Jump to content
IGNORED

OVAMO - ONAMO™


расејан

Recommended Posts

:lol: isuse.nadam se da ovako reagujes jer se tek sad ukljucujes na topic. ono moje gore (prvi pasus) je sprdnja sa zorgeovom logikom, ironija da bi se ista ta logika obesmislila. pomalo pada u vodu ako ljudi shvate ozbiljno..."mogu ali necu" je odgovor na cedin (cedov?) predlog da odemo, usavrsimo se te se vratimo da popravljamo stvar. nije moj domen, to popravljanje stvari. probala, izgorela, probala jos malo, izgorela jos vise, prestala. ali nije ni cedin domen da odredjuje ljudima cemu treba da posvete zivot.
cedin :)Meni je vec pomalo nezgodno da se branim od toga da ja neshto nekome odredjujem, teram nekoga na neshto,...vec nekoliko puta sam to i napisao.Obrachao sam se ovde generalno zato sto je i tema tako postavljena... a i o tome sam vec pisao.Netko oseca ovako, netko onako ...svatko po sopstvenom izboru.Bla, bla, truc, truc...meni je prirodno da svaki covek "voli" svoju maticnu drzavu. Nemam nishta protiv i da je netko ne voli.Ljubav se mozhe manifestovati na razne nachine i mozhemo voleti sta god hocemo.I sve je u redu dok poshtujemo i uvazhavamo misljenje/osecanje drugoga.edit:Do sada sam imao potrebu nekoliko puta da ponovim prakticno istu stvar u prethodnim postovima na ovu temu:Izvinjavam se ako sam nekoga uvredio, nije mi bila namera.Ali opet, tko sam ja da cenim i sudim o nechijim postupcima. Mogu samo da iskazhem svoje mishljenje.Naravno da je to lican izbor. I naravno, ne treba nishta da te tera da se vratish.Sa tvojim opredeljenjem gde cesh da zhivish ja nemam nikakav problem. Niti zelim da uticem na njega.I, molim vas da ne nastavljate sa time da ja vas u neshto ubedjujem.Ako netko smatra da nema nishta zajednicko sa ovim prostorom, ja tu nemam nishta niti da dodam, niti da oduzmem. Sto bi se reklo ravnodushan sam. Edited by cedo
Link to comment
  • Replies 426
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cedo

