Jump to content
IGNORED

Vas odnos prema domovini ...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Ništa nije jeftinije u manjim gradovima osim nekretnina, sve ostalo isto ili skuplje, prodavnice "na ćošku" će lake ruke biti skuplje 20-30% od hipermarketa. Jedino ako si baš dobar frilenser (koji može 100% vremna da radi od kuće) inače teško da će biti većih para bez svakodnevnog putovanja do većeg grada.

Edited by Time Crisis
Link to comment

Malo mi za sriću triba, pare i kuća. Kad bih nekim slučajem imao pare i kuću u Beogradu ili Novom Sadu, valjda bi se nekako pomirio sa tom zlehudom sudbinom.

 

@Time Crisis

naravno da je sve skuplje u manjem gradu, o dostupnosti stvari da ne govorim. A zarade su manje. Ali iz nekog razloga stalno se provlači ta idealizacija sela i života u manjim mestima, kao i oni članci o silnoj lovi u gajenju lešnika, borovnica, aronije i ne znam ti ja čega sve ne.

Edited by čekmeže
Link to comment

Voće i povrće su uglavnom jeftiniji na pijacama i direktno kod proizvođača. Meso, mesne prerađevine, mleko i mlečni proizvodi mogu da se nabave za značajno manje novca, a u mnogo boljem kvalitetu nego po marketima. Usluge mastora za belu tehniku, vulkanizera itd su jeftinije.  Po Vojvodini mnoge varošice imaju dobru infrastrukturu (gas, strujna mreža, vodovod, kanalizacija, nove i relativno nove telefonske centrale).

 

Naravno, mane su brojne, ali ima i prednosti.

Link to comment

Ma sve je to neka nostalgija koja nije zasnovana na realnosti. “Joooj, nema bolje hrane nego naše. Naši proizvodi, priroda, voće, povrće je najbolje. Naše more (dobro sad, Srbija nema taj problem) je najlepše, najčistije, naše plaže, naše žene (ili muškarci - kako ko voli) su ekstra...” Povraća mi se kad slušam gastose kad krenu da mi seru.

Link to comment

Nema zivota u manjim gradovima i na selu bez ozbiljne infrastrukture i jos ozbiljnije decentralizacije. 

 

@Budja da, i meni je zapad oko bristola najzanimljiviji, najvise zbog ljudi. Srdacni, druzeljubivi i ( bar iz mog iskustva) dosta otvoreniji i normalniji od 'istocnjaka'. Jugoistok je i lep i uredjen al ljudi su dosta konzervativniji i distanciraniji.

Link to comment
2 minutes ago, adam said:

Nema zivota u manjim gradovima i na selu bez ozbiljne infrastrukture i jos ozbiljnije decentralizacije. 

 

@Budja da, i meni je zapad oko bristola najzanimljiviji, najvise zbog ljudi. Srdacni, druzeljubivi i ( bar iz mog iskustva) dosta otvoreniji i normalniji od 'istocnjaka'. Jugoistok je i lep i uredjen al ljudi su dosta konzervativniji i distanciraniji.

Najdruželjubiviji su na severu, ali klima i ekonomija su drugačiji. Mada u York kada sam živeo do juna meseca, za 8 meseci našao odlično društvo, ekipice za fudbal, darts, muziku - sve. A i taj grad je super, što baš nije slučaj svuda.

Link to comment
3 minutes ago, napadaj said:

Voće i povrće su uglavnom jeftiniji na pijacama i direktno kod proizvođača. Meso, mesne prerađevine, mleko i mlečni proizvodi mogu da se nabave za značajno manje novca, a u mnogo boljem kvalitetu nego po marketima. Usluge mastora za belu tehniku, vulkanizera itd su jeftinije.  Po Vojvodini mnoge varošice imaju dobru infrastrukturu (gas, strujna mreža, vodovod, kanalizacija, nove i relativno nove telefonske centrale).

 

Naravno, mane su brojne, ali ima i prednosti.

U Vojvodini trećina ljudi ima kanalizaciju. O priključivanju na gas bolje da ne pričam...to je kao ono zašto ne jedu kolače. Voće i povrće na pijaci uopšte ne mora da bude jeftinije, često je i skuplje. Drugo, pravi seljaci ne dolaze na pijacu svaki dan jer nemaju robu za svaki dan. Svaki dan su na pijaci nakupci a to je ista roba kao i u prodavnici. Meso i mleko - koliko ljudi drži po manjim varošima stoku i koliko ljudi mogu da snabdeju sa dve krave i četiri svinje? Usluge majstora? Majstora nema, što bi se keramičar zajebavao sa kupatilom za 8 evra kad ode u NS ili BG i radi za duple pare duplo veće kvadrature. Automehaničar - danas sam išao u ovlašćeni servis u Novom Sadu jer zamisli, kod mene ga nema. Džabe što je nešto jeftinije kada ga nema.

