Jump to content
IGNORED

Duhovno rehabilitacioni centar Crna Reka


Aca

Recommended Posts

@Lakikažeš da si tukao da bi ubio, dok ovi tvrde da batinama leče. Velika razlika. Tukao si ga jer si jači od njega. šta bi bilo da je on jači od tebe? Da li bi nekom drugom dao da ga tuče? Bi kurac, on je tvoje dete, tvoja krv.I šta misliš, da si ti jedini sa narkomanom u porodici pa time imaš tapiju na istinu na ovoj temi? Čoveče, ovde se priča o tome da se prebijanjem ne leči nijedna bolest, pa ni narkomanija. Naravno da ima ljudi koji su se skinuli tamo i na sličnim mestima, ali ne zbog batina nego zbog odvojenosti od ekipe + grupa istih ljudi sa istim ciljem + rintanje + crkva. Tim redosledom. A taj koji je prebijan može samo izaći kao gori čovek nego što je ušao.

Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    58

  • Аврам Гојић

    54

  • Indy

    46

  • Viloticka

    41

Ne znam. Možda hoće, a možda i neće.Ali ne piju oni samo batine. I nije to suština.Serendate o nečemu o čemu nemate pojma. Jednostavno NE ZNATE. Zna samo onaj ko je proživeo i taj može nešto da kaže o tome. Prihvatiću kritiku svakog ko je imao narkomana u svojoj porodici i živeo sa njim.Ali samo tu kritiku. I ničiju više. JER JEBENO NEMATE POJMA O ČEMU PRIČATE.Ako te batine daju rezultat, neka ih. Ako pravoslavno prevaspitavanje daje rezlutate, neka ga.Nema ničeg goreg od zavisnosti za čoveka, za porodicu, za društvo.Ponavljam, ako je i jedan narkoman tokom tog postupka izlečen, a jeste, neka ih.
Ako je ovo bio odgovor na moj post, a mislim da jeste, dat je izuzetno brzo i verujem da nisi prochitao koga pop prebija.Ponovicu se ovde, poshto verujem da ti je mrak pao na ochi, iz razumljivih razloga.Oni biju samo one kod kojih se narkomanija ispoljava na jedan posebno ekstreman nachin tipa : sekao majku ziletom, prodao svoju "zenu" od 16 godina (sa kojom ima dete) siptarima za 300 grama heroina (za javnu kucu)... sve je u redu, po bikeru. Voleo bih da mi netko kazhe da narkoman nije spreman da uchini sve, ali sve da stigne do doze i da se time slozhi sa bikerom jer kao shto iscelitelj reche "Nisu svi narkomani bas za neko zaljenje" a ja to chitam : Nisu svi narkomani isti.Tu bih dodao i svetu komponentu, sto bi se reklo nadljudsku: Да ли ће коначно српски наркомани моћи да захвале Бајдену за све оно што годинама чини за њих: и у Србији, и на Косову и у Авганистану?.Da li chovek koji lechi srpske narkomane, a bije samo one koji shiptaru proda zhenu zasluzhuje opravdanje?Da ne greshim dushu, mozhda lechi i hrvatske, albanske, boshnjachke samo shto sam ubedjen da oni spadaju u onih 10-15 % koji dobijaju shakom u glavu.Nisam ja protiv Crne Reke, izdvojenosti shticenika, fizichkog rada kao metoda, chak i propovedi. Mozhda i neke cushke, zatvaranja u sobu, ne znam, nisam struchnjak. Ne