Jump to content
IGNORED

Duhovno rehabilitacioni centar Crna Reka


Aca

Recommended Posts

Al ste se napalili...Ja se do u slovo slazem sa vasudevom, sto ce reci da su i meni potrebne batine.Salu na stranu...#1: odgledala sam sa video galerije sajta http://www.sretenje.org prvi snimak (Tv Raska) i prvi deo "Dok andjeli spavaju". Kako bi bilo da osim batinanja pogledate jos koji snimak?#2: OK, svima nam je jasno zasto su batine lose. I meni je kad sam cula odmah skocio pritisak (sta jos ovi popovi nece da izmisle). Jeste, imam predrasude o tome na sta su spremni popovi i koliko vredi mantija na njihovim ledjima. Sve moguce tekstove koje sam procitala do sada o tome koje je crkveno misljenje o narkomaniji nisu bili ni za keetu ®.#3: A sada da vidimo zasto su batine dobre?Kaze pametan jedan covek:a) da nesporazuma ne bi bilo da se stavimo u kozu onoga koga ne razumemo.b) da bismo uradili tacno ono na sta se danas zgrazamo, da nas neko stavi u cipele tog coveka.c) da li ste u cipelama tog coveka znacete po tome da li su vam njegove akcije logicne. Ako nisu znaci da ste se samo u njega prerusili, znaci go back to a)Sta mi ovde imamo? Coveka koji se vec nekoliko godina bavi narkomanima i njihovom zavisnoscu. Da li mu to uspeva? Da, sa pojedinim grupama (nema zena i nema zivcano bolesnih narkomana, recimo). Sta mi znamo o borbi sa narkomanijom? Sa lecenjem narkomana? Koliko smo narkomana mi izlecili? Ja priznajem da nisam ni jednog. I tu se moja kompetencija o lecenju narkomana zavrsava. Ja mogu da imam misljenje ali opet, dupe i misljenje svako ima. Ovaj covek leci narkomane. Hm?Cini mi se da mi je jasno zasto je metoda uspesna, kada je uspesna. Ljudima se vrati smisao zivota. Nije neka novost da su narkomani ljudi bez kompasa, trajno povredjene duse. Ovaj pop umesto droge ugradjuje pravoslavlje. Da li je to jedini put? Nije, ali nije ni novost, ako okorele kriminalce upoznas sa verom oni koji se za to zainteresuju imaju neku sansu da budu BIVSI okoreli kriminalci. Prema tome, ima nesto u veri sto daje nadu cak i ljudskom talogu.Batine... Pop je rekao da tuku i one koji kradu... Jebiga, u vukojebini na 1000m nadmorske visine sa nicim u okolini nemas mnogo 'asne od zakona, ma za koju stranu zakona da se hvatas. Ja tu vidim dva razloga za batine: prvi je breaking the pattern narkomana, a drugi je naravno primitivni zakon jacega.#4 I na kraju, meni se cini da je ovaj biveni pristao na batine. Ruke mu drze da ih ne bi polomili. Jos kazu "pazi mu na jaja" a ne "udri po jajima". Ako on pristane na batine, sta ja ima da se bunim??? To samo govori o dubini fekalija u koje je upao.Ne dao nam Bog narkomana u kuci. Imam utisak da bismo ga sami utukli lopatom.

Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    58

  • Аврам Гојић

    54

  • Indy

    46

  • Viloticka

    41

da, prvo se poveruje na rec popu da je uopste nekog izlecio, a onda na osnovu toga dodje do zakljucka da su metode efikasne. pop lupeta gluposti. koje su njegove kvalifikacije? ovaj nije pristao da ga tuku zato sto je zeleo vec zato sto su ga primorali.

