Jump to content
IGNORED

OVAMO - ONAMO™


расејан

Recommended Posts

  • Replies 426
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cedo

    113

  • bus

    57

  • Indy

    52

  • расејан

    38

Top Posters In This Topic

Posted Images

Neshto ovakovo reci imash pravo, ali onda iz toga sledi da svi koji su ostali ovde (a ipak nas ima mnogo, znam ih i mnogo koji su se vratili) su izvrshili jedno kolektivno samoubistvo i da ovde ne mozhe da bude srecnih ljudi (osim politicara).Ne bih rekao.
Cek? polako! Gde hitris? Casu vode i kockicu secera pa natenane ? da se ispricamo ? :lol: Deder, ne stavljaj mi reci u usta. Otkud ti to da to sto kazes sledi iz onoga sto rekoh? Mislim, moze da sledi ako bas hoces. Al? onda ode mast (tj diskusija) u propast. I srecnih i nesrecnih ima svugde. To ovde nije tema. Ja sam rekla za sebe licno. Uopste se nisam izjasnjavala o ostatku sveta. Sta ja znam sta je kome profesionalni, socijalni i dushevni harakiri. Ja imam svoje arsine i uzimam shnit po svojoj meri. Mom senzibilitetu ne odgovara zivot dole. Ne znam prosto kako se to radi pa cak i da mi nacrtas. Ja to dozivljavam kao ludilo koje u meni izaziva besnilo. Ne prija mi. Ni ti ne bi zeleo da te neko baci na santu leda, ili? Ja sam provela za dlaku (tj godinu) pola zivota van matice. Znaci, ja sam svoj odrasli zivot izgradila ovde, ovde sam se etablirala, ovde imam socijalnu mrezu, planovi i ambicije su mi vezani za ovde, ... i to mi odgovara. Ne zanima me povratak jer u detinjstvo nemam namere da se vracam. Tamo sam osta vila samo drustvo iz detinjstva. A i oni se razmileli po belom svetu. Summa summarum, "zastranila" sam od nacina zivota koji mi ni po kojoj osnovi ne odgovara. Ja sam napravila svoj izbor. To si i ti uradio. Prosto, a?
Link to comment
I jos vishe ne razumem izrazavanje gneva prema drzavi, kojoj treba (da li negirash?) pomoc bash onih ljudi koji imaju znanje da bi dostigla vrednosti koje predstavlja njeno evropsko okruzhenje.
Kazem samo ovo: Majko drzavo, kada ga rodis valja ga i zaljuljati. +To sto ti zoves gnev je mozda nesto drugo, a? Nauzeoza, na primer.
Manje bitno u ovom postu: Lako je ici linijom manjeg otpora (po meni), i onda josh usput ustvrditi (ako sam dobro razumeo) da onaj koji ostaje vrshi samoubistva.
Ovo samoubijanje smo vec apsolvirali.
Link to comment
Nisam jadan.A da vredim, vredim.Svatko ima svoje razloge i nije bash lepo napadati/omalovazhavati bilo chije (ako sam te dobro shvatio).I ako nije za.....cija.
A da nisi ti malo gnevan jer si želeo da odeš negde u inostranstvo da živiš, pa ti se nije dalo? Pa sad tu zapevaš o nekim vrednostima, kao čiča Sofronije od stotinu ljeta.Kao sad ćeš ti ljudima koji žive u inostranstvu da održiš predavanje u desetercu, pa će oni pokunjeni, i posramljeni jer su napustili prave vrednosti, da se sa repom medju nogama vrate u Srbiju.Lepo su ti rekli, svako živi (i treba da živi) tamo gde mu je dobro, što ne mora nužno da bude ono mesto gde je i rodjen. Tebi se svidja baš tamo gde si rodjen, nekom drugom ne. Radi se o ličnom, privatnom osećaju. I tu se ne treba ubedjivati.
Link to comment
Ono sto mene interesuje jeste, cemu toliki gnev (ne velim kod tebe, ti si sa 15 godina utvrdio sta zelish i sta ti smeta :blink::lol: ) ali kod vecine ljudi koji su otisli odavde.Ja razumem izvor tog gneva, ali ne razumem trajanje, i trajanje, i trajanje...