kazhem ni da institucije rade kao shto treba. Imasmo pre godinu dana primer vezivanja i zlostavljanja na televiziji, chini mi se...Ja sam protiv zaoshinutog kul uma koji je zamislio da prochishcuje Srbiju od zla i koji sam postavlja kriterijume za izhivljavanje nad onima kojima, po definiciji treba, a i po samoopredeljenju, zheli da pomogne.Siguran sam da i ti ne mislish drugachije bash zato shto si proshao kroz sve to.
Link to comment
I tko garantuje da su ti ljudi izlecheni zanavek. Zar ne mogu tamo da budu izlecheni bez prebijanja?
Prvi taj pop kaže da nije u pitanju izlečenje zauvek, priča se o trajanju apstinencije a ne izlečenju. Dalje, on tvrdi da ne prebija sve nego one koje remete red i sl, ne znam da li je tačno. To isto rade i u državnim klinikama ako kreneš da mlatiš okolo, bežiš i sl. Vi ste sad okrenuli priču kao da je u piatnju lečenje batinama kao metod. Da je moja mama snimila ono kakao mlate psihijatrijskog bolesnika u dvorištu, ispalo bi da u srpskim državnim institucijama leče batinama? Ili biste rekli da je taj dobio batine jer je odgurnuo radnika i krenuo da beži?
@Lakikažeš da si tukao da bi ubio, dok ovi tvrde da batinama leče. Velika razlika. Tukao si ga jer si jači od njega. Šta bi bilo da je on jači od tebe? Da li bi nekom drugom dao da ga tuče? Bi kurac, on je tvoje dete, tvoja krv.I šta misliš, da si ti jedini sa narkomanom u porodici pa time imaš tapiju na istinu na ovoj temi? Čoveče, ovde se priča o tome da se prebijanjem ne leči nijedna bolest, pa ni narkomanija. Naravno da ima ljudi koji su se skinuli tamo i na sličnim mestima, ali ne zbog batina nego zbog odvojenosti od ekipe + grupa istih ljudi sa istim ciljem + rintanje + crkva. Tim redosledom. A taj koji je prebijan može samo izaći kao gori čovek nego što je ušao.
Gde tvrde, ajde me uputi na link, jer sam ja baš suprotno shvatila, da oni tvrde da leče drugim metodama a da su batine tu za uvođenje discipline... A ja stvarno i ne mogu da zamislim da neko disciplinuje stotinak heroinskih zavisnika bez upotreba metoda prislile. Edited by Evi
Link to comment
Prvi taj pop kaže da nije u pitanju izlečenje zauvek, priča se o trajanju apstinencije a ne izlečenju. Dalje, on tvrdi da ne prebija sve nego one koje remete red i sl, ne znam da li je tačno. To isto rade i u državnim klinikama ako kreneš da mlatiš okolo, bežiš i sl. Vi ste sad okrenuli priču kao da je u piatnju lečenje batinama kao metod. Da je moja mama snimila ono kakao mlate psihijatrijskog bolesnika u dvorištu, ispalo bi da u srpskim državnim institucijama leče batinama? Ili biste rekli da je taj dobio batine jer je odgurnuo radnika i krenuo da beži?
Prochitaj post iznad tvoga. Tu cesh videti koga oni prebijaju, a u shta pretvaraju te ljude je rekao dare.... Zaista nije teshko zakljuchiti.
Link to comment