Link to comment
Narkomanija je bolest zavisnosti. Znači bolest koja statusno ne bira. Svi oni koji se šale sa (zlo)upotrebom bilo koje supstance koja izaziva zavisnost, treba da znaju, da đavo kad-tad dođe po svoje i da je to samo pitanje vremena, prilike i podložnosti receptora na koju pojedinac ne može uticati...Ne postoji ni jedan i ama baš nijedan zavisnik, koji vam može odrediti tačan trenutak, do kada se "samo zezao", a kada se "baš navukao".Narkomanija, kao i druge bolesti zavisnosti leči se apstitencijom... Za početak... Posle se leči psihoterapijom, grupnom uglavnom, podrškom okruženja i prilikom da isti pomognu drugim zavisnicima u prvim fazama lečenja...Podrška, stiskavac okoline, familije i prijatelja je upravo proporcionalna uspešnosti lečenja zavisnika...Grupna psihoterapija, praktično skida sa zavisnika, sve one slojeve supstance i iskrivljenja karaktera, nastalih dugogodišnjim drogiranjem. Ako se ispod tih slojeva pojavi ličnost, sa kakvim-takvim integritetom i takvom se pruži šansa za jedan normalan život (škola, posao, porodica), velike su šanse da se takav momak ili devojka mogu izvući, živeti i umreti kao sav ostali normalan svet... Nažalost sve je više mladih ljudi koji nemaju podršku porodice i okoline, koja se sklanja ili ih se stidi ili gadi... Takođe terapeuti se žale, da kada sa tih mladih ljudi skinu slojeve supstance, iza tih slojeva ne nalaze ništa... Duplo golo... I takvi suvi i trezni, bez podrške, bez posla, bez perspektive, često nedovršenog obrazovanja, objektivno nemaju nikakve šanse za izlečenje... I tu se teško bilo šta može uraditi. Smrt predoziranjem je tu najverovatnije razrešenje. I za žrtvu i za porodicu koja je takođe žrtva.Batine po mom saznanju nikoga nisu izlečile, a samo mogu ubiti i ono malo preostalog i jedva pronađenog integriteta tog mladog čoveka koje mu daje najveću šansu za nov i čist život sa novim interesovanjima i novim okruženjima... Ako batinama ubijemo, to malo tragova ličnosti ionako nikakvog integriteta, takav čovek nema nikakvu šansu, ma koliko se podštapao verom kao utočištem...Inače moje iskustvo govori da je tačna izreka: Jednom zavisnik, uvek zavisnik. Konkretno hoću da kažem da jedan bivši narkoman može biti čist i 10-20 godina živeti jedan normalan život i onda pasti kada to niko ne očekuje u momentu opuštanja i neopreznosti. žudnja receptora koji su upoznali supstancu, sa godinama postaje slabija, ali nikada ne biva zaboravljena...
Svaka chast, sve shto si napisao stoji... :thumbsup:
Link to comment
registrovan od strane kog organa i na osnovu kojih kriterijuma?
Čitao sam malo Zakon o zdravstvenoj zaštiti. Ukoliko ovo potpada pod privatnu praksu, a čini mi se da potpada, kriterijumi bi bili sledeći:

2. Vrste, uslovi za osnivanje i prestanak rada privatne prakseČlan 55.Privatnu praksu može osnovati:1) nezaposleni zdravstveni radnik sa položenim stručnim ispitom;2) zdravstveni radnik korisnik starosne penzije, uz saglasnost komore zdravstvenih radnika.Član 56.Privatna praksa može se osnovati kao:1) ordinacija lekara, odnosno stomatologa (opšta i specijalistička); 2) poliklinika;3) laboratorija (za medicinsku, odnosno kliničku biohemiju, mikrobiologiju, patohistologiju);4) apoteka;5) ambulanta (za zdravstvenu negu i za rehabilitaciju); 6) laboratorija za zubnu tehniku.Privatnu praksu iz stava 1. tač. 5) i 6) ovog člana može osnovati zdravstveni radnik sa odgovarajućom višom, odnosno srednjom školskom spremom zdravstvene struke, u skladu sa ovim zakonom i propisima donetim za sprovođenje ovog zakona.Član 57.Zdravstveni radnik iz člana 55. ovog zakona može osnovati privatnu praksu pod uslovom:1) da ima opštu zdravstvenu sposobnost;2) da je završio fakultet, odnosno odgovarajuću školu zdravstvene struke i položio stručni ispit, a za specijaliste i odgovarajući specijalistički ispit;3) da je izvršio upis u imenik nadležne komore;4) da je dobio, odnosno obnovio odobrenje za samostalni rad, u skladu sa zakonom;5) da ispunjava uslove propisane ovim zakonom za osnivanje i početak rada privatne prakse u pogledu kadra, opreme, prostora i lekova;6) da mu pravnosnažnom sudskom odlukom nije izrečena krivična sankcija - mera bezbednosti zabrane obavljanja zdravstvene delatnosti, odnosno da mu odlukom nadležnog organa komore nije izrečena jedna od disciplinskih mera zabrane samostalnog rada, u skladu sa zakonom kojim se uređuje rad komora zdravstvenih radnika;7) da ispunjava druge uslove utvrđene zakonom.Član 58.Privatna praksa može obavljati određene poslove zdravstvene delatnosti ako ispunjava uslove propisane ovim zakonom, i to:1) ako ima određenu vrstu i broj zdravstvenih radnika odgovarajućeg stepena stručne spreme, sa položenim stručnim ispitom, a za obavljanje određenih poslova i sa odgovarajućom specijalizacijom;2) ako ima dijagnostičku, terapijsku i drugu opremu za bezbedno i savremeno pružanje zdravstvene zaštite za delatnost za koju je osnovana;3) ako ima odgovarajuće prostorije za obavljanje zdravstvene delatnosti, odnosno određenih poslova zdravstvene delatnosti za koje je osnovana;4) ako ima odgovarajuće vrste i količine lekova i medicinskih sredstava koje su potrebne za obavljanje određenih poslova zdravstvene delatnosti za koje se privatna praksa osniva.

