Jump to content
IGNORED

OVAMO - ONAMO™


расејан

Recommended Posts

Interesantna je ta gastronomska nostalgija. Postoji mnogo ljudi koji uopšte ne mogu da se hrane, ako hrana nije ista kao u roden kraj, ili barem ne oponaša istu. Meni su oni uvek bili malo čudni, recimo milion Indusa ovde koji kupuju samo indijsko i nose i dalje indijsku nošnju (posebno žene, one to skoro nikad ne napuštaju). Ditto Kinezi sa svojim čuvenim China towns. Za neke ljude emigracija kao da nikad ne predstavlja priliku da se proba (pa i zavoli) nešto novo. Gde god sam bio, našao sam nešto dovoljno zanimljivo da ga uvrstim u svoju top listu kad je u pitanju prehrana i piće. Let's put it this way, smršati neću nigde. ;)
To je jedno ja bih rekao unificirano osecanje, barem od ljudi sa kojima ja kontaktiram.Ja, na primer, ako odem negde mogu samo da probam neki specijalitet za koji znam/sam cuo, ili se uglavnom hranim sa "proverenim" Mc opcijama koje apsolutno izbegavam kod nas.
Link to comment
  • Replies 426
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cedo

    113

  • bus

    57

  • Indy

    52

  • расејан

    38

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ne verujem da se iko našao uvređenim.Mislim da su ljudi samo hteli da ti kažu da možda malo preuopštavaš na osnovu nedovoljno velikog uzorka. U svakom slučaju, mogu da kažem da je to bila moja namera.
za ovo pochinje da mi bude neugodno, autobus, mozda ti kao moderator imash objasnjenje :). Mozhesh li da izbrishes? Edited by cedo
Link to comment
Ne verujem da se iko našao uvređenim.Mislim da su ljudi samo hteli da ti kažu da možda malo preuopštavaš na osnovu nedovoljno velikog uzorka. U svakom slučaju, mogu da kažem da je to bila moja namera.
za ovo nemam nikakvo objasnjenje :) Edited by cedo
Link to comment
Ne verujem da se iko našao uvređenim.Mislim da su ljudi samo hteli da ti kažu da možda malo preuopštavaš na osnovu nedovoljno velikog uzorka. U svakom slučaju, mogu da kažem da je to bila moja namera.
duplikat..ko zna zashto? Edited by cedo
Link to comment
Ne verujem da se iko našao uvređenim.Mislim da su ljudi samo hteli da ti kažu da možda malo preuopštavaš na osnovu nedovoljno velikog uzorka. U svakom slučaju, mogu da kažem da je to bila moja namera.
E pa sad, koliko veliki uzorak ponznanstava nekog coveka mozhe da bude.Nisam ja istrazivach/strucnjak za emigraciju.A ono za prosek, mislim, dodjite i vidite kako izgledaju boravci 90% nashe emigracije, ili barem neku svadbu :).Mozda je to ono (prosek) sa cim nisi mogao da zhivish/jedan od razloga zashto si otishao.I to je neshto sto treba da se menja. Edited by cedo
Link to comment
sta je bilo? crko ti dial-up :wicked:
:lolol:car!
Urotilo se rasejanje :lol:Nismo mi kao u Virdziniji (tamo li beshe), imamo ADSL.Znate li da je Makedonija, jedina? zemlja koja ima 100%-nu teritorijalnu pokrivenost internetom.Mala al zaj....a :). Edited by cedo
Link to comment
Interesantna je ta gastronomska nostalgija. Postoji mnogo ljudi koji uopšte ne mogu da se hrane, ako hrana nije ista kao u roden kraj, ili barem ne oponaša istu. Meni su oni uvek bili malo čudni, recimo milion Indusa ovde koji kupuju samo indijsko i nose i dalje indijsku nošnju (posebno žene, one to skoro nikad ne napuštaju). Ditto Kinezi sa svojim čuvenim China towns. Za neke ljude emigracija kao da nikad ne predstavlja priliku da se proba (pa i zavoli) nešto novo. Gde god sam bio, našao sam nešto dovoljno zanimljivo da ga uvrstim u svoju top listu kad je u pitanju prehrana i piće. Let's put it this way, smršati neću nigde. ;)
