Jump to content
IGNORED

OVAMO - ONAMO™


расејан

Recommended Posts

Cekaj, je l' ti govoris 1. o kulturnom imidzu Latinske Amerike u SAD koji je oblikovan po holivudskim filmovima; ili2. o kulturnom imidzu Latinske Amerike uopste koji je oblikovan po holivudskim filmovima.Ako je pod 1., u to necu da se mesam, nikad nisam bio u SAD. Po tvom poslednjem postu, cini mi se da si na to mislio.
Не постим :) .Али углавном 1, а оно под 2 је вероватно туристички имиџ, где гледају да од туриста извуку паре па нек верују у шта хоће, нећемо сад ваљда у сред рекламе да вам објашњавамо да то није тако како сте уверени... Вероватно и ми имамо... ма шта вероватно, видео својим очима, имамо онолико сопствених предубеђења о томе шта и како треба показати странцима, која су огромном већином обликована у кухињама управо оних који нас слабо зарезују и помало нас се прибојавају.
Ako je pod 2., u Evropi to svakako nije istina. Da se razgovarati da li je izvezena popularna kultura zaista reprezentativna (u slicnom smislu da li Kusturica tacno prikazuje zivot Roma), ali sigurno uticaj Holivuda na taj imidz nije dominantan. Stavise, u celoj Evropi pa preko arapskih zemalja njihove tlenovele su zaista gledane.
Е, да, мексиканске серије... да, има овде један канал на шпанском (има их више, ал' овај један улази у основни пакет) и ту и тамо се да видети... да су се веома отели и да остају различити, чак и кад скроз имитирају северне комшије. Ако ништа друго, рибе су им стаситије и набијене - овде су или на некој дијети као из Алана Форда, или их има вишка (недавно су опет пренумерисали одећу, садашњи икс ел је бивши икс икс ел). Edited by расејан
Link to comment
  • Replies 426
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cedo

    113

  • bus

    57

  • Indy

    52

  • расејан

    38

Top Posters In This Topic

Posted Images

Седам самураја постају Величанствених седам...
E, pa baš kad pomenu 1 od mojih 10 naj-filmova ever, evo šta kaže američki sajt imdb:Shichinin no samurai - prosečna ocena 8.8, #13-ti film svih vremenaThe Magnificent Seven - prosečna ocena 7.8, nije na listi 250 najboljih.(U oba slučaja glasači iz USA su u većini. Znači, tako su glasovali "oni").Ima Гугл i na srpskom (sa srpskim rezultatima, po želji).http://www.google.com/intl/sr/Jedan primer kad jesi u pravu, kad pisca Alexandera Dumas u nekom filmu zovu Alexander Dum' Ass :P ...To je stvarno mnogo bezobrazno od njih (k'o mi kad kažemo DeBill Clinton).Inače, ja ne gledam kroz "njih", ja jesam 1 od "njih". (U down under srbo-varijanti). Podseti me šta sam izgubio? I gde je napisan najveći srpski roman (da te podsetim, 1 fantazmagorija u 7 tomova)?Ipak, šta uopšte znači to "mi" i "oni"? Svi smo Homo sapiens.
Link to comment
Ipak, šta uopšte znači to "mi" i "oni"? Svi smo Homo sapiens.
To je UVEK samo fiktivno "mi" i fiktivno "oni". A od (neumerenog) insistiranja na "mi" i "vi" moze samo muka coveku da pripadne. Mislim da sam razglabala o tome u nekoj od skorasnjih diskusija (?)
Link to comment

Dobro, možda sam malo preterao sa mojim biologizmom, nisam ja protiv bilo kakvog nacionalnog identiteta, štaviše može da bude to simpatično ako se radi s 1 merom. Evo kao Frank Zappa u ovoj pesmi little Jewish Princess.

