Jump to content
IGNORED

Sirevi


Musharaf

Recommended Posts

Povratak s mora i krizu izazvanu time što više ne dajem skupe pare na paški sir, značajno ublažuje saznanje da u novom Merkatoru može da se kupi Imlekov Makedonski pekorino, po još uvek neverovatnoj ceni od oko 1200 dinara kilo. Meditacija može da se nastavi!

Link to comment
  • 4 months later...

Koja smo mi kesa, što se sireva tiče, da ne poveruješ...Upravo se vratio iz Bosne i utisak mi je kao i kad sam bio u Makedoniji, puno brutalnih sireva. Pored ovih poznataijih livanjskog, travničkog, trapista, uzo hercegovački iz mjeha, pa neki prozorski mešanac ultra masan, orašaste arome, pa tešanjski isto punomasan, i apsolutni hit mi je "Džiugas" (ne znam odakle im to ime), radi ga livanjska mlekara, fazon malo mekanijeg parmezana, kravlji, ultra aromatičan. Najveći fazon je što je najskuplji prozorski mešanac, koji ima lapo ovčijeg mleka i košta 11 €...iz mjeha je na primer 7,5€ kilo.Kad pogledam šta nam prodaju ovde i za koje novce, da ne poveruješ...sem ovih sjeničkih, zlatarskih, pljevaljskih, nemaš čestitog sira po razumnoj ceni, ne računam konfekciju

Link to comment
  • 10 months later...

Palmino ulje je makedonska fora (ne mojte da kazete Hostu, tvrdice da je dobro za vec nesto... :)), ne verujem da su pirocanci bas toliko ocajni.

 

Nego ako pricate o tim zrelim, prevrelim sirevima, pre 2 nedelje sam u jednom neuglednom kiosku otkrio nesto sto mi je bilo bolje i od sjenickih i od makedonca. Nekakav homoljski sir - o kome nista nisu znale da mi kazu 2 zaludne prodavacice u polupraznom objektu. Jel sir ovciji ili kravlji? Ne znamo. Kako se zove mlekara? Ne znamo, samo su nam doneli to sto vidite. Kako znate odakle je? Pa rekli su nam da je homoljski. OK, OK.

 

Sir je jarko zut, masan je u PM, po odokativnoj (iskustvenoj) proceni rekao bih da je star oko godinu dana. Jako puno rupica od mehurica vazduha tokom fermentacije. Ukus: vrlo jak ali ima tu neku plemenitu notu koja mi cesto nedostaje kod tih napucanih sireva, skoro da bi mogao da ga zamislim da dolazi iz nekih Pirineja i slicno. Koeficijent smrdljivosti dosta veliki, nije za one sa slabim srcem. Ja sam ga srokao u neku zeljanicu koja je od njega tako zamamno mirisala da mi DNA tog mirisa stoji u nosu od tada. Sta znam, ukusi su razni pa i za sireve, ali posto ljakse voli da potapa brankin sir u mulje, ja bih svakako dao sansu i ovom iako je za moj ukus malcice preslan ali sam ja mozda preosetljiv. Verovatno je za neko cepanje uz rakiju savrsen.

 

E da, kiosk. Pa kad iz Maksima Gorkog udjes kroz glavni ulaz u Kalenic pijac, to je onaj gde prolazes izmedju Maxija/Delhaize radnje i kioska sa hlebom, onim gde je uvek guzva. Zavrnes odmah desno kako hodas, prvi kiosk desno. To je pre onog megaopremljenog mlecnog kioska, uglavno je poluprazan, ima par sireva i par vrsta mleka. Sa leve strane u izlogu stoji sir na kome pise homoljski. Ako ga nisu prodali. Ako je i dalje nejasno gde je taj kiosk, onda ovako: tacno sa zadnje strane kioska koji prodaje hleb u Maksima Gorkog, pored prolaza u pijacu.

Edited by gazza1
Link to comment

probaj. ako se ne kruni mnogo, ja bi to stavio u mulje da vidim sta ce da ispadne. ta struktura sa rupicama unutra je idealna za to. javi kako ti se cini i da li sam se utripovao. inace nije narocito skup, malo jace od 400.

Link to comment

Kad smo kod Pirocanaca ikraja kod Kalenica, video sam u prolazu u Sindjelicevoj, blize Bulevaru prodavnicu sa pirotskim proizvodima, vurda, belmuz, peglanu kobasicu, sirevi i sl. Nisam ulazio niti pazario.

Link to comment

Sir je taman za gibu, do jaja odnos slanoće i kiselog edža. I da, masan je, al to se provali tek kad ga izmrviš pa posle treba da spereš masnoću sa ruku. Giba je sklopljena u plehu, rerna se greje, videćemo kako će ispasti.

Link to comment

Završio opet Zanettijev grana padano preko kafanske kombine, soma i po dindži kilo, parče od kilo i nešto. Najebo sam ovih dana, umreću. Btw, danas po preuzimanju zamalo da se kandidujem za darwin awards, idem ulicom i mlatim onom kesom sa komadinom sira, i u jednom trenutku se opičim ivicom u koleno, zacrnelo mi se pred očima, reko ode i drugi meniskus.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...