Jump to content
IGNORED

Yokoso! Japan


Yoyogi

Recommended Posts

Kartica/ATM je najbolje resenje (svaki veci 7/11 ima bankomat), sve ostalo je mucenje. Dobices najbolji kurs i neces morati da razmisljas unapred koliko ti tacno novca treba za ceo put. Druga varijanta je aerodrom, gde ces dobiti bolji kurs nego u gradu. U gradovima je to veliki cim, svega nekoliko banaka i posti menjaju novac, a procedura je duga i zamorna.

 

Sezona fugua traje do pocetka aprila, tako da u ovo doba eventualno mozes da nadjes fugu iz ribnjaka koji nije otrovan. Kompletan fugu obrok bolji restorani sluze u nekoliko gangova™ (najcenjeniji deo je ikra) i kosta 100+ evra. Nisam probao ribu, ali jesam sake sa perajima fugua (hire-sake) koji je do jaja.

 

Ostali hintovi: kupi Japan rail pass pre puta ako planiras da putujes vozom, kostace te mnogo jeftinije (mislim da je pas oko 250 evra; Hirosima - Tokio je oko 150 evra u jednom smeru). Glupo je da ides u Kansei, a da ne svratis do Kjota. Ja bih radije preskocio Hirosimu ili skratio Tokio za dan/dva. Kjoto je blizu Osake i Nare, sva tri grada su na manje od sat vremena vozom. Osaka je odlicna za zajebanciju, ali nije nesto posebno lepa.

 

Sto se klope tice, nisam zapisivao. Najbolje sam jeo kad su me kolege vodile u restorane daleko od turistickih destinacija. Verujem da ce Yolo imati mnogo vise preporuka. Vidim da Tsukiji jos nije zatvoren, tako da preporucujem da bar jednom tamo doruckujes sushi. Veliki red ispred sushija ne znaci da je tamo najbolja klopa, vec da je najvise turista culo za to mesto. Ja sam tamo jeo desetak puta i najbolje je bilo van najprometnijeg dela, al jbg i nije neki hint. Reci ako volis viski da iskopam adresu bara gde sam svakodnevno kampovao. Diskoteke su u Japanu dojaja i ne vidim zasto ne bi otisao bar jednom, jedino sto je prilicno skup ufur svuda.

 

 

Zahvaljujem Hoste!

 

Zaboravih da dodam da se ide i u Kjoto na dan, dok se Hirosima klima. JRpass kupljen odmah za 220e negraniceno 7 dana. Fenomenalna stvar inace iz nekog razloga dostupna samo turistima. 

 

Karticu imam Visu od komercijalne banke pa ne bih da se pouzdam u nju na drugom kraju sveta, ali cu staviti neto para za svaki slucaj.

 

Klubovi mi ovaj put nisu prioritet ali sam za dobar bar i dobar viski uvek :) 

Link to comment

Да ли JRPass важи и за брзе возове? То је онда ултраповољно, далеко боље од авиона.

 

За виски, донео сам кући пар флаша.

- Suntory виски, флаша као корњачин оклоп, цена као Џони вокер, и по укусу је ту негде.

Занимљиво да се допао свима којима сам дао. Обично се увек нађе неко коме се нешто не свиди.

 

- Nikka single malt - одличан, међутим да би осетио сав укус мораш да се увежбаш на жестини, иначе је безвезе.

Имаш то описано и у стручној литератури, да би осетио добар виски мораш да се утренираш.

Тако да ако немаш праксе немој да се трошиш.

 

Од картица сам тамо користио MasterCard. Колега је имао Maestro, али су га ређе примали.

 

Да ли вас неко води кроз Кјото? Тамо има доста да се види, али су битнији храмови на периферији града, а може да се деси и да не раде.

Иначе је она станица чудо. Такође МекДоналдс у Кјоту има тамнији лого - штрчала им је она црвена па су им рекли да је затамне  :lolol:

 

Пошто је на југу велика влага, препоручујем ти да не пијеш сокове, само зелени чај и воду. Зелени чај баш прија, али не претеруј.

Немој да се зезнеш да ставиш ледену флашу у ранац - ако је велика влага ознојиће се флаша као да си је просуо.

 

Иначе у Токију има гомила специјализованих радњи и музеја. Малтене све што те занима можеш да нађеш.

Имаш ли неку жељу шта би гледао?

Link to comment

Да ли JRPass важи и за брзе возове? То је онда ултраповољно, далеко боље од авиона.

 

За виски, донео сам кући пар флаша.

- Suntory виски, флаша као корњачин оклоп, цена као Џони вокер, и по укусу је ту негде.

Занимљиво да се допао свима којима сам дао. Обично се увек нађе неко коме се нешто не свиди.

 

- Nikka single malt - одличан, међутим да би осетио сав укус мораш да се увежбаш на жестини, иначе је безвезе.

Имаш то описано и у стручној литератури, да би осетио добар виски мораш да се утренираш.

Тако да ако немаш праксе немој да се трошиш.

 

Од картица сам тамо користио MasterCard. Колега је имао Maestro, али су га ређе примали.

 

Да ли вас неко води кроз Кјото? Тамо има доста да се види, али су битнији храмови на периферији града, а може да се деси и да не раде.

Иначе је она станица чудо. Такође МекДоналдс у Кјоту има тамнији лого - штрчала им је она црвена па су им рекли да је затамне  :lolol:

 

Пошто је на југу велика влага, препоручујем ти да не пијеш сокове, само зелени чај и воду. Зелени чај баш прија, али не претеруј.

