Jump to content
IGNORED

Da li podržavate humano preseljenje Roma izvan gradskih sredina?


Аврам Гојић

Recommended Posts

Posto je muzika i "kume odresi kesu" deo nezaobilaznog folklora ispred opstine i sire ... resava se ovako.
Kum stvarno odresi kesu, odvuce cimace za rukav i muziku u zeljenom pravcu dalje od onih koji nebi da ih cimaju.
 
Simple, pristustvovao vise puta ukljucujuci i svoju registraciju.
 
Varijanta 2 u trendu:
Iznajmis 2-4 komada celavca mrkog pogleda (obezbedjenje ali registrovano) ovog puta pozoves Kurir
 
Varijanta 3 (za dobrostajace bonbondzije)
Kako Kanye & Kim -> Francuska Chateau de bla bla. Dao im Bog pa ih ima u svakom selu. Ovog puta otkacis Kurir i pozoves Pink

 

Pozdrav Pontijace :)

Edited by hefestus
Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    129

  • Hella

    113

  • Indy

    71

  • Turnbull

    66

 inače nisam vam rekao da meni prosjaci nikad ne traže pare jer imam pojavu rank xeroxa :fantom:

 

Nova kolumna Koze na štiklama: Ćuti i trpi, nemoj da te NVO vidi!

Koza na štiklama - 14. 06. 2014.17:12h Komentari (67)

Da li je normalno da od vas traže novac i proklinju vas ako ne date?

 

Zamislite situaciju u kojoj sedite u parku, doveli ste kuče da se poigra ili došli da istračarite sa drugaricom, i potom zamislite kako vam niotkuda prilazi neka tinejdžerka, rasna plavuša recimo, i iz čista mira od vas traži novac. Vi se zbunite, malo se uspaničite jer ne znate ni ko je ona ni zašto baš od vas traži, a ona utom počinje da vas vuče za rukav i još više insistira na tome da joj date novac. Vi, tako zbunjeni, otvorite novčanik i dajete joj 50 dinara nadajući se da će onda prestati i otići. E tu nastaje još veći pakao, tinejdžerka počinje da besni, psuje vas i proklinje zbog te „crkavice“ koju ste joj dali. Vi ste u još većem šoku, ’em je ne poznajete, ’em vam traži novac, ’em sada viče na vas nezadovoljna iznosom koji ste joj namenili. Stvari potom postaju još gore, ako je to ikako moguće, jer tinejdžerka sada preti da će vas pljunuti i ne da vam da ustanete sa klupe dok joj ne date još novca.

Pretpostavljam da bi se sa vama onda odigrale jedna od dve moguće situacije: ili biste je zapanjeni odgurnuli i pobegli iz parka glavom bez obzira pričajući potom svima „E nećeš verovati šta mi je danas jedna šizofrena devojčura priredila, u šoku sam!“ ili biste pobesneli i pozvali miliciju da vas spase te napasti.
E sada zamislite ovu istu situaciju, ali da je umesto tinejdžerke plavuše prosjakinja romske nacionalnosti. I percepcija vam se odmah menja, zar ne? Prvo, ne biste toliko bili iznenađeni situacijom u kojoj ste se našli, dešavale su vam se slične i ranije. Drugo, vi biste bili mnogo obazriviji u svojim komentarima i reakcijama iz straha da ne budete „politički nekorektni“ i da vas ne optuže za diskriminaciju kao što su glumicu Ninu Janković koja je, pomalo nespretno, prokomentarisala kako su joj „Romi upropastili najlepši dan u životu“ svojim ponašanjem ispred crkve Svetog Marka.

E upravo u tom licemerju i dvostrukim standardima i leže bitni razlozi zbog kojih se situacije poput ove na koju se gorepomenuta Nina žalila redovno ponavljaju. Da li je normalno da od vas traže novac i proklinju vas ako ne date? Nije. Da li smete na to da se požalite? Ne smete ukoliko vas proklinje pripadnik nacionalne manjine.

Baš zbog toga što nisam rasista, Rome ne diskriminišem i smatram jednakima sebi (ili sebe smatram jednakom njima, kako god vam se više sviđa) držim da smem da se požalim na njihovo ponašanje u situacijama kada je ono neprikladno. Kao što se požalim na ponašanje svoje komšinice Snežane s trećeg sprata jer svake nedelje posle porodičnog ručka trese mrvice sa stolnjaka na moju terasu i takvim nepristojnim ponašanjem mi ide na živce i pravi dodatni posao. Snežana je Srpkinja pravoslavne veroispovesti, a da je kojim slučajem Mađarica-šta bi to promenilo? Ništa.

Tako da bi možda nevladinim i humanitarnim organizacijama koje se bave ovim osetljivim pitanjima bilo bolje da se, umesto pisanja saopštenja tamo gde im mesto nije, faktički pozabave položajem onih čije interese zastupaju tako što će ih dovesti u situaciju u kojoj ne moraju da zavise od tuđe, iznuđene ili neiznuđene, milostinje. Osim ako im ne odgovaraju trenutne okolnosti u kojima se insistira samo na tome da niko ne sme naglas da primeti da problem postoji, a novci od grantova kaplju. :thumbsup:

 

http://www.pulsonline.rs/koza-na-stiklama/34786/nova-kolumna-koze-na-stiklama-cuti-i-trpi-nemoj-da-te-nvo-vidi

Link to comment

ALi kako je ova aferatm izmamila onaj divni pizdljivi, smrdljivi, jadni, mitleuropski, malograđanski rasizmić, nema više sveta srpska zemlja, hiljaadugodišnja neprijateljstva, mrzimo vas zbog Jasenovca, itd., ma jok!, mrzimo samo jer nam neko kvari ugođaj u takvim svetim trenucima kao što su venčanja u crkvi i letovanje u Grčkoj. Jer otić na letovanje, a ne videt malog Roma usput, to je ljudska dužnost najsvetija.

