Jump to content
IGNORED

Galactica


Musharaf

Recommended Posts

Galacticu je, kao i svaku dobru seriju na americkom TVu, ubio zahtev menadzmenta TV kanala (u ovom slucaju SciFi-a, koji su nedavno odlucili da promene ime u "SyFy" da bi zvucali "manje streberski") da svaka sezona ima "standardnih" 20 epizoda i da se serija razvuce sto duze moguce jer je donosila ogromnu gledanost. Serija je trebalo da traje max. 3 sezone, ili da svaka sezona ima recimo 15 epizoda. I trebalo je unapred ograniciti broj sezona/epizoda, tako bi cela stvar odrzala svoju kompaktnost, svaka epizoda bi drzala tenziju, i sve bi bila jedna smislena prica smisljena od pocetka do kraja. Ovako, hteli su da je muzu koliko je bilo moguce, i dobili smo ovo. Ali na americkom TVu je to neminovnost. Zato tamo najbolje prolaze serije u kojima je svaka epizoda manje-vise prica za sebe (npr.: House MD ili CSI, ili Law&Order) te onda serija moze da traje 7, 10, 15, 20 sezona bez problema.

Link to comment
  • Replies 393
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Filipenko

    54

  • Musharaf

    50

  • hazard

    39

  • Weenie Pooh

    38

Ma sa ovakvim raspetljavanjem priče može da traje 2 sezone i 1 epizodu preko toga, bezveze je. Serija je otišla da se bavi nečim što je potpuno bezveze i što nema veze sa onim što je ljude navuklo da gledaju. Može biti da bih na to drugačije gledao da je trajalo 2 epizode umesto 2 sezone, ali ko je pet poslednjih Sajlonaca i njihov građanski rat o kome se samo priča a nigde ne prikazuje (a kamoli da se da neki razlog vredan takvog cepanja) je nešto što mene totalno ne interesuje, odnosno što mi je ne sekundarno, već tercijarno u odnosu na sudbinu čovečanstva koje traži novi dom i potpuno je promenilo fokus priče, a sa tim i izvođenje, tematiku, tip akcije bla bla.To što Larko nema pojma oko SF-a je samo dokaz da niko nije savršen :D I ja daleko više cenim situaciju kada nema maskiranih monstruma, ali ovde je na kraju za mene ispalo još gore sa mističnim ljudima-mašinama koji su na kraju isti đoka kao ljudi.Babylon 5 je najbolja i najkompleksnija SF priča ikada ispričana na TV ekranima, a da se ne radi o anime seriji.

Edited by Filipenko
Link to comment
u ovom slucaju SciFi-a, koji su nedavno odlucili da promene ime u "SyFy" da bi zvucali "manje streberski"
Ovo sam pročitala danas i nisam mogla očima da poverujem :blink: A, tek obrazloženje: "While continuing to embrace our legacy and our core audience, we needed to cultivate a distinct point of view with a name that we could own that invites more people in and reflects our broader range of programming," said Sci Fi Channel president Dave Howe, using the executive-speech thesaurus."The name Sci Fi has been associated with geeks and dysfunctional, antisocial boys in their basements with video games and stuff like that, as opposed to the general public and the female audience in particular,"In other words, Sci Fi Channel just sounds too nerdy. :yucky:
Link to comment

Ma, taj kanal je i onako otisao u cabar otkad su poceli da emituju WWF ili kako se vec danas zove to "profesionalno rvanje" (u prevodu: skakanje na pod pored protivnika). Zavrsio se Stargate, od petka i BSG, i onako vise nemaju nista sci-fi za gledanje.

Link to comment

Bila je sasvim dobra epizoda.Čak bi se moglo reći, iznad proseka ove druge polovine 4. sezone.Sad kad je sve gotovo, malo će mi nedostajati.GALCTICA R.I.P

Link to comment

Odgledah poslednju epizodu i ovim putem želim da ostavim komentar za ubuduće kada mi utisak izbledi jer ne želim da zaboravim kakav sam feeling imao dok sam gledao završetak ove nekada fantastične serije:puke.jpg

Link to comment

Na taj način je suptilno saopštena istina - jadnu seriju su nakon uspeha očito dali narkomanima u ruke, što se i vidi. Ali to je sjajna aluzija na životne probleme običnog čoveka koji, kada doživi uspeh, neminovno ulazi u ralje droge i iluzije™, baš kao i siroti BSG, koga ćemo uvek pamtiti po onome šta je bio pre nego što su krenuli da se bodu u venu i traže nove fanove van hardcore ljubitelja syfy-a.

