Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

Da, to je opstepoznata metoda skidanje ljuske kratkim vrlo blansiranjem. Cak i ne moras da prelijes hladnom vodom, kada ih procedis, dovoljno da malo samo da ona vrelina ispari, brzo se to desi, jer ako se ohlade bademi, stegne se ljuspa ponovo oko jezgra. A skida jako lako kaao sto[mention=475]aram[/mention] kaze. Samo pazi da ih ne juris po kuhinji, jer bukvalno izlete smile.png


I za marcipan jezgra moraju biti 100% suva, to je vec malo zezanje. Zato je blansiranje potrebno uraditi dan-dva ranije, da bi se dobro osusili. Mogu i u rerni na jakoo slaboj T da bi ostali beli.





  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, Jumanji said:

Da, to je opstepoznata metoda skidanje ljuske kratkim vrlo blansiranjem. Cak i ne moras da prelijes hladnom vodom, kada ih procedis, dovoljno da malo samo da ona vrelina ispari, brzo se to desi, jer ako se ohlade bademi, stegne se ljuspa ponovo oko jezgra. A skida jako lako kaao sto[mention=475]aram[/mention] kaze. Samo pazi da ih ne juris po kuhinji, jer bukvalno izlete smile.png


I za marcioan jezgra moraju biti 100% suva, to je vec malo zezanje.
 

 kako pravis marcipan?

Link to comment
Just now, Skyhighatrist said:

Kol'ko sam se ja izbedačio kad sam probao plum pudding i skontao da u njemu nema šljiva i da nije puding as we know it :lolol:

Sto ne znaci da u mojoj izvedbi nece biti suvih sljiva.Nameracio sam neke Turske susene bez secera i slicnih zezanja.Cekam samo da mi dodje valjana cinija i stavljam u crockpot da se zgotovi.

  • +1 1
Link to comment
 kako pravis marcipan?
Potrebno je na 140g oljustenog i osusenog badema 120g prah secera.
Ili na 100 g badema 90g prah secera, te sam kolicine do sada koristila.

Dakle badem ubacim na 2-3 minuta u prethodno provrelu vodu, procedim, oljustim i potrebno je dobro da se osusi. Editovala sam prethodni post.. najbolje je badem blansirati i osusiti dan ranije. Moze na sobnoj da se susi, ako je toplo ali najbolje u rerni, na nekih 40-50 C, uz prevrtanje cesto, pa i ponavljanje postupka, kada se ohladi i vidi tek da li je suv-suv, jer se samo super suv totalno fino samelje u brasno, u suprotnom bice problema.

Dakle kada je dobro suv, samelje se prvo sam, pa zatim se doda prah secer i zajedno vise puta pulsno melje da se pretvori sve u fini prah.
Ja nemam multipraktik, radila sam u Nutribuletu.

E sad postoje tri opcije sta se dodaje od sastojaka koji sve povezuju i naprave finu marcipan masu:

1. Belance, kao sto cu ga koristiti za Stolen, jer se pece, na kraju kao i za sve ostale kolace koji se termicki obradjuju. Belance ne ide celo, vec se dodaje postepeno i umesi sve rukom, to zavisi od procene kada je gotovo

2. Liker od badema (imam fini amareto) sa vodom takodje odokativnom metodom, postepeno vrlo dodavati, uz par kapi limuna

3. Sirup od secera i vode. Ali se onda smanji prah secer za 10-15g, dakle 3 kasike secera i 1 kasiku vode kao i nekoliko kapi limuna, kratko prokuvati 1-2 min da se secer otopi, nece se upotrebiti cela ova tecnost dakle opet postepeno dodavati i zamesiti u finu smesu kada se oblikuje salama.

Kod svih tecnosti je vazno postepeno dodavanje, jer ako se samo malo pretera dobije se lepljiva smesa sa kojom je tesko raditi i nije to to. Dakle da je neke strukture plastelina, recimo najpriblizniji opis.


Mesiti na radnoj povrsini, pa oblikovati u salamu pek papirom, te uviti u providnu foliju i tako moze da stoji nekoliko nedelja u frizideru, ako je bez belanceta.
Ima bezbroj mogucnosti sta sve od zacina moze da se doda, raznih likera, ruma, ruzine vodice, raznih ekatrakta, vanile.

Edit: Deluje malo da ima posla, ali ne moze da se poredi sa kupovnim, a ako se dan ranije blansira i osusi, sve ide lagano.
  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Ne znam za DM, ali znam za druga mesta, vise ga nema nego ima. Mada sam poslednji put narucila preko neta za makaronse, ali onda ga koristila i gde treba i gde ne treba, a kad ovako zatreba... mucak, zato bademe imam uvek.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...