Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

21 hours ago, Zverilla said:

 

odlican je i za pravljenje preliva za salate, sladak, kiseo i aromatican u isto vreme

koje salte, koji preliv

:sleep:

Link to comment

Da pređem na malo lepše teme i meni draže, fakin društveno-politički dogadjaji me izbezume.

 

Elem. Slučajno mi iskočio recept za neki tzv. turski sutlijaš. Oke, to nebitno, nego me podstaklo da pitam... a kako vi kuvate sutlijaš?

Sa vodom prvo ili samo sa mlekom?

Znam kada sam pre par godina saznala da ga neki kuvaju prvo sa vodom (a to su bile dve osobe iz Bosne, ne znam je l slučajnost ili praksa tamo), da sam se baš iznenadila, nikada do tada čula, a kasnije na netu videla više puta.

 

Moja familija kuvala uvek samo u mleku.

 

 

Zašto se kuva u vodi prvo?

 

 

 

 

Link to comment

nikad čula, a izbosne sam :D

dakle, samo na mleku

 

nego, da li je neko nekada pokušavao sam da pravi čokoladu ?

ja nešto u poslednje vreme imam takve ideje 

 

skupe mi bre ove organske, tamne, kontam da to može da se napravi za duplo manje para i da bude super zdravo

ono, sirovi organski kakao i te fore 

 

iskustva ?

Link to comment
46 minutes ago, Jumanji said:

Zašto se kuva u vodi prvo?

 

 

moj najomiljeniji cit mil na svetu. ne znam zasto se kuva u vodi, mozda se stedi mleko?! moja komsa iz sumadije isto prvo u vodi. meni je vodeni sutlijas bled, ispran, neubedljiv. pun lepi kremasti mlecni ukus dobijem u mleku. kvantifikovala sam recept: 100 grama kocanske rize, 600ml mleka (u principu sto masnijeg, obicno s alpskim, al sad mi je najukusniji sa zlatiborskim svezim od 2,8), 10 grama secera, odnosno kesica vanila secera, dvaes minuta na najmanjoj vatri nakon sto provri mleko u koje tad stavim opranu rizu. ostavim da stoji poklopljeno sat vremena. 

Edited by darling
Link to comment



 
moj najomiljeniji cit mil na svetu. ne znam zasto se kuva u vodi, mozda se stedi mleko?! moja komsa iz sumadije isto prvo u vodi. meni je vodeni sutlijas bled, ispran, neubedljiv. pun lepi kremasti mlecni ukus dobijem u mleku. kvantifikovala sam recept: 100 grama kocanske rize, 600ml mleka (u principu sto masnijeg, obicno s alpskim, al sad mi je najukusniji sa zlatiborskim svezim od 2,8), 10 grama secera, odnosno kesica vanila secera, dvaes minuta na najmanjoj vatri nakon sto provri mleko u koje tad stavim opranu rizu. ostavim da stoji poklopljeno sat vremena. 


To je i meni palo na pamet, mozda zbog stednje u teska vremena i mora da bude nikakav, bar ne u poredjenju sa ovim iz mleka, jer kod te prve varijante zrno upije vodu, to sto se doda nakanadno mleko nema trika da dobije ukus kao u drugoj varijanti, jedino zamaskira.

Nemam recept, kuvam sve otprilike, ali volim kada je kremast, a ne kao neki -.- previse ukuvan, cvrst i pregust.

Probacu bas ovaj tvoj nacin i da kocanski je keva.
Link to comment

dal ti sa kokosovim kremom dobije ukus kokosa? ako da, kakav je kokos sutlijas?

 

@Jumanji

pre sam sve nesto otprilike, dolivala mleko, pravili ko na rizoto, misleci da ce ispasti najbolji, al tu sam morala mnogo da mesam, bilo previse posla. onda me nije mrzelo pa sam pocela da merim mleko. posle par puta sam nasla optimalnu kolicinu, i otkrila da riza mora u provrelo mleko, ako se stavi u hladno, nekako se zgrudvava. sad kuvam sutlijas zatvorenih ociju. 

 

Edited by darling
Link to comment

ok, probacu :)

 

 

dosta sam se bavila sutlijasem, obogacuje se i zumancetom koji se umesa na kraju, ima skola kuvanja koje dodaju maslac, slatku pavlaku, i tako dalje, sve u svemu, ceo svet na ovaj ili onaj nacin kuva rizu u mlijeku. 

jednom sam pravila tako sto sam prvo karamelizovala secer, ulila mleko, i pravila sutlijas u serbetu. bio je jako zanimljiv. nisu hteli isprva da ga jedu, kao braonkast je, ovo nije sutlijas, al do kraja cinije svima se dopao. 

Link to comment

mi pravimo coko sutlijas tj. dodam kakao u njega :D

 

 imam meru da bude kremast ali pravim od 2l mleka,jer ima gomilu ljudi..slicna je darlinginoj..stavim 2l mleka i 1,5 solju to bude oko 300g pirinca mozda malo jace

nekad dodam 1,5 mleka i pola l vode..

i dodam sve u hladno mleko jedino sto mora da se mesa,mrzi me da cekam da provri mleko jer mislim da se pirinac zagreva i dok se mleko zagreva..moram probati sa provrelim mlekom..

 

super je pirinac iz Lidla,okruglo zrno

 

golden-sun-pirinac-1kg-d45La.png

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...