cedo, ovo kazem skroz dobronamerno i na osnovu iskustva "odande" - ODUSTANI.
Link to comment
Mene, recimo, ne znam sta bi trebalo da natera pa da izvrsim taj profesionalni, socijalni, dushevni itd harakiri.
Neshto ovakovo reci imash pravo, ali onda iz toga sledi da svi koji su ostali ovde (a ipak nas ima mnogo, znam ih i mnogo koji su se vratili) su izvrshili jedno kolektivno samoubistvo i da ovde ne mozhe da bude srecnih ljudi (osim politicara).
Cek? polako! Gde hitris? Casu vode i kockicu secera pa natenane ? da se ispricamo ? :lol:Deder, ne stavljaj mi reci u usta.Otkud ti to da to sto kazes sledi iz onoga sto rekoh? Mislim, moze da sledi ako bas hoces. Al? onda ode mast (tj diskusija) u propast. I srecnih i nesrecnih ima svugde. To ovde nije tema. Ja sam rekla za sebe licno. Uopste se nisam izjasnjavala o ostatku sveta. Sta ja znam sta je kome profesionalni, socijalni i dushevni harakiri. Ja imam svoje arsine i uzimam shnit po svojoj meri. Mom senzibilitetu ne odgovara zivot dole. Ne znam prosto kako se to radi pa cak i da mi nacrtas. Ja to dozivljavam kao ludilo koje u meni izaziva besnilo. Ne prija mi. Ni ti ne bi zeleo da te neko baci na santu leda, ili? Ja sam provela za dlaku (tj godinu) pola zivota van matice. Znaci, ja sam svoj odrasli zivot izgradila ovde, ovde sam se etablirala, ovde imam socijalnu mrezu, planovi i ambicije su mi vezani za ovde, ... i to mi odgovara. Ne zanima me povratak jer u detinjstvo nemam namere da se vracam. Tamo sam osta vila samo drustvo iz detinjstva. A i oni se razmileli po belom svetu. Summa summarum, "zastranila" sam od nacina zivota koji mi ni po kojoj osnovi ne odgovara. Ja sam napravila svoj izbor. To si i ti uradio. Prosto, a?
Sa tvojim opredeljenjem gde cesh da zhivish ja nemam nikakav problem. Niti zelim da uticem na njega.Imam problem sa tim, da ako te smatram normalnom osobom, a ne poznajem te pa ne mogu nista da tvrdim vec na osnovu tvog pisanja gradim svoj stav/mishljenje o tebi, prochitavshi rechenicu na koju sam ti replicirao (pazi, ja ti nisam replicirao ni na shta drugo sto si napisala) mogu samo da izvuchem zakljucak da ili ti nisi normalna, ili ja nisam normalan.Za sebe sam se izjasnio, ali opet, kao sto kazhes, svakome je prag tolerancije razlichit, da ne kazhem prioriteti, a i mogucnosti.Profesionalno samoubistvo jeste mnogo teshka rec, i u danashnje vreme covek teshko da mozhe da kazhe da mu je neshto nedostupno sto se tiche informacija (ostavicu ovde ogradu za neke profesije).Za strucno usavrshavanje sam vec nesto i spomenuo ranije.Socijalno-hebote, kao da je ovde Afrika (jeste da smo de opasno priblizhili 90-ih ali ipak mislim da preterujesh).Dushevno samoubistvo zaista ne bih komentarisao (mozda ti mozesh da objasnish sta si pod tim mislila).Znachi, ne mora diskusija da ode u propast.I josh jednom, nikoga ja ne ubedjujem ni u sta.
Kazem samo ovo: Majko drzavo, kada ga rodis valja ga i zaljuljati. +To sto ti zoves gnev je mozda nesto drugo, a? Nauzeoza, na primer. Ovo samoubijanje smo vec apsolvirali.
