Jump to content
IGNORED

OVAMO - ONAMO™


расејан

Recommended Posts

Ovo, kao i onaj citirani prijatelj iz Vankuvera iz prethodnog nastavka feljtona, baš lepo sumira tu tipičnu paćeničku mantru izgnanika kome srce osta tamo. Pro kle ta jeA me ri kaI za to što sja a a...Nije mi jasan taj fatalizam. Preselio si se jednom. Ako ovde nisi živ, ako misliš da život postoji drugde, pa majku mu staru preseli se opet. Al' ne vredi. Depresivci svoj qrtz vuku s kontinenta na kontinent i iz grada u grad, da bi u njemu obitavati mogli.
Da.Mozda sam i ja takav u dubini dushe :lol: , pa zato nisam otishao, mada se lako prilagodjavam novoj sredini.Mene interesuje koliko je tih "nesrecnijih" (koje sam ja na pochetku identificirao kao prosek :), vishe ili manje od vas "uklopljenih"), ako ih je vishe (ili mnogo), onda Albahari verno odslikava taj "problem".Da li posecujete klubove iseljenika, ili je to rezervisano za one koji tuguju za korenima?Imam jos mnogo pitanja, ali ima i vremena...edit: trebao sam ja sa Albaharijem da pocnem na ovoj temi :). Edited by cedo
Link to comment
  • Replies 426
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cedo