@dare: sjajni postovi, sjajan doprinos temi. :thumbsup: @laki: ne znas ni ti nista o tome koliko je svako od nas ovde pojedinacno proziveo i preziveo, a tice se narkomanije i narkomana. imaj to na umu pre nego sto sledeci put krenes da presudjujes. a kad sidjes sa pijedestala pravednika (ako uspes) probaj da mi odgovoris na sledece pitanje: jesu li te batine (imaj na umu: uopste te ne osudjujem zbog toga sto si uradio - u tvom slucaju se ne radi o planskom zlostavljanju druge osobe vec o nekontrolisanoj reakciji napacene osobe koju je narkoman sistematski povredjivao) pomogle da se tebi bliska osoba izleci od narkomanije?

Link to comment

Jel ovo jedina ustanova tog tipa u Srbiji? Nešto sam juče čula da takvo šta postoji i na Fruškoj Gori i u Brajkovcu (ili Barajevu, sad nisam više sigurna)...

Link to comment
Uticaj Bajdena na narkomaniju u SrbijiPetak, 22. maj 2009. 13:20 Povodom objavljivanja snimka koji prikazuje surove metode lečenja ovisnika u Duhovno-rehabilitacionom centru Crna Reka nadomak Novog Pazara, na sajtu ovog centra objavljeno je saopštenje.U saopštenju se navodi da je emitovanje snimka, na kome se vidi prebijanje mladića kao deo njegovog lečenja, u vezi sa posetom potpredsednika SAD Džozefa Bajdena Srbiji."Hronologija je jednostavna: Bajden dolazi u Srbiju, episkop Artemije mu kao predstavniku okupacione sile ne pruža dobrodošlicu u manastir Visoki Dečani, domaće "progresivne" snage su ogorčene i koriste snimak koji je par godine star da diskredituju vladiku Artemija koji je dao blagoslov za osnivanje centra, kao i oca Branislava koji centar vodi već desetak godina", navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu Centra.Kako je posebno naglašeno, snimak koji je objavio nedeljnik "Vreme" star je dve godine i ne ilustruje metode lečenja narkomana koje se sprovode u ovom Centru."Moramo da naglasimo činjenicu: Batine NISU vaspitni metod u RC Crna Reka - ovako kako su "medijski" predstavljeni stiče se utisak da su obavezni deo terapije, verovatno obavezna porcija posle doručka ručka i večere.Batine su sredstvo da se sačuva mir i disciplina u centru i njih dobije deset do petnest odsto štićenika. Na snimku koji je prikazan, zaista je bilo prekoračenja odgovornosti, i centar je preduzeo mere da se takvi događaji ne ponavljaju."Dalje je navedeno da većina štićenika ima kriminalnu prošlost i da pokušava da sebi na lečenju stvori odgovarajuću sredinu što mora da se sprečava na svaki način."Na pomenuti način su sankcionisani svaki pokušaj bekstva, fizičkog napada na drugog i krađa. Oni koji dobiju batine i završe terapiju kasnije su zahvalni, a oni koji iz bilo kog razloga prekinu svoje lečenje nalaze svakovrsna opravdavanja za neuspeh lečenja ? krivi su doktori, država, korumpirana policija, naravno otac Branislav - samo nisu krivi oni", navodi se u saopštenju.U Centru su ogorčeni jer se u medijima ne spominju porazni podaci o broju narkomana u Srbiji, ali ni učinak i procenat izlečenja ovisnika koji su boravili u Crnoj Reci."Crna Reka tvrdi da ima procenat uspešnosti lečenja od 30 do 40 odsto, laž je i to naravno diskutabilno ? ko će verovati lažljivim popovima. To što to isto svedoče mnogi uspešno izlečeni štićenici centra ? i to je pod znakom pitanja, jer ko će dokazati da se oni ne drogiraju prikriveno i tajno", navodi se na sajtu.Na kraju pisac saopštenja se pita: "Da li će konačno srpski narkomani moći da zahvale Bajdenu za sve ono što godinama čini za njih: i u Srbiji, i na Kosovu i u Avganistanu?"
:ph34r:
Link to comment

Garantujem da te postupke najviše osuđuju oni koji su narkomana videli samo na filmu. Oni koji znaju o čemu govorim svesni su da je bilo kakva nada i mogućnost izlečenja, bez obzira na metode bolja od potpunog beznađa.Ja nisam primenjivao batine kao metod lečenja. Ako bih imao nadu da bi pomogle, bih, i te kako.

Link to comment

Strasno...Vjerujem da ovako lese po svim zatvorima u Srbiji.Samo me zanima jedna stvar. Ima li medju vama koji se gnusate ovakvog "tretmana" bolesnika, onih koji podrzavaju eutanaziju?