Edited by Filipenko
Link to comment

eto i to se završilo...žapčeva omiljena serija je došla do svog kraja.u svakom slučaju, bila je to najbolja scifi serija ikad snimljena. delom zato što je žanr prepun treša, delom zato što je serija zaista bila dobra. najjači njen adut bio je sigurno kasting, do sada je scifi bio prepun šmiranata. ovde je to bilo svedeno na minimum minimuma, veoma profi.prva i druga sezona su definitivno bile dosta bolje od treće i četvrte. gotovo sve serije ovog tipa imaju pad, a bilo je očigledno i da je moore lutao u tome šta je hteo. meni cela priča oko religije nije nimalo smetala, sajlonci su born again (i bukvalno) hrišćani i tako to. bio je to definitivno novi ugao u scifiju i doneo je osveženje. usto je omogućio da se broj filler epizoda tematskog i jadno predvidljivog tipa svede na minimum u odnosu na neke druge serije.pretposlednja epizoda mi uopšte nije bila tako loša i cela priča sa lorom je odrađena dosta dobro. naravno, da sam pisao kraj (sa ili bez filipenka) pisao bih ga drugačije, ali sve i da mi je bilo zadato da se ovako završi par stvari je ispalo dosta bedasto. izdvajam hiperreligioznu spiku koja je bila potpuno nepotrebna (valjda da bi shvatio prosečni teleevanđelista koji je uz kokice pratio kraj), napuštanje tehnologije (obzirom da 30 hiljada ljudi ionako nije dovoljno da održi tehnički naprednu civilizaciju) i nestanak starbak (ako je već nije znao šta da radi sa njom pogodan dramaturški momenat bilo je odmah nakon ukucavanja koordinata). poslednjih par minuta slobodno je mogao da iseče."33" ostaje i dalje najboljih 40 scifi minuta za tv.u budućnosti očekujem povratak miri furlan, surlama i stiroporu, glumcima skupljenim s koca i konopca i sinopsisima koje ne interesuje fermijev paradoks. it all happened before and it will happen again.

Link to comment

Okončano je. Da su izvukli najbolje što se moglo, jesu. Da što se grbo postavi vreme ne ispravi - ne ispravi. Velika šteta što se nakon dve sezone krenulo u kvazireligijske tematike, misije, monotonoteizam™ (by Niče :) ) i ostala sranja. Kao neko ko u suštini neuporedivo više ceni fokus na ljudski rod u SF-u i ne miriše preterano vanzemaljce osim u retkim situacijama kada je to stvarno dobro postavljeno, izuzetno mi je žao što je potencijal serije ostao neiskorišćen. Eto, saznali smo da je bullshit ostao bullshit, da je Herina "misija" da dovuče Kaleba na BSG da bi se po volji bog(ov)a postigao dogovor koji će se 10 minuta kasnije raspršiti, da je raptor sa par nuklearki dovoljan da sjebe pola sajlonske civilizacije bez ikakvih problema, šta li se čekalo do sada. Sve to, naravno, natrpano evanđelističkim bulšitom najgoreg karaktera. Stvarno šteta. Prve dve sezone su imale neverovatan potencijal. Čak i da su tada sve završili sa ovom poslednjom epizodom, vrlo je verovatno da bi BSG ostao u sjajnom sećanju još nekome osim Mušarafu. Ovako, BSG-u ostaje samo titula "kralja syfy-ja"...Babylon 5 ostaje kralj SF žanra od svih serija sa živim glumcima, Legend Of The Galactic Heroes u apsolutnom smislu. Najavljeno je i da će se Killzone ekranizovati, jedva čekam sukob između futurističkih fašističkih legija sa Helgana i Interstelarnog Sojuza...

name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="295"></embed></object>">
name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="295"></embed></object>" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="480" height="295"> Edited by Filipenko
Link to comment

Vidim, imaš misiju da đubriš po SF klasicima. Šta to govori o planu bog(ov)a za syfy žanr? Hoćemo li napasti dušmane da povratimo 1 srpsko-srpskog hibrida Deltu? Hoćeš li se zabosti kolima u Merkator u znak protesta i sa pištaljkama jurnuti na slovanačke horde konfekcionizma?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...