U Sremu živi sedamsto hiljada ljudi ja koliko znam ima jedna bolnica, u Mitrovici. A Srem važi za razvijen kraj. 

 

  • +1 2
Link to comment
9 minutes ago, dragance said:

Najdruželjubiviji su na severu, ali klima i ekonomija su drugačiji. Mada u York kada sam živeo do juna meseca, za 8 meseci našao odlično društvo, ekipice za fudbal, darts, muziku - sve. A i taj grad je super, što baš nije slučaj svuda.

Sever i skotska -  druga nacija. Ja njih gore zovem britanski skandinavci. Prirodni, srdacni, zdravorazumni, topli... al 300 dana godisnje kisa s vetrom koji lomi kisobran. Bio u edinburgu pola godine pre desetak godina poslom, iznajmio gajbu - mozda jedno nedelju dana nijebilo sivo i mracno a otisao taman posle nove godine. Steta.... ima tamo vrlo lepih mesta za zivot. Ja sam se zaljubio u daram. Mali, kompaktan, prelep.

 

Edit - debeli prsti a telefon

Edited by adam
Link to comment
11 minutes ago, čekmeže said:

U Vojvodini trećina ljudi ima kanalizaciju. O priključivanju na gas bolje da ne pričam...to je kao ono zašto ne jedu kolače. Voće i povrće na pijaci uopšte ne mora da bude jeftinije, često je i skuplje. Drugo, pravi seljaci ne dolaze na pijacu svaki dan jer nemaju robu za svaki dan. Svaki dan su na pijaci nakupci a to je ista roba kao i u prodavnici. Meso i mleko - koliko ljudi drži po manjim varošima stoku i koliko ljudi mogu da snabdeju sa dve krave i četiri svinje? Usluge majstora? Majstora nema, što bi se keramičar zajebavao sa kupatilom za 8 evra kad ode u NS ili BG i radi za duple pare duplo veće kvadrature. Automehaničar - danas sam išao u ovlašćeni servis u Novom Sadu jer zamisli, kod mene ga nema. Džabe što je nešto jeftinije kada ga nema.

U Sremu živi sedamsto hiljada ljudi ja koliko znam ima jedna bolnica, u Mitrovici. A Srem važi za razvijen kraj. 

 

 

U Banatu ima nekoliko bolnica - u Zrenjaninu, Pančevu, Vršcu i Senti, a možda neku i propuštam. Ne znam koje su cene priključivanja na gas sada, ali ima dosta kuća koje su se prikačile još osamdesetih i devedesetih godina. Po maltene svim selima ima ljudi koji prodaju svinje, krave i piliće i njima se više isplati da prodaju na komad, jer im klanice plaćaju manje, tako da su uvek zainteresovani za uslužno klanje, a imaju na prodaju i jaja, mleko itd. Za majstore je tačno da ih je sve manje, ali još uvek ih ima, rođak je baš pre neki dan išao kod jednog automehaničara koji dobro radi 20km od Zrenjanina.

 

Uopšte ne kažem da je idealno i da svega što sam naveo ima svuda, ali nije ni da je sve to potpuno isparilo.

Link to comment
22 hours ago, dragance said:

Odgovor: Jedenje govana i jebanje ljudi u mozak.

Mislim da je preciznije reci

a) Jedenje govana i

b) jebanje ljudi u mozak u pokusaju.

Link to comment
2 hours ago, dragance said:

Ma sve je to neka nostalgija koja nije zasnovana na realnosti. “Joooj, nema bolje hrane nego naše. Naši proizvodi, priroda, voće, povrće je najbolje. Naše more (dobro sad, Srbija nema taj problem) je najlepše, najčistije, naše plaže, naše žene (ili muškarci - kako ko voli) su ekstra...” Povraća mi se kad slušam gastose kad krenu da mi seru.

 

Znam šta hoćep da kažeš, ali bih da kažem nešto u obranu tih ljudi koji govore da su Srbi najlepši i naša hrana najbolja itd. Znaš šta je potpuno podjednako iritirajuće i nije zasnovano na realnosti? Kukanje kako je u Srbiji užasno i najgore na svetu. Stvarno, Srbija najgora zemlja na planeti? Neće baš biti. A to je nacionalni sport. Prosto je društveno neprihvaćeno da kažeš nešto pozitivno o Srbiji. Zašto se ovi što sa Zapada kukaju da je u Srbiji najlepše ne vrate? A zašto ovi koji kukaju kako je grozno ne zapale? Šta ih sprečava? Uvek postoje neki izuzeci, ali ja ne vidim da neko ko je hteo da ode nije otišao.