    113

  • bus

    57

  • Indy

    52

  • расејан

    38

Top Posters In This Topic

Posted Images

meni je prirodno da svaki covek "voli" svoju maticnu drzavu.
Možda je to tebi prirodno, što je -- naravno -- u redu, ali to ne znači da je to i prirodno stanje stvari i univerzalno pravilo. Prema onome šta kojoj ličnosti odgovara, postoje bolja i lošija mesta za roditi se. Mislim da je malo nerealno očekivati da će svakome da se dopadne gde se rodio zato što se tebi dopada gde si se rodio. Nerealno je, jer se u ovoj ili onoj zemlji ili gradu rađamo pukim slučajem, a svet je ogroman i raznovrstan a različitih ukusa, prioriteta i stremljenja ima jako, jako mnogo. Na kraju, da je prirodno i univerzalno da ti se sviđa zemlja gde si se rodio po svetu bi se selili samo oni koji moraju. U realnosti, naravno, sele se i oni koji žele (i mogu). Na neki način, očekivati da će svakome da se svidi rodna gruda je kao i očekivati da će svako hteti da ima posao koji su radili njegovi roditelji. Ili, u krajnju ruku, očekivati da će svako da se slaže sa svojim roditeljima. Pa koliko samo ljudi znaš koji vole svoje roditelje ili decu, a nikad se s njima ne bi družili kad bi mogli da biraju. Da ne pričamo o onima koji se čak ni ne vole.
Link to comment
Možda je to tebi prirodno, što je -- naravno -- u redu, ali to ne znači da je to i prirodno stanje stvari i univerzalno pravilo. Prema onome šta kojoj ličnosti odgovara, postoje bolja i lošija mesta za roditi se. Mislim da je malo nerealno očekivati da će svakome da se dopadne gde se rodio zato što se tebi dopada gde si se rodio. Nerealno je, jer se u ovoj ili onoj zemlji ili gradu rađamo pukim slučajem, a svet je ogroman i raznovrstan a različitih ukusa, prioriteta i stremljenja ima jako, jako mnogo. Na kraju, da je prirodno i univerzalno da ti se sviđa zemlja gde si se rodio po svetu bi se selili samo oni koji moraju. U realnosti, naravno, sele se i oni koji žele (i mogu). Na neki način, očekivati da će svakome da se svidi rodna gruda je kao i očekivati da će svako hteti da ima posao koji su radili njegovi roditelji. Ili, u krajnju ruku, očekivati da će svako da se slaže sa svojim roditeljima. Pa koliko samo ljudi znaš koji vole svoje roditelje ili decu, a nikad se s njima ne bi družili kad bi mogli da biraju. Da ne pričamo o onima koji se čak ni ne vole.
Sasvim ok.To je valjda potvrdjeno i rechenicom posle te gde sam mogao voli da stavim u navodnike.Ili sam opet nekoga na neshto hteo da prinudim :)? Edited by cedo
Link to comment
da dodam i ja svoja dva evro centa ovoj diskusiji. do pre godinu i po bi bile dve pare. tako sam sedela u srbiji, studirala, tu i tamo raduckala, u svakom pogledu se usavrsavala iz dana u dan, ali onda me drmnu: pa ja svaki dan visim na internet lokaciji gde sa ljudima razgovaram na engleskom! svaki dan. umesto da se radujem zivotu, da sa bracom srbima i sestrama srpkinjama blagoglagoljim na nasem, troprstom, troljubom, trobojnom maternjem jeziku, da se s njima rumenih obraza penjem vikendom na avalu i da pevam u horu nase lepe srpske pravoslavne crkve, ja sedim iza kompa i sa nekim potpunim strancima komuniciram koristeci neki tamo lengvidž. i nista, shvatim, takva i takva stvar, pozurim da diplomiram, spakujem lepo kofere i odem. odem! i sad ovaj forum :(ja ne... mislim da je to rezervisano za ljude koji slicne sebi najlakse nalaze u svojoj nacionalnoj zajednici, kojima stvari koje cine nacionalni identitet vise dominiraju licnim identitetom nego meni. meni je mnogo lakse utoliko sto sam kao mala zivela na engleskom govornom podrucju i upisana sam na program na studijama koji je na engleskom (a u holandiji) tako da sa ljudima sa kojima na dnevnoj bazi dolazim u kontakt nemam problem jezicke barijere. da imam, da ne mogu da iskazem svoje misli lepo, uopste ne sumnjam da bih se i ja povezivala sa ljudima na bazi porekla. ovako, moje drustvo cine ljudi koji imaju slicna profesionalna