Jump to content
IGNORED

Vas odnos prema domovini ...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

7 hours ago, trustno1 said:

 

Da. Moj ujak koji živi u Americi već jedno 40 godina bi dolazio svakog leta posle rata i govorio nam: kako je vama ovde lepo, u Americi je grozno, ljudi su licemerni, niko ti se ne nasmeje iskreno nego neiskreno, ovde u Srbiji ljudi imaju duha, kako vam je lepo. A mi smo mu govorili, dobro, što onda ne dodješ ovde da živiš, a on bi rekao, zato što ne mogu da zaradim pare. A mi onda ništa ne bismo rekli njemu nego kad ode bismo govorili, ma neka on malo jede govna. Osim toga, u svakom trenutku bih menjala neljubaznost za izveštačenu ljubaznost, kakva budalaština. Udjem u prodavnicu u Bgu i pitam je l ima hleba i dobijem pogled kao da sam ljudsko govno.

 

Život u Americi je ujednačen, retko ima iznenadjenja. U Srbiji je avantura skoro svakodnevna, nekad se prijatno iznenadiš, nekad neprijatno. Jedina stvar -ali jedina - koja je 100% drugačija je da u Americi nikad ne brojim kusur koji mi vrate. U Srbiji moram, uvek. 

 

 

Link to comment
20 minutes ago, ObiW said:

U Srbiji moram, uvek. 

 

 

iju :ohmy:

 

jedino ako primetim da je pogreshne boje novchanica. ali to se ionako vidi odmah. nikad ne brojim :unsure:

 

nikad me ni ne prevare. cheshce ja moram da se vratim da vratim :isuse:

 

jel otvarash karton sa jajima u americi? ja to nisam nikad radila ovde, i kad su me opomenuli da je to neoprezno, sad stalno gledam i stalno su skrcana, a ranije bukvalno nisu bila, nikad. shredingerova jaja :lolol:

Edited by gospa buba
Link to comment
3 hours ago, gospa buba said:

iju :ohmy:

 

jedino ako primetim da je pogreshne boje novchanica. ali to se ionako vidi odmah. nikad ne brojim :unsure:

 

nikad me ni ne prevare. cheshce ja moram da se vratim da vratim :isuse:

 

jel otvarash karton sa jajima u americi? ja to nisam nikad radila ovde, i kad su me opomenuli da je to neoprezno, sad stalno gledam i stalno su skrcana, a ranije bukvalno nisu bila, nikad. shredingerova jaja :lolol:

Ja nikad to ne radim. Ali dešavalo se da kasirka (!!!) otvori karton pre nego provuče preko skenera pa ako vidi napuklo jaje kaže onom što na kasi slaže namirnice u kese da donese na  karton sa neskrcanim jajima. I onda svi čekamo da mali od palube donese jaja, a meni krivo što nisam to sam proverio pa ljudi zbog mene čekaju. Ali nikako da mi to udje u naviku.

 

Ja sam počeo religiozno da proveravam kusur u Srbiji kad su me u apoteci zajebali za 200 ili 250 dinara. Kad žena sa završenim farmaceutskim fakultetom hoće da te zajebe za kusur, šta da očekujem od proste raje? 

 

Posebna priča su menjačnice. Ako treba da promeniš malo veću cifru od uobičajenih 100 ili 200 evra, i ako ti službenik kaže “imam samo sitno po 500 dinara, jel može?”, zahvali mu se i nalevo krug. 

Link to comment
12 minutes ago, ObiW said:

Kad žena sa završenim farmaceutskim fakultetom hoće da te zajebe za kusur, šta da očekujem od proste raje? 

 

Ti bi se lepo slagao sa mojom mamom. Uhapsili tipa sa njenog instituta jer je silovao devojku. Mama komentariše "Stvarno mi nije jasno, baš je fin dečko, ima doktorat". Za porodičnim ručkom muk :) 

 

 

Link to comment

ja nikad nigde nisam duze ziveo nego u londonu. ziveo sam u jugoslaviji - zagreb rano detinjstvo pa zatim od ranih 70ih beograd. iz jugoslavije sam otisao u uk kad je krenuo rat 90ih. nikad nisam ziveo u drzavi srbiji i kad me neko pita odakle sam, dugo sam govorio iz jugoslavije ali sam pre desetak godina odustao pa sad kazem da sam iz srbije. i uvek me zulja kad to kazem, kao da lazem.

