Jump to content
IGNORED

OVAMO - ONAMO™


расејан

Recommended Posts

  • Replies 426
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cedo

    113

  • bus

    57

  • Indy

    52

  • расејан

    38

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ovo ja chitam da ovamo nema zhivota sto je jos gore nego da se kazhe da nishta ne valja. Ili greshim?+ sto sada kazhesh da si neshto izabrala, a koliko se secham neshto ranije si rekla:Ja sam odande otisla kao popaljeni devojcurak. Da se skolujem. Bilo tako zacrtano od davnijeh dana. Nisam bre znala ni jaje da skuvam. Mislim da nema smisla da produzhavamo ovo ubedjivanje, ne vodi nichemu.
Nema cedo, nema smisla pa sam zato i rekla da je tvoja i moja diskusija plivanje u mrtvom moru (a sto si ti pogresno protumacio).Sto se devojcurka tice, pa i devojcrci odrastu na naprave svoj izbor. Ja sam svoj napravila. Sta tu nije jasno?
Link to comment
Pa dobro, valjda smo do sada apsolvirali da niko ovde nije ni implicirao ni eksplicitno izjavio da mrzi bilo koju državu.
Onog momenta kada si razvejao moje sumnje da ti mrzhish svoju drzavu je to za mene bila gotova pricha.
Link to comment
На крају нео/реколонизације можемо да заглавимо у тупижницу Латинске Америке, која је свој културни имиџ изградила на холивудским филмовима о себи...
Au, intrigantna misao. Zavredjuje posebnu temu. Nisam sreo jos ovakvo misljenje.
Link to comment
A sto se zuci tice, nisam: ali nemojte bre (nista licno) da se ovde ponasate i nastupate kao da je sa vama otislo sve sto vredi. I obrnuto, naravno.I bez vas se ovde zna da ne valja, da moze bolje, da je Svedska ili koja god zemlja kudikamo naj...
gle, negde je doslo do kratkog spoja u komunikaciji. ja mislim da su problemi u srbiji sistemske prirode, a ne do pojedinaca. to znaci da ne mislim da su ljudi tamo/ovde bolji ili losiji, tipa da u srbiji gluplji studenti upisuju medicinu nego u holandiji pa onda sledi losiji zdravstveni sistem. iz istog razloga ne mislim da je stavljanje pojedinaca koji su nekad bili napolju da rade svoj posao u srbiji ono resenje koje drzavi treba - jer pametnih i sposobnih ne mislim da manjka. manjka strukture, ogranizacije, usmeravanja, postavljanja ciljeva, protoka informacija (unutra i van sistema, unutra i van drzave), a to nije stvar struke mnogih od nas. moglo bi da bude - reforme univerziteta su u toku, postoje ljudi koji se time bave a nije im uza struka ta vrsta organizacionog posla, i uvid u to kako bolji univerziteti napolju funcionisu bi mogao biti doprinos srpskom drustvu u celini ali iz mog ugla to bi bila promena struke. nisam duzna da to radim samo zato sto sam otisla, niti ima nekog moralnog razloga da zbog toga skruseno cutim o tome da mi je ovde bolje, da tugujem naglas za paradajzom, vikendima, pravim prijateljima, i da tek tako prihvatam tezu da mi je dusa bar malo istrulela zato sto ovde ljudi imaju vise para. i sve to jer biram da zivim drugde? zuci ima s moje strane jer mi to strasno vonja na nacionalizam s pocetka devedesetih.
cestitke na pronalasku izvanrednog partnera i apsolutnoj uklopljenosti!
haha, duhovito. koj ti je kurac sa tom retro idejom apsolutne uklopljenosti? on second thought, necu biti tu da procitam moguce odgovore - odoh u srbiju na tamo necu imati internet :D citamo se u ponedeljak.
Link to comment
I ja mislim da je intrigantna misao, posebno pošto imam teškoća da se setim nekog značajnijeg broja holivudskih filmova o Latinskoj Americi.
За почетак: пребројте у глави сцене са коридом и филмове у којима сте их видели. Онда да видимо колико тих филмова није произведено у Холивуду.Или, филмове који се догађају у Рио де Жанеиру. Или на Амазону. Могу само да претпоставим да су и Бразилци у стању да сниме нешто о себи, ама то неће никад видети света. Свет неће видети Бразил кроз бразилске очи, него кроз англофоне очи. Through you, I get the picture.
Link to comment
За почетак: пребројте у глави сцене са коридом и филмове у којима сте их видели. Онда да видимо колико тих филмова није произведено у Холивуду.Или, филмове који се догађају у Рио де Жанеиру. Или на Амазону. Могу само да претпоставим да су и Бразилци у стању да сниме нешто о себи, ама то неће никад видети света. Свет неће видети Бразил кроз бразилске очи, него кроз англофоне очи. Through you, I get the picture.
1. Korida: 12. Not Holivud: 1(Matador, Almodovar)Korida=Latnska Amerika?Brazil bas nije primer - slabo Ameri snimaju o Brazilu. Da si rekao Meksiko, to je vec druga prica.Je l' si zaista razmisljao o tome ili ti je misao zgodno sela za post?Ako jesi, onda sam siguran da imas pricu i ideju koja je sira i bolje utemeljena od ove dve recenice gore.
Link to comment
1. Korida: 12. Not Holivud: 1(Matador, Almodovar)
