Jump to content
IGNORED

Vas odnos prema domovini ...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

9 minutes ago, Time Crisis said:

 

To što neko ne želi da ilegalno pere sudove ne znači da mu je dobro ovde

 

Onda neka nadje legalan način. To je bio samo primer. Kao što rekoh, ima primera koliko i ljudi.

 

Nećeš verovati: moj prijatelj je naučio java script, css i html, radio par godina u Bgu i dobio posao u Austriji i preselio se sa porodicom. Da ne pričam da je sličan slučaj sa mojim suprugom. Znam još nekoliko koji su isto tako. Ali jebiga, ako neko nije za programiranje, nije za ilegalno pranje sudova, nije za studiranje, nije za branje voća, nije ni za šta,.. Onda je možda najbolje da sedi di je jer ni za di je nije. :)

 

Edit: kad si mladji, ima toliko opcija, recimo studiranje. Ja sam tako. Nit sam imala pare, nit sam imala neko korisno znanje niti korisnu diplomu. Bukvalno sve što sam uradila je da sam se kao ludak pripremila za jedan od standardizovanih testova i odlično ga uradila. I to je bilo dovoljno da me prime na faks i daju mi vizu. Onda sam dobila radnu vizu i tako mic po mic. Da li me je zanima taj test? Ne, mrzela sam ga. Ali sam želela da odem. Moja rodjaka ilegalno pere sudove i svaki put kad je deportuju ona se vraća. Moja tetka legalno čuva neke dede i babe u Nemačkoj. Moj brat od strica je ostao ilegalno u Grčkoj pa je posle nešto pričao da mu se oprao pasoš u farmerkama i nekako dobio grčko državljanstvo. Moj rodjak je malčice lagao kad je ulazio u zemlju kad izlazio da bi dobio državljanstvo. Čovek je doktorirao na etfu i radi na prestižnim institucijama. I ako te zanima imam još 100 primera.

 

Postoji velika razlika izmedju toga da pričaš kako strašno želiš da odeš i da nešto preduzmeš po tom pitanju.

Edited by trustno1
Link to comment

Jel' neko od vas video tu bolnicu u Senti? Ljudi, tamo niko nije izlecen ima vec 30 godina, tamo se ostaje samo da se umre, za lecenje se sve salje u Novi Sad. Nemojmo se zajebavati.

Link to comment

  

47 minutes ago, trustno1 said:

 

Znam šta hoćep da kažeš, ali bih da kažem nešto u obranu tih ljudi koji govore da su Srbi najlepši i naša hrana najbolja itd. Znaš šta je potpuno podjednako iritirajuće i nije zasnovano na realnosti? Kukanje kako je u Srbiji užasno i najgore na svetu. Stvarno, Srbija najgora zemlja na planeti? Neće baš biti. A to je nacionalni sport. Prosto je društveno neprihvaćeno da kažeš nešto pozitivno o Srbiji. Zašto se ovi što sa Zapada kukaju da je u Srbiji najlepše ne vrate? A zašto ovi koji kukaju kako je grozno ne zapale? Šta ih sprečava? Uvek postoje neki izuzeci, ali ja ne vidim da neko ko je hteo da ode nije otišao.

 

 

Mislim da niko ovde nije rekao da je Srbija najgora na svetu. Ja nisam na Zapadu i ovde (Istocna Afrika) je sve sto je lose u Srbiji, deset puta gore.

Guzva u Beogradu mi je sad maciji kasalj, ljudi iz Srbije sa kojima radim su najbolji od svih timova, a paradajz sam od muke poceo da uzgajam (nisam se proslavio). Korupciju necu ni da spominjem...

 

U Srbiji imam uslova za fin zivot, barem po spomenutim standardima - kuca, dvoriste, vocka... "Privatna geografija" se nije menjala, prijatelji i porodica svi na starom mestu. Da li bih se vracao? Jok, ali tebi zelim da ostvaris svoje zelje, pa da se dopisujemo.

 

46 minutes ago, trustno1 said:

Ima mnogo ljudi koji ne prestaju da pričaju kako bi otišli ali nisu prstom mrdnuli po tom pitanju. Puna ih je Srbija. A imaš ljude koji su iz najnemogućnijih situacija otišli.

 

I Sirija je puna ljudi koji nisu otisli.

 

Link to comment
37 minutes ago, vladavsnarod said:

 I Sirija je puna ljudi koji nisu otisli.