Sad, sve to treba aminovati Ministarstvo, odnosno zdravstveni inspektor, nakon čega sledi upis u registar i može se početi sa radom.

Član 59.Privatna praksa može obavljati određene poslove zdravstvene delatnosti ako Ministarstvo rešenjem utvrdi da su ispunjeni uslovi propisani zakonom za obavljanje određenih poslova zdravstvene delatnosti.Rešenje iz stava 1. ovog člana donosi zdravstveni inspektor, u skladu sa ovim zakonom i zakonom kojim se uređuje opšti upravni postupak.Na rešenje iz stava 2. ovog člana može se izjaviti žalba ministru, u roku od 15 dana od dana prijema rešenja zdravstvenog inspektora.Rešenje ministra iz stava 3. ovog člana konačno je u upravnom postupku i protiv njega se može pokrenuti upravni spor.Na osnovu rešenja o ispunjenosti uslova za obavljanje određenih poslova zdravstvene delatnosti privatna praksa upisuje se u registar kod nadležnog organa, u skladu sa zakonom.Privatna praksa počinje sa radom danom upisa u registar iz stava 5. ovog člana.

Zdravstveni inspektor je iz Odeljenja za zdravstvenu inspekciju i zdravstveni nadzor, koje je podeljeno po područjima, pa bi ovaj bio iz Kragujevca valjda...