То што је код нас Алмодовар неко, то овде пиши пропало, нико не зна за њега. Можда део оних који посећују арт биоскопе, који опет постоје само понегде.
Korida=Latnska Amerika?
Хиспаника... :). Културни колонијализам је исти - не сећам се ниједног шпанског филма са сценама кориде. Сва корида које се сећам је... ма и бикови су говорили енглески. А корида постоји и у Мексику, ама не убијају бика. То сам, истина, давно читао, ко зна да ли је баш тако.
Brazil bas nije primer - slabo Ameri snimaju o Brazilu. Da si rekao Meksiko, to je vec druga prica.
Е, знаш кад смо престали да гледамо КСИ Мајами? Кад су Хорејшиоу и онај Делкан отишли у Рио и упуцали кога је требало, и то уз прећутну сагласност локалне полиције. Замисли само исто то са обрнутим националним идентитетима, да два бразилска пајкана долазе у Диси да упуцају ко им је већ упуцао невесту/сестру, а месни шериф им не одмаже, штавише сматра да они имају пуно право...А кад смо код Мексика... какво је твоје мишљење о мексичкој полицији, и откуд ти? :)У еСаду је виђен, за ових 10 година откад како-тако пратим, укупно 1 мексички филм ("И твоја мама исто тако", илити "и ја теби кеву" или тако нешто). Дакле, овдашњи извори за познавање Мексика су отприлике 1% мексички. И ако буду хтели нешто да знају о теби, неће питати тебе него себе. А ако ти будеш нешто хтео да питаш о неком трећем, гледаће да то иде кроз њих. Ено линак на чланак о родољубљу је био на енглески чланак, иако постоји и наш (али мноооого краћи).
Je l' si zaista razmisljao o tome ili ti je misao zgodno sela za post?Ako jesi, onda sam siguran da imas pricu i ideju koja je sira i bolje utemeljena od ove dve recenice gore.
Утемељено као тема којој сам се повремено враћао и додавао у главу, ал' нисам злопамтило, тј нисам онако научно уредно пописивао референце итд. Можда је почело још давно, кад сам нешто споменуо "Краљицу чардаша" а девојка ми и цимерка јој се жестоко нарогушиле и рекле да то нема везе са мађарском културом, да је то холивудска измишљотина, како мали Перица замишља, да је педесет ствари скроз погрешно а бар десет начисто увредљиво. А после, деведесетих, видим како Мађарска набацује управо тај имиџ, едаби привукла туристе, а суштина националног бића нек се носи.Те сам се само сетио да изручим шта ми је било на.
Link to comment
...
Cekaj, je l' ti govoris 1. o kulturnom imidzu Latinske Amerike u SAD koji je oblikovan po holivudskim filmovima; ili2. o kulturnom imidzu Latinske Amerike uopste koji je oblikovan po holivudskim filmovima.Ako je pod 1., u to necu da se mesam, nikad nisam bio u SAD. Po tvom poslednjem postu, cini mi se da si na to mislio.Ako je pod 2., u Evropi to svakako nije istina. Da se razgovarati da li je izvezena popularna kultura zaista reprezentativna (u slicnom smislu da li Kusturica tacno prikazuje zivot Roma), ali sigurno uticaj Holivuda na taj imidz nije dominantan. Stavise, u celoj Evropi pa preko arapskih zemalja njihove tlenovele su zaista gledane.
Link to comment
За почетак: пребројте у глави сцене са коридом и филмове у којима сте их видели. Онда да видимо колико тих филмова није произведено у Холивуду.Или, филмове који се догађају у Рио де Жанеиру. Или на Амазону. Могу само да претпоставим да су и Бразилци у стању да сниме нешто о себи, ама то неће никад видети света. Свет неће видети Бразил кроз бразилске очи, него кроз англофоне очи. Through you, I get the picture.
Ja i dalje ne mogu da se setim holivudskih filmova smestenih u Juznoj Americi. Znam za Kazablanku, ali to je Sev. Afrika. Mozda je ovde potreban 1 Mr Smith.Jedini brazilski koga sad mogu da se setim je Ciudad de Dios, a taj je vala neholivudski i juznoamericki svud po tijelu.Ne znam sta znaci "anglofone oci". Mislim da malcice fantaziras. ;)
Link to comment
Ja i dalje ne mogu da se setim holivudskih filmova smestenih u Juznoj Americi. Znam za Kazablanku, ali to je Sev. Afrika. Mozda je ovde potreban 1 Mr Smith.
nesto mi se cini da je juzna amerika bila u modi u vreme kad je proradio hays code (zakon o cenzuri) pocetkom tridesetih. dosta krimica se desavalo u juznoj americi da se slucajno ne pomisli da je americki narod gresan, kocoski, sklon kriminalu il' da se nedajboze seksaju. ne znam bas da bi to danas bilo relevantno. nisam siguran ali cini mi se da je gilda jedan od tih filmova. od novijih mi pada na pamet misija koja nije bas standardni holivud. tu je i evita... a ima i onaj mel gibson u dzungli, zaboravih kako se zove a mrzi me da guglam... umalo zaboravih pekinpoa - wild bunch i bring me the head... oba u meksiku. opet, ne znam koliko je ljudi u usa uopste culo za ove filmove (osim evite i gibsona) a ne videlo tako da se to mozda i ne racuna.
Link to comment