 

 

Uf uf. Govorim o ljudima u Srbiji koji pričaju da bi otišli a nisu prstom mrdnuli po tom pitanju. Je l ti kao neki strendžeri brkaš Srbiju, Siriju i Sibir? Ajde sada primeri dece robova, ratnih zarobljenika, teških mučenja, kao dokaz da mnogi ljudi zapravo ne mogu da odu iz Srbije.

Edited by trustno1
Link to comment
20 minutes ago, vladavsnarod said:

Ma samo hranim trola. Nego, jel znas noskicha, delite slicne stavove?

 

Je l to na mene misliš? Ja ne razumem šta je trol za tebe, i za ostale? Neko ko se trudi da razgovetno iznese svoja zapažanja i želi da učestvuje u diskusiji? A ne, trol je neko ko ne priča "kanon" foruma. Da, da, da. Ok, kapiram. A ima i onaj crtani, preslatki su trolovi.

 

Šalu na stranu, ako već nema, a izgleda kao da nema, trebalo bi da se napravi definicija trolovanja na ovom forumu. Recimo, kada neko izvrće nečije reči. Takodje, trebalo bi kazniti one čiji ceo post je samo vredjanje nekog drugog. Ali, šta bi onda ostalo od ovog foruma? :)

 

Znam za noskicha po čuvenju, isto kao i za tebe. Drago mi je ako ima još poštenih ljudi na ovom forumu koji se ne lože na vredjanje kao majmuni. :)

 

Ili, recimo, potpuno isprazni postovi kao ovaj tvoj. Kakav doprinos diskusiji, WOW :)

 

Edit: 

Imam bolju ideju! Treba da se napravi kanon foruma: u Srbiji je sranje, na Zapadu je lepo, svako ko se bavi filozofijom i andragogijom može da zaradi lepe pare, programiranje nije za svakoga jer neki ljudi su glupi, pošteni ljudi su sprečeni da odu na Zapad jer nije lako naći ok posao. Može da se okači ispod ili iznad Pravila foruma.

 

Medjutim, problem je što kad bi svi u glas samo pričali to, onda bi bilo dosadno i ne bi bilo jednog od najvažnijih momenata foruma... pljuvačine i vredjanja! Sreća kada se pojavi neko i počne da priča mimo kanona se može osetiti. Ne mogu ljudi da se suzdrže od uzbudjenja koje se manifestuje kroz vredjanje i pljuvačinu. Marš u pičku materinu, ti si nevidjena glupača koja je propala u životu... samo izleće iz tih plemenitih prstiju na tastaturi.

Edited by trustno1
Link to comment
1 hour ago, Time Crisis said:

Anecdotal evidence ftw

 

A je l bi ti hteo istraživanje organizavano od strane stručnjaka sa katedre za psihologiju?

Link to comment
1 hour ago, Radoye said:

Jel' neko od vas video tu bolnicu u Senti? Ljudi, tamo niko nije izlecen ima vec 30 godina, tamo se ostaje samo da se umre, za lecenje se sve salje u Novi Sad. Nemojmo se zajebavati.

 

Ja nisam videla bolnicu u Senti. Videla sam bolnicu u Zemunu i još neke u Beogradu i izgledale su grozno a ni pacijenti se nisu sjajno provodili. Pa mi je teško da zamislim da je u Senti bolje negu u Beogradu, ali sve je moguće na ovom forumu i u Senti.

Link to comment

ja ne kapiram ovde neke stavove a ne kapiram ni zašto trustno1 zovete trolom ?

 

istina je da sam i ja srela mnogo ljudi koji samo kukaju, a ništa da urade po bilo kom pitanju. razumem da je teško, mnoge i uhvati ta neka centrifuga, teško je iz toga iskočiti, ali kome je to pa bilo lako da ode bilo kuda

 

muž i ja smo zaradili neke početne pare, koje su nam bila odskočna daska, tako što smo otišli u uzbekistan

a otišli smo zato što niti jedan bg arhitekta a koji je znao iole posao nije ni u snu hteo dole

nismo ni mi znali kuda idemo i šta nas čeka, ali nismo ni u srbiji imali baš ništa nego svoje dve ruke i nešto znanja, pameti i iskustva

 

sada više niti ne znam gde mi je i šta mi je domovina, jbg, ja sam težak jugonostalgičar :sad:

menjala sam mnogo sredine u životu, sad nekako visim, čudno osećanje

 

 

  • +1 2
Link to comment
4 minutes ago, trustno1 said:

 

A je l bi ti hteo istraživanje organizavano od strane stručnjaka sa katedre za psihologiju?