I want a nasty little Jewish PrincessWith long phony nails and a hairdo that rinsesA horny little Jewish PrincessWith a garlic aroma that could level TacomaLonely insideWell, she can swallow my prideI want a hairy little Jewish PrincessWith a brand new nose, who knows where it goesI want a steamy little Jewish PrincessWith over-worked gums, who squeaks when she cumsI don't want no trollI just want a Yemenite holeI want a darling little Jewish PrincessWho knows shit about cooking and is arrogant lookingA vicious little Jewish PrincessTo specifically happen with a pee-pee that's snappin'All up insideI just want a Princess to rideAlright, back to the top...everybody twistI want a funky little Jewish PrincessA grinder; a bumper, with a pre-moistened dumperA brazen little Jewish PrincessWith titanic tits, and sand-blasted zitsShe can even be poorSo long as she does it with four on the floorI want a dainty little Jewish PrincessWith a couple of sisters who can raise a few blistersA fragile little Jewish PrincessWith Romanian thighs, who weasels 'n' liesFor two or three nightsWon't someone send me a Princess who bitesWon't someone send me a Princess who bitesWon't someone send me a Princess who bitesWon't someone send me a Princess who bites

Edited by Indy
Link to comment
E, pa baš kad pomenu 1 od mojih 10 naj-filmova ever, evo šta kaže američki sajt imdb:Shichinin no samurai - prosečna ocena 8.8, #13-ti film svih vremenaThe Magnificent Seven - prosečna ocena 7.8, nije na listi 250 najboljih.(U oba slučaja glasači iz USA su u većini. Znači, tako su glasovali "oni").
Куросава је вазда био на тим листама и сам по себи је легенда, док су Седморица онако, мало бољи вестерн кога се слабо ко сећа, иако су на списку опаке мрге попут Чарлија Бронсона, Џемса Коберна, Стива МекКвина и Јула Бринера. Могу да замислим да се публици која свраћа на имдб баш и не допада нарочито; добар је био у односу на друге вестерне, а не нешто сам по себи. Отад је вестерн увелико сахрањен, и не рекламира се нешто - у понуди (на Нетфликсу и по полицама у Волмарту, нарочито у оној великој кошари где су двдови за бацање, у пола цене или још јефтиније) има само тешке класике, са нагласком на маторог десничара ЏВејна. Уосталом, 21939 гласова за то, спрам 74917 за Куросаву.Публика која кликће за гласање не мора да буде репрезентативна, нити су то нужно Амери. Има доста софтвера који у себи садржи линк на имдб, и могуће је да до њега стижу разни. Сећам се да сам залазио тамо још пре десет година. Елем, нит' сам ја тврдио да је то искључиво правило, нит је ово неки изузетак који би га разбио.Ал' би вредело, да се може уопште доћи до података, за све стране филмове поново урађене овде, колико је у којој земљи људи видело оригинал, а колико друго извођење. Мислим да би било нерешено - оригинал би углавном однео бодове за умјетнички дојам, епигон би однео паре.
Ima Гугл i na srpskom (sa srpskim rezultatima, po želji).http://www.google.com/intl/sr/
И... колико га често користиш? :)
Inače, ja ne gledam kroz "njih", ja jesam 1 od "njih". (U down under srbo-varijanti). Podseti me šta sam izgubio? I gde je napisan najveći srpski roman (da te podsetim, 1 fantazmagorija u 7 tomova)?Ipak, šta uopšte znači to "mi" i "oni"? Svi smo Homo sapiens.
Да, само што се о нама, ван тог круга еСад-ЕЗ (уз повремене наклоне Јапану и помало азијским тигровима) ништа не зна, а и то што се зна, нисмо писали ми, него они. Наравно, методом погрешног узорка се све може доказати, чак и ово што ја причам, а и супротно од тога.Те ми тако остаје да се манем ћорава посла и да наставим са својим спортом - да овде наступам као just another human, и да сматрам да је сасвим нормално да нико не уме да изговори моје презиме - јака ствар, вас би код нас писали тако-и-тако па ником ништа, то је тако код нас а ово је овако код вас и све је то нормално. Лупим их понекад тим златним лењиром и готово.пјаф(тм): тј пиздим само на то што су тако пуни бајаги разумевања и људских права и шгјз, а овамо на сваком кораку на ситно сегрегирају свет, стално праве неке спискове, ваде неке узорке, статистике итд при чему изоставе пола света, намећу своје стандарде и законе(!) остатку света, притом не питајући тај остатак ни да ли боли, и све се праве да је то све ОК, ми смо највеће добрице. Онда само мало окренем пример наглавачке (например, шббкбб да Словачка ухапси аустралијског премијера јер је био непослушан према њиховој тајној служби) док не признају да им се етика своди на "добро, то је кад опљачкамо суседно племе и отмемо им жене; лоше је кад ураде то они нама". Edited by расејан