Jeste, podsetio si me na Gibsonovu prilično besmislenu jurnjavu po džungli, našta sam čak potrošio pare za bioskop. Međutim, meni uvek u vezi lat. Amerike prvo padne na pamet nezaboravni Fitzcarraldo, što je naravno 1 aholivud.Ove meksikanske filmove sam uvek doživljavao kao "američke", pošto su tu uvek bili neki Gringos u glavnoj ulozi, ili barem prisutni.Zanimljiva je rola špageti vesterna u tom Rasejanovom kontekstu, to bi bilo viđenje anglosfere latino-očima (ako se Italijani računaju u "latino", što je moguće).

Link to comment
Ja i dalje ne mogu da se setim holivudskih filmova smestenih u Juznoj Americi. Znam za Kazablanku, ali to je Sev. Afrika. Mozda je ovde potreban 1 Mr Smith.Jedini brazilski koga sad mogu da se setim je Ciudad de Dios, a taj je vala neholivudski i juznoamericki svud po tijelu.Ne znam sta znaci "anglofone oci". Mislim da malcice fantaziras. ;)
Волео бих да је тако, и драго ми је ако грешим. Одавде... то све изгледа тако као да нико, али нико на свету (осим колонијалних господара Британаца) није у стању да се лично представи, него све то мора кроз... шта раде са најбољим страним филмовима који им се свиде? Проврте их кроз арт биоскопе, и онда ураде римејк. Седам самураја постају Величанствених седам, Бесонова Никита постаје серија Ла Фем Никита, раде своју верзију "До последњег даха" (јер, јелда, Белмондо не изгледа довољно добро), сирома Андерсон није ни знао да треба да пише наставак "Мале принцезе", нека то ће корпорација Дизни,... све је њихово. Ништа, али ништа ван осовине Лондон-Њујорк-Холивуд не може да се пробије. Има нешто мало, кажем, по тим арт биоскопима, по изложбама и библиотекама, али нема теорије да ће чак и студентско друштво у кафани да расправља о тако нечем, јер никад нису видели. Двоје троје те изненаде кад знају још понешто, а онда видиш да још четворо гледају бело и не знају о чему је реч.Погледај само антологије светског било чега што се објављује овде - остатак света је мање више заступљен. Не присутан, не жив, само заступљен. Антологија СФа коју сваке године иштанцује Гарднер, хм, како читају, ваљда Дозојс (јер би морао да се чита Дозоа, ако је презиме француско), успе да примети једног Грега Егана тек кад му изађе четврти значајан роман, и још је то Ози па је из исте штале - и смем да се кладим да није, у свом редовном предговору на 50 страна, ни регистровао кад је умро Лем, али зато запише и кад је умрла жена уредника неког СФ часописа из СФа (Сан Франциска :)).Но, та самозагледаност је њихов проблем. Наш проблем постаје оног тренутка када свет почнемо да гледамо кроз њих. На ком језику гугламо? На ком језику су резултати? Ко је онда пробрао шта је значајно, ко је утицао на то шта ће срчка да избаци у врх? Да не спомињем да сваки пут, кад се појави нови медиј, прво се њихове ствари пребацују на њега, и ко мало порани са набавком нове опреме, у новој техници бар две-три године нема шта да пусти... осим њиховог.И тако у круг. Ако нас још није увукло, одлично. Штавише, управо на овом форуму сам нашао линке на неке ствари за које овде никад чули нису - Звјагинцева, например.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...