interesovanja ili slican zivotni stil, sto u prevodu znaci da su velikim delom to dosljaci, samo sto su dosli iz razlicitih sredina. jos uze, ljudi sa kojima osecam najvecu bliskost i sa kojima provodim najvise vremena su dosljaci iz drugih evropskih zemalja. imam i prijatelje medju holandjanima ali oni su vec imali izgradjene zivote i brdo prijatelja, familije i drugih obaveza kad sam ja dosla, tako da smo se od pocetka vidjali redje. ali kad na faksu imam pauzu i hocu na kafu jednaka je sansa da cu otici s nekim auto ili alo. htonim.moja prica: ne planiram da se vracam. imam partnera isto evropskog dosljaka ali ne iz nasih krajeva i veliki deo planova se svodi na nalazenje zemlje koja nam je oboma manje-vise jednako dobra za zivot. odlucili smo da to bude ovde - on ima dobar posao i prilicno bi bilo glupo da ga menja (radi na faksu a katedra je medju jacim na svetskom nivou, nudile su mu se bolje pozicije ali losije radno okruzenje), ja planiram da radim doktorat a ovde je to placeno radno mesto - ici ce mi radni staz, socijalno, penziono, vreme ka mogucnosti apliciranja za drzavljanstvo and whatnot. i plata dovoljna za sasvim pristojan zivot.kako stvari idu ono sto cu raditi u buducnosti ce biti akademskog ili cisto istrazivackog kova, sto su poslovi gde je profesionalna nadogradnja nuzna celog radnog veka. trenutni uslovi u srbiji nisu dobri za to, zapravo gotovo su nikakvi u istrazivackom domenu ali ne mislim da bih bila posebno zivotno skrhana da radim u srbiji. svasta sam radila u proslosti i uvek sam volela da radim. ipak, akademski radni uslovi su nesumljivo bolji ovde.vazniji kriterijum za nevracanje su deca koju jos nemam ali ce doci na red. zdravstvo i skolstvo, skolstvo i zdravstvo. gledam temu o tome sa koliko godina deca treba da podju u skolu i sva se najezim od childhood's end vizija skolstva na koja ovde u holandiji nisam nailazila. vise od polovine sestaka ovde navodi skolu kao jedno od mesta gde vole da provode vreme. o srpskom zdravstvu nemam lepih reci :ph34r: vazno, prednosti koje vidim nemaju bas nikakve veze sa pojedincima, sve ljudske tendencije su svuda prisutne. prednosti su sistemske. i ne, ne zelim da provedem zivot radeci na popravljanju sistema, to je stvar politicara, menadzmenta, administracije, nije stvar istrazivaca. jednostavno, mogu ali necu.
cestitke na pronalasku izvanrednog partnera i apsolutnoj uklopljenosti!
Link to comment
Evo, ja zivim u Svedskoj i ne bih rekla da je Svedska kudikamo naj ... ali je (za mene licno) MNOGO bolja alternativa od Srbije u kojoj se radi isto ovako kako ti i jos neki radite na forumu. Izvlacite ishitrene zakljucke, prozivate ljude, postavljate indiskretna pitanja (tipa, koje druge forumu posecujemo) ... ah ... sreca te voda sve nosi. :lol:
Ishitrena si - ti.Nisam tebe pitao za forume na kojima ti i tebi slicni saopstavate drustvima u kojima zivite sta u njima ne valja. Da dodjemo, vidimo kako se to tamo radi. Podelimo, kao sto delimo ovde.Sama si dala linkove. Utrcala takoreci. Da ne kazem natrcala.Prvi je link na blog Karla Bilta. Ovde se to sto si uradila cita na samo jedan nacin: da kad srucis Biltu sta mu sleduje - dodjes da ovde saopstis kako u Srbiji nista ne valja. Ovde za to postoji izraz: skorojevic. Ima ih jos par, izraza, a imaju i Svedjani nekoliko sasvim zgodnih. Onaj bajati knjizevni forum necu da komentarisem.Ni onaj u sredini. Mislim na link.Prema tome - niko te nije prozivao, sama si se prozvala.A formulacija koju koristis - ''ti i jos neki'' zove se insinuacija. I ovde i u Svedskoj. I znaci isto. Na stranu to sto nije popularna ni tamo ni ovde i vise govori o onome ko insinuira. Tako da ne nosi voda bas sve. Ostane po nesto, jel' da?
Link to comment
Ovde se to sto si uradila cita na samo jedan nacin: da kad srucis Biltu sta mu sleduje - dodjes da ovde saopstis kako u Srbiji nista ne valja. Ovde za to postoji izraz: skorojevic. Ima ih jos par, izraza, a imaju i Svedjani nekoliko sasvim zgodnih. Onaj bajati knjizevni forum necu da komentarisem.Ni onaj u sredini. Mislim na link.