 

Samo primećujem pattern

Link to comment
17 minutes ago, Time Crisis said:

 

Samo primećujem pattern

 

A na osnovu čega pričaš ti i neki drugi ovde, molim te? I na osnovu čega znaš da ja izvodim pogrešne zaključke? Na osnovu primera iz tvoje okoline ili na osnovu naučnih istraživanja?

 

I u čemu je problem sa primerima iz okoline? Čekaj, pa ti primeri su krajnje reprezentativni. Koliko ti ljudi u Srbiji poznaješ? Sigurno isto kao i ja i svako - puno. Ako poznaješ 100 bivših studenata filozofije od kojih je njih 5 pokušalo da nauči i naučilo programiranje i sad zaradjuje pare, je l to treba da se podvede pod ekstremno čudni izuzetak? Kao verovatno i ti, poznajem ljude iz kruga 2, sa sela, izbeglice, obrazovane, neobrazovane, lekare, filozofe, prodavce sa pijace. I stvarno nisam videla nekog ko se trudio i trudio da ode iz Srbije i nije uspeo.

Edited by trustno1
Link to comment
1 minute ago, Time Crisis said:

Pričam, ali ni blizu tako kategorički, "to je tako i nikako drugačije, a tako jer znam 10 ljudi".

 

Nije to kategorički, to je anti-fatalistički. A ako hoćeš i anti-elitistički i anti-usudski. Fatalisti govore da nije svako za programiranje, ne može svako da ode iz Srbije... Samo odabrani su dovoljno pametni... Da bi uspeo mora bog da te pogleda i dâ ti nesvakidašnji talenat ili sposobnost... Ne kažem ni ja da svako na ovom svetu može sve. Evo, ja ne mogu da pevam koliko god se trudila. Ne samo to, nego sam godinu dana radila u kol-centru i bila stalno jedan od najgorih zaposlenih - a trudila sam se. Ali, guess what, uštedela sam pare za letovanje kako sam i želela.

 

I što se tiče primera, na osnovu čega recimo tvrdimo ovde da su bolnice u Srbiji u lošem stanju? Na osnovu formalnih dopisa Aleksandra Vučića? Ili smo možda svi bili u barem nekoliko bolnica, videli ponešto na tvu, čuli priče drugih?

Link to comment
1 hour ago, trustno1 said:

 

A na osnovu čega pričaš ti i neki drugi ovde, molim te? I na osnovu čega znaš da ja izvodim pogrešne zaključke? Na osnovu primera iz tvoje okoline ili na osnovu naučnih istraživanja?

 

I u čemu je problem sa primerima iz okoline? Čekaj, pa ti primeri su krajnje reprezentativni. Koliko ti ljudi u Srbiji poznaješ? Sigurno isto kao i ja i svako - puno. Ako poznaješ 100 bivših studenata filozofije od kojih je njih 5 pokušalo da nauči i naučilo programiranje i sad zaradjuje pare, je l to treba da se podvede pod ekstremno čudni izuzetak? Kao verovatno i ti, poznajem ljude iz kruga 2, sa sela, izbeglice, obrazovane, neobrazovane, lekare, filozofe, prodavce sa pijace. I stvarno nisam videla nekog ko se trudio i trudio da ode iz Srbije i nije uspeo.

Pa slusaj - u americi i drugde diljem planete ima puno srba (i mnogih drugih) koji mrze svoju novu domovinu i stalno pricaju o povratku a ne vracaju se. Kao, recimo ti na ovih nekoliko strana. A povratak je neuporedivo laksi od odlaska. Sve sto treba da uradis je da se spakujes, sednes u avion i vratis na svoje. Prepreka nema. Vracas se tamo gde cim sletis imas papire i mozes odmah legalno da radis, stanujes, posedujes nekretninu, glasas... gde znas ljude, jezik, znas kako funkcionise sistem, imas veze i kontakte, familiju, prijatelje, mnogi i kucu/stan, imas validnu diplomu, skolu, zanat... imas i radno iskustvo steceno u inostranstvu.  I iz te pozicije ti kritikujes ljude koji 'samo pricaju' o odlasku a nikako da odu?! Kako onda da te covek ne zapita - koga ti bre zajebavas? 

  • +1 5
  • Hvala 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...