Да знаш... иако сам ја овде већ изашао на зао глас као џангризало и како ми се овде код Амера ништа не свиђа, итекако нам се разликује кухиња од оне какву смо имали тамо(тм). Има тамо код мене на сајту негде и списак чега нема од клопе - нема сира(тм), ово не бих назвао сиром; тзв. "пиво" не трошим док има увозног; нађе се и доброг вина; сухомеснато, јако сиромашно али се нађе, а откако смо нашли где продају праву домаћу шунку, кренула нас карта. Те гастроносталгију обилато преливамо оним што смо нашли овде.И то гледе лубеница - јесте, тешко се натрчи на добру, зато што се скоро сво воће и поврће пакује у тамо неким недођијама (откуд иначе целе године?) недозрело, па се онда у некаквим коморама излаже не знам каквим гасовима и присилно дозрева. Осетим нарочито по грожђу (имали смо виноград, дознајем се) да је још прорасло и да би му требало још десетак сунчаних дана, али ајде, није лоше. Исто јагоде, кајсије - јагоде сувише чврсте и немају мирис, кајсија скоро да нема, а кад има, тек сваки пети пут миришу на кајсије......али то не значи да не налазимо свега да ваља, само треба времена да се ухвате навике, кад који дућан шта износи, шта је сигуран погодак а шта ћемо онако уз мрштење да поједемо (волим парадајз и радо га се сећам). И може се - оволико доброг поврћа у ствари смо ретко кад јели; коначно смо могли да испробавамо рецепте јер нема зачина којег нема; правимо свашта, од сарме и пуњених паприка (паприке су добре! скупље, али љуска не горчи као код наших, и сочније су), паприкаша, пихтија (папци и коленице, прескочили уши) и којечега нашког, па преко неких мексичких стварки (ал' то је у ствари сиромашна кухиња са укупно четири састојка - пасуљ, паприка, кукуруз и млевено месо... ајде и парадајз) и гомиле кинеских ствари. Код Кинеза смо открили читаво богатство (једино они имају келерабу!), нарочито разне врсте пиринча, што у ствари нисмо ни знали да уопште постоји. Мрки, јасминов, кратки за суши и онигири (мммм)... и сваки је чист, не мора да се пребира. Имају понекад чак и "хоботницу у сопственом мастилу" у лименци.Од чисто америчке клопе... пита од јабука и сладолед, одлично. Трпање броколија у свашта, врло занимљиво и ствара овисност :) . Страст ка причању о клопи, скроз заразно... сад поново гледам Твин Пикс и почињем да капирам зашто агент Купер испаљује онакву поезију о кафи и клопи - то је овдашња усмена књижевност :) .
Poshto je jako jednostavno braniti zivot u rasejanju (pare), a vrlo teshko podstaci ljude da cine dobro mestu odakle potichu (ne kazhem da to ne chinite, ali svojim bitisanjem ovde, ako zaista vredite, pa makar nakon odredjenog perioda provedenog vani, bi sigurno doneli dobro svojoj zajednici), ne mogu a da ne pokusham da se izvuchem iz ove diskusije, barem za vecheras.
Been there, done that. Па сам тек онда запуцао овамо. Био сам суоснивач у две фирме (од којих сад постоји бар пет :)); од софтвера који сам писао живело је бар 4-5 породица (то мој део - било је тога више али нисам све радио сам, наравно), а од деривата тога вероватно још (увек) бар три... осим што то није било довољно да се преживи. Можда је и могло, али нисам хтео да се упуштам у такве ствари, и данас мирно спавам.А да турам паре у Србију - не долази у обзир. Довољно сам у току да знам шта би се са тим парама десило. Са појединцима ту и тамо, ОК - ево имам једног колегу тамо којег упућујем у више тајне заната, онако на другарској бази, већ две-три године. Чак сам пар пута посредовао да неки наши појединци добију неке тезге овде, кад сам се баш био затекао на месту одакле се могло. Али док нема гаранције да ме неће гузити нека мафија, држава или комбиновано, да ми неће измишљати сто правних заврзлама и да после буде да не могу да донесем ништа одавде без да ми скину гаће за некакве царине и мита... не долази у обзир. Знам ја наш став према дијаспори, дај паре и не мешај се. То је можда некад могло да прође, док је дијаспора била откачена (тј безвезна, disconnected - qv. Connect-I-Cut); данас се везе ни не прекидају, ту смо, свет се смањио... и не бих дао паре све и да имам вишка.пјаф(тм): први пасус био нејасан. Edited by расејан
Link to comment

