Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

:Hail: priznajem, izguglao sam što i ti, pa dohvatio larusovu gastronomsku da zacementiram. od kad znam za nju, pravim i jedem (i kod drugih) valdorf salatu koja nije valdorf salata. čak sam razvio i posebnu teoriju oko nje, odnosno načina na koji je pravim. nikad mi nije palo na pamet da je guglam, jer ja, jel da, znam kako se pravi valdorf. anbilivbl.šta da kažem. hvala. sutra probam sa stabljikama.
to je kao sa kimom i kuminom, masa ljudi trpa u jela kim umesto kumina jer misli da je to to. vi`s kako jedna uvrezena jezicka greska moze da ugrozi polozaj citave jedne namirnice.
Link to comment
ovo dobro izgleda. kontam da je i proporcionalno kvalitetnije. ja poludim od ovih lokalnih fejk kačkavalja, biljnih sireva ustvari. kod nas još ne toliko, dole u MK je totalna histerija po kafanama, pogotovo na Ohridu sa tim. kad napune papriku, ili ga stave i sendvič, pa se ugrejan pretvoru u zgusnutu naftu, da se naježiš. a meću ga svuda jer koriste nešto što je jeftinije i od najjeftinijeg kačkavalja.
Uopšte nije loš sir, u svakom sl dosta bolji od ovih slavskih fejk varijanti sa kazeinom. Naravno, nije baš za konzumirati solo, ali je do jaja za narendati preko pice ili roknuti u pesto ili tako nešto povrćno. Čak i za mariniranje, grilovane i sendviče. Mada, opet je to biljno ulje sa trista kuraca od aditiva, pa gledam da ne preterujem. Pošto uglavnom izbegavam da jedem indusrijski sir iz čisto ideoloških razloga, ovaj dobro dođe u gorenavedenim slučajevima.Btw, tofu uopšte više nije skup kod nas (osim ako se neiskusno ne zabode kod nekog derača tipa Masline), a i ponuda je veća nego ikad. Moja preporuka je firma Soyafood, imaju varijacije sa susamom i mirođijom, uz prerađevine tipa tofu namaz koje opušteno mogu da stanu na crtu klasičnim mlečnim.
Link to comment

stvarno svašta čovek može saznati ovde, za te bamije/orke/kak_se_već_zovu prvi put videla i čula upravo sada na ovome topiku (naravno nemam pojma o čemu se radi, ali sada eto bar znam da postoje), za kumin sam isto tek nedavno ovde saznala, a evo sad čujem i da koren celera i stabljike celera nisu ista stvar :o

Link to comment
stvarno svašta čovek može saznati ovde, za te bamije/orke/kak_se_već_zovu prvi put videla i čula upravo sada na ovome topiku (naravno nemam pojma o čemu se radi, ali sada eto bar znam da postoje), za kumin sam isto tek nedavno ovde saznala, a evo sad čujem i da koren celera i stabljike celera nisu ista stvar :o
jok, na eng jedno je celery sticks, drugo celeriac.
Link to comment

pa dobro, realno i nisu ista stvar :)jedino što bih ja uvek rekla celer za koren, a stabljike celera za stabljiketj tako je na srpskom, kontamkao što i koren peršuna i peršun (lišće) nisu ista stvar iako je ista biljkainače moram da pohvalim Nemce, poslednjih godina sve više koriste koren peršunaa imam utisak da je mogućnost korena peršuna generalno van Srbije jako malo poznata

Link to comment

uz taj waldorf danas pravim i dalekog rođaka bečke bez prženja i prezli.od svega što smem.šnicle, kare od svinje, izlupao juče regularno. namazao hcmuljem (umesto mašćom, kako je u originalu) i ostavio da čame do danas u frižideru.uvaljaću u brašno, jaja (jebale me prepelice) pa u mešavinu istucanog badema, mlevenog tvrdog sira i malo bosiljka. da i so stavljam, na golo meso.poređam ih na papir za pečenje, kanem još malo hcmulja, pokrijem folijom i rernu na 225 oko lapo sata. skinem foliju, i voila! - dobiju boju ko prave.kuvanje mi ovih dana, dok čamim pred monitorom, dođe kao odmor u danu. volim kujnu.

Edited by banatjanin
Link to comment

negde sam pročitala da ukoliko hoćete da vam bečka bude kao slonovo uvo, ali mekano, treba izlupanu šniclu pre paniranja potopiti na dva sata u kiselu vodu da meso smekša - to vam je ždralovanjetm bez muke i truda.

Link to comment
uz taj waldorf danas pravim i dalekog rođaka bečke bez prženja i prezli.od svega što smem.šnicle, kare od svinje, izlupao juče regularno. namazao hcmuljem (umesto mašćom, kako je u originalu) i ostavio da čame do danas u frižideru.uvaljaću u brašno, jaja (jebale me prepelice) pa u mešavinu istucanog badema, mlevenog tvrdog sira i malo bosiljka. da i so stavljam, na golo meso.poređam ih na papir za pečenje, kanem još malo hcmulja, pokrijem folijom i rernu na 225 oko lapo sata. skinem foliju, i voila! - dobiju boju ko prave.kuvanje mi ovih dana, dok čamim pred monitorom, dođe kao odmor u danu. volim kujnu.
e jako mi se svidja ovo. imam samo jednu primedbu. tacka dimljenja hcmulja je ispod 200 stepeni, pa nije bas najzdravije stavljati ga u rernu na tu temperaturu, to bas izbegavam. bolje je staviti ulje od komine, njega koristim za vruce akcije.:naughty:
Link to comment
e jako mi se svidja ovo. imam samo jednu primedbu. tacka dimljenja hcmulja je ispod 200 stepeni, pa nije bas najzdravije stavljati ga u rernu na tu temperaturu, to bas izbegavam. bolje je staviti ulje od komine, njega koristim za vruce akcije.:naughty:
hm. neam od komine. imam jedno 7 različitih, a u poslednje vreme za kuvanje trošim neko albansko, kupio od Makedonca iz... Podgradec ili Gradec, makedonsko selo sa albanske strane Ohridskog jezera. čovek švercuje i preživljava.deklarisano je kao ladno ceđeno, ali nešto mi sumnjivo.enivej, neam drugo, smanjiću temperaturu.
Link to comment
hm. neam od komine. imam jedno 7 različitih, a u poslednje vreme za kuvanje trošim neko albansko, kupio od Makedonca iz... Podgradec ili Gradec, makedonsko selo sa albanske strane Ohridskog jezera. čovek švercuje i preživljava.deklarisano je kao ladno ceđeno, ali nešto mi sumnjivo.enivej, neam drugo, smanjiću temperaturu.
:lol: pa nece te jedno ubiti, samo sam nesto citao pre nekog vremena o tackama dimljenja razlicitih ulja pa od tada savetujem ljude kako da ne ubijaju svoja hcmulja.
Link to comment

i ja isto uvaljma snicle u brasno od badema (sto je u stvari mleveni badem) i sitno narendan parmezan. ali ne dodajem u tom slucaju brasno. mnogo bolje nego klasicno pohovanje. tako isto i tikvice i patlidzan.

Link to comment
pa jeste, to i kažem :)ali stabljike i koren nisu ista stvarkao što je i peršun = peršun, iako lišće i koren nisu ista stvar
Mogla bi ovde da padne jedna "cepidlaka" na novu temu npr. "Šta zovete pogrešno ali vam nikad nije smetalo".Nego jel vi koristite paškanat za još nešto osim za supu?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...