Jump to content
IGNORED

OVAMO - ONAMO™


расејан

Recommended Posts

- Ko se vrati sa stranom diplomom/isksutvom da nadje posao, dobro ce proci ...
Ako nađe posao. A on se ne nalazi lako ni u zemljama gde je nezaposlenost manja od 5%.A ni onda nisam siguran da će "dobro proći"; ne radi čovek sam, već sa drugima, a drugih ima raznih (posebno kad nisu odabrani za mesta na kojima se nalaze, već ih je tu neko smestio za vjek i vjekov).
Link to comment
  • Replies 426
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cedo

    113

  • bus

    57

  • Indy

    52

  • расејан

    38

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ako nađe posao. A on se ne nalazi lako ni u zemljama gde je nezaposlenost manja od 5%.A ni onda nisam siguran da će "dobro proći"; ne radi čovek sam, već sa drugima, a drugih ima raznih (posebno kad nisu odabrani za mesta na kojima se nalaze, već ih je tu neko smestio za vjek i vjekov).
Ajd da malo zamenimo mesta :).Jel ljudska sujeta specijalitet ovde?Toga mozda/verovatno/ne znam i ima u drzavnoj sluzbi. Privatno ne, barem ja nisam video (cak ni u drzavnoj sluzbi). Edited by cedo
Link to comment
Ako nađe posao. A on se ne nalazi lako ni u zemljama gde je nezaposlenost manja od 5%.A ni onda nisam siguran da će "dobro proći"; ne radi čovek sam, već sa drugima, a drugih ima raznih (posebno kad nisu odabrani za mesta na kojima se nalaze, već ih je tu neko smestio za vjek i vjekov).
Da li znas nekoga ko se vratio i potucao godinama a nije nasao posao, a pre toga je imao normalan posao vani i stranu diplomu?Ja ne znam.Sto se tice drugog dela, lepo sam u zagradi stavio "(mozda ne u smislu medjuljudskih odnosa)".
Link to comment

Ne znam tkoji ti je vrag, šefe, ali moj post se nadovezao na tvoj, a nije mu nužno kontrirao. Ne znam nikoga za koga pitaš, ali ne znam nikoga ni ko je našao posao, tako da mi je pametnije da budem pesimista (što sam iz principa).

Link to comment
Ne znam tkoji ti je vrag, šefe, ali moj post se nadovezao na tvoj, a nije mu nužno kontrirao. Ne znam nikoga za koga pitaš, ali ne znam nikoga ni ko je našao posao, tako da mi je pametnije da budem pesimista (što sam iz principa).
Ako-Kad mi se ucinilo kao kontra.Otud moj odgovor kao razjasnjenje. Moj utisak zasnovan na par primera ne mroa biti tacan, i stoga sam se upustio u raspravu. S obzirom da je pitanje nalazenja posla natrag u Srbiji empirijsko a ne teorijsko-principijelno pitanje, pretpostavljam da je neko sa iskustvom ili ko zna za istrazivanje pravi sagovornik na tu temu.
Link to comment

OK, nije se još niko javio ko zna za neko istraživanje, da jeste ne bih mu/joj protivrečio sa mojim teorijskim principima. Pošto u BG-u ne mogu da računam na dostatnu socijalnu pomoć za vreme traženja posla, pretpostavljam da dotično istraživanje neću sprovoditi na sebi.

