Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

6 hours ago, dùda said:

samo par opaski u vezi onog čizkejka što je postovala @cmrlj

 

elem, napravila ga eno slika tamo na -now cooking-

nisam nešto srećna rezultatom, da budem iskrena, previše mi je unutra nekako kremast, kao da nije dobro pečen na svo ono zagorevanje

 

za mene je i dalje bez premca ovaj :

 

 

Kolac sa sirom

podloga:

250 gr.brasna
100 gr.putera ( a moze i manje, oko 60 gr)
65 gr. secera
1 jaje ( mada nekada i ne stavim, nego stavim otprilike 6 kasika vode)
prasak za pecivo- pola kasicice

zamesiti testo i staviti u pleh, posuti sa 20 gr. seckanih badema ( nije obavezno), peci malo u rerni, dok se teso ne prosusi i badem malo zapece.
Testo prekriti visnjama ili nekim drugim crvenim vocem, a zatim staviti smesu sa sirom.

smesa sa sirom:

800 gr. svapskog ( sremskog) sira
150 gr.secera
3 jaja
75 gr. putera
3, 4 kasike griza
1 limun- izrendati koru i dodati 2 kasike soka od limuna

Peci oko 60' na 180* - 200*

 

 

i dalje je to pravi čizkejk, dakle pečeni a ne one neke italijanske mešane gluposti :D, ali ima malo konkretniju strukturu, i ukus je (po meni) profinjeniji

 

e sad, ko voli, nek isprobava 

naravno, može se masa peći i bez ove podloge, ko ne voli, ali je zgodno imati tu podlogu, pravi fini kontrast

 

Ovo dosta podseca na Nemacki/Poljski kolac od sira.

Link to comment

  

6 hours ago, dùda said:

samo par opaski u vezi onog čizkejka što je postovala @cmrlj

 

elem, napravila ga eno slika tamo na -now cooking-

nisam nešto srećna rezultatom, da budem iskrena, previše mi je unutra nekako kremast, kao da nije dobro pečen na svo ono zagorevanje

 

al meni se najvise svidja sto je kremast :D oprosti, ja stvarno ovu najvise volim, ocigledno ne ganjamo isti ukus kad je cizkejk u pitanju:( Nego na koliko si ga pekla? (ovo pitam ne zbog rezultata, vidim da je super pecen, nego zbog rasprave od pre neki dan)

Edited by cmrlj
Link to comment
14 minutes ago, cmrlj said:

  

al meni se najvise svidja sto je kremast :D oprosti, ja stvarno ovu najvise volim, ocigledno ne ganjamo isti ukus kad je cizkejk u pitanju:( Nego na koliko si ga pekla? (ovo pitam ne zbog rezultata, vidim da je super pecen, nego zbog rasprave od pre neki dan)

Pekla sam ga 20 min na 220 pa onda 25 minuta na 200 jer sam videla da brzo hvata.

Ok je ukus, kolač se baš brzo pravi i svakako je za preporuku, ali ja eto više volim nemačku klasiku :D.

  • +1 1
Link to comment

evo jedne male, 20 cm precnik :D.

ja bih rekla da je to i smisljeno tek nakon sto su poceli sa tim ro torticama, za njih je to idealna dimenzija, izadje sasvim pristojan broj parcadi, a duplo su kaloricnije od obicnih torti. 

ova moja nije sasvim ro, podloga jeste samo orah, urme i kakao, fil je od indijskog oraha, kakaa, kokosovog mleka, kokosovog ulja, urmi, stevije, agara da samlo stegne i soka od pomorandze i kandiranih pomorandzi, koje nisu po ro ps-u, ali ja volim ukus cokolade sa njima. odozgo je kandirani pomelo.

 

ro-kolac.jpg

 

  • +1 1
Link to comment

znam, znam. bas para usi.... ali nasa sekta te presne torte, raw, po srpski vika RO... e, sad, ja nisam bas ekspert za jezik i transkripcije, znam da bih ja na engleskom tako nekako to izgovorila, sto ne znaci da je ok... ali kao sto ima aplouda, daunlouda i ostalih reci koje pisemo i na srpskom, tako smo i naziv ove vrste ishrane posrbili... mozda je bolje ROU?

ispravljaj me,  a ne da da mi se tu rugas :D

  • +1 1
Link to comment

napravila i išlere, sutra ću da ih umačem u čokoladu. 

ili će biti kosmički (malo sam uvrnula originalni recept), ili ćemo jesti detetove slatkiše za NG.

 

 

Edited by decak Kejt
Link to comment
20 minutes ago, decak Kejt said:

napravila i išlere, sutra ću da ih umačem u čokoladu. 

ili će biti kosmički (malo sam uvrnula originalni recept), ili ćemo jesti detetove slatkiše za NG.

 

It's a win-win :lol:

 

  • Haha 1
Link to comment

Posle detaljnih proučavanja recepata za trileće, odlučio da konačno probam napraviti.

Mislim da nema šanse da upije ovu količinu mleka koju sam upravo nalio, ali videću sutra, možda me i iznenadi.

Link to comment
Prvi slatkiš finished.

00e57d0d41ed1df523c5a6d088c0669e.jpg

https://www.nigella.com/recipes/date-and-marmalade-christmas-cake

Uz neke izmene, a kad probam i kažem da li valja, pišem i koje su to bile. Ako ništa drugo miriše božanstveno [emoji2957]


Ovo je odlično.
Posto mi je kalup 28cm, moralo je veci da se napravi, a to znaci sve ove njene kolicine x2, sto mi se bas i nije dopalo, jer mislim da je to previse, pogotovu je besmisleno muscovado x2 , a urme divne i preslatke (cak ni njih nisam duplirala vec 1.5x), no to je sto se tiče kolicina, koga zanima mogu bas da ih ispisem tacno.

A sto se tice sastojaka izmenila sam: umesto seckanih badema, stavila orahe, plus dodala tami rum, recimo 50ml, koricu pomorandze, puter 1x umesto kokosovog (nije bio na spisku za kupovinu -.-), umesto dzema od kajsija, domaci od pomorandze. I to je valjda to. Brzo se pravi ako izuzmemo malo ono stiki seckanje datulja i tresnjica.

278e000d821282b26b858c0e6339093f.jpg

a5e590151942cbfb38b964cc3994b38b.jpg

A kada sam vec kod pomorandzine korice, stavila sam je i u/na tiramisu. Savrseno osvezenje!
Inace krem pravim od celih jaja, prvo ih skuvam na pari, pa kada se ohladi dodam umucen maskarpone i sl.pavlaku, a fora sa kremom od jaja, generalno, nesto sto mnoge mrzi da rade pa ne uspe, da se mesa neprekidno. To je nekih 7-10 minuta (bez belanaca i brze). Nema potrebe odvajati belanca u ovom dezertu, ne utice na ukus, a dobije se na kolicini i kremisti :) Mada mnogi prave i bez jaja.

2ed9c82b1b1a5bd277fd2d144d388f70.jpg
  • +1 4
  • Wub 4
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...