    113

  • bus

    57

  • Indy

    52

  • расејан

    38

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da li posecujete klubove iseljenika,
Ne. To bi bilo u neskladu s razlozima zbog kojih sam otišao.
ili je to rezervisano za one koji tuguju za korenima?
Ne znam. O tome će bolje neko ko je upoznat sa ljudima u tim klubovima.
Link to comment
Mene interesuje koliko je tih "nesrecnijih" (koje sam ja na pochetku identificirao kao prosek :) , vishe ili manje od vas "uklopljenih"), ako ih je vishe (ili mnogo), onda Albahari verno odslikava taj "problem".Da li posecujete klubove iseljenika, ili je to rezervisano za one koji tuguju za korenima?Imam jos mnogo pitanja, ali ima i vremena...
zivim u oblasti u kojoj je najveci broj nasih iseljenika dosao iz ex-yu sa ratom zahvacenih podrucja na osnovu izbeglickog statusa.od toga je najveci procenat ljudi primljen u Kvebeski deo grada (Hull/Gatineau). jedan deo tih ljudi, koji su dosli sredinom devedesetih u nekim srednjim godinama (>+40) sa svojim porodicama, nije najbolje uklopljen u novu sredinu -iz vise razloga. pretpostavljam da su neki od njih: neznanja jezika, nezaposlenosti, zivot na socijalnoj pomoci ili rada slabo-placenih i teskih poslova (raznosenje novina, ciscenje stambenih objekata, gradjevinski radovi, rad za kasama itd.). sasvim je moguce da je jedan od bitnijih faktora neuklopljenosti taj sto su se ti ljudi nasli u stranoj zemlji ne zato sto je to bio deo njihovog zeljenog plana za iseljenjem u mirnodopskim ulovima, vec zato sto su sve izgubili tokom rata i nisu imali kuda otici (osim u izbeglicke kampove u Srbiji gde su najcesce proveli odredjeni period pre dolaska u Kanadu). njihovi potomci su vecinom dosli ovde u periodu osnovne/srednje skole, uglavnom uz maternji jezik odlicno govore francuski i engleski, studiraju i nalaze poslove u svojoj struci. reklo bi se, na prvi pogled, da su sasvim lepo uklopljeni. medjutim, po pravilu se druze/zene/udaju u okviru svoje etnicke grupe, izlazi se na mesta koja drze nasi ljudi, cak se i u najobicniji lanac brzih kafa ide tamo gde je licenca zakupljena od strane domaceg (ex-yu) coveka. nisu nesrecni, daleko od toga, mislim da su srecni u svome okruzenju, ali to okruzenje je, bar sto se socijalnih odnosa tice, najcesce suzeno na istu etnicku zajednicu. ovo naravno ne vazi za sve.ne posecujem klubove iseljenika, sto se ovde svodi najcesce na narodne/folk/ex-yu pop-rock/dance koncerte, posete crkvi, priredbe i fudbalske utakmice gradske lige (imamo jedan srpski fudbalski klub, dva folklorna drusta, koja se prepiru medjusobno ;-), i amatersko pozoriste). u stvari lazem :), za 6 i po godina, bila sam na jednoj utakmici koja je bila odrzana na stadionu blizu moje bivse zgrade, na dve predstave odrzane kod mene na Univerzitetu, i na Rambovom koncertu (takodje na mom faxu- u "kamernoj atmosferi"*).*Rambov komentar atmosfere na tom koncertu cija je publika sedela nepomicno i tiho, udobno zavaljena u sedista teatra. Edited by mei
Link to comment
Zashto provodite toliko vremena na forumima na maternjem jeziku ako vam nishta iz matice ne nedostaje (a ovo provejava kroz odredjene postove)?
zakljuchujesh da nam nishta ne nedostaje. nije tachno, meni nedostaje to lepo prepucavanje, zuchne diskusije, dramatika i tragedija - uzelim se toga i onda malo vezbam, tek da se podsetim. Iskreno, te veshtine mi pomazu ovde.moja prva zelja je bila da mojoj sestri, mami i tati , prijateljima u Srbiji pishem kako otkrivam inostranstvo. Pochela sam prvog dana jednim malim dnevnikom, pa onda pochela da pishem o kulinarskim otkricima i putovanjima.Tako sam se nakachila na 10parjour.net - kulinarski forum, na traveladvisor forum, pa na lux-expat forume i okupljanja. Moja prvobitna zelja ostaje - zelim da vam najiskrenije opisujem ono shto sama ovde dozivljavam, sta ucim, da vam pishem kako zivi jedan normalan gradjanin jedne normalne zemlje. Koliko vidim, ima potrebe da se takve stvari objashnjavaju. Na drugim forumima na kojima pishem/citam - naucim puno, razmenim iskustva, pitam, odgovaram na pitanja, stichem prijatelje. Ovde nalazim da ljudi malo toga pitaju ali se trude da daju utisak da znaju jako puno. Iskreno, verujem da je to samo na povrshini - izvecheri u tajnosti svi mi sve chitamo i posle to prodajemo kao svoje znanje/iskustvo...
Link to comment
zakljuchujesh da nam nishta ne nedostaje. nije tachno, meni nedostaje to lepo prepucavanje, zuchne diskusije, dramatika i tragedija - uzelim se toga i onda malo vezbam, tek da se podsetim. Iskreno, te veshtine mi pomazu ovde.moja prva zelja je bila da mojoj sestri, mami i tati , prijateljima u Srbiji pishem kako otkrivam inostranstvo. Pochela sam prvog dana jednim malim dnevnikom, pa onda pochela da pishem o kulinarskim otkricima i putovanjima.Tako sam se nakachila na 10parjour.net - kulinarski forum, na traveladvisor forum, pa na lux-expat forume i okupljanja. Moja prvobitna zelja ostaje - zelim da vam najiskrenije opisujem ono shto sama ovde dozivljavam, sta ucim, da vam pishem kako zivi jedan normalan gradjanin jedne normalne zemlje. Koliko vidim, ima potrebe da se takve stvari objashnjavaju. Na drugim forumima na kojima pishem/citam - naucim puno, razmenim iskustva, pitam, odgovaram na pitanja, stichem prijatelje. Ovde nalazim da ljudi malo toga pitaju ali se trude da daju utisak da znaju jako puno. Iskreno, verujem da je to samo na povrshini - izvecheri u tajnosti svi mi sve chitamo i posle to prodajemo kao svoje znanje/iskustvo...
Da.Onaj tko pita je mozda budala 5 minuta, a onaj koji ne pita je budala za ceo zhivot (ili tako neshto)...
Link to comment
Da.Onaj tko pita je mozda budala 5 minuta, a onaj koji ne pita je budala za ceo zhivot (ili tako neshto)...
E, to!bash sam pokushala da se setim te poslovice i nikako mi nije ishlo.Hvala.
Link to comment

Deo diskusije koji je skrenuo sa teme i bavi se razgovorom o tome kako diskutovati i ko koliko vremena provodi na kom mestu, te zašto, se može naći ovde. Moderatori mole da se na ovom threadu nivo diskusije podigne za dva-tri frtalja i da se držimo teme.

