapusena sudopera kod meneali kako je to moglo biti moja krivica kad niko u stanu nije bio 2 mesecaitdglavna pitanja su:- ko je ovlascen da obija brave zbog poplave kad nema stanara- ko placa stetu na zapusenjima po vertikali - zapusenje sudopere- zasto nije bilo jos nekog obavestenja na vratima, neki zapisnik ili slicnoeto pa pisite sta znate da pomognemo coveku

Link to comment

Uredba o odrzavanju stambenih zgrada

Član 7Radovi koji se na zgradi izvršavaju bez odlaganja radi zaštite života i zdravlja ljudi, njihove sigurnosti, zaštite imovine od oštećenja i dovođenje zgrade, njenih delova, uređaja, instalacije i opreme u stanje ispravnosti, upotrebljivosti i sigurnosti smatraju se hitnim intervencijama u smislu ove uredbe.Član 8Radovi hitnih intervencija u smislu člana 7 ove uredbe obuhvataju:1) oslobađanje lica i stvari iz zaglavljenog lifta i njegovog ponovnog stavljanja u pogon;2) skidanje maltera, fasadnih obloga i drugih elemenata fasade i krova za koje se utvrdi da ugrožavaju bezbednost ljudi i imovine;3) popravke ili zamene delova krovnog pokrivača, radi zaštite od prokišnjavanja, odnosno prodora vode i drugih atmosferskih padavina;4) skidanje ili popravka oštećenih delova zgrade, na balkonu, terasi, lođiji i stepeništu zgrade za koje se utvrdi da ugrožavaju bezbednost ljudi i imovine;5) popravke ili zamena vodovodne i kanalizacione cevi u zgradi ili stanu kada dođe do prskanja njenih delova;6) popravke ili zamena hidrofora i njegovih delova kada zbog kvara zgrada ostane bez vode;7) odgušivanje kanalizacione mreže u zgradi ili stanu i odnošenje izlivnih ostataka i dezinfekcija prostorija u zgradi ili stanu;8) izbacivanje podzemnih i slivnih voda iz podrumskih i drugih prostorija u zgradi;9) otklanjanje uzroka nestanka struje zbog kvara na elektro- instalaciji zgrade od strujomernog ormana do razvodne table u stanu, odnosno sijaličnog mesta u zajedničkim prostorijama;10) utvrđivanje i otklanjanje uzroka elektriziranja uređaja i instalacija u zgradi i stanu;11) popravke ili zamenu cevne mreže, grejnih tela i delova toplovodnih, odnosno plinskih postrojenja zgrade, zbog prskanja delova mreže, grejnih tela i toplovodnog, odnosno plinskog sistema;12) otklanjanje kvarova i nedostataka koji mogu dovesti do požara.Član 9Radovi na održavanju stambenih zgrada i stanova utvrđeni ovom uredbom obavljaju se po sledećoj dinamici:1) radovi hitnih intervencija izvršavaju se bez odlaganja a najkasnije u roku od 48 časova;

Član 15

Predsednik skupštine zgrade zastupa stambenu zgradu u pravnim poslovima sa trećim licima, pred organima uprave i pravosudnim organima u vezi sa održavanjem zgrade.U okviru ovlašćenja iz stava 1 ovog člana predsednik skupštine zgrade naročito obavlja sledeće poslove; izvršava odluke skupštine zgrade, predlaže godišnji program održavanja zgrade i stara se o njegovoj realizaciji; podnosi izveštaj skupštini o realizaciji programa održavanja; i o ostvarenim i utrošenim sredstvima za održavanje; zaključuje ugovore u ime zgrade, izmiruje obaveze u ime i za račun zgrade, prima uplate u korist zgrade; podnosi tužbe u ime zgrade protiv vlasnika stanova i drugih posebnih delova zgrade koji ne izvršavaju svoje obaveze, vrši i druge poslove za koje ga ovlasti skupština zgrade.Predsednik skupštine zgrade ovlašćen je da bez prethodne odluke skupštine zgrade, preduzima potrebne mere za izvršavanje radova koji se smatraju hitnim intervencijama u smislu ove uredbe.

Mozes da budes kriv iako nisi bio tu, ako nisi, znajuci da neces biti u kuci dva meseca, preduzeo ono sto bi prosecan dobar domacin ucionio da se zastiti od takvog kvara (zavrnuo ventile i tako to). Na kraju krajeva, to se moze dokazivati na sudu, ukoliko se ne dogovori sa komsijom van suda. NAravno treba da se utvrdi gde je doslo do zagusenja,,,

