Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

hvala vam :)a nesto malo komplikovanije: ugovor o radu u srbiji/ex-yu je sklopljen sa nerezidentom. pise da je u slucaju spora nadlezan sud u beogradu, ali se otkaz ne smatra sporom - precizno je naglaseno u kojim situacijama se moze dati/dobiti i oko toga nema spora. ali je otpremnina darezljivija u zemlji odakle je nerezident, pa je pitanje ima li osnova da se trazi isplata po tamosnjim zakonima ili ne?

Link to comment
hvala vam :)a nesto malo komplikovanije: ugovor o radu u srbiji/ex-yu je sklopljen sa nerezidentom. pise da je u slucaju spora nadlezan sud u beogradu, ali se otkaz ne smatra sporom - precizno je naglaseno u kojim situacijama se moze dati/dobiti i oko toga nema spora. ali je otpremnina darezljivija u zemlji odakle je nerezident, pa je pitanje ima li osnova da se trazi isplata po tamosnjim zakonima ili ne?
Gde se obavlja rad? Nas zakon o radu vazi za sve zaposlene koji rade na teritoriji Srbije. Edited by Milogled Bluff
Link to comment

u srbiji. to onda znaci da nema veze sto je ugovor sklopljen sa firmom cije sediste nije ovde?izvinjavam se na gluposti, ali dve advokatske firme daju razlicite informacije, a ja vise verujem vama ovde.

Link to comment

cak i zakon o MPPu kaze da je za imovinska potrazivanja iz radnog odnosa merodavno pravo zemlje u kojoj se obavlja rad. cesto se uz klauzulu kojom se ugovara nadleznost suda se stavlja i klauzula o merodavnom pravu, proveri da ne postoji takvo nesto u ugovoru.zakon o radu kaze ovo sto je milogled rekao uz dodatak "ako drugacije nije odredjeno zakonom"

Link to comment
u srbiji. to onda znaci da nema veze sto je ugovor sklopljen sa firmom cije sediste nije ovde?izvinjavam se na gluposti, ali dve advokatske firme daju razlicite informacije, a ja vise verujem vama ovde.
Pa sad, ovako gledajući pretpostavljam da je ugovor (obzirom da je izvršilac posla iz Srbije i da je posao radjen u Srbiji), zaključen u skladu sa propisima u Srbiji. U tom slučaju, nema osnova da se otpremnina traži po tamošnjim propisima.Ako je kojim slučajem ugovoreno da ugovor podleže propisima zemlje gde ima sedište strana firma, onda možda i ima osnova da se tamo nešto traži. Dakle, treba pogledati ugovor. Mada, ja pretpostavljam da je prvi slučaj, dakle da je ugovor napravljen u skladu sa propisima u Srbiji.
Link to comment

da, da, i ja mislim da je, sudeci po svemu sto pise u ugovoru, srbija nadlezna.doduse, u ugovoru se pominje jugoslavija, pa ovi drugi advokati kazu da posto ta zemlja vise ne postoji, onda se ide na sud u zemlji poslodavca :lol:

Link to comment
da, da, i ja mislim da je, sudeci po svemu sto pise u ugovoru, srbija nadlezna.doduse, u ugovoru se pominje jugoslavija, pa ovi drugi advokati kazu da posto ta zemlja vise ne postoji, onda se ide na sud u zemlji poslodavca :lol:
Gluposti. Ako je ugovorena nadležnost suda u Beogradu, onda nema nikakve veze da li je Beograd u Srbiji, Jugoslaviji ili na Mesecu, niti ko je čiji državljanin ili rezident. Edited by Ayatollah
Link to comment

Dobio sam presudu za saobracajni prekrsaj napravljen pre godinu dana, 15000din i 3 meseca bez dozvole. Presuda je pisana 31.05, stigla danas. Pise da treba da se plati u roku od 15 dana od dana pravosnaznosti presude, a zabranu ce "upisati nadlezni organ... po pravosnaznosti presude".Jel treba da dobijem jos neko resenje o pravosnaznosti, ili ovo postaje automatski pravosnazno ako se ne zalim? Koje su posledice ako zakasnim sa odlaskom kod "organa" da mi stavi zabranu u dozvolu?

Link to comment
Jel treba da dobijem jos neko resenje o pravosnaznosti, ili ovo postaje automatski pravosnazno ako se ne zalim? Koje su posledice ako zakasnim sa odlaskom kod "organa" da mi stavi zabranu u dozvolu?
Ako se ne zalis presuda postaje pravnosnažna protekom tih 15 dana i onda je sud dostavlja policiji koja ti šalje obaveštenje o tome od kad ti važi zabrana upravljanja vozilom.
Link to comment

iz danasnjih vesti:

"Po nalaženju Apelacionog suda na osnovu dokaza izvrdenih pred tim sudom nije dokazano da je Andrejevićeva nesumnjivo izvršila krivično delo za koje se tereti", naglasila je Piljićeva.
(piljiceva je portparol suda)moje pitanje je: da li je ovo zaista pravni princip koji vazi u srbiji? posto kada citas o americkom pravosudju, stalno se akcentuje da se radi o principu beyond reasonable doubt, a ne o beyond any doubt, sto se u kvotu implicira.
Link to comment

Mislim da nas Zakonik o krivicnom postupku ne poznaje te kategorije, bar ne eksplicitno. Evo kako je regulisana ocena dokaza:

Izvedene dokaze koji su od značaja za donošenje sudske odluke sud ocenjuje po slobodnom sudijskom uverenju. Presudu, ili rešenje koje odgovara presudi, sud može zasnovati samo na činjenicama u čiju je izvesnost uveren. Sumnju u pogledu činjenica od kojih zavisi vođenje krivičnog postupka, postojanje obeležja krivičnog dela ili primena neke druge odredbe krivičnog zakona, sud će u presudi, ili rešenju koje odgovara presudi, rešiti u korist okrivljenog.
Nije, dakle, odredjeno koji stepen sumnje mora biti prisutan da se neka cinjenica ne bi mogla smatrati izvesnom. Naravno, preptostavlja se da sumnja mora biti razumna. Edited by Milogled Bluff
Link to comment
Mislim da nas Zakonik o krivicnom postupku ne poznaje te kategorije, bar ne eksplicitno. Evo kako je regulisana ocena dokaza:Nije, dakle, odredjeno koji stepen sumnje mora biti prisutan da se neka cinjenica ne bi mogla smatrati izvesnom. Naravno, preptostavlja se da sumnja mora biti razumna.
da bi se okrivljeni oglasio krivim potrebno je van svake sumnje utvrditi da je pocinio krivicno delo koje mu se stavlja na teret. gradacija ide ovako.osnovi sumnje- potrebna je za postupak pred policijomosnovana sumnja- potrebna je za podizanje optuznicevan svake sumnje- presudasad, dokazivanje da je nesto ucinjeno van svake sumnie je drugi par cipela
Link to comment

Mozda je vec bilo.Treba da menjam prozore u stanu. Da li treba da vadim raznorazne dozvole od opstine ili nekih drugih nadletnih institucija?Izgled prozora se ne menja, cak se ne menja ni materijal od kog su napravljeni prozori (drvo).Hvala unapred

Link to comment

@NautilusCekaj, zar osnovanja sumnja nije potrebna za otvaranje istrage, a verovatnoca za optuznicu?

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...