Edited by crveni autobus
Link to comment

da dodam i ja svoja dva evro centa ovoj diskusiji. do pre godinu i po bi bile dve pare. tako sam sedela u srbiji, studirala, tu i tamo raduckala, u svakom pogledu se usavrsavala iz dana u dan, ali onda me drmnu: pa ja svaki dan visim na internet lokaciji gde sa ljudima razgovaram na engleskom! svaki dan. umesto da se radujem zivotu, da sa bracom srbima i sestrama srpkinjama blagoglagoljim na nasem, troprstom, troljubom, trobojnom maternjem jeziku, da se s njima rumenih obraza penjem vikendom na avalu i da pevam u horu nase lepe srpske pravoslavne crkve, ja sedim iza kompa i sa nekim potpunim strancima komuniciram koristeci neki tamo lengvidž. i nista, shvatim, takva i takva stvar, pozurim da diplomiram, spakujem lepo kofere i odem. odem! i sad ovaj forum :(

Da li posecujete klubove iseljenika, ili je to rezervisano za one koji tuguju za korenima?
ja ne... mislim da je to rezervisano za ljude koji slicne sebi najlakse nalaze u svojoj nacionalnoj zajednici, kojima stvari koje cine nacionalni identitet vise dominiraju licnim identitetom nego meni. meni je mnogo lakse utoliko sto sam kao mala zivela na engleskom govornom podrucju i upisana sam na program na studijama koji je na engleskom (a u holandiji) tako da sa ljudima sa kojima na dnevnoj bazi dolazim u kontakt nemam problem jezicke barijere. da imam, da ne mogu da iskazem svoje misli lepo, uopste ne sumnjam da bih se i ja povezivala sa ljudima na bazi porekla. ovako, moje drustvo cine ljudi koji imaju slicna profesionalna interesovanja ili slican zivotni stil, sto u prevodu znaci da su velikim delom to dosljaci, samo sto su dosli iz razlicitih sredina. jos uze, ljudi sa kojima osecam najvecu bliskost i sa kojima provodim najvise vremena su dosljaci iz drugih evropskih zemalja. imam i prijatelje medju holandjanima ali oni su vec imali izgradjene zivote i brdo prijatelja, familije i drugih obaveza kad sam ja dosla, tako da smo se od pocetka vidjali redje. ali kad na faksu imam pauzu i hocu na kafu jednaka je sansa da cu otici s nekim auto ili alo. htonim.moja prica: ne planiram da se vracam. imam partnera isto evropskog dosljaka ali ne iz nasih krajeva i veliki deo planova se svodi na nalazenje zemlje koja nam je oboma manje-vise jednako dobra za zivot. odlucili smo da to bude ovde - on ima dobar posao i prilicno bi bilo glupo da ga menja (radi na faksu a katedra je medju jacim na svetskom nivou, nudile su mu se bolje pozicije ali losije radno okruzenje), ja planiram da radim doktorat a ovde je to placeno radno mesto - ici ce mi radni staz, socijalno, penziono, vreme ka mogucnosti apliciranja za drzavljanstvo and whatnot. i plata dovoljna za sasvim pristojan zivot.kako stvari idu ono sto cu raditi u buducnosti ce biti akademskog ili cisto istrazivackog kova, sto su poslovi gde je profesionalna nadogradnja nuzna celog radnog veka. trenutni uslovi u srbiji nisu dobri za to, zapravo gotovo su nikakvi u istrazivackom domenu ali ne mislim da bih bila posebno zivotno skrhana da radim u srbiji. svasta sam radila u proslosti i uvek sam volela da radim. ipak, akademski radni uslovi su nesumljivo bolji ovde.vazniji kriterijum za nevracanje su deca koju jos nemam ali ce doci na red. zdravstvo i skolstvo, skolstvo i zdravstvo. gledam temu o tome sa koliko godina deca treba da podju u skolu i sva se najezim od childhood's end vizija skolstva na koja ovde u holandiji nisam nailazila. vise od polovine sestaka ovde navodi skolu kao jedno od mesta gde vole da provode vreme. o srpskom zdravstvu nemam lepih reci :ph34r: vazno, prednosti koje vidim nemaju bas nikakve veze sa pojedincima, sve ljudske tendencije su svuda prisutne. prednosti su sistemske. i ne, ne zelim da provedem zivot radeci na popravljanju sistema, to je stvar politicara, menadzmenta, administracije, nije stvar istrazivaca. jednostavno, mogu ali necu.
Link to comment