Link to comment

Nisam pravnik ni vodovodžija, ali sam višestruki survivor kanalizaconog zapušenja (mada me niko nije tužio)... Da li se to začepila kuhinjska kanalizaciona vertikala između dva sprata, voda izbila kroz sifon sudopere na stanu iznad, poplavila dotični stan i stan komšije ispod?Prvo, krivica nikako nije do onoga kome se izlila kanalizacija kroz sudoperu. Ako je iko kriv, rivi su svi iznad mesta zapušenja što bacaju kojekakvo đubre i masti, kriva je cev što je stara i hrapava i što se štroka skuplja na njenom zidu, sužava je i zapuši. Niko nije kriv, dešava se. Nikakvo zatvaranje ventila tu ne bi pomoglo. Da je postojao nepovratni ventil na odvodu iz sudopere, zapušena kanalizacija bi se prelila u stanu iznad.Kod takvog kvara skoro da nije bilo potrebe za obijanjem stana. Da su majstori imali vremena da eksperimentišu, mogli su da utvrde prirodu i mesto kvara a da ne ulaze u stan. Verovatnu su u panici zbog poplave mislili da je pukla neka cev (na primer kod bojlera), a kada su videli da se izliva iz sudopere nije bilo potrebe da se radi u tom stanu. To se čisti sajlom koja se spušta iz odvoda bilo koje kuhinje iznad mesta začepljenja (može i par spratova iznad), ali se tako čep gura naniže kroz kanalizacionu vertikalu i priprema se teren za novo zagušenje par spratova niže. Prava stvar je kada dobro opremljeni majstori iz podruma kroz revizioni otvor naviše prodžaraju sajlom cev, i izvade štroku iz nje.Drugim rečima, ako je ta vrsta kvara bila u pitanju, vlasnik stana nije ništa zgrešio i nije dužan da plaća bilo kakvu štetu.

Link to comment
Mozda nije prava tema...Ja sam (nazalost) korisnik mts-aaktivirao sam 1. avgusta neki net dodatak i do treceg im nije radila provera stanja. kad sam 3. proverio stanje ispalo je da mi nisu aktivirali iako sam dobio poruku da jesu i imao sam potroseno 700 dinara za ta 2 dana. Zvao da se zalim u petak i danas otisao do poslovnice da vidim sta se desavaAli kad ja tamo a ono medjutim :frust:za par sekundi me otkacila kao za 15 dana ce resiti ALI!Ali Vi gospodine imate zaduzenje iz jula 2010 za 3G internet!ja u soku. koristio sam 3g godinu dana od 2009. do 2010. jer sam ziveo u stanu gde drugih opcija nije bilo. Platio sve i raskinuo ugovor kada sam se preselio. imam negde taj papir da sam raskinuo i da nema potrazivanja. mislim da to tamo pise, nisam siguran...racune sam bacio kada sam "sredjivao dokumenta" prilikom naredne selidbe...u medjuvremenu mi nikada nije stiglo neko obavestenje da sam nesto duzan ili da mi prete da ce me tuziti (sto redovno rade za mobilni telefon cim zakasnim i ne platim.)nije mi do 1250 dinara ali me iznerviralo sto pored ove gluposti za ovaj mesec ova riba umesto da mi pomogne da to resim omi mi stampa i ceremonijalno predaje racun od pre vise od 2 godine da platim?!Zanima me ima li neka opcija da oni mene sad tuze ? i da li ja mogu nesto da uradim (a da ne platim :D) da mi skinu to iz sistema i da me ne duze da to? da im odnesem papir sa raskida?ako nije prigodna tema prebacite..hvala
Ova vrsta potraživanja zastareva u roku od godinu dana. Dakle, zastarelo je, pa ako pokušaju da naplate, odgovori im da je si ti to platio, kada je dospelo, ali da je u svakom slučaju potraživanje zastarelo, tako da.........
Link to comment
Je 'l prekrsajna prijava? Taj rok od 2 godine vazi za prekrsaje (i to ne nuzno za sve).
da. prekršajna. komšija zvao policiju zbog glasne muzike, meni uzeli podatke.
Napiši podnesak sa zahtevom da se obustavi postupak zbog zastarelosti
od kod datuma se računa da li je zastarelo, od kad je pisana prijava ili od kad sam potpisala zapisnik?
Link to comment
od kod datuma se računa da li je zastarelo, od kad je pisana prijava ili od kad sam potpisala zapisnik?
Od datuma kada je komsija zvao policiju.
Link to comment
da. prekršajna. komšija zvao policiju zbog glasne muzike, meni uzeli podatke.od kod datuma se računa da li je zastarelo, od kad je pisana prijava ili od kad sam potpisala zapisnik?
Od dana učinjenog prekršaja. Da li si ti sigurna da je protiv tebe uopšte pokrenut postupak?
Link to comment
da. prekršajna. komšija zvao policiju zbog glasne muzike, meni uzeli podatke.od kod datuma se računa da li je zastarelo, od kad je pisana prijava ili od kad sam potpisala zapisnik?
Boga mi, težak kriminal. :)Čisto sumnjam da je prijava i napisana, ako je napisana da je sudija nije gurnuo na dno fioke, ali svakako je zastarelo, dve godine od učinjenog prekršaja nastaje apsolutna zastarelost, znači čak i da si dobila pozive, odazivala se ili ne, čak i da je rešenje doneto ali nije i izvršeno. Za otpočinjanje postupka rok zastarelosti je godinu dana.Imao sam, poodavno nešto slično, saobraćajni prekršaj, čak sam i dobijao pozive, odazvao se dva puta, dva puta nisam, i na kraju je sudija sam doneo rešenje da se obustavlja postupak zbog nastanka apsolutne zastarelosti. Mislim da sudija nije dužan da sam vodi računa o zastarelosti, ali da može, na to ti moraš pozvati. Edited by Div
Link to comment

Ima li neko tekst "Uredbe o blizim uslovima i merilima za utvrdjivanje reda prvenstva za resavanje stambenih problema izbeglica" ?Pojavio se neki konkurs za stanove i ispunjavam uslove (kontam da ih ispunjava jedno 1% izbjeglica) pa se satirem ovih dana da povadim sve neophodne papire za familiju.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...