Немој да се зезнеш да ставиш ледену флашу у ранац - ако је велика влага ознојиће се флаша као да си је просуо.

 

Иначе у Токију има гомила специјализованих радњи и музеја. Малтене све што те занима можеш да нађеш.

Имаш ли неку жељу шта би гледао?

 

 

Vazi za sve vozove sem za Nozomi i Mizuho koji su valjda najbrzi od svih, ali vazi za nesto sporije vozove koji i idalje spadaju u te ultra brze. 

 

Imacemo par dana lokalca da nas malo vodi po Tokiju ali ne znam da li ce ici sa nama do Kjota.

 

Sto se muzeja i radnji tice generalno sve sto je na tebe ostavilo utisak dolazi u obzir posto za sada sem hramova, fugua i robot resotran shoua (saputnik insistirao) sve mi je prilicno otvoreno.

Link to comment

U Tokiju nemoj da nisi otisao u Golden Gai. Meni je to fantasticno mesto. I nikako da idete u barove izlistane u bedekerima, tamo su uglavnom turisti, nego random zabadajte gde vam se cini zanimljivo.

Link to comment

Sanjenkaya mi je zakon. Izbegavaj Shibuya, koji je nesto kao Times Square u NYC. U Sanjenkaya po malim ulicicama, ako vidis svetiljke napolje, udji unutra, sedi i najedi se. Ne pitaj sta je :)

Link to comment

Од неких места где сам био бих ти препоручио:

На сва су нас водили у мањој групи организовано, тако да не знам да ли је на сва слободан приступ.

 

- код Уено станице има више места, попут Националног музеја, Природњачког музеја, Зоо врта - вреди посетити све

- Акихабара је близу Уена и чувена за електронику. Не знам да ли још ради Laox, ланац ДФ радњи, са пасошем ти одмах дају јевтиније. Ту имају доста радњи са фото опремом.

- храм у Асакуси је онако, више за туристе

- Ghibli - ако волиш Мијазакија (цртане Тоторо, Принцеза Мононоке итд.) обавезно посети, и спреми нешто пара за Мама Ајуто шоп
- био сам рано ујутро у посети Тсукиђи рибљој пијаци, огромна је има да се свашта види.

 

У Токију имаш гомилу специјализованих радњи за све и свашта. Осим што имају одличан избор, и особље се разуме о то шта продаје (за разлику од Кинеза). Има неколико радњи за оригами, па мачеве, већ поменуту електронику, итд. Ако те нешто одређено занима, пробај да потражиш.

 

Обрати пажњу да у Јапану не именују улице!

Ако се икад загубиш а немаш ГПС, иди највећом улицом и после пар минута ћеш налетети на станицу метроа, чије је име уписано на мапи.

Иначе неке станице метроа имају више излаза које су по неколико минута далеко један од другог.

Било би добро да спремиш на ГПС уређају мапу са местима која би хтео да посетиш.

Link to comment
  • 11 months later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...

Je li bio neko na Okinavi, ili zna nekog ko je bio? Neka preporuka, nesto? Bicu tamo 4 dana krajem oktobra.

 

Mogao bi malo da obidjes americke vojne baze, da im onako od srca izrazis podrsku. Ne moras nista da planiras kako da pronadjes bazu, na svakom koraku su.  :lolol:

 

 

The island hosts over 70% of all US troops stationed in Japan, and locals have protested against their presence for years.

Edited by noskich
Link to comment
  • 4 months later...

Japan je Diznilend za inzinjere.

 

Ono sto japanci naprave mozda nije estetski lepo (ustvari, skoro sigurno je ruzno), al' je efikasno do bola. Case in point: redizajnirali su jebenu peglu, koja u japanskoj verziji umesto jednog ima 3 dela: postolje, poklopac i peglu, i to funkcionise savrseno:

 

877698a52471f07a1ae8b914d1df438d.jpg

 

Apsolutno je nemoguce ovom peglom izazvati pozar u kuci ako zaboravite da je iskljucite, bez obzira u kom polozaju je ostavili.

 

Japanci trose mnoge para na odevanje. To jest, uglavnom Japanke to rade, i za sebe i za muzeve.  Japanke su veoma elegantne, lepo nasminkane i tip top skockane u zimskim kaputima, debelim hulahopkama i visokim potpeticama. Muskarci na posao idu u ispeglanom odelu, kosulji i kravati, ali ako nekim slucajem nisu tako obuceni idu u drugu krajnost, izgledaju kao apsolvent etefa koji je krenuo da kupi hleb i mleko u pola 11 ujutro posto je prethodno celu noc spremao ispit. 

 

 

Link to comment
  • 1 year later...
On 30.1.2018. at 8:10, ObiW said:

 Muskarci na posao idu u ispeglanom odelu, kosulji i kravati, 

Ljetni rezim dozvoljava samo kosulju bez kraveta I sakoa, da bi se ustedjelo na troskove klimatizacije. 

 

A kad smo kod organizaovanosti drzave, ovih dana sam u (na?) Fukuoki I na vecim zeljeznickim stanicama zatvoreni pod pecatom kosevi za otpatke, radi G20 samita, a Fukuoka 650 km od Osake :-)

 

Inace, od kolega iz Tokija cujem da je sashimi u Fukuoki  najfrishikji & najbolji u cijeli svijet, pa reko' da probam. Iskreno, nisam osjetio neku razliku, kontam da je riba ista da li je ulovio 300-400 km, 'gore dolje:

 

spacer.png

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...