'Beš zemlju koja nema seljake. Uobičajena kuknjava na hranu je uzrokovana prostom činjenicom da Amerika i Engleska nikad neće biti zemlja proleterska, Bogu hvala, a sev. Amerika, Australija, Novi Zeland i slična mesta nemaju seljake, te nemaju ni proizvode oko kojih će ovi da krive svoje kičme, kao što su to radile naše babe i dede, pa bežali sa sela k'o da im se o životu radi (a i radilo se, na neki način). Svima oči zasuze za pitom sa višnjama iz detinjstva, ali ređe bi se ko prisetio ko je tačno skupljao individualne višnje, rastezao kore i bavio se ostalim aerobikom i pilatima.Inače ovi Angloi koje je spopao 1 aristokratski impuls i koji su takođe otkrili 1 vapaj za tim ukusnim povrćem i voćem su glavni praktikanti tzv. organskog baštovanstva. Većina praksi koje oni zagovaraju su identične onome u čemu se sastojao život mojeg dede i babe (vlastoručno prevrtanje svakog grumena zemlje, lično prijateljstvo sa svakom kišnom glistom, te manuelno, da ne kažem biološko, uklanjanje svakog štetnika na individualnoj bazi, ono, voluharica, komada 1, svraka, komada 2...) Pošto sam imao prilike da vidim izbliza kako takav život izgleda, kažem da je ručno proizvedena hrana nedovoljno skupa, koliko god da košta.To me podseti na slavni snobovski pokret "spore hrane" nastao u Italiji pre koju deceniju. Kod njih se pridaje religiozni značaj tome da priprema i konzumacija hrane moraju i smeju biti jedino ekstremno spori, jer samo to je ispravno, odlučiše ove wannabe aristokrate. Nisu objasnili koje robove su unajmili da se čvare 10 sati pored šporeta i da im iznose po jedno jelo na svakih sat vremena, i tako pet sati zaredom (koliko traje večera). Ali, mala je to cena za padanje na kolena pred fetišom ukusa. Pošto sam se nešto malo bavio u svetu vina, znam koje patološke razmere to može da poprimi.McDonalds* rula, a antiglobalisti su luzeri. cool.gif---EDIT * - zezam se naravno.(Burger King / Hungry Jack's rula.)

Edited by Indy
Link to comment

doktore, kapiram da je brza hrana 1 libertarijansko chedo :wub: , ali mislim da je potreban 1 disclaimer o mortalitetu i debilitetu koji takva hrana prouzrokuje. posebno obzirom da je 50 miliona nesrecnika neosigurano a ona im svakodnevno predstavlja 1 nutritious meal. mislim, lepo je propagirati slobodu onima koji imaju pravo da umru od posledica nezdrave hrane protiv koje nemaju leka

Link to comment

Ja barem propagiram (EDIT - i biram za sebe!) slobodnu smrt, radije nego ropstvo uz sporet... :D A ti si veliki kuvar, a? Sta ces, niko nije savrsen.PS. A ne bi li blagoizvoleo proizvesti neki validni link o tom mortalitetu i (posebno) debilitetu koji iznosis kao aksiom da ne kazem nesto sto je potpuno neupitno dokazano? Da ne bi bilo da se onako majklmorovski razbacujes jeftinim populistickim sloganima, sto ti sigurno ne bi radio. Samo kazem.

Edited by Indy
Link to comment
Ja barem propagiram (EDIT - i biram za sebe!) slobodnu smrt, radije nego ropstvo uz sporet... :D
Mislim da osim sto birash slobodnu smrt, birash i brzhu smrt.Valjda je svakome danas jasno da Mc hrana mozhe sasvim pristojno da se poredi sa cigaretama.Nisu tu potrebni linkovi.Ono sto meni izgleda interesantno za usporedbu jeste i npr. mogucnost provodjenja pauze za ruchak kuci (nije naglasak samo na hrani) umesto (najcheshce) konzumiranja fast food-a.Jasno da to nema direktne veze sa tamo i ovamo, mozda vishe sa mali-veliki grad, ali bih voleo da cujem vasha iskustva po tom pitanju (mozda tu ima i poneshto od kulture/brzine zhivljenja).edit: ovo sam pisao na brzinu, na poslu, i tek sada videh u odgovoru rasejanog da jeprva rechenica prilicno nerazumljiva/tko zna na sta sam mislio tada :) Edited by cedo
Link to comment

Ja ljudi, u kojim zabloodama vi to zivite! Svako ko ovde (u US&A a verujem da ovo vazi i za druge Zapadne zemlje) drzi do toga da se zdravo hrani i da jede zdravu/sporu/organsku hranu samo treba da odvoji malo vremena i da upotrebi malo zdravog razuma, i to je to. Ne treba vam ni bogatstvo, ni robovi kuvari/sluge, verujte mi. Lokalno uzgajano voce/povrce, meso od zivotinja uzgajanih u recimo krugu od 150km daljine od moje kuce, hleb iz lokalnih pekara, pivo i vino iz lokalnih pivara i vinograda (dobro, tu mora da se doda malo uzvoznog ;) ).... U McD, BK, Taco Bell, ili nesto slicno odem 1-2 puta godisnje max. Opet kazem, nisam milioner/bilioner, nemam sluge/robove, jednostavno odvojis malo vise vremena i to je to.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...