Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

Klasična slatka voćna pita, ali sam pokupio fazon sa tvrdim belim sirom (iz Mona restorana na Zlatiboru) koji čini super kontrast sa slatkim. Treba koristiti sir koji se neće istopiti - ja Homoljski.

 

Računajte na nas!

Babu i mene.

Link to comment

@Jumanji, po zahtevu, recept za portokalopitu:


za preliv (najbolje je spremiti prvo njega, da se ohladi dobro pre nego što se njim zalije kolač)

 

1.5 šolja šećera

2 šolje vode

sok od 3 narandže (prethodno im koru izribati za sam kolač)

kašičica cimeta

 

staviti sve zajedno da provri, kad provri smanjiti temperaturu i kuvati još 5 minuta, pa onda smanjiti na još nižu temperaturu i kuvati još 10-ak minuta

 

za kolač:

300 gr kora za pitu (iscepkati na što sitnije listiće i ostaviti da se dobro prosuše - ja sam sušila samo pola sata i mislim da nije bilo dovoljno i da bi kolač bio ukusniji da sam ih osušila kako treba)

4 jajeta

2/3 šolje šećera

2 grčka jogurta 

izrendana kora od 3 veće pomorandže

kašičica praška za pecivo

malo vanile

1 šolja ulja

 

umutiti jaja sa šećerom, pa dodati ulje, jogurt, naribanu koru pomorandže i prašak za pecivo i malo vanile, a onda u to ubaciti iscepkane kore i izliti sve u malo nauljenu posudu. tanko sečene kriške pomorandže od gore su stvar izbora, ali definitivno daju šmek :)

 

peći u zagrejanoj rerni na 180' nekih 50-ak minuta, dok se ne zazlati, pa odmah po vadjenju iz rerne izbockati kolač na što više mesta i preliti sirupom (meni je ova gornja mera bila previše, potrošila sam možda 2/3, ali ostatak koristim da malo dodam na svako parče koje isečem) i ostaviti da se ohladi.

 

 

7C37237D-86DF-4208-9315-0E52A7885CAF.jpeg

  • +1 2
  • Wub 2
Link to comment
  • 2 weeks later...

y4mqDqqPsqgq8M8naxkid-nx1Mui9S61CQDUZmO1

 

Pita sa jabukama.

Na slici: posuda premazana puterom, jedna kora lisnatog testa odozdo, jabuke, grubo sečene na kriške, više vrsta (prskati limunom da ne promene boju), pečeni lešnici grubo usitnjeni, smeđi šećer, cimet (puno!) i strateški raspoređene kockice putera.

Nije na slici: još jedna kora lisnatog odozgo, pa u rernu na 180-200 C, 30- 40 min. Može se peći ispod folije, pa zapeći otvorenu pred kraj.

  • +1 4
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...