Jump to content
IGNORED

'De ima da se pazari?


foto

Recommended Posts

Ja sam prvi put u životu probala salep tako što sam kupila prašak u kesici (makedonski proizvođač, valjda Vitaminka) koji sam našla u prodavnici zdrave hrane u Bul. kralja Aleksandra. Na žalost, kupila sam nekoliko puta i više ga nje bilo. Mnogo je lepo piće, veoma aromatično, orijentalno, a mogu samo da zamislim kakav divan ukus ima u originalu, tj. kod salebdžije. Čula sam da ima afrodizijačko dejstvo na muškarce ( kao i sve biljke koje imaju testisoidno korenje). Na kesici je pisalo da je dobar protiv kašlja ili za varenje, ne mogu tačno da se setim.Prah se pravi od korena jedne vrste divlje orhideje koje ima po planinama ( Makedonija, Kosovo i Crna Gora u blizini, a da li ima kod nas ne znam).250px-Orchis_mascula_Nordens_Flora_401.jpg

Edited by halloween
Link to comment
Sta je fucking salep. Ja sam bre iz turskog grada i ne secam se toga. Imamo bozu, imamo peljte, kadaif, sok od ruzinih latica, sok od zove, baklave, dudove...Kladim se da ste izmislilil naziv :unsure:
Salep mu dodje topli napitak koji se pravi cini mi se od mleka i korena orhideje, koju je haloween navela, koji se dobija u prahu...stavlja se cimet odozgo i uglavnom se pije zimi...ima ukus boli glava :)Ja sam pio salep proslog vikenda u rodnom gradu Zajecaru...ima ga kod Goranaca u poslasticarnici kao sto sam vec rekao...ali tamo idem par puta godisnje pa bih i ovde da ga pijem malo jer me vraca u detinjstvo...a i obozavam ga :)A evo sta kaze wiki za salep
Link to comment
Ja sam pio salep proslog vikenda u rodnom gradu Zajecaru...ima ga kod Goranaca u poslasticarnici kao sto sam vec rekao...ali tamo idem par puta godisnje pa bih i ovde da ga pijem malo jer me vraca u detinjstvo...a i obozavam ga :)A evo sta kaze wiki za salep
neverovatno :lol:, i ja sam ga tamo pio kao klinac - u glavnoj ulici (ne znam kako se sada zove nekada je bilo jasno marsala tita), izmedju zgrade policije i hotela.... jel ta?
Link to comment
neverovatno :lol:, i ja sam ga tamo pio kao klinac - u glavnoj ulici (ne znam kako se sada zove nekada je bilo jasno marsala tita), izmedju zgrade policije i hotela.... jel ta?
Da da...popularna "Pcela"...pored salepa imaju i odlicne kolace i sladoled...Mada ja sam prilicno subjektivan posto sam na tome odrastao :)edit: sada je ulica Nikole Pasica Edited by Behemoth
Link to comment

Pcela, bravo!Imali su fantastican enterijer tamo sedamdesetih, neki italijanski sajber dizajn, ogledala i slicno. To danas po Ebay kosta puno para....Ne znam da li su subjektivne stvari, detinjstvo itd - tek ja takav salep nikada nigde nisam pio, ni po Beogradu ni po Turskoj (koji je posebno ume da bude gadan jer mu narokaju skrob i previse secera)

Link to comment

Kad smo već kod tih zaboravljenih napitaka, setila sam se da sam kao dete pila vodnjiku. B.C. piće vodnjika je neka vrsta voćne turšije, veoma bogata vitaminom C. U bure se stavlja zrela kleka, divlje kruške i jabuke, nalije se vodom, pa se ostavi na toplom nekoliko dana kako bi se fermentisalo, može se dodati šećer. Pre degustacije se procedi. Nešto nisam baš bila ljubitelj, podsećalo me je na sirće, ali sad bih opet probala. Moram da zovem baku da napravi, ako nismo zakasnili za ovu godinu.

Edited by halloween
Link to comment
Kad smo već kod tih zaboravljenih napitaka, setila sam se da sam kao dete pila vodnjiku. B.C. piće vodnjika je neka vrsta voćne turšije, veoma bogata vitaminom C. U bure se stavlja zrela kleka, divlje kruške i jabuke, nalije se vodom, pa se ostavi na toplom nekoliko dana kako bi se fermentisalo, može se dodati šećer. Pre degustacije se procedi. Nešto nisam baš bila ljubitelj, podsećalo me je na sirće, ali sad bih opet probala. Moram da zovem baku da napravi, ako nismo zakasnili za ovu godinu.
To na Zlatiboru uredno piju, ove godine sam sabio toga u sebe kolko hoces. Super je osvezavajuce i mnogo zdravo.
Link to comment
To na Zlatiboru uredno piju, ove godine sam sabio toga u sebe kolko hoces. Super je osvezavajuce i mnogo zdravo.
Pa da, evo sad sam proverila- nije kasno da se napravi. Pored nabrojanog, stavljaju se i šipurak i trnjine. Edited by halloween
Link to comment

Koga zanima...pronasao sam salep u Bio Marketu na Zelenom Vencu...nivo ispod Meka pored trafike...Pakovanje od 4 kesice za 1l salepa...prave ga Turci neki i cena je 230 dinara...nije bas kao onaj u poslasticarnici ali posluzice :)

Link to comment
Koga zanima...pronasao sam salep u Bio Marketu na Zelenom Vencu...nivo ispod Meka pored trafike...Pakovanje od 4 kesice za 1l salepa...prave ga Turci neki i cena je 230 dinara...nije bas kao onaj u poslasticarnici ali posluzice :)
Je l' od ovog proizvođača?salep1.gifJa sam ovaj ( 4 kesice) našla u prodavnici Biohrana u ul.Vojislava Ilića kod br.35 ( druga stanica posle Crvenog krsta), za 165 dinara. Ako je ovaj Doctor's salep, baš me zanima da li je ukus približan onom originalnom iz poslastičarnice koji nikada nisam probala.
Link to comment
Je l' od ovog proizvođača?salep1.gifJa sam ovaj ( 4 kesice) našla u prodavnici Biohrana u ul.Vojislava Ilića kod br.35 ( druga stanica posle Crvenog krsta), za 165 dinara. Ako je ovaj Doctor's salep, baš me zanima da li je ukus približan onom originalnom iz poslastičarnice koji nikada nisam probala.
Bas taj...ukus nije bas potpuno isti ali je vrlo slican...mada za prvo spremanje sam i ja stavio nesto vise mleka nego sto je bilo potrebno pa mi je mozda bio malo blazi...ali kad se doda cimet ispada sasvim OK...ne znam da li poslasticarnice koje prave salep koriste ove prahove ili imaju specijalne recepte...moracu jos malo da se raspitam oko toga...Razlika od 65 dinara? Pfff...kako su me odrali :)
Link to comment
  • 2 months later...

gde ima u begeu da se pazare oni dipovi (umaci, sosovi, jebemliga kako se kaze) za tortilla chips ?pogledao sam u IDEA-i, posto znam da toga ima u Konzumu, ali nista. ideje, preporuka ?

Link to comment
gde ima u begeu da se pazare oni dipovi (umaci, sosovi, jebemliga kako se kaze) za tortilla chips ?pogledao sam u IDEA-i, posto znam da toga ima u Konzumu, ali nista. ideje, preporuka ?
bilo nekad u tempu, znachi - maxiju.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...