Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

6426c516cbeb933b99c5b047a301bf04.jpg

Svedska badem tortica maldertårta
Odredjene izmene su nastupile, pored velicine :) dodata jos jedna korica, a u njih stavila 2/3 mlevenih badema i 1/3 ml.oraha. Simpaticna sa puterastim kremom, podseca na one starinske.

  • +1 5
  • Wub 3
Link to comment

Kada dođu zima, slave i praznici, za rozen tortu i londonske štanglice mislim da bih bio u stanju zločine da činim.

 

Pošto ovde nemam gde da nabavim kore za rozenku, ostaju mi londonske kao tradicionalna opcija.

 

 

image.png

 

 

image.png

 

 

Et voilà:

 

image.png

 

 

  • +1 4
  • Wub 1
Link to comment

Zbilja nije, lako se spremi. Evo moje tehnologije:

 

Dakle, za ovaj pleh što je na slici (standardni pleh za rernu, daje oko 60 štanglica):

 

600 gr brašna

150-200 gr šećera + još 50 gr za nadev od belanaca

250 gr putera

10 žumanaca i 10 belanaca

250 gr mlevenih oraha + još 50 gr izmrvljenih u komadiće, za ukrašavanje nadeva

(neki prave sa mnogo manje oraha, ja nikada ne idem ispod 300 gr ukupno)

10 kašika dobrog domaćeg džema (kajsija, šipak, aronija, šljiva - bilo šta što volite)

 

Mikserom dobro umutiti žumanca i šećer. Umućenoj masi polako dodavati puter (najbolje je "na listiće") i mikserom dobro umutiti. Zatim polako dodavati brašno. Ako imate neki moćan mikser biće lagano, ako imate nešto matoro i bez onih dodataka za mešanje testa, mikser će biti od koristi za prvih 200 gr i onda će da zabaguje. Ja radim tako što prvih 200 gr umutim mikserom, sledećih 200 gr varjačom, i poslednjih 200 gr na ruke. Na kraju dobijete lep hamur tj. loptu koja treba da bude malo tvrđa od npr. biskvitne mase.

 

Nadev: mikserom dobro umutiti belanca sa malo soli u tvrd sneg (po nekom mom iskustvu belanca moraju biti što bliže sobnoj temperaturi i savršeno odvojena od žumanaca jer čak i mali rezidual žutog ume da spreči formiranje snega). Kada je sneg umućen, dodati šećer i umutiti ga mikserom ali na manjoj brzini. Na kraju dodati mlevene orahe i varjačom ih lagano umutiti u sneg, da se dobije jednolična masa.

 

Pleh namazati margarinom i obložiti papirom za pečenje. Testo staviti na papir i lepo izravnati, debljina će mu biti nekoliko milimetara. Zapeći testo u rerni na 180 stepeni oko 10-12 minuta.

 

Kada je testo zapečeno, izvaditi pleh i smanjiti temperaturu na 150 stepeni. Testo premazati džemom, 10 kašika je dovoljno da se oseti ali možete komotno i preko toga ako volite. Preko džema ravnomerno rasporediti nadev od belanaca/oraha i na kraju posuti nadev sa onih dodatnih 50 gr izmrvljenih oraha (npr. u avanu).

 

Tepsiju vratiti u rernu i peći (tj. sušiti) na 150 stepeni oko 40 minuta. Može i par minuta duže, metoda je odokativna ali nadev ne bi trebalo da potamni. Kada počne da rumeni, to je to. Ja počnem sa 10 minuta u turbo modu i onda još 30 minuta obično.

 

Gotov kolač iseći na štangle dimenzija 2x6 cm otprilike, dok je još vreo. Sakupiti mentalnu snagu da se kolač ne desetkuje pre nego što se lepo ohladi preko noći (frižider ili balkon ako je napolju zima) i uživati sledećeg dana.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
  • 3 weeks later...
1 minute ago, dùda said:

slika or it didn't happen :fantom:

Zadnje presavijanje gotovo,kacim pre i posle pecenja.Hleb sa 83% hidratacije mi avaj nije nadosao bas kako treba,zato se stidim kaciti slike unapred.Ali ukus tog hleba je odlican.

  • +1 2
Link to comment

jel ima neko bar da zna dragu privatno? 

 

baš ga je zabola sa ovolikim isključenjem. 

najjači forumaš. imala je sve što je potrebno. mrzela je novca đokovića i razumela se u deadlift i grilijaž. 

jedne godine mi poslala onaj neki božićni kolač i kilo pičkovice. i sira. i imala je avatar od menstruacije. 

@darling

nedostaješ nam. i reneu. :cry:

  • +1 3
  • Haha 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...