 

Ne radi se o ćevapima i lepoti. Možda moje dete nije najgenijalnije na svetu ali za mene je najbolje baš takvo kakvo je. Tako je i sa domovinom. Uglavnom su ljudi imali lepo detinjstvo i vole to mesto (čitaj: ljude, situacije, dogadjaje, hranu...) gde su odrasli. Ja mrzim Njujork iz dubine duše, a moja deca ga obožavaju - isto tako bi obožavale i Kaludjericu ili Pariz, da tamo odrastaju. Jedna od njih obožava krastavac. Prošlog leta joj dam krastavac u Beogradu, ona kaže: ovaj krastavac je grozan, ja volim samo onaj iz Njujorka. Razumeš? Ona je navikla na taj i njoj je taj najukusniji.

 

Deo moje porodice je proteran za vreme Oluje. Krajišnici su se naseljavali u Batajnicu i pravili "Malu Kraniju", gradili su kuće i dvorišta tako da repliciraju njihove od dole, suše pršutu, prave "žutinu", boćaju se, jedan je čak replicirao zgradu restorana na Galenici kakav je imao dole ("Kod Savića"). Šta je sa drugim imigrantima u poslednjih 200 godina u Americi? Njujork je u poslednje vreme doživeo malo mešanje naroda, inače kroz celu istoriju Njujorka se sastojao od jasno razdeljenih enklava: Italijani, Protugalci, ovi oni.  Da svako ljudsko biće nema suštinsku potrebu da zna odakle dolazi i kojoj kulturi pripada ne bi bilo ni China towna ni LIttle Italy, ne bi bilo ni Astorije u Kvinsu gde su naši. Ne bi bilo italijanskih restorana u Little Italy, jer ko je rekao da su špagete najbolja hrana. Ljudima je ono njihovo najbolje na svetu.

 

Edit: da ne bude zabune, ja nikada nisam rekla da želim da se vratim u Srbiju zato što je tamo najlepše. Niti da je u Srbiji super. Ja sam samo rekla da mi je teško da živim bez mojih prijatelja i familije. 

Edited by trustno1
Link to comment
4 minutes ago, trustno1 said:

 

A zašto ovi koji kukaju kako je grozno ne zapale? Šta ih sprečava?

 

 

 

Sprečava ih što nije baš tek tako naći ok posao, dobiti radnu vizu i sve ostalo što je potrebno za život preko. Bilo bi zabavno videti koliko ljudi bi ostalo u Srbiji da postoji potpuna sloboda kretanja i zapošljavanja.

Link to comment
Just now, Time Crisis said:

 

Sprečava ih što nije baš tek tako naći ok posao, dobiti radnu vizu i sve ostalo što je potrebno za život preko. Bilo bi zabavno videti koliko ljudi bi ostalo u Srbiji da postoji potpuna sloboda kretanja i zapošljavanja.

 

Ko hoće nešto da uradi, nadje način a ko neće nadje opravdanje. Pre će biti da im nije toliko loše u Srbiji. Onaj kome jeste, taj je već tamo i radi. Ali ako neko hoće da se ne cima mnogo, da mu neko servira vizu, lep posao, kućicu sa cvećem... Ja znam i one što ilegalno peru sudove pa ih deportuju pa se oni opet vrate, znam i doktore nauka sa ETFa koji su malčice lagali ovde i onde da dobiju vizu... Ima načina i primera onoliko koliko ima ljudi.

 

Ima mnogo ljudi koji ne prestaju da pričaju kako bi otišli ali nisu prstom mrdnuli po tom pitanju. Puna ih je Srbija. A imaš ljude koji su iz najnemogućnijih situacija otišli.

 

Da se obezbedim od napada, sigurno postoje neki izuzeci, ali to su samo to - izuzeci.

Link to comment
9 minutes ago, trustno1 said:

 

Ko hoće nešto da uradi, nadje način a ko neće nadje opravdanje. Pre će biti da im nije toliko loše u Srbiji. Onaj kome jeste, taj je već tamo i radi. Ali ako neko hoće da se ne cima mnogo, da mu neko servira vizu, lep posao, kućicu sa cvećem... Ja znam i one što ilegalno peru sudove pa ih deportuju pa se oni opet vrate, znam i doktore nauka sa ETFa koji su malčice lagali ovde i onde da dobiju vizu... Ima načina i primera onoliko koliko ima ljudi.

 

 

To što neko ne želi da ilegalno pere sudove ne znači da mu je dobro ovde

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...