Jump to content
IGNORED

Excel pitanja


Recommended Posts

Mislim da ako na jednom šitu imaš kodove, pa opis, pa te ostale stavke svaka u jednoj koloni, i mislim da neće raditi dobro ukoliko se kodovi ponavljaju, trebalo bi da vlookup komanda može to da ti uradi.Ja koristim neki šablon za neke moje podatke koji sam odnekud prepisao i metodom pokušaja, pogodaka i promašaja vremenom prilagodio.Recimo ovako:U sheetu "baza", u koloni A ti se nalaze (jedinstveni, neduplirani) kodovi, u koloni B opisi, u C cena.U sheetu u kojem se "odvija radnja", ide recimo ovako:U polje A1 se ukucava kod;U polje A2 kucaj ovakvu sintaksu: =VLOOKUP(A1;'baza'!A:C;2;0) - to bi ti prikazalo opis iz kolone B(sheeta "baza") u redu u kojem se kod iz kolone A(sheeta "baza") podudara sa ukucanim kodom u polju A1 (sheet gde je obrazac)U polje A3 kucao bi =VLOOKUP(A1;baza!A:C;3;0) da se prikaže cena iz kolone CitdMana je što kad nema ničeg ukucanog u polju A1, u poljima A2 i A3 piše #N/AE, sad, ti dizajniraj kako bi hteo da ti izgleda obrazac.
Hvala!!
Link to comment
Za to ti je Access jako jednostavan... U Excelu nije baš lako, treba programiranja...Osim ako nešto nije dodato što ja ne znam...
E, probao u Access-u. Ali: po uputstvima, napravim Table, gde u više kolona su: Kod, opis, cena, itd.Posle opet po savetu napravim Query, i upotrebim ta polja. Onda, na kraju kao napravim Form, kojeg vežem za Query. E, tu počinju problemi, jer, Ok, tamo gde je kod prepoznaje, ali ostale kolone(cena, opis, itd), nema šanse da mi popuni. Eventualno mi pusti onaj izbor. Gde grešim?!? Leba ti, pomozi.
Link to comment

Ja Access ne znam. Probavao nešto ali mi nije išlo. :(A moram i ja nešto da pitam:U koloni A i B imam podatke (kolona B je važna, kao kriterijum, brojevi su u pitanju, sortirani id najmanjeg prema najvećem) u kolone D i E kopiram slične podatke (ovde je D vašna, ista je vrsta brojeva u pitanju kao i B, isto sortirana).Šta mi treba:Korak 1: Da uporedi polje D1 i B1;Ako su isti - sve je u redu, prelazimo na red ispod.Ako je B1>D1, insertovati blanko A1 i B1, a kolone A i B idu dole za 1 poljeAko je D1>B1, insertovati blanko D1 i E1, a kolone D i E idu dole za 1 polje.Korak 2: Uporedi polja B2 i D2;Sve isto samo eventualno insertovanje od drugog reda pa naniže.itd.Jel to može pomoću makroa, o njima nemam pojma...?

Edited by ion
Link to comment
  • 1 month later...

Jel moze da se napravi ovakav grafikon? Znam kako se prave samo ovaj dizajn ne uspevan da pronadjem u panelu. revenue_chart.gif

Edited by pacey defender
Link to comment
  • 9 months later...

dobio iz belgije .dat fajl i otvorio ga u excelu 2010 i sve bi bilo ok da brojevi nisu u formatu 29.371.235tacke ne predstavljaju decimale.e sad, meni treba iz ovog primera samo 29, a ostalih sest brojeva ne.pokusao sa formatiranjem brojeva i sl., ne ide.menjao regionalni settings windowsa pa ponovo otvarao fajl, isto dzaba.nasao na netu da moze da se umetne zarez i naknadno da se formatira broj, ali mi program ne postavlja zarez na zeljeno mesto.otvaranje nove kolone i deljenje sa milion ne dolazi u obzir, jer imam milijardu podataka i greske su vrlo verovatne.ima li jos neka mogucnost pre nego sto nazovem belgijanca i kazem mu da nema pojma o eksportu podataka.

Link to comment

Konvertuješ polja u kojima ti je takav format brojeva u tekst (selektuješ sva polja, desni klik, format cells, pa na prvom tabu odabereš tekst - ovo ne moraš da radiš ako su ti regionalna podešavanja engleska).Kada ti Excel "prepozna" ta polja kao tekstualna, za dobijanje dela levo od prve tačke iz polja A1, formula ti je =LEFT(A1;FIND(".";A1)-1).

Edited by gotivac
Link to comment
  • 2 weeks later...

Treba da manipulisem tekstove od 10-20 redova (html kod) tako sto cu u prvu i trecu celiju stalni deo a u drugu promenljivi pa da mi se to sve sastavi funkcijom concatenate ali da tekst ostane formatiran sa vise redova i ponekim uvucenim redom.Primer:unesemparapsihopatologijau celije 1,3 i4 a u celiju 2 rucno ubacim recimo "normalna" i sastavim ceo tekst u cetvrtu. Treba mi da to prekopiram u notepad fajl ali da bude bas tako formatirano, odnosno da ne pise paranormalnapsihopatologija negoparanormalnapsihopatologijaDodatno bilo bi mi mnogo zgodno ako ima neki nacin da se posle zavrsetka unosenja promenljivih podataka nekako sve to unese u klipbord.

Edited by jimi
Link to comment
Izgleda da je to to. Hvala za savet i molim te dodaj mi kako da ubacujem CHAR(10) (prepostavljam da je to enter) ili mora rucno.
Kako mislis "rucno"? Da unosis podatke "rucno", onda bi ukucao ALT+ENTER da bi dobio novi red unutar celije. Ovako novi red dobijas konstrukcijom formule koja ima CHAR(10) koja ima tu funkciju.
Link to comment
  • 3 months later...
Prijatelj ima neku radnju, fiskalnu kasu "Galeb" itd...Menjao je namenu radnje, proizvode, sifre...da ne davim, ocitamo kasu preko odgovarajuceg programa i dobijemo listu proizvoda u formatu CSW ili kako se vec zove...To je OK jer se uz pomoc datog programa to otvara i vidi...No, prijatelj hoce preko leba pogace :dry: i hteo bi da otstampa listu proizvoda...( iz postojeceg programa to nije moguce; nije, naravno, moguce ni kopirati listu normalnog izgleda pa je pejstovati u excell ili word... angry.gif )Da ne duljim...Inkriminisani skup proizvoda izgleda ovakoclip26.jpgRanije smo stampali listu samo sa rednim brojem, nazivom proizvoda i kodom, no to je bilo davno i ja se ne secam da kako sam to izveo...Ima li neko pojma kako ovaj neuravnotezeni skup slova, brojaka i zareza dovesti u prosecnoj osobi koja koristi sifre proizvoda vidljivu i preglednu tabelu, spisak ili stogod slicnog...?Meni to sad deluje nemoguce bez rucnog pesackog brisanja suvisnih detalja.Unapred HVALA!!!
pozdrav svima, Ovo je moj problem(jedan od) u celiji a1 imam formulu sa vrednoscu 460, u celiji b1 treba da pise koliko je to sati i minuta???????? kada podelim sa 60 dobijem 7,67 ???????? pomoc problem br2 iscitam artikle iz kase galeb m55,sacuvam kao .csv otvorim u ekselu i izgleda isto kao i na slici ,ranije sam to znao da sredim ali.........koristim office 2007 i win xp
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...