Nadam se da ces samog udostojiti da budes konsekventan te kvotovati gde sam ja to na ovom topiku rekla da u Srbiji nista ne valja. Il stani na crtu kako valja ili se mani corava posla. Sto se linka u sredini tice to i jeste jedini pravi link koji si dobio. I naravno, nema sta da komentarises. Hoces da te preko veze ufuram na interni uni forum i mejling listu? Ili? A sto se Bildta tice bar moze da mu se sruci nesto u lice. Imas ti tamo nekog ministra koji je toliko transparentan (tako li se kaze?) pa da mozes da mu srucis?A skorojevici? Pa ne samo da tu postoji izraz nego je i inflacija.
Link to comment
Možda je to tebi prirodno, što je -- naravno -- u redu, ali to ne znači da je to i prirodno stanje stvari i univerzalno pravilo. Prema onome šta kojoj ličnosti odgovara, postoje bolja i lošija mesta za roditi se. Mislim da je malo nerealno očekivati da će svakome da se dopadne gde se rodio zato što se tebi dopada gde si se rodio. Nerealno je, jer se u ovoj ili onoj zemlji ili gradu rađamo pukim slučajem, a svet je ogroman i raznovrstan a različitih ukusa, prioriteta i stremljenja ima jako, jako mnogo. Na kraju, da je prirodno i univerzalno da ti se sviđa zemlja gde si se rodio po svetu bi se selili samo oni koji moraju. U realnosti, naravno, sele se i oni koji žele (i mogu). Na neki način, očekivati da će svakome da se svidi rodna gruda je kao i očekivati da će svako hteti da ima posao koji su radili njegovi roditelji. Ili, u krajnju ruku, očekivati da će svako da se slaže sa svojim roditeljima. Pa koliko samo ljudi znaš koji vole svoje roditelje ili decu, a nikad se s njima ne bi družili kad bi mogli da biraju. Da ne pričamo o onima koji se čak ni ne vole.
Slozhio sam se da mozesh imati takovo vidjenje stvari (ne voliti svoju zemlju).Ono sto se ne slazhem jeste da "voleti" ili "nevoleti"/"mrzeti" svoju zemlju jeste neshto sto ima mnogo veze sa time gde cesh da zhivish.Drugim rechima osecaj ljubavi/mrznje mozhe da bude dovoljan uslov za napushtanje/ostajanje u svojoj zemlji, ali nikako nije i neophodan, a u svakom sluchaju nije dobro da bude jedini.Ljudi se sele iz raznih razloga a verujem da je promena mesta boravka iz "mrznje" prema svojoj zemlji ubedljivo na poslednjem mestu razloga za selidbu.Josh manje se slazhem da je prirodnije "ne voleti" od "voleti". U svakom sluchaju, stvar pojedinca.Ja iskreno mislim/nadam se da je ipak veci broj onih koji vole svoju zemlju iako su nas ove prethodne godine nauchile da to mozhda nije in. Edited by cedo
Link to comment
Nadam se da ces samog udostojiti da budes konsekventan te kvotovati gde sam ja to na ovom topiku rekla da u Srbiji nista ne valja. Il stani na crtu kako valja ili se mani corava posla. Sto se linka u sredini tice to i jeste jedini pravi link koji si dobio. I naravno, nema sta da komentarises. Hoces da te preko veze ufuram na interni uni forum i mejling listu? Ili? A sto se Bildta tice bar moze da mu se sruci nesto u lice. Imas ti tamo nekog ministra koji je toliko transparentan (tako li se kaze?) pa da mozes da mu srucis?A skorojevici? Pa ne samo da tu postoji izraz nego je i inflacija.
Mozda ovde?
Link to comment
... ali nemojte bre (nista licno) da se ovde ponasate i nastupate kao da je sa vama otislo sve sto vredi...
Na to neka ti odgovori onaj ko je takvu izjavu dao (ako takav postoji), a ti nemoj da je pripusuješ nekim "nama". To je, između ostalog, i trolovanje (vidite definiciju na wikipediji).
Link to comment
Mozda ovde?
Tamo ne piše ništa slično tome da u Srbiji "ništa ne valja".Ne znam šta ovaj čedo i vuduinstalater misle da postignu ovde, ali sigurno neće uvredama i blanko podsmevanjem promeniti fakte o tome gde je i šta je Srbija danas, a pogotovo u vreme od pre 10-15 godina kada smo mi otišli odande. Postoje takve stvari kao što su i objektivni pokazatelji, pa ih izvolite pogledati, ako vam nije jasno gde živite.