Nije te drzava rodila pa te ne mozhe ni zaljuljati.Roditelji su te rodili i oni te trebaju zaljuljati (a mozda ni oni nisu neophodni).Drzava je apstrakcija, i ona ti nishta nazao nije ucinila.Lose su nam chinili politicari, koje smo mi birali (mozda bash i tvoji roditelji, izvini ako greshim).Valjda je na nama da ispravimo greshke nashih roditelja (ako su ih cinili).Nadam se da razumesh/slazesh da roditelje ovde apstrahiram.Pricaj srpski da te ceo forum razume :lol:.Povracanje moze da bude pasledica i gneva (nekog losheg stanja).Ne znam zashto se onda branish ponavljajuci jedno isto.
A da nisi ti malo gnevan jer si želeo da odeš negde u inostranstvo da živiš, pa ti se nije dalo? Pa sad tu zapevaš o nekim vrednostima, kao čiča Sofronije od stotinu ljeta.Kao sad ćeš ti ljudima koji žive u inostranstvu da održiš predavanje u desetercu, pa će oni pokunjeni, i posramljeni jer su napustili prave vrednosti, da se sa repom medju nogama vrate u Srbiju.Lepo su ti rekli, svako živi (i treba da živi) tamo gde mu je dobro, što ne mora nužno da bude ono mesto gde je i rodjen. Tebi se svidja baš tamo gde si rodjen, nekom drugom ne. Radi se o ličnom, privatnom osećaju. I tu se ne treba ubedjivati.
Nisam.Sta fali desetercu?Nikoga ja ni u sta ne ubedjujem.
cedo, ovo kazem skroz dobronamerno i na osnovu iskustva "odande" - ODUSTANI.
Hvala.Nije meni teshko, dok imam vremena, da pricham sa ljudima. Sve dok mi zena ne stane za vrat. :).
A ovo ti zvuči toliko nepojmljivo zbog čega? :unsure:
Nije bash toliko nepojmljivo iz prostog razloga sto sam npr. i ja znao u petom razredu osnovne sta zelim da budem kad porastem, ali to pripisujem decijim mastanjima.Sa druge strane mi jeste prilicno cudno (ne kazhem da nije moguce) u vreme puberteta imati tako ozbiljne misli kada vecina momaka misli gla.icem namesto glavom.Pardon my French. Edited by cedo
Link to comment
Nisam psiholog/struchnjak, ali pokushacu da dam svoje mishljenje:Bilo sta da se deshava oko nas (sto vidimo, cujemo, osetimo) nas tera da imamo/izgradimo svoj stav o tome.Taj stav mozhe da bude pozitivan, negativan, neutralan (ajd da kazhem ravnodushan).Neutralan mozhe da bude, po meni, samo za dogadjaje koji se nas licno ne ticu (licno = nesto sto nam pripada,nesto sa cim imamo neke dodirne tacke).Covek koji uspe da stigne do toga da bude ravnodushan prema nechemu sa cim ima dodirne tacke je ulozhio mnogo truda da do tog stadijuma i dodje,sto bi se reklo imao je velike unutrasnje borbe/konflikte, i po meni, sa tom borbom nije zavrshio sve do svog samog kraja.Zato mislim da je to lose po tog coveka.
aha, kapiram. opet, ja mislim skroz drugachije. tj da taj chovek koji je ravnodushan, ne mora uopshte da se trudi da bude ravnodushan prema nechemu sto mu sushtinski pripada. a i taka je priroda ravnodushnosti. moze prosto da bude ravnodushan prema tome, kao prema chinjenichnom stanju. bez ikakvog napora i objashnjenja. i to bih pripisala zdravom razumu i svesti o datosti necheg takvog, kao sto je npr to korijenje, kao 1 nepromenljiva stvar :) a da bash onaj koji se pali na datost (pol, uzrast, poreklo itd) mora mnogo da ulozi u tu borbu, bilo u plus ili minus stranu. da potroshi vreme da ubedi da je odlichno/odvratno sto je poreklom srbin, prirodno zena i nema brata blizanca. ili mozda nisam josh srela nikoga ko je odushevljen (ili zgrozen) sto je neshto, na sta nije imao uticaj, nema ga ni sad i nece ga nikad ni imati, a da nije imao potrebu da to opshirno objasni.
Link to comment

