Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

U poslednje vreme mi je krenulo da spremam ćureći karabatak sa koskom u rerni. 

 

Prethodno (oko 12h-18h, veče ranije) ga potopim u prokuvanu pa ohlađenu salamuru. Otprilike, u salamuru ide: kašika morske soli, kašika sušenog bosiljka, kašičica slačice, kašičica grčkog semena-piskavice, kašičica semena komorača, kašičica slatke sušene paprike, a može se dodati nešto ljutine tipa tucane ljute paprike, bibera, i sl. ALi ovo je baš proizvoljni "recept", pretpostavljam da mnoge varijacije dolaze u obzir.

 

U vatrostalni sud se na dno prvo stave kriške šargarepe, luka i jabuke, pa rkne karabatak tako da koža bude dole. Može malo da se zalije maslinovim uljem. Ako je karabak oko kilograma, recimo da mu treba 2.5h na 150C sa poklopcem, pa finalnih 30minuta na 190 da se okrene i koža bude gore, da se zapeče bez poklopca. Tokom spremanja nema potrebe da dirate ništa, ali možete da odlijete višak tečnosti kada izvadite posudu da okrenete meso. 

Link to comment
On 20.2.2021. at 17:48, mustang said:

Jela sam bruka lepinje u srbiji pa mi se jedu i dalje. Ima li ikakve sanse da ja nesto slicno napravim kod kuce u rerni, da kupim masinu za hleb?

Ne kupuj mašinu, ne treba ti to. A i ne može to u mašini. Evo ti turski fladenbrot:

2 kašičice šećera, četvrt kocke kvasca (pola kesice) i kašičicu brašna prelij sa 200ml mlake vode i promešaj. Ostavi da se aktivira, a za to vreme prosej 250 grama brašna (obavezno! to se radi da uđe vazduh u njega i da krenu fermentacije, ne da se vidi ima li bubica), doda kašičicu soli i promešaj. Napraviti rupu u sredini brašna, u nju lagano usupi onih 200ml vode sa kvascem i nožem umesi testo. To jest, ne mesi, samo dobro promešaj, koliko da se sve sjedini. Biće lepljivo, ali to je u redu. Na kraju kašikom maslinovog ulja premaži testo i ostavi ga da raste sat do sat i po, vezano u kesu da se ne suši.
Na pleh za pečenje stavi papir i pobrašnjavi ga dobro, pa na njega istresi testo. Rukama, takođe brašnjavim, razvuci testo na 1cm debljine. Pleh pokrij drugim plehom, pa opet uveži u neku oveću kesu i ostavi da opet raste oko 45 minuta. Kad bude to vreme pri kraju, uključi rernu na 230°C. Namaži vrhove prstiju maslinovim uljem i izbockaj testo tako da napraviš dijagonalnu mrežu, rombove kao na slici. Premaži sve maslinovim uljem, pospi susamom i čurekotom i u rernu na 12 minuta.

94113131_10158274849924559_2130122157533

Link to comment
16 hours ago, Frank Pembleton said:

Verovatno si pretpostavio da će neko da te pita:
Gde nabavljaš ćuretinu?
Negde spec ili...

.... Shiit has hit the fan!


 

Nikakva specijalna nabavka u smislu proverenog dilera, čisto potrošački.

 

Kupujem u Perutnini ptuj, ali nemaju ćuretinu u prodaji svakog dana. Ovde kod mene stiže petkom, pa tempiram da tada kupim, najčešće za subotnji ručak. Jednom sam kupio u Idei, takođe je nemaju svakodnevno. Mislim da sam samo u Metrou zapazio da je redovno dostupna.

 

Zapravo je neobično da je nema redovno i masovno u prodaji. Verovatno zato što nam je standard nikad bolji, je li.

 

U poslednje vreme sam prilično izbacio piletinu i zamenio ćuretinom. Batak i krilo (zajedno) koristim za supu, karabatak za rernu. Supa ispadne ukusnija, a ćureći karabatak u rerni mi je solidno ispred sličnih varijanti u kojima sam koristio npr svinjsku plećku.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...