Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Mislim da ako se legalizacija odradi kako treba, nema podele zajednicke stvari. Dobije se resenje kojim se odobrava da se od jednog stana naprave dva. Posle ce verovatno za katastar trebati i uverenje opstine o fizickim delovima...

Pa imaš suvlasnike na 1 građevinskoj celini koja je pretvorena u 2 bez dozvole. Rekao bih da opština nemere da u fazi legalizacije rešava imovinskopravna pitanja, nije (apsolutno) nadležna za to. Može da se odradi legalizacija, na osnovu nje upiše susvojina na oba novopretvorena stana, a onda oni ugovorom ili poravnanjem u vanparnici odrade gp deobu tj. odrede koji je čiji stan u 1/1.

 

edit: ili koji god već to bude razlomak u odnosu na to koliko je sanaslednika/suvlasnika na svakom od njih.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Pa to i napisah u startu, da se sprovede prvo ostavina da bi se znalo ko je uopšte naslednik, da bi mogli da se legitimišu pred OU u upravnom postupku.

Link to comment

Svi suvlasnici.starog stana treba da se slože. Aktom.kojim.iskazuju slaganje mogu da.razrese i imovinskopravne odnose.glede novih stanova.

 

Kao sto bi uradili i u redovnom postupku

 

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока

Link to comment

Ne može pre ostavine jer se ne zna ko su naslednici/suvlasnici, a posle ostavine tako nešto (sporazum) ima karakter ugovora o prometu nepokretnosti (deoba, razmena) pa mora ili kod notara ili na sud kroz vanparnicu. Ako notar mora da potvrđuje takav akt odn. sudija poravnanje, a mora obzirom na njegov karakter (deoba), on to neće prihvatiti da radi bez upisana oba stana u katastru jer ispada da se deli magla.

 

Rekao bih stoga da ne može tako, saglasnost svih sanaslednika za legalizaciju da, ali deoba tim istim aktom ne. Tek kad se završi legalizacija i upišu dva posebna stana, da bi imao šta pravno da deliš.

Link to comment

Pitanje:

Mogu li i dalje koristiti taj prolaz, iliti put - prolazi se samom ivicom tudje parcele pored kanala gde inace raste trska pa maltene nema ostecenja useva? Treba li da podnosim tuzbu ili da cekam da budem tuzen?

Odgovor:

 

Da.

Pravo prolaza se po sili zakona stiče posle 20 godina mirnog korišćenja, a u taj period se računa i vreme za koje je pravni prethodnik (verovatno deda) koristio taj put. Dakle koristi slobodno, a ako ti zabrani prolaz trk kod advokata i tuži.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Odgovor:

 

Da.

Pravo prolaza se po sili zakona stiče posle 20 godina mirnog korićenja, a u taj period se računa i vreme koje je pravni prethodnik (verovatno deda) koristio taj put.Dakle koristi slobodno a, a ako ti zabrani prolaz trk kod advokata i tuži.

 

Hvala Tribune :) (jos jednom!)

Link to comment

Podnesu svi suvlasnici zajednicki zahtev. Tako se izdaju resenja i dozvole

Ma OK, nego prihvatate i da se kroz legalizaciju odmah opredeli šta je tu čije, pa da tako glasi i u dozvoli tj. rešenju (da se izbegne kasnija deoba)?

Link to comment

Paz' sad:

 

U pravilniku o registraciji motornih i priključnih vozila piše ovo:

 

Uz zahtev vlasnik vozila prilaže i:

 

 

1) dokaz o tehničkoj ispravnosti vozila, kao i uverenje o izvršenom ispitivanju, kad je vozilo pojedinačno proizvedeno ili prepravljeno, koji važi na celoj teritoriji Republike Srbije, pri čemu dokaz o tehničkoj ispravnosti vozila ne sme biti stariji od 30 dana

I piše ovo:

 

Zahtev za produženje važenja registracije vozila podnosi vlasnik registrovanog vozila u roku od 30 dana pre isteka važenja saobraćajne dozvole.

Ja, čovek inženjer, zaključujem sledeće:

- urađen tehnički pregled važi 30 dana

- vozilo mogu da registrujem 30 dana pre isteka registracije

Iz prethodna dva zaključka zaključujem da tehnički mogu da uradim 29 dana pre nego što nastupi 30 dana do isteka registracije i da sa tim izveštajem sa tehničkog pregleda mogu da registrujem auto (na primer: ako mi registracija važi do 5. novembra zahtev za registraciju mogu da predam 6. oktobra sa izveštajem sa tehničkog pregleda od 7. septembra).

 

Pitanje je šta sam (ako sam) pogrešno protumačio?

Edited by Đipalo Junuz
Link to comment

Pitanje je šta sam (ako sam) pogrešno protumačio?

Zahtev za produženje saobraćajne dozvole se podnosi najranije trideset a najkasnije 1 dan pre isteka njenog važenja. Izveštaj sa tehničkog ne sme biti stariji od 30 dana od dana podnošenja zahteva za produženje dozvole. Malo nemušto formulisana odredba, ali i tebi malo zaribala logika. :)

Edited by Tribun_Populi
Link to comment
  • 2 weeks later...

Pošto nemam stručnu praksu moram ovde da pitam, drugar ima psa u dvorištu malog ali agresivnog. Na kapiji je okačena tabla "Čuvaj se psa"i kapija je uvek zatvorena. Juče je došao jedan čovek i rekao da mu je pas ujeo dete kroz ogradu. S obzirom da je pas mali to je jedino moguće kada staneš skroz uz ogradu što je suludo jer pas laje na prolaznike uvek što je i ovog puta bio slučaj prema rečima klinaca. Kakav je stav suda u ovakvim slucajevima? Pas u zatvorenom dvoristu i tabla čuvaj se psa.

 

Sent from my Le X620 using Tapatalk

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...