Link to comment
Jel ovo jedina ustanova tog tipa u Srbiji? Nešto sam juče čula da takvo šta postoji i na Fruškoj Gori i u Brajkovcu (ili Barajevu, sad nisam više sigurna)...
nije jedina. znam sigurno da ima jedna u kovilju, govorkalo se da narkomane i tamo povremeno tuku. i to nas dovodi do sledeceg: crkva je samo suodgovorna za ono sto se u tim kampovim desava. glavni odgovorni, po obicaju, je ministarstvo zdravlja koje:1) nije ucinilo nista da se narkomanima i njihovim porodicama omoguci adekvatna pomoc, pa su ovi u svom ocaju prinudjeni da se okrecu crkvenim kampovima. nacin na koji se drugi psihijatrijski pacijenti tretiraju u azilima se cesto ne razlikuje mnogo od onoga prikazanog na snimku u vremenu2) ocito ne sprovodi nikakvu kontrolu (a to im je duznost, buduci da se u kampovima pruzaju usluge koje se mogu podvesti pod medicinske).uzas iz crne reke je samo posledica opsteg javasluka i opsteg propadanja ovog drustva.za kraj, ako je iko normalan imao ikakvu dilemu o kakvoj se ekipi radi, saopstenje kojim se povezuju bajdenov dolazak i napad na crnu reku je valjda razvejao sve sumnje.
Link to comment
И ја, до у слово. Ко је имао хероинског зависника поред себе знаће зашто. А ви остали, теоретишите, осуђујте и уживајте у својој срећи.
Ja nemam heroinskoh zavisnika u okolini, ali mi je ovo sto kazes potpuno logicno. Gledajuci iz cipela onoga ko ima heroinskog zavisnika.Ne znam sta da kazem, nije ljudi to tesko (pokusati da razumes drugu stranu).Interesantno mi je koliko "miroljubivi" sto mrava ne bi lopatom opalili znaju da budu agresivni prema meni. Za sada samo verbalno, kojekakva imena i ostale verbalne odlike nemoci argumenata. Pitam se sta bi bilo da sam nesto na dohvat ruke, da li bi se uspeli uzdrzati?O tome pricam sve vreme, a evo jedan covek me razume. Strasno. STRASNO.Samo da napomenem da MOJ LICNI STAV o batinanju jos uvek ne znate jer ga nisam ni rekla. Ono sto govorim sve vreme su moguci razlozi zasto je lopata postala lekovita.Razumevanje NIJE ISTO sto i prihvatanje.Jebiga, kome ja govorim..
Нико није тамо "отерао своје дете" под изговором "само да га не гледам". Тамо су старији момци, који пробали да се скину на разне начине пре него што су се на ово одлучили. Ја знам двојицу који су се одлучили да оду тамо, један је чист већ неко време, за другог нисам сигуран ал' знам да се са времена на време враћа у Црну реку. Сам, нико га није смотао у комби и одвукао док је џогирао по Кошутњаку. Када је први пут отишао, остатак екипе је хтео да се организује да га "отме од лудих попова", ал' су уместо тога отишли да заврше шему па им је постало свеједно. Од свих осталих џанкија које сам имао несрећу да знам, само се један скинуо, и то уз помоћ вере, али без лопате. Остали су или мртви или на клацкалици.
Nesto slicno sam zakljucila na osnovu odgledanih priloga. Drago mi je da se to poklapa.
Како су мени већ споменути момци причали, батине добијају они који - на пример - унесу доп и дају га неком. То није Паклена поморанџа, пошто те батине нису неки квазилек од наркоманије, већ нешто што би требало да резултира тиме да пребијени више нема потребу за диловањем допа у центру за одвикавање и да, плашећи се батина, више ту не доноси доп. Рекли су ми и да свештеници са тим немају везе, већ да се такве ствари решавају међу њима. А да тога има, има. Па ту је више од 200 људи, међу којима су многи били у затвору и које ниједна друга установа неће или не може да прими.
Ovaj deo je srz nesporazuma. Ljudi ovo jednostavno ne kapiraju.Sedeci u fotelji sa svom decom na broju lako je ceniti i suditi o tudjoj muci. Ocekivala bih da iz podneblja iz kojeg dolazimo (60% pusaca, 30% alkosa) plus sve vise debelih, pa i nas samih ovde sto visimo navucenih na zicu - kazem ocekivala bih vise razumevanja za zavisnost, navucenost na bilo sta. Kako vi ljudi sami sa sobom zivite??Droga je poshast civilizacije. Droga nije zajebavanje. OGROMAN problem. Neki se problemi ne mogu resiti u rukavicama.I naravno, sljam, ljudski talog, koji i tamo zeli da proturi drogu mora da "get the message".Batinanje je izvan zakona. Da li je prodaja droge unutar zakona? Kako presuditi u tom slucaju?Ne treba tuci te ljude, ima zakon, ima procedura, ima sve sta treba da se taj izvede "pred lice pravde". Vrlo smo spremni da cekamo da se svane lice pravde sve dok se ne radi o nasem sopstvenom detetu kojeg smo doveli u vukojebinu da ga odvojimo od dilera. Onda ne treba lopata, to se kolje zubima.
