Jump to content
IGNORED

Vas odnos prema domovini ...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

1 minute ago, jms_uk said:

Diskutujes na temi sa forumasima koji vecinom zive van Srbije i postavljas pitanje u prvom boldu, a imas izvor informacija u drugom?

 

Pre jedno 10-tak godina, familijarno okupljanje na selu pocetkom avgusta, tradicionalno na bakin rodjendan iako baka vec odavno nije s nama. Nekad je i preko 100 nas znalo da se okupi kod bake, sada kako ko kad stigne. Ovom prilikom bilo nas je 30-tak a ujedno je to bilo i poslednji put za sad da sam ja imao prilike da dodjem na skup.

 

I skupile se moje tetke ujne strine za sto i pricaju. Pola njih i dalje u Srbiji, pola po nemackamasvarcarskamaamerikama. Pa jel' da je ovde kod nas bolje nego u belom svetu, pa jel' da je ovde lepse, pa jel' da ovo nigde nema i sve tako. I sve se slazu da je u Srbiji najbolje, da je tu sve najlepse.

 

Cuje to klinac mog brata, tada nizi razredi osnovne sada vec fakultetlija, i pita "Cale, kako to da je kod nas sve toliko lepse i bolje kad vidi ove nase babe sve matore krezubave u pohabanom odelu i jedva hodaju  a ove inostrane babe jos uvek izgledaju mlade, sve tozla super garderoba i imaju zdrave zube?" Jbg sine kaze mu moj brat, vidis sve i sam.

 

E ajd' to, nije sve ni u materijalnim momentima. nego ove "inostrane" babe iako odavno u penziji pa ne moraju da zive po tudjinama, nijedna od njih se jos nije vratila u Srbiju...

Link to comment
22 hours ago, Radoye said:

 

Pre jedno 10-tak godina, familijarno okupljanje na selu pocetkom avgusta, tradicionalno na bakin rodjendan iako baka vec odavno nije s nama. Nekad je i preko 100 nas znalo da se okupi kod bake, sada kako ko kad stigne. Ovom prilikom bilo nas je 30-tak a ujedno je to bilo i poslednji put za sad da sam ja imao prilike da dodjem na skup.

 

I skupile se moje tetke ujne strine za sto i pricaju. Pola njih i dalje u Srbiji, pola po nemackamasvarcarskamaamerikama. Pa jel' da je ovde kod nas bolje nego u belom svetu, pa jel' da je ovde lepse, pa jel' da ovo nigde nema i sve tako. I sve se slazu da je u Srbiji najbolje, da je tu sve najlepse.

 

Cuje to klinac mog brata, tada nizi razredi osnovne sada vec fakultetlija, i pita "Cale, kako to da je kod nas sve toliko lepse i bolje kad vidi ove nase babe sve matore krezubave u pohabanom odelu i jedva hodaju  a ove inostrane babe jos uvek izgledaju mlade, sve tozla super garderoba i imaju zdrave zube?" Jbg sine kaze mu moj brat, vidis sve i sam.

 

E ajd' to, nije sve ni u materijalnim momentima. nego ove "inostrane" babe iako odavno u penziji pa ne moraju da zive po tudjinama, nijedna od njih se jos nije vratila u Srbiju...

 

Da. Moj ujak koji živi u Americi već jedno 40 godina bi dolazio svakog leta posle rata i govorio nam: kako je vama ovde lepo, u Americi je grozno, ljudi su licemerni, niko ti se ne nasmeje iskreno nego neiskreno, ovde u Srbiji ljudi imaju duha, kako vam je lepo. A mi smo mu govorili, dobro, što onda ne dodješ ovde da živiš, a on bi rekao, zato što ne mogu da zaradim pare. A mi onda ništa ne bismo rekli njemu nego kad ode bismo govorili, ma neka on malo jede govna. Osim toga, u svakom trenutku bih menjala neljubaznost za izveštačenu ljubaznost, kakva budalaština. Udjem u prodavnicu u Bgu i pitam je l ima hleba i dobijem pogled kao da sam ljudsko govno.

 

Elem. Ne mislim da furam tu priču, tamo ima duha a ovde je bezdušno. Ne. Mislim da su Amerikanci ubedjivo najdivniji ljudi od svih nacija koje sam imala priliku da upoznam. Čak i od Kanadjana su mi finiji. ;) Predivni, puni poštovanja, spremni da pomognu, fer... Najbolja nacija na privatnom planu. Onda, u Srbiji je totalno sranje od korupcije, propast je, da. U Americi nije. Ako si lekar u Srbiji, nije ti baš sjajno u većini slučajeva. Ali, ako si programer ili nešto tome slično, radiš za američku firmu, imaš američko državljanstvo, možeš da zapališ ako prigusti, imaš pare... Možda ti onda može biti (prilično) dobro u Srbiji. Ne mislim da bi mi bilo dobro u Srbiji sa 300 ili 500 evra mesečno. To bi onda bilo mučenje, i važnije mi je da obezbedim svoju decu i sebe nego da budem blizu rodbini u siromaštvu. 