ja mrzim komarce, jako hladne zime uzasno topla leta i malu vlaznost vazduha na Balkanu pa sam se odselila.ne razumem i dalje - zasto bi se chovek vezao za par stepeni geografske shirine x duzine kad mu je na raspolaganju cela planeta ili jos bolje zasto bi se nekom petljao u izbor?

Link to comment
Nije te drzava rodila pa te ne mozhe ni zaljuljati.Roditelji su te rodili i oni te trebaju zaljuljati (a mozda ni oni nisu neophodni).Drzava je apstrakcija, i ona ti nishta nazao nije ucinila.Lose su nam chinili politicari, koje smo mi birali (mozda bash i tvoji roditelji, izvini ako greshim).Valjda je na nama da ispravimo greshke nashih roditelja (ako su ih cinili).Nadam se da razumesh/slazesh da roditelje ovde apstrahiram.
Pravo da ti kazem meni vise prija ova apstrakcija od drzave u kojoj zivim. Meni socijalna, pravna i ostale sigurnosti puno znace. A ono za kolevku tj. ljuljanje je bilo firurativno. Ako shvatas sta hocu da kazem.
Link to comment
aha, kapiram. opet, ja mislim skroz drugachije. tj da taj chovek koji je ravnodushan, ne mora uopshte da se trudi da bude ravnodushan prema nechemu sto mu sushtinski pripada. a i taka je priroda ravnodushnosti. moze prosto da bude ravnodushan prema tome, kao prema chinjenichnom stanju. bez ikakvog napora i objashnjenja. i to bih pripisala zdravom razumu i svesti o datosti necheg takvog, kao sto je npr to korijenje, kao 1 nepromenljiva stvar :) a da bash onaj koji se pali na datost (pol, uzrast, poreklo itd) mora mnogo da ulozi u tu borbu, bilo u plus ili minus stranu. da potroshi vreme da ubedi da je odlichno/odvratno sto je poreklom srbin, prirodno zena i nema brata blizanca. ili mozda nisam josh srela nikoga ko je odushevljen (ili zgrozen) sto je neshto, na sta nije imao uticaj, nema ga ni sad i nece ga nikad ni imati, a da nije imao potrebu da to opshirno objasni.
Da, prihvatljiv je i taj stav. Za tebe.Jer za razliku od pola i uzrasta ja poreklo ne vezhem samo za drzavu/naciju/krv.Za mene su koreni i moji roditelji, prijatelji,ovaj lepi prostor (ex YU) za koji smatram da je najlepshi na svetu, ljubazni ljudi (npr. bio sam u vojsci i imali smo vezbu mobilizacije gde sam morao da odnesem x poziva, a poshto taj kraj u koji sam nosio pozive nisam uopshte poznavao morao sam da pitam 42-oje (pamtim:)) ljudi za pravac/pomoc gde me nitko nije odbio)...I kada si ravnodushan prema korenima, onda si ravnodushan i prema mnogo chemu drugome osim "datosti".
Link to comment