Indy (i bilo tko drugi tko je voljan i zna), kojim preduzecima u vashim zemljama upravlja drzava?Kako se globalna kriza reflektuje u vashim zamljama?
Znaš kako se ovo zove? Kao, "ja sam samo tu radi prijateljskog ćaskanja" (u prevodu, "imam vremena i volje da vas podjebavam na sitno i teram na radne zadatke, da mi reportujete"). Viđao sam stotine takvih kao što si ti. Kao fol "dobronamerni diskutanti" Edited by Indy
Link to comment
Tamo ne piše ništa slično tome da u Srbiji "ništa ne valja".Ne znam šta ovaj čedo i vuduinstalater misle da postignu ovde, ali sigurno neće uvredama i blanko podsmevanjem promeniti fakte o tome gde je i šta je Srbija danas, a pogotovo u vreme od pre 10-15 godina kada smo mi otišli odande. Postoje takve stvari kao što su i objektivni pokazatelji, pa ih izvolite pogledati, ako vam nije jasno gde živite.Znaš kako se ovo zove? Kao, "ja sam samo tu radi prijateljskog ćaskanja" (u prevodu, "imam vremena i volje da vas podjebavam na sitno i teram na radne zadatke, da mi reportujete"). Viđao sam stotine takvih kao što si ti. Kao fol "dobronamerni diskutanti"
Gde ti vidish uvrede?Da ti malo malo nemash neki komplex vishe vrednosti?A ti onda imash izbor, jel tako?Tvoje ime se pojavilo zato sto si bio kvotovan.Al si zato voljan da izlistash javna preduzeca u Srbiji, cudo jedno.edit: harakiri je neshto sto se radi u sluchaju kada je chovek sretan/zadovoljan.Zar neshto treba da pishe bukvalno da bi bilo procitano onako kako sto je napisano?Od istog autora ima i nekoliko redova o nemogucnosti zadovoljavanja ljudi u matici ma sta ona rekla ili uchinila.Mada je posle rekla da je to, onako, u shali. Edited by cedo
Link to comment
Slozhio sam se da mozesh imati takovo vidjenje stvari (ne voliti svoju zemlju).
O, pa onda smo uznapredovali u diskusiji.
Ono sto se ne slazhem jeste da "voleti" ili "nevoleti"/"mrzeti" svoju zemlju jeste neshto sto ima mnogo veze sa time gde cesh da zhivish.
A to je neko napisao... gde?
Drugim rechima osecaj ljubavi/mrznje mozhe da bude dovoljan uslov za napushtanje/ostajanje u svojoj zemlji, ali nikako nije i neophodan, a u svakom sluchaju nije dobro da bude jedini.
Umesto tako jakih reči kao ljubav i mržnja, zašto ne bismo malo spustili loptu i govorili o dopadanju i nedopadanju? Ili o raznim nivoima dopadanja?
Ljudi se sele iz raznih razloga a verujem da je promena mesta boravka iz "mrznje" prema svojoj zemlji ubedljivo na poslednjem mestu razloga za selidbu.Josh manje se slazhem da je prirodnije "ne voleti" od "voleti". U svakom sluchaju, stvar pojedinca.
Ali sve ovo niko nije ni rekao. To ti sada govoriš. Kao i na početku cele sage kada si tendenciozno pitao kako ljudi van Makedonije provode vikende. Verovatno si očekivao da čuješ da se samo kod vas za vikend negde ide s društvom. Mislim da je svima koji su do sada rekli da i oni u svojim zemljama imaju prijatelje koje viđaju i s kojima idu na interesantna mesta izuzeto žao što su te razbili iluziju.
Ja iskreno mislim/nadam se da je ipak veci broj onih koji vole svoju zemlju iako su nas ove prethodne godine nauchile da to mozhda nije in.
Ja nisam primetio da na ovom forumu ima mnogo ljudi koji ne vole svoju zemlju ili svoje zemlje. Možda se u slučaju nekih pojedinaca može raspravljati o tome koje zemlje doživljavaju kao svoje. Koliko sam razumeo, tvoj stav je da pojedinac ima neku posebnu (gotovo mističnu) vezu sa zemljom u kojoj je rođen i obavezu prema njoj. Moje mišljenje je nešto drugačije. Verujem u to da zemlje treba da zarade lojalnost svojih građana po principima slobodnog tržišta. Globalizacija na delu, šta ćeš? Edited by crveni autobus
Link to comment
Mislio sam na ovo, pre svega. "Ne dajte da vam oduzmu jezik" i tome slicno, zaista nisam ocekivao od njega.