Link to comment
pogledaj video klipove. googlaj.nego... jel hoces da kazes da kvalifikovani doktori lece 100%?
ne, hocu da kazem da su doktori kvalifikovani za taj posao.
Link to comment
da, prvo se poveruje na rec popu da je uopste nekog izlecio, a onda na osnovu toga dodje do zakljucka da su metode efikasne. pop lupeta gluposti. koje su njegove kvalifikacije? ovaj nije pristao da ga tuku zato sto je zeleo vec zato sto su ga primorali.
Ne verujem da postoje bilo kakve ozbiljne statistike izlečenja pacijenata Crne Reke. Mada, duža izolacija u prirodi uz rad, grupnu terapiju i versku podršku mogu biti stvarno dobri preduslovi za jednu uspešnu ustanovu, koja se bavi problemom narkomana. Nešto nalik na ruske rehabilitacione centre koji apstinente drže, po godinu dve u radnim kampovima, dok štono kažu karakterno ne ojačaju za nove izazove tipa posao ili škola... Katolički manastiri funkcionišu po istom principu, ali ne znam kako i jedni i drugi stoje sa batinama...Ne verujem da batine mogu ojačati čoveka. Bar ne na velikom uzorku...Nažalost Drajzerova nikada od svojih početaka sredinom 80tih nije imala dobru i razrađenu mašineriju grupne terapije ili kluba koji bi prihvatio kobajagi izlečene apstinente i držao ih pod kontrolom bar 3-5 godina u oprobanom mehanizmu gde se sami apstinenti tokom godina, druže, organizuju, pomažu i kontrolišu jedni druge... Bilo je par pojedinačnih pokušaja lekara, ali je sama klinika uvek bila kadrovski mršava i ti pokušaji su se završili neuspešno... Tek od pre nekoliko godina roditelji se samoorganizuju (uz pomoć lekara naravno) i prave te support grupe kojima se ispomažu međusobno i drže kolko-tolko decu pod kontrolom prvih par godina apstinecije...Nažalost tužna je istina da su srpski zatvori nekada uspešniji u lečenju narkomana od Drajzerove koja bi trebala biti stručna klinika...
Ne dao nam Bog narkomana u kuci. Imam utisak da bismo ga sami utukli lopatom.
I ovo je neko razrešenje problema... I za narkomana i za porodicu... Predoziranje vrlo često nije slučajnost već namera... Edited by dare...
Link to comment
ne, hocu da kazem da su doktori kvalifikovani za taj posao.
I ja se sa time potpuno slazem, doktori su kvalifikovani da rade taj posao.Sa druge strane, sta njhova kvalifikacija znaci? Sta znaci parce papira? Da je svaki od njih sposobniji da obavlja posao od ovog popa? Da svaki od njih bolje ("bolje"="veci broj izlecenih po jedinici vremena") obavlja svoj posao? Da li svakom narkomanu oni mogu da pomognu? A sta ako postoje narkomani kojima eto lopata vise pomaze?
Link to comment
I ja se sa time potpuno slazem, doktori su kvalifikovani da rade taj posao.Sa druge strane, sta njhova kvalifikacija znaci? Sta znaci parce papira? Da je svaki od njih sposobniji da obavlja posao od ovog popa? Da svaki od njih bolje ("bolje"="veci broj izlecenih po jedinici vremena") obavlja svoj posao? Da li svakom narkomanu oni mogu da pomognu? A sta ako postoje narkomani kojima eto lopata vise pomaze?
to sigurno ne moze da proceni 1 pop. ne kazem ja da taj pop ne moze da izleci nekog, samo kazem da lekari to mogu bolje i da su mu metode kriminalne. covek zasluzuje zatvor, a ti me ubedjujes da on moze nekog da izleci. jesi ti gledala snimak na kome onaj majmun nabada coveka kolenom u glavu? helloo? Edited by kojot
Link to comment
Ne verujem da postoje bilo kakve ozbiljne statistike izlečenja pacijenata Crne Reke. Mada, duža izolacija u prirodi uz rad, grupnu terapiju i versku podršku mogu biti stvarno dobri preduslovi za jednu uspešnu ustanovu, koja se bavi problemom narkomana. Nešto nalik na ruske rehabilitacione centre koji apstinente drže, po godinu dve u radnim kampovima, dok štono kažu karakterno ne ojačaju za nove izazove tipa posao ili škola... Katolički manastiri funkcionišu po istom principu, ali ne znam kako i jedni i drugi stoje sa batinama...Ne verujem da batine mogu ojačati čoveka. Bar ne na velikom uzorku...Nažalost Drajzerova nikada od svojih početaka sredinom 80tih nije imala dobru i razrađenu mašineriju grupne terapije ili kluba koji bi prihvatio kobajagi izlečene apstinente i držao ih pod kontrolom bar 3-5 godina u oprobanom mehanizmu gde se sami apstinenti tokom godina, druže, organizuju, pomažu i kontrolišu jedni druge... Bilo je par pojedinačnih pokušaja lekara, ali je sama klinika uvek bila kadrovski mršava i ti pokušaji su se završili neuspešno... Tek od pre nekoliko godina roditelji se samoorganizuju (uz pomoć lekara naravno) i prave te support grupe kojima se ispomažu međusobno i drže kolko-tolko decu pod kontrolom prvih par godina apstinecije...Nažalost tužna je istina da su srpski zatvori nekada uspešniji u lečenju narkomana od Drajzerove koja bi trebala biti stručna klinika...I ovo je neko razrešenje problema... I za narkomana i za porodicu... Predoziranje vrlo često nije slučajnost već namera...
Da li postoji u Srbiji NA i NA vodjeni rehabilitacioni centri?Imao sam priliku da upoznam rad istih u Sidneju (dodushe, ne iz lichnog iskustva, ali ipak dovoljno detaljno) i siguran sam da bi ovakva vrsta grupne podrshke (u idealnom sluchaju, uz pomoc drzhave) imala mnogo veci efekat od "pravoslavnih" metoda lechenja.
Link to comment

prvo sam pogledao snimak u onoj blur varijanti, i muka mi je bilo. onda sam par sati nakon toga pogledao snimak u dobroj rezoluciji, na sajtu vremena. nakon odgledanog mogu samo da kažem da je svako ko pronađe ikakav način da ovakav metod lečenja opravda, najobičniji maloumnik.