meni ta tumacenja geografije nisu bas jasna... ja zivim u londonu. kad odlucim da odem kuci, sednem ujutro na avion, sletim na surcin u podne i za pola sata do sat (zavisno od saobracaja) sam kod mame na rucku. dolazim obicno dva tri puta godisnje na duzi vikend, vidjam se s familijom i prijateljima, prozujim po gradu da vidim sta se desava, pokupim poneku novu knjigu, muziku... i nazad kuci. imam prijatelja iz dimitrovgrada s kojim sa bio na faksu. covek je dosao u beograd na studije i ostao tu da zivi. ozenio se, ima decu, radi, skucio se... sjajno. dole ide otprilike jednom godisnje, obicno autom, i treba mu vise vremena do tamo nego meni do beograda. sad... i on i ja smo otisli od kuce, odmotali se negde drugde gde nismo odrastali, negde gde nam je kojesta bilo strano ali smo se uklopili i obojica smo generalno zadovoljni tu gde smo i ne mislimo da se vracamo. e, sad - on je svoj na svome a ja u tudjini!? pa valjda je i on u nekoj tudjini...i jos nesto interesantno - ja sam za sve koji nas znaju beogradjanin a on nije?! ta tumacenja geografije mi nikako nisu jasna...

Edited by adam
Link to comment
Pravo da ti kazem meni vise prija ova apstrakcija od drzave u kojoj zivim. Meni socijalna, pravna i ostale sigurnosti puno znace. A ono za kolevku tj. ljuljanje je bilo firurativno. Ako shvatas sta hocu da kazem.
Jasno je da znache, i nisi spremna ni sada (kao ni ranije), nishta da uchinish da to sto ti znachi bude moguce tamo gde si rodjena.Linija manjeg otpora.I to je ok.Ali, chemu dushevni harakiri (ostavimo druge harakirije po strani)?Jasno je meni sta si ti mislila, i odgovorio tko treba da te ljulja (i opet, mozda ni oni ne trebaju).
Link to comment
meni ta tumacenja geografije nisu bas jasna... ja zivim u londonu. kad odlucim da odem kuci, sednem ujutro na avion, sletim na surcin u podne i za pola sata do sat (zavisno od saobracaja) sam kod mame na rucku. dolazim obicno dva tri puta godisnje na duzi vikend, vidjam se s familijom i prijateljima, prozujim po gradu da vidim sta se desava, pokupim poneku novu knjigu, muziku... i nazad kuci. imam prijatelja iz dimitrovgrada s kojim sa bio na faksu. covek je dosao u beograd na studije i ostao tu da zivi. ozenio se, ima decu, radi, skucio se... sjajno. dole ide otprilike jednom godisnje, obicno autom, i treba mu vise vremena do tamo nego meni do beograda. sad... i on i ja smo otisli od kuce, odmotali se negde drugde gde nismo odrastali, negde gde nam je kojesta bilo strano ali smo se uklopili i obojica smo generalno zadovoljni tu gde smo i ne mislimo da se vracamo. e, sad - on je svoj na svome a ja u tudjini!? pa valjda je i on u nekoj tudjini...i jos nesto interesantno - ja sam za sve koji nas znaju beogradjanin a on nije?! ta tumacenja geografije mi nikako nisu jasna...
Nije problem geografija.Problem je emigracija posle raspada bivshe drzave.Problem je sto je to bio odliv onoga najvrednijeg (cast izuzetcima jel tako) sto je postojalo od ljudskog potencijala na ovim prostorima.Problem je sto je otishao kosmopolitski deo ovog stanovnistva i onda treba da se strahuje na svakim izborima koliko ce stanovnistva da izadje i kuda ce ova zemlja da ide.Problem je sto ova drzava treba pomoc onih ljudi koji imaju znanje da bi dostigla vrednosti koje predstavlja njeno evropsko okruzhenje....Mogu ja sa problemima do sutra :lol:.I na kraju krajeva to nije vash licni problem (ali jeste problem vashe maticne drzave).I, molim vas da ne nastavljate sa time da ja vas u neshto ubedjujem, ili ne daj bozhe kukam za standardom zivota...
Link to comment
Problem je sto ova drzava treba pomoc onih ljudi koji imaju znanje da bi dostigla vrednosti koje predstavlja njeno evropsko okruzhenje.
ta drzava (i njeni gradjani) takvu pomoc niti zeli niti trazi. misli da joj ne pomoc tih ljudi ne treba. ta drzava (i njeni gradjani) misli da sve zna.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...