Ма, претерао је. Дешавало се мени да сањам на мађарском док сам га учио. Или да се укопам у месту па не знам који језик да исплазим(тм).Но, има малкице и право, али не само гледе језика, него и гледе комплетног препакивања културе. Све видимо кроз англосаксонске очи, а како они виде ствари, оплео сам у блогу, да не понављам. Ено га тамо(тм) на Језику један борац за неког руског дисидента, не уме ни да му напише име на српском, него у транскрипцији, како би рекао Киш, zar englayzay. Колико наших новина има дописнике у иностранству? Колико уопште има наших новина?На крају нео/реколонизације можемо да заглавимо у тупижницу Латинске Америке, која је свој културни имиџ изградила на холивудским филмовима о себи...
Link to comment
O, pa onda smo uznapredovali u diskusiji. A to je neko napisao... gde?Umesto tako jakih reči kao ljubav i mržnja, zašto ne bismo malo spustili loptu i govorili o dopadanju i nedopadanju? Ili o raznim nivoima dopadanja?Ali sve ovo niko nije ni rekao. To ti sada govoriš. Kao i na početku cele sage kada si tendenciozno pitao kako ljudi van Makedonije provode vikende. Verovatno si očekivao da čuješ da se samo kod vas za vikend negde ide s društvom. Mislim da je svima koji su do sada rekli da i oni u svojim zemljama imaju prijatelje koje viđaju i s kojima idu na interesantna mesta izuzeto žao što su te razbili iluziju. Ja nisam primetio da na ovom forumu ima mnogo ljudi koji ne vole svoju zemlju ili svoje zemlje. Možda se u slučaju nekih pojedinaca može raspravljati o tome koje zemlje doživljavaju kao svoje. Koliko sam razumeo, tvoj stav je da pojedinac ima neku posebnu (gotovo mističnu) vezu sa zemljom u kojoj je rođen i obavezu prema njoj. Moje mišljenje je nešto drugačije. Verujem u to da zemlje treba da zarade lojalnost svojih građana po principima slobodnog tržišta. Globalizacija na delu, šta ćeš?
Evo gde si napisao.Na moje: Bla, bla, truc, truc...meni je prirodno da svaki covek "voli" svoju maticnu drzavu. Nemam nishta protiv i da je netko ne voli.Ti pishesh: Na kraju, da je prirodno i univerzalno da ti se sviđa zemlja gde si se rodio po svetu bi se selili samo oni koji moraju.Zato su te rechi u navodnicima (i svakome tko cita jeste jasno da je u navodnicima, pretpostavljam):Ono sto se ne slazhem jeste da "voleti" ili "nevoleti"/"mrzeti" svoju zemlju jeste neshto sto ima mnogo veze sa time gde cesh da zhivish.Drugim rechima osecaj ljubavi/mrznje mozhe da bude dovoljan uslov za napushtanje/ostajanje u svojoj zemlji, ali nikako nije i neophodan, a u svakom sluchaju nije dobro da bude jedini.Ljudi se sele iz raznih razloga a verujem da je promena mesta boravka iz "mrznje" prema svojoj zemlji ubedljivo na poslednjem mestu razloga za selidbu.Na poslednjem se vec ne bih slozhio.Tu i jeste razlika izmedju konkretno mene i tebe + sto imash potrebu da meni das boju misticnog/srednjevekovnog a sebe da prikazhesh kao deo modernog vremena + zna se kako se zove ljubav koja se kupuje/prodaje.Percepcija "ljubavi"/patriotizma prema svojoj zemlji danas nije ista kao pre sto godina.edit:Konkretno, za tebe sam stekao utisak da "ne volish" svoju zemlju zbog ovoga:Lično, moj razlog da odem je bio što mi se lokalna zajednica, način života, način komunikacije, arhitektura, običaji i širi kulturni milje nisu dopadali. Moguce da greshim. Edited by cedo
Link to comment
Све видимо кроз англосаксонске очи...
Pa, jeste, ali to je samo jezik. Za razliku od Albaharija, ja ne mislim da je on "gospodar stvarnosti" (thank you, Derrida <_< ).Kultura se uvek nekako pakuje, ali to je ionako samo pakovanje, sadržaj je bitan. Čitati Alan Wattsa na engleskom (kao što smo nekad radili) bio je efkisan način da se doživotno zarazi 1 japanizmom, jednako kao i zavoleti haiku zahvaljujući prilično slobodnoj, posrbljenoj, interpretaciji Dragoslava Andrića.što se tiče psovanja, kad mi neko prouzrokuje nevolje, poželim da mu kažem, "your mother was a hamster and your father smelt of elderberries", jednako kao i еб матъ свою.PS. Dobar ti je blog.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...