 

za srbiju kao drzavu nisam ic vezan. vezan sam za svoj grad, svoj kraj, komsiluk, ljude al to i dalje nije dovoljno da srbiju dozivim kao svoju drzavu.

 

volim da dodjem, cesto dolazim, odsedam u kuci u kojoj sam odrastao i uvek mi bude dobro. kad god sednem u avion u bilo kom pravcu - idem kuci.

 

ali london mi je blizi, ipak je london kuca. imam svoje drustvo, ljude koje volim i s kojima se druzim decenijama, imam komsiluk, imam i uspomene, imam krajeve koji su mi bitni, svoj pab, svoje radnje, svoje cose u parku, mesta koja vise ne postoje, krajeve u kojima sam ziveo, svoju londonsku istoriju... imam svoju kucu i bastu koje sam sam zaradio i sredio onako kako sam zeleo - a sredjujem i dalje. kad sednem na kauc u londonu, tu sam najvise svoj na svome. 

 

doduse, u poslednjih nekoliko godina su pocele da me nerviraju udaljenosti po gradu, guzve u prevozu, saobracaju, na ulici kao i brz zivot tako da sam poceo da razmisljam o tome da se izmestim al stalno mislim da ce mi faliti ljudi. verovatno cu prelomiti u nekom trenutku jer sad vec razmisljam da i taj problem moze da se prevazidje. mogu da se odselim negde gde vec imam nekog bliskog pa bi to bilo dovoljno za pocetak i olaksalo bi mi sirenje kruga prijatelja. nisam namcor, volim ljude, sto se ne bih snasao.

 

isao bih ili negde uz more (neki mediteran) ili negde u britansku prirodu, u neku omanju varos ili selo s pitomom, lepo uredjenom prirodom okolo. mislim da je velika sansa da sam mediteran izduvao (hvala bregzitu, pas mater bolesnu) tako da cu verovatno zabosti neki pijacni grad (market town) i prirodu 3-4 sata vozom od londona. pa kad se uzelim londona i dragih ljudi, ni to nije daleko. 

 

o srbiji i beogradu ne razmisljam kao o stalnoj destinaciji jer sam siguran da cu bar par letnjih meseci provoditi tamo. to mi je mera. toliko mi prija. i zasto da kvarim, nema potrebe. a zanimljiviji mi je novi pocetak nego povratak na staro. valjda sam tako bazdaren. a kad je vec novi pocetak, onda mora na bolje. da mi je komotnije, udobnije i uredjenije. al videcemo - o tom, potom. 

  • +1 8
Link to comment
4 minutes ago, cedo said:

mnogo lep post adame

 

+1

 

@adam ja volim moju UK vozacku, jer je to jedini vazeci dokument na kome pise da sam rodjen u Jugoslaviji.

 

Ja sam se toliko puta selio i u BG i od kad sam otisao, da nema vise ni kuce u kojoj sam odrastao, ni negde gde sam proveo dugo vremena. Majka se poslednji put preselila pre manje od dve godine.

 

Mislim da sam najduze ziveo na jednom mestu prvih 8-9 godina zivota. Posle toga, nikad duze od 3-4 godine... Tako da se ne vezujem previse za fizicku lokaciju kao dom...

Link to comment

takav ti posao :D , tebi je izgleda putovanje/menjanje lokacije zapisano u genetskom kodu

 

edit: ja jos cuvam moju vozacku iz zagreba (jugoslavije) ... u makedoniji me terali (bezuspesno) da polazem ponovo :bozemesacuvajludaka:

Edited by cedo
Link to comment
1 minute ago, jms_uk said:

 

+1

 

@adam ja volim moju UK vozacku, jer je to jedini vazeci dokument na kome pise da sam rodjen u Jugoslaviji.

 

Ja sam se toliko puta selio i u BG i od kad sam otisao, da nema vise ni kuce u kojoj sam odrastao, ni negde gde sam proveo dugo vremena. Majka se poslednji put preselila pre manje od dve godine.