Link to comment
Ja se do u slovo slazem sa vasudevom, sto ce reci da su i meni potrebne batine.
Nije fer da se naslanjaš na Vasudevu kad je čovek u sledećem postu rekao da ne može racionalno da rasuđuje na ovu temu.Ostalo su budalaštine. Pop objašnjava da subatine metod kažnjavanja ako ne poštuju pravila, uglavno to rade pokušavajući da beže. što daje ogovor na moje pitanje negde sa početka - razlika između zaključavanja u tapaciranu sobu i tretmana u ovom "centru" je samo u tome što ovamo imaš bizarno iživljavanje većih i opasnijih bolesnika nad narkomanima.Efikacsnost je verovatno ista. Ovde još lekove prepisuje pop koji je diplomirao na poljoprivrednom. Hajde da pridamo neki značaj dogmi kojom im popovi pune mozak u pauzama batinanja, ali to isto mogu da rade kroz prozorče one spavaće sobe iliu u nekoj normalnoj ustanovi. Skoro je sigurno da bi kastracija sprečila silovatelja da ponovi zločin, dali to znači da sutra ako dune nekom vladici mogu da počnu i sa tim?
Link to comment
Ne verujem da postoje bilo kakve ozbiljne statistike izlečenja pacijenata Crne Reke.
Ni ja, i to smatram vecim propustom nego batine.Jer, da se od njih 100 izleci 1, imali bi crno na belo da kazemo "de bre covece, pa ovo ti ne radi".A da se od njih 100 izleci 99, mogli bi u srednje medicinske skole ubaciti predmet "lopatanje".Ovako na suvo o tome dal batine rade dal ne rade - sve se zasniva na misljenju. Buduci da o batinama apriori znamo da nisu prihvatljive, vrlo cemo lako sa vodom iz korita izbaciti i bebu.
Mada, duža izolacija u prirodi uz rad, grupnu terapiju i versku podršku mogu biti stvarno dobri preduslovi za jednu uspešnu ustanovu, koja se bavi problemom narkomana.
Vidis, ovo se vidi jasno iz aviona. Pola godine najmanje su tamo, prvih mesec dana prate ovog nesrecnika i na pisanje, trljaju ga i bodre.
Ne verujem da batine mogu ojačati čoveka. Bar ne na velikom uzorku...
Ali postoji primitivni strah... Covek se uplasi za svoj zivot. Ili nauci da se plasi.
Nažalost Drajzerova nikada od svojih početaka sredinom 80tih nije imala dobru i razrađenu mašineriju grupne terapije ili kluba koji bi prihvatio kobajagi izlečene apstinente i držao ih pod kontrolom bar 3-5 godina u oprobanom mehanizmu gde se sami apstinenti tokom godina, druže, organizuju, pomažu i kontrolišu jedni druge...
STVAAARNO?? U Drajzerovoj? A tamo sve kvalifikovani rade?
Nažalost tužna je istina da su srpski zatvori nekada uspešniji u lečenju narkomana od Drajzerove koja bi trebala biti stručna klinika...
E ovo ne mogu da poverujem.Koju kvalifikaciju imaju strazari u zatvoru kad im lecenje bolje ide od kvalifikovanih strucnjaka u Drajzerovoj??
I ovo je neko razrešenje problema... I za narkomana i za porodicu... Predoziranje vrlo često nije slučajnost već namera...
Ono sto sam ja htela da kazem da je nama lako da sedimo ovde sa qrcem u rukama i da setamo gore - dole, kad nas je malo koji su se oci u oci sreli sa tim porokom. Moj je utisak da je tu moto (ako sam dobro usla u cipele nekoga ko ima narkomana u familiji) - "seci mu i ruke i noge samo ga vidi iz tih govana".
Link to comment
I ja se sa time potpuno slazem, doktori su kvalifikovani da rade taj posao.Sa druge strane, sta njhova kvalifikacija znaci? Sta znaci parce papira? Da je svaki od njih sposobniji da obavlja posao od ovog popa? Da svaki od njih bolje ("bolje"="veci broj izlecenih po jedinici vremena") obavlja svoj posao? Da li svakom narkomanu oni mogu da pomognu? A sta ako postoje narkomani kojima eto lopata vise pomaze?
Ja npr. verujem da je, sa koje god strane to gledali, lekar sposobniji u obavljanju ovog posla od pomahnitalog dipl. ing. poljoprivrede naoružanog lopatom.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...