Link to comment
23 hours ago, Radoye said:

E ajd' to, nije sve ni u materijalnim momentima. nego ove "inostrane" babe iako odavno u penziji pa ne moraju da zive po tudjinama, nijedna od njih se jos nije vratila u Srbiju...

 

Zanimljiva tema koja mene, međutim, uopšte ne interesuje :D samo ovo moram da (ti) prokomentarišem: penzije zarađene u EU malo teže, da ne kažem malo sutra, možeš da preneseš van Evro zone. Tako da bi se one možda i vratile, ali nemaju sa čim...

Edited by TdEII
Link to comment
5 minutes ago, TdEII said:

 

Zanimljiva tema koja mene, međutim, uopšte ne interesuje :D samo ovo moram da (ti) prokomentarišem: penzije zarađene u EU malo teže, da ne kažem malo sutra, možeš da preneseš van Evro zone. Tako da bi se one možda i vratile, ali nemaju sa čim...

Kako to misliš? Moj stric prima penziju u Nemačkoj, ali je troši ovde, sasvim normalno... Nemački račun, kartica nemačke banke, ali je koristi u Srbiji... Što bi uopšte bilo gde prebacivao?

Link to comment
58 minutes ago, trustno1 said:

Ali, ako si programer ili nešto tome slično, radiš za američku firmu, imaš američko državljanstvo, možeš da zapališ ako prigusti, imaš pare... Možda ti onda može biti (prilično) dobro u Srbiji. Ne mislim da bi mi bilo dobro u Srbiji sa 300 ili 500 evra mesečno. To bi onda bilo mučenje, i važnije mi je da obezbedim svoju decu i sebe nego da budem blizu rodbini u siromaštvu. 

 

Ako radis za preko okeana, ti moras da se prilagodis njihovom 9-5 radnom vremenu gde je njihovo 9 tebi ili 3 popodne (istocna obala) ili 6 popodne (zapadna obala) ili nesto izmedju ta dva. Pa racunaj kad bi ti se zavrsavalo radno vreme i koliko bi ti to prostora ostavljalo za drustveni zivot. Naravno, novac tako zaradjen bi ti se u Srbiji pruzao mnogo dalje nego u NYC a pogotovo u poredjenju sa prosecnom platom u Srbiji, pa bi ti to eliminisalo dobar deo muka koje imaju prosecni drzavljani Srbije.

No i dalje to ostaje problem susretanja sa drzavom - skolovanje dece, zdravstvene intervencije, eventualni susreti s policijom ili pravosudjem, zagadjenje (u cega ukljucujem i probleme sa vodovodom, neispravnom hranom itd). To se ne moze izbeci, tu ti ni americka plata ne pomaze.

 

Mislim, ja sam IT, evo otkad je krenula korona radim od kuce, potpuno je nebitno gde sam geografski lociran, ako imam racunar i pristup internetu ja bez problema mogu da radim svoj posao. Nema nijedan razlog sa te strane zasto bih morao biti u Torontu, cak se i razmisljam da se preselim negde pristupacnije (a da i dalje bude Ontario). Pa se opet ne bih vracao za Srbiju, osim klasika turisticki.

 

 

Link to comment

@radisa Moglo bi i za Švedsku - uz "zaobilaženje" propisa. Naime da penzioner ostane fiktivno prijavljen u S, sa svim računima. Kad legnu pare, prebacuje ih gde hoće. 

 

Ali stoji da jako zavisi od penzionog sistema, i on u EU nije jedinstven. 

Link to comment
16 minutes ago, TdEII said:

 

Zanimljiva tema koja mene, međutim, uopšte ne interesuje :D samo ovo moram da (ti) prokomentarišem: penzije zarađene u EU malo teže, da ne kažem malo sutra, možeš da preneseš van Evro zone. Tako da bi se one možda i vratile, ali nemaju sa čim...

 

9 minutes ago, radisa said:

Kako to misliš? Moj stric prima penziju u Nemačkoj, ali je troši ovde, sasvim normalno... Nemački račun, kartica nemačke banke, ali je koristi u Srbiji... Što bi uopšte bilo gde prebacivao?

 

Nisam upucen u EU procedure, no dve "babe" su u USA tako da se EU zakonodavstvo ne odnosi na njih.

A ne znam ni kako je u USA, ali ovde u Kanukistanu moras biti 6 meseci u zemlji da bi imao pravo na penziju, pa mnogi nasi penzosi leti zive u Kanadi a zimu provode napolju - najcesce Florida ili kakvi Karibi, a znam za neke nase koji prezimljavaju u Srbiji.