Elem, ne vidim čemu rasprava? Ova "metoda" da se bolestan čovek prepusti sadistima da ga tuku lopatom i navlače na koleno je između ostalog nezakonita, da ne pričam koliko je nemoralna.
Veoma validan point i mislim da ce na ovim kolima da se slomi cela prica. Neko ce morati da napravi izbor izmedju zakona alternativne lopate. Ne verujem da ce odluka biti previse teska ali mi je bekrajno drago da necu morati ja da je napravim.
Link to comment
nije jedina. znam sigurno da ima jedna u kovilju, govorkalo se da narkomane i tamo povremeno tuku. i to nas dovodi do sledeceg: crkva je samo suodgovorna za ono sto se u tim kampovim desava. glavni odgovorni, po obicaju, je ministarstvo zdravlja koje:1) nije ucinilo nista da se narkomanima i njihovim porodicama omoguci adekvatna pomoc, pa su ovi u svom ocaju prinudjeni da se okrecu crkvenim kampovima. nacin na koji se drugi psihijatrijski pacijenti tretiraju u azilima se cesto ne razlikuje mnogo od onoga prikazanog na snimku u vremenu2) ocito ne sprovodi nikakvu kontrolu (a to im je duznost, buduci da se u kampovima pruzaju usluge koje se mogu podvesti pod medicinske).uzas iz crne reke je samo posledica opsteg javasluka i opsteg propadanja ovog drustva.za kraj, ako je iko normalan imao ikakvu dilemu o kakvoj se ekipi radi, saopstenje kojim se povezuju bajdenov dolazak i napad na crnu reku je valjda razvejao sve sumnje.
O dear, baš sam mislila da je taj pop jedno divno biće a i o ostatku crkve imam izuztno mišljenje, pa me je jako iznenadio tekst i grdno sam se razočarala.Poenta, razlog iz kog ja podržavam tu instituciju, a koliko sam razumela i par drugih ljudi, nije zbog toga što mislim da neki čovekoljupci rade tamo. Baš naprotiv, mislim da je pop neki sociopata. Ali ako je iko odatle izašao izlečen na neko vreme, a mislim da jeste, javljali se i ovde ljudi koji znaju ljude, to mi je OK da postoji i da rade i dalje. Dok vi normalni ne napravite bolju alternativu porodicama. Ali ovo da zatvarate i kažete roditeljima "evo, izbavismo ti dete od batina, sad ga vodi kući" je bezobrazluk.
Link to comment
nije jedina. znam sigurno da ima jedna u kovilju, govorkalo se da narkomane i tamo povremeno tuku. i to nas dovodi do sledeceg: crkva je samo suodgovorna za ono sto se u tim kampovim desava. glavni odgovorni, po obicaju, je ministarstvo zdravlja koje:1) nije ucinilo nista da se narkomanima i njihovim porodicama omoguci adekvatna pomoc, pa su ovi u svom ocaju prinudjeni da se okrecu crkvenim kampovima. nacin na koji se drugi psihijatrijski pacijenti tretiraju u azilima se cesto ne razlikuje mnogo od onoga prikazanog na snimku u vremenu2) ocito ne sprovodi nikakvu kontrolu (a to im je duznost, buduci da se u kampovima pruzaju usluge koje se mogu podvesti pod medicinske).uzas iz crne reke je samo posledica opsteg javasluka i opsteg propadanja ovog drustva.za kraj, ako je iko normalan imao ikakvu dilemu o kakvoj se ekipi radi, saopstenje kojim se povezuju bajdenov dolazak i napad na crnu reku je valjda razvejao sve sumnje.
Na šta ovde misliš? Na kakve azile? Hoćeš reći da postoji nešto slično i za psihijatrijske pacijente? Edited by Luka
Link to comment
Strasno...Vjerujem da ovako lese po svim zatvorima u Srbiji.Samo me zanima jedna stvar. Ima li medju vama koji se gnusate ovakvog "tretmana" bolesnika, onih koji podrzavaju eutanaziju?
a?Nego ako batine primenjuju za one koji beze, to je, ma sta mislio ja, Laki21, Viloticka itd., protivpravno zadrzavanje koje je kaznjivo kaznom zatvora do tri godine i tu prestaje svaka prica da li je ovo na mestu ili nije. U hipotetickom scenariju u kome su batine dozvoljene zakonom, i dalje bi narkoman imao pravo da izadje kad god zeli iz rehab-a, a i inace je praksa u pravim rehab centrima da dzanki moze da izadje kad god zeli, ali posle vise nema nazad. Tako se jacaju volja i odlucnost. Ovo je otimanje i lomljenje ljudi. Sto se mene tice, cinjenica da se neko fizicki kaznjava nakon sprecenog bekstva govori da ovo nije rehab, nego konc-logor i zao mi je sto sam ikada rekao nesto drugo.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...