 

Mislim da sam najduze ziveo na jednom mestu prvih 8-9 godina zivota. Posle toga, nikad duze od 3-4 godine... Tako da se ne vezujem previse za fizicku lokaciju kao dom...

meni se cini da ljudi koji se ne vracaju u kucu iz koje su emigrirali imaju tu prednost lakse mobilnosti. kod nas nazalost, zbog rata ima toga mnogo al ima i toga da se ljudi presele, izmeste, odu u prirodu ili menjaju stan da budu blize deci, razno... vecina tih ljudi, cini mi se, funkcionise bas tako kako si rekao - ne vezuju se za fizicku lokaciju pa su mobilniji i samim tim slobodniji.

 

meni je trebalo dugo da prebacim teziste s roditeljske kuce na london. i to se desilo tek kad sam kupio svoju kucu. kao da moram da imam neki koren negde, neku bazu. al otkako sam se otkacio tog korena porodicne kuce - ihaaaaj. sad mogu bilo gde. stekao novu slobodu. 

 

doduse, ljudi su razliciti, ima ih pa se slobodni rode. al takvi nisu vecina. 

Link to comment
41 minutes ago, adam said:

meni se cini da ljudi koji se ne vracaju u kucu iz koje su emigrirali imaju tu prednost lakse mobilnosti. kod nas nazalost, zbog rata ima toga mnogo al ima i toga da se ljudi presele, izmeste, odu u prirodu ili menjaju stan da budu blize deci, razno... vecina tih ljudi, cini mi se, funkcionise bas tako kako si rekao - ne vezuju se za fizicku lokaciju pa su mobilniji i samim tim slobodniji.

 

meni je trebalo dugo da prebacim teziste s roditeljske kuce na london. i to se desilo tek kad sam kupio svoju kucu. kao da moram da imam neki koren negde, neku bazu. al otkako sam se otkacio tog korena porodicne kuce - ihaaaaj. sad mogu bilo gde. stekao novu slobodu. 

 

doduse, ljudi su razliciti, ima ih pa se slobodni rode. al takvi nisu vecina. 

 

ja sam se iz roditeljske kuce odselio prakticno posle vojske - jos sam nepunih godinu dana bio tamo baziran pre nego sto "zavoleh devojku iz grada" i odo' za njom. U medjuvremenu su se roditelji razveli, cale umro, keva prodala i preselila se blize sestri da cuva unucice, tako da u rodnom mestu danas od familije imam tetku i njene, i naravno kuma koji nije dugme :) i kod koga i odsedam kada navratim tamo.

Ja sam se iz te kuce odselio skoro deceniju pre nego sto sam se zapucao u inostranstvo. A sledece godine Toronto postaje grad u kojem sam najduze ziveo.

Link to comment
11 hours ago, peralozac said:

 

Ti bi se lepo slagao sa mojom mamom. Uhapsili tipa sa njenog instituta jer je silovao devojku. Mama komentariše "Stvarno mi nije jasno, baš je fin dečko, ima doktorat". Za porodičnim ručkom muk :) 

 

 

 

Al si izvukao paralelu, Novak Djokovic da ti pozavidi. 

 

 

Link to comment
1 hour ago, adam said:

ja nikad nigde nisam duze ziveo nego u londonu. ziveo sam u jugoslaviji - zagreb rano detinjstvo pa zatim od ranih 70ih beograd. iz jugoslavije sam otisao u uk kad je krenuo rat 90ih. nikad nisam ziveo u drzavi srbiji i kad me neko pita odakle sam, dugo sam govorio iz jugoslavije ali sam pre desetak godina odustao pa sad kazem da sam iz srbije. i uvek me zulja kad to kazem, kao da lazem.

 

za srbiju kao drzavu nisam ic vezan. vezan sam za svoj grad, svoj kraj, komsiluk, ljude al to i dalje nije dovoljno da srbiju dozivim kao svoju drzavu.

 

 

Kod mene je obrnuto, valjda zato sto sam ziveo samo u Srbiji, i zato sto nemam familiju van Srbije. Otklon od Jugoslavije mi nije emocionalno tesko pao, da smo svi u Sengen zoni i da svi koristimo evro ne bih ni primecivao razliku.

Link to comment
8 minutes ago, ObiW said:

 

Kod mene je obrnuto, valjda zato sto sam ziveo samo u Srbiji, i zato sto nemam familiju van Srbije. Otklon od Jugoslavije mi nije emocionalno tesko pao, da smo svi u Sengen zoni i da svi koristimo evro ne bih ni primecivao razliku.

da smo svi u sengen zoni i koristimo evro i meni bi bilo svejedno. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...