 

 
repus | Subota, 14. 06. 2014. 18:51h
neregistrovan korisnik
када седиш у парку и тражети паре ако им даш 50 динара они те проклињу и то није страшно али када крећете са децом на летовање и док чекамо аутобус да се укрцамо гомила малих рома проси ко да мљњер од 200 дина проклињу да се аутобус запали преврне итд то је такав ужас да нам покваре летовање и нико да разјури ту багру коју шаљу још гори родитељи и учеих како да куну

 

Link to comment

Posto je muzika i "kume odresi kesu" deo nezaobilaznog folklora ispred opstine i sire ... resava se ovako.

Kum stvarno odresi kesu, odvuce cimace za rukav i muziku u zeljenom pravcu dalje od onih koji nebi da ih cimaju.

 

Simple, pristustvovao vise puta ukljucujuci i svoju registraciju.

 

Varijanta 2 u trendu:

Iznajmis 2-4 komada celavca mrkog pogleda (obezbedjenje ali registrovano) ovog puta pozoves Kurir

 

Varijanta 3 (za dobrostajace bonbondzije)

Kako Kanye & Kim -> Francuska Chateau de bla bla. Dao im Bog pa ih ima u svakom selu. Ovog puta otkacis Kurir i pozoves Pink

 

Pozdrav Pontijace :)

otpozdrav Hefestus :)

 

i lepo kazes, to je samo prosjacki folklor, varijanta 1 je po meni najbolja jer su svi zadovoljni a ja podsecam i na varijantu 4 a to je neucestovanje u svadbarskim ritualima a gde nema svadbarskig rituala nema ni prosjackog folklora :)

 

@hella

 

a ti kao da si naivan pa ne znas da je najbogougodnija briga o romskim problemima uz limunanu™ fakturisanu kao strucne konsultacije o problemima romskih zajednica u srbiji :fantom:

Edited by Pontijak
Link to comment

otpozdrav Hefestus :)

 

i lepo kazes, to je samo prosjacki folklor, varijanta 1 je po meni najbolja jer su svi zadovoljni a ja podsecam i na varijantu 4 a to je neucestovanje u svadbarskim ritualima a gde nema svadbarskig rituala nema ni prosjackog folklora :)

 

@hella

 

a ti kao da si naivan pa ne znas da je najbogougodnija briga o romskim problemima uz limunanu™ fakturisanu kao strucne konsultacije o problemima romskih zajednica u srbiji :fantom:

a varijanta sa celavim namrstenim obezbedjenjem kontra prosjaka ti je isto relativno kul?

rispek obojci

Link to comment

varijantu 2 nisam uzeo u obzir :)  u zivotu primenujem varijantu 4 tj ne idem na bilo cije svadbe tako da me fenomen prosjackog folklora ispred crkava i opstinskih zgrada nesto i ne pogadja

Link to comment

a zasto ne bi bilo na ovoj temi? je l prokuplje urbana sredina? jeste. je l romsko naselje deo prokuplja kao urbane sredine? jeste. dakle, sasvim je ok da ova vest bude na ovoj temi jer se dogadjaj odigrao u urbanoj sredini.

Edited by Pontijak
Link to comment
  • 3 weeks later...

često se netrpeljivost prema Romima racionalizuje tako što se kaže "nije meni problem što su Romi, nego što neću slam pored svoje kuće, bla bla"...

e pa ovo je baš lepo jasan slučaj. neće Roma pored sebe, i tačka, ne osećaju ljudi potrebu da to bilo čime maskiraju.

 

 

 

Meštani Sirče protestuju zbog doseljavanja romske porodice

 
KRALJEVO - Oko 50 meštana Sirče kod Kraljeva organizovalo je danas protest i blokadu puta u ovom selu, jer se protive da se romska porodica useli u kuću koju su kupili od njihove sugrađanke.
Meštani su danas vozilom blokirali prilaz tom domaćinstvu, i kako kažu, ne žele da se mešaju sa Romima.
Mladen Vasiljević, predsednik mesne zajednice Sirča izjavio je za Tanjug da je protest bio preventivan, jer su dobili informaciju da će danas doći prodavac kuće, porodica koja kupuje i organizacija koja je dala novac da se romskoj porodici kupi kuća.
Vukman Rakočević, pomoćnik gradonačelnika Kraljeva, kaže za Tanjug da je upoznat samo sa protestom i da je već dva puta primio jednu delegaciju meštana Sirče, kako bi razgovarao sa njima.
"Čuo sam od njih da u svemu ovome posreduje Visoki komesarijat UN za izbeglice (UNHCR) i da je u pitanju Sporazum o readmisiji. Grad Kraljevo niko nije kontaktirao iz sličnih organizacija u vezi s tim. Meštani su mi pokazali kupoprodajni ugovor i u njemu piše da fizičko lice prodaje drugom licu domaćinstvo. Ništa više ne znamo o tome", kaže Rakočević.
Vasiljević tvrdi da su u Sirči "već kupljene dve kuće od nekih tajnovitih organizacija". "U kupoprodajnom ugovoru se pojavljuje Rom sa Kosova i Srpkinja koja je prodavac. Imamo još potencijalnih dvadesetak kuća, čiji vlasnici ne žive u njima", kazao je Vasiljević.
On tvrdi da su meštani "zbunjeni i uplašeni" i da su "Romi počeli masovno da kupuju kuće".
 
Link to comment

Jebote bob. Mrtvi ladni imaju problem s tim što Romi masovno kupuju kuće (umesto da masovno žive u kartonskim kutijama, kak normaljno).

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...