Link to comment

Ni ja pojma nemam kako je u SAD, eto i Kanada ima svoje propise. Verovatno i svaka zemlja unutar EU ima svoja pravila. Mislim, suština je da zemlja domovina gubi porez ako odeš negde gde si nedostižan, tako da drže novčanik ušiven u unutrašnji džep donjih gaća, ako mogu

Edited by TdEII
Link to comment
32 minutes ago, TdEII said:

@radisa Moglo bi i za Švedsku - uz "zaobilaženje" propisa. Naime da penzioner ostane fiktivno prijavljen u S, sa svim računima. Kad legnu pare, prebacuje ih gde hoće. 

 

Ali stoji da jako zavisi od penzionog sistema, i on u EU nije jedinstven. 

 

Na sajtu Svedskog penzionog eksplicitno pise da se penzija prenosi gde god da se preselis. Istina, "guaranteed pension" moze da se prenese samo u EEA zemlje, ali ta je najskromnija i ljudi koji su makar neko vreme radili u Svedskoj i ne racunaju na nju. 

Link to comment

Što reče moj drug, da stajem na svakom crvenom svetlu ne bih nikad nigde stigao. Moraju se malo zaobilaziti propisi ako hoćeš da postigneš nešto u životu. ;)

 

27 minutes ago, Radoye said:

 

Ako radis za preko okeana, ti moras da se prilagodis njihovom 9-5 radnom vremenu gde je njihovo 9 tebi ili 3 popodne (istocna obala) ili 6 popodne (zapadna obala) ili nesto izmedju ta dva. Pa racunaj kad bi ti se zavrsavalo radno vreme i koliko bi ti to prostora ostavljalo za drustveni zivot. Naravno, novac tako zaradjen bi ti se u Srbiji pruzao mnogo dalje nego u NYC a pogotovo u poredjenju sa prosecnom platom u Srbiji, pa bi ti to eliminisalo dobar deo muka koje imaju prosecni drzavljani Srbije.


No i dalje to ostaje problem susretanja sa drzavom - skolovanje dece, zdravstvene intervencije, eventualni susreti s policijom ili pravosudjem, zagadjenje (u cega ukljucujem i probleme sa vodovodom, neispravnom hranom itd). To se ne moze izbeci, tu ti ni americka plata ne pomaze.

Koji društveni život? Kad smo kod toga, da li još uvek mogu da nabavim onu PPP majicu na kojoj je pisalo "I have no life"? Društveni život vikendom, to je jedno, a drugo je, trenutni poslovi su takvi da ne moramo da se pridržavamo fiksnog radnog vremena.

 

Zato moje pitanje i jeste da li je moguće naći zadovoljavajuće školstvo i zdravstvo? Misliš da nije? Meni se čini da je možda moguće. Pravosudje i policija, jeste, to je užas ali to se nadam da se ne bih susretala. Zagadjenje jeste problem, ali ako se što češće odlazi van grada, svakog vikenda na primer, možda bi to bilo ok. Mogla bi se sad navesti gomila problema, kao što je recimo potpuno anarhična vožnja i užas u saobraćaju. Toga se iskreno plašim, s dvoje male dece. Ali onda, toliko toga može, ne daj bože, da te zadesi bilo gde. Ja sam i u Njujorku imala par kretenskih tj. korupcijskih iskustava sa pravosudjem/policijom i zdravstvom.

 

27 minutes ago, Radoye said:

Mislim, ja sam IT, evo otkad je krenula korona radim od kuce, potpuno je nebitno gde sam geografski lociran, ako imam racunar i pristup internetu ja bez problema mogu da radim svoj posao. Nema nijedan razlog sa te strane zasto bih morao biti u Torontu, cak se i razmisljam da se preselim negde pristupacnije (a da i dalje bude Ontario). Pa se opet ne bih vracao za Srbiju, osim klasika turisticki.

 

 

I ja razmišljam ponekad o Torontu i o Kanadi. Što ne bi išao van Ontarija? Što ne Montreal?

 

 

Link to comment

Za generaciju "baba" koje je Radoye pomenuo, da su bile u SE, taj deo "državno garantovane penzije" često čini 50-70% penzije. Kad novije generacije dospeju do penzije, sa boljim plaćenim poslovima, biće druga priča. Možda.

Edited by TdEII
Link to comment
3 hours ago, trustno1 said:

I ja razmišljam ponekad o Torontu i o Kanadi. Što ne bi išao van Ontarija? Što ne Montreal?

 

Da sam sam, mozda bo Montreal dolazio u obzir. S obzirom da nisam, i da i supruga ima svoju karijeru, Kvebek otpada zbog jezika. Maritimes i Manitoba ne dolaze u obzir zbog klime (ostrije zime, previse snega) dok bi mi dalje na zapad bilo nezgodno zbog vremenske razlike da komuniciram sa kevom u Srbiji.

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...