Link to comment
Da li znas nekoga ko se vratio i potucao godinama a nije nasao posao, a pre toga je imao normalan posao vani i stranu diplomu?Ja ne znam.
Ja zapravo znam, i to ne samo za jednu osobu. Ljudi se vrate u Srbiju sa diplomama dobrih američkih univerziteta (ne znam zašto se vrate, valjda imaju neke svoje razloge, mada sam siguran da znaju da se radi o profesionalnom harakiriju, kako reče neko iznad), publikacijama i relevantnim istraživačkim radom i onda doživljavaju da ni teoretski ne mogu da se zaposle na univerzitetu (znam za primere iz bionauka i lingvistike, a uopšte ne sumnjam da ih ima i drugde), jer im neki zaparloženi dinosaurusi koji ništa nisu objavili deset godina ne dozvoljavaju. Naravno, iluzorno je očekivati da će za svaku šušu sa doktoratom biti po tri dostupna radna mesta u zemlji sa tako nerazvijenim visokim školstvom, ali znamo svi dobro i kakav je sistem i po kom ključu se napreduje. Na to ne treba trošiti reči. S druge strane, opet, za ljude iz mnogih disciplina jednostavno ne postoje akademska radna mesta u Srbiji. Nema. Ako hoćeš da imaš laboratoriju i da u učionici provedeš po maksimum tri sata nedeljno (kad već mora) a pri tome ne budeš plaćen kikirikijem... zna se gde treba a gde ne treba tražiti leba. No ovo sve pod pretpostavkom da kod pojedinca uopšte postoji želja da obitava pod pravilima egzistencije koja važe u Srbiji. Edited by crveni autobus
Link to comment
Ja zapravo znam, i to ne samo za jednu osobu. Ljudi se vrate u Srbiju sa diplomama dobrih američkih univerziteta (ne znam zašto se vrate, valjda imaju neke svoje razloge, mada sam siguran da znaju da se radi o profesionalnom harakiriju, kako reče neko iznad), publikacijama i relevantnim istraživačkim radom i onda doživljavaju da ni teoretski ne mogu da se zaposle na univerzitetu (znam za primere iz bionauka i lingvistike, a uopšte ne sumnjam da ih ima i drugde), jer im neki zaparloženi dinosaurusi koji ništa nisu objavili deset godina ne dozvoljavaju. Naravno, iluzorno je očekivati da će za svaku šušu sa doktoratom biti po tri dostupna radna mesta u zemlji sa tako nerazvijenim visokim školstvom, ali znamo svi dobro i kakav je sistem i po kom ključu se napreduje. Na to ne treba trošiti reči. S druge strane, opet, za ljude iz mnogih disciplina jednostavno ne postoje akademska radna mesta u Srbiji. Nema. Ako hoćeš da imaš laboratoriju i da u učionici provedeš po maksimum tri sata nedeljno (kad već mora) a pri tome ne budeš plaćen kikirikijem... zna se gde treba a gde ne treba tražiti leba. No ovo sve pod pretpostavkom da kod pojedinca uopšte postoji želja da obitava pod pravilima egzistencije koja važe u Srbiji.
Mene zaista cudi da su se vratili trazeci vrlo specificno mesto na univerzitetu a da ga prethodno nisu osigurali. Mislim, imas tri (cetiri?) univerziteta za te struke a vracas se sa idejom da radis na univerzitetu a da prethodno nisu izvidili teren. To jeste harakiri. Ja recimo znam za dva suprotna primera, ali nije rec o doktoratu niti akademiji vec o ekonomistima koji su se vratili u post-2000 talasu. Nasli su dobar posao, cak i menjali na bolje, bez nekih problema, ali medjuljudski odnosi i nacin rada jesu bili problem. Prihvatam kao opravdanu kritiku da su se tada (a i sada?) ekonomisti lako zaposljavali.
Link to comment
Mene zaista cudi da su se vratili trazeci vrlo specificno mesto na univerzitetu a da ga prethodno nisu osigurali. Mislim, imas tri (cetiri?) univerziteta za te struke a vracas se sa idejom da radis na univerzitetu a da prethodno nisu izvidili teren. To jeste harakiri. Ja recimo znam za dva suprotna primera, ali nije rec o doktoratu niti akademiji vec o ekonomistima koji su se vratili u post-2000 talasu. Nasli su dobar posao, cak i menjali na bolje, bez nekih problema, ali medjuljudski odnosi i nacin rada jesu bili problem. Prihvatam kao opravdanu kritiku da su se tada (a i sada?) ekonomisti lako zaposljavali.
a sta konkretno u vezi medjuljudskih odnosa i nacina rada ?sta identifikujes kao potencijalni problem jednom povratniku u tom smislu ? Edited by Allegra
Link to comment
Mene zaista cudi da su se vratili trazeci vrlo specificno mesto na univerzitetu a da ga prethodno nisu osigurali.
Bogami i mene, ali verovatno su imali neke svoje razloge.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...