Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

Je l' pravi neko kolače od žeženog (kuvanog) testa? Otakko je pozatvarano 95 postotaka poslastičarnica od 1980.-te naovamo, danas nema gde da se nađe nešto, nema ni Petrovića u Zmaj Jovinoj više, Zlata izgleda to više pravi, pa ostaju otužne "goranske" princes krofne sa žutim poslastičarnim kremom (mngoo brašna) i "francuski ekleri", koji su premasni a krem unutra je kao puding od čokolade. 

"Čok plezir", "Pari Brest" i slično, to u Beogradu više nema da se nabavi.

Ostaje domaća radinsot.

Link to comment

Eklere video u finiju, nisam probao.

Dobio gratis makarone pa nisam dalje zalazio.

BTW, makaroni 95 dindži komad.

Dobri oni sa pistaćima

Edited by Frank Pembleton
Link to comment

Mirkov je u Zemunu, aha, sad sam video na slici zgodne žežene kolače, šlag i jagode u mini "brestovima", nadam se da nisu preskupi.

Ponekad odrm u Prezent u Nevesinjskoj, imaju lepu grilijaž tortu (nije to onaj pravi "predratni" recept, ali dobra) i čak i šne-nokle imaju, koje sam kušao uprkos prpi od jajaca i salmonele. Ali za moj novčanik su skupi.

Još da nađem Albera Finija.

U Svetogorskoj su otvorili manufakturu čokoladnih bombona, na pozorišnoj strani, ne znam da li su dočekali i ovu sezonu, promet im nije bio veliki.

edit: i Fini u Zemunu? Njih ću da zaobiđem: ekleri su "pravi francuski", znači preteški. Vidim da su ambiciozni.

Edited by kud_genijalci
Link to comment

fini su pored dvorca nikole sandulovica ispod bajlonijeve pijace, svetozara miletica 7. ne zaobilazi fine, odlicna poslasticarnica.

ni u snenoklama nema razloga da se plasis salmonele, zuti krem je ukuvan, belanca takodje. 

i mene nervira cena kolaca u poslasticarnicama, al kad to primetim, svi kazu tako mora. u zagrebu su, na primer, kolaci jeftiniji, iako je ljudski rad skuplji.

 

ja se nekad setim marcipan snite iz petrovica, i krempita i svih ostalih kolaca iz sremske. 

Edited by darling
Link to comment

aaaaaaaa.... 

marcipan snite! darling! 

ja sam to zlo obozavala i svoj nedeljni dzeparac, nedeljom uvece kada bih u bg dosla iz mog malog mista, ulozila u marcipan snit i jedan vocni kolac, onaj sa anansom i slatkom pavlakom (da ublazi slatkocu marcipan snita). ponedeljkom bih kupila jednu knjigu, i do petka jela smoki i jogurt ili minjone iz menze.

ugojila sam se jedno 7-8 kila te druge godine mojih studentskih dana, da je cak i tata morao da reaguje i vrlo takticno mi objasnjava da mi ni fakultetska diploma nece pomoci jer me niko nece hteti takvu debelguzu. (a najgore sto mi je nesto slicno nedavno rekla jedna moja staaaara simpatija, prisecajucici se tih dana pitao me sta mi bi za vreme studija, sto sam se tada toliko ugojila :D.

 

Link to comment

:D Sreća pa ti nije ništa rekao dok si uživala u kolačima.

Sad si me najozbiljnije zabrinula sa tim komentarom stare simpatije, pošto sam  se na sličan način ugojila, ne znam kako bih preživela da mi saspe u lice surovu istinu, a našla sam Libekov marcipan sa čokoladom. Dobro je što nisam kupila 100 komada, pošto je bilo nešto neverovatno povoljno. 

Edited by halloween
Link to comment

a najveca sreca je sto nemam fotke iz tog peroda, barem ne guze koje je zaista bila, pa onako, mediteranski povelika (eufemizam).

no, nakon sto sam se porodila, smrsala sam desetak kila, pa sam opet bila zgodnjikava do pre deset godina.

a sada me boli uvce i za guzu i za bore, sad me neke druge muke more!

svakako ne bih jela marcipan snite, ali ovog puta samo zbog zdravlja. 

 

a simpatija je bila dosta takticna, filovao je preuvelicanu pricu o mojoj prethodnoj zgodnoci (koja nikada nije bila ekstremna, samo sam bila zenskasta, oblicasta, iako mrsava) sa upitanoscu o tome sta mi, kao, tada bi? :D

Link to comment

meni zao sto se ja nisam ugojila od marcipan snita, mislila sam da ce ih biti zauvek i ostalo mi da ih se nisam najela dovoljno u zivotu. tako da blago tebi, nezvanova, dupe od marcipana :D

 

pre par nedelja u razgovoru nevezanom za hranu, cujem da neko pominje petrovica, "od onih sto su drzali poslasticarnicu". u sekundi sam prekinula sve sto sam tada radila, okrenula se i zavapila "maaarcipaan sniiit, dal je neko sacuvao recept". obecano mi je da ce pitati. eto, nadam se :)

 

 

Edited by darling
Link to comment

Ako misliš na ono pred ribljeg restorana, preko puta Taša, to je jedno vreme bila neka radionica za torte (ali kada sam jednom tu video da ljudi puše, nije mi bilo žao što nikada tu nisam ni ušao), a sada mislim da su promenili funkciju objekta. 

Ili misliš na Petkovića, old timer atomobilistu i ministra?

 

Link to comment

E sad, vezano za marcipan šnite i Petrovića. U stvari nevezano, jer te šnite nikada nisam tamo kupovao već malo Aleksandar tortu /njihov signature/ a najviše princes krofne posute prah šečerom a film mislim da je bio mešavina milerama i slatjkog vrhnja. Takav fil pamtim još iz poslastičarnice Lola u Kneza Miloša, ali iz 1970.ih, sada je tamo drugi vlasnik, i to više nije to. Mislim da sam dva-tri puta uzeo amrcipan, a to znači razvaljan marcipan filovan čokoladom. 

Link to comment

tortu aleksandar iz gradske poslasticarnice na trgu republike kupovala je moja komsinica za slavlja drugog reda, kad je mogla da prodje i kupovna. a ja sam tu tortu obozavala, kod nje sam je samo jela, secam se da je bila puna oraha i posuta prah secerom. volela bih i taj recept da nadjemo. u moskvi je aleksandar sasvim druga torta, korice od oraha, a fil ulupana slatka pavlaka u tri boje, jako ukusno, al to nije aleksandar kog volim. aleksandar vucic :D

 

Edited by darling
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...