I tako, ti ode, a u Srbijici ostadosmo mi sto se:

da sa bracom srbima i sestrama srpkinjama blagoglagoljim na nasem, troprstom, troljubom, trobojnom maternjem jeziku, da se s njima rumenih obraza penjem vikendom na avalu i da pevam u horu nase lepe srpske pravoslavne crkve, ja sedim iza kompa i sa nekim potpunim strancima komuniciram koristeci neki tamo lengvidž. i nista, shvatim, takva i takva stvar, pozurim da diplomiram, spakujem lepo kofere i odem. odem!
Nije ti palo na pamet da ovde, u Srbiji, mozda ima i nekih koji nisu troprsti, ne penju se na Avalu, ne pevaju u horu nase lepe SPC... Nego lepo shvatis, takva i takva stvar... OK. E, vidis, to je otprilike razlog sto se ovde na ovom topiku prosipa bez potrebe ovolika zuc. Niti je s tobom otislo sve sto vredi, niti je ovde ostalo ono drugo. Kada bude trebalo da se gasi svetlo, vec cemo ti javiti.
...jednostavno, mogu ali necu.
I sve si ovo ispisala da bi nas obavestila da nam uskracujes svoje sposobnosti?Sala na stranu: ili cemo jedni od drugih da cujemo po nesto sto vredi cuti, a toga ima, siguran sam, ili cemo nastaviti da slusamo da ovde zdravstvo ne valja, itd, itd..., da su sanse za bilo sta minimalne ili nepostojece u odnosu na tamo. A to sve znamo. Itekako dobro.
Link to comment
Čedo, to nema veze sa realnošću Srbije, u kojoj je preko 500 javnih preduzeća (pdf) i gde je država i dalje glavni privredni faktor.
Ok.Ovlash sam preshao preko liste i uglavnom pishe "JAVNO KOMUNALNO PREDUZEĆE.." , pa vodovodi, sklonishta...mozda preko 80%, odokativno.Mislim da ce takova doci kao poslednja za privatizaciju, a pitanje je i da li ce se ikada i privatizovati.Drzave postaju glavni privredni faktor i tamo gde to nikako nismo ochekivali, i ne radujem se tome.
Indy (i bilo tko drugi tko je voljan i zna), kojim preduzecima u vashim zemljama upravlja drzava?Kako se globalna kriza reflektuje u vashim zamljama?Koliko drzava pomazhe u prevazilazhenju posledica (vishe/manje ovde svi prate Ameriku :))?
Link to comment
Nije ti palo na pamet da ovde, u Srbiji, mozda ima i nekih koji nisu troprsti, ne penju se na Avalu, ne pevaju u horu nase lepe SPC... Nego lepo shvatis, takva i takva stvar... OK.
:lol: isuse.nadam se da ovako reagujes jer se tek sad ukljucujes na topic. ono moje gore (prvi pasus) je sprdnja sa zorgeovom logikom, ironija da bi se ista ta logika obesmislila. pomalo pada u vodu ako ljudi shvate ozbiljno..."mogu ali necu" je odgovor na cedin (cedov?) predlog da odemo, usavrsimo se te se vratimo da popravljamo stvar. nije moj domen, to popravljanje stvari. probala, izgorela, probala jos malo, izgorela jos vise, prestala. ali nije ni cedin domen da odredjuje ljudima cemu treba da posvete zivot.
Link to comment
:huh:
Pise se "i te kako".Ti si se izgleda i registrovao da bi istovario svoju zuc prema onima koji su otisli.
U pravu si. Hvala.Eto vidis da moze.A sto se zuci tice, nisam: ali nemojte bre (nista licno) da se ovde ponasate i nastupate kao da je sa vama otislo sve sto vredi. I obrnuto, naravno.I bez vas se ovde zna da ne valja, da moze bolje, da je Svedska ili koja god zemlja kudikamo naj... Edited by woodooinstalater
Link to comment
A sto se zuci tice, nisam: ali nemojte bre (nista licno) da se ovde ponasate i nastupate kao da je sa vama otislo sve sto vredi. I obrnuto, naravno.I bez vas se ovde zna da ne valja, da moze bolje, da je Svedska ili koja god zemlja kudikamo naj...
Evo, ja zivim u Svedskoj i ne bih rekla da je Svedska kudikamo naj ... ali je (za mene licno) MNOGO bolja alternativa od Srbije u kojoj se radi isto ovako kako ti i jos neki radite na forumu. Izvlacite ishitrene zakljucke, prozivate ljude, postavljate indiskretna pitanja (tipa, koje druge forumu posecujemo) ... ah ... sreca te voda sve nosi. :lol:
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...