Link to comment
И... колико га често користиш? :)
Pitanje je za tebe, meni to nije potrebno. ;-)Bojim se da smo na prilicno udaljenim ideoloskim pozicijama, doduse ja sam uvek rad da prozborim koju i sa sasvim suprotnim krajem spektra (posebno ako to ne podrazumeva letece cipele). Edited by Indy
Link to comment
Ал' би вредело, да се може уопште доћи до података, за све стране филмове поново урађене овде, колико је у којој земљи људи видело оригинал, а колико друго извођење. Мислим да би било нерешено - оригинал би углавном однео бодове за умјетнички дојам, епигон би однео паре.
Pa oduvek je tako bilo, remake se uglavnom pravi da bi se lako zaradile pare na racun originala i njegovog uspeha i originalnosti/genijalnosti ili sta vec. Doduse nekad tu postoji homage i re-spek za original. Ali to ide u oba smera, jer je u bar u zadnjih 10ak godina svaki uspesni Hollywood original bio remade u Bollywoodu ili HK, verovatno bi bio i Evropi da je tamo filmska industrija malo razvijenija.
Те ми тако остаје да се манем ћорава посла и да наставим са својим спортом - да овде наступам као just another human, и да сматрам да је сасвим нормално да нико не уме да изговори моје презиме - јака ствар, вас би код нас писали тако-и-тако па ником ништа, то је тако код нас а ово је овако код вас и све је то нормално. Лупим их понекад тим златним лењиром и готово.
OK, ali kako bi ti idealno zeleo da nastupas? Mislim ovde impliciras da ces avoljno da se konformiras i da prihvatis 1 apravdu da ti svako iz prve ne moze da izgovori prezime. Sta mislis da bi u perfektnom svetu trebalo da bude?
пјаф(тм): тј пиздим само на то што су тако пуни бајаги разумевања и људских права и шгјз, а овамо на сваком кораку на ситно сегрегирају свет, стално праве неке спискове, ваде неке узорке, статистике итд при чему изоставе пола света, намећу своје стандарде и законе(!) остатку света, притом не питајући тај остатак ни да ли боли, и све се праве да је то све ОК, ми смо највеће добрице.
Pa nisi prvi ni poslednji koji si primetio te duple standarde, ali sta ces, to je odlika svake velike i mocne drzave. Gledaj to sa malo svetlije strane i shvati sta samo dobijas cinjenicom da si ovde u granicama ove zemlje gde si generalno mnogo bolje tretiran od te iste drzave nego negde napolju. Oh, and BTW, svidja mi se onaj tvoj blog, samo nastavi :thumbsup:
Link to comment
пјаф(тм): тј пиздим само на то што су тако пуни бајаги разумевања и људских права и шгјз...
Ti si stvarno 1 confused person ako ne mozes da vidis gde se stvarno zivi slobodnije i gde stvarno ima vise ljudskih prava. Sve si relativizovao do (a i iza) granica besmisla, mislim da je mnogo bolje da to sve pocepas i vratis se back to basics. I kad ti se ukaze na ono pred nosom sto demantuje tvoje mushy-headed zalopojke, ti vices da je to "neispravno uzorkovano". Sto se mene tice, objasnio si mi, ne bih te (a ni sebe) dalje zadrzavao.
Link to comment
OK, ali kako bi ti idealno zeleo da nastupas? Mislim ovde impliciras da ces avoljno da se konformiras i da prihvatis 1 apravdu da ti svako iz prve ne moze da izgovori prezime. Sta mislis da bi u perfektnom svetu trebalo da bude?
Да не морам да објашњавам одакле сам, да коначно кад почну да ређају иностранство не заврше са списком од три чланице старе ЕЗ, да могу да видим и друге телевизије осим овдашњих 200 комерцијалних канала, да ако у библиографији нечега сва шведска, француска и ина имена имају своје куке & кваке, да онда видим и акутно ц, и ц са кароном, и с и з са кароном, и да д са цртом не буде исландско ет него баш đ. Ако све пишу у тзв. "оригиналу", да пишу и нас. Све у свему, да та глобализација проради у оба смера. Тренутно ради у оба смера, ама се неке ствари ваљају према ван, а друге према унутра. Баш бих волео да, бар често ако већ не може увек, видим тог Брауна како се креће.
Pa nisi prvi ni poslednji koji si primetio te duple standarde,
Али мора да сам први који их зове двоструким аршинима :)
ali sta ces, to je odlika svake velike i mocne drzave.
Да признају да то раде зато што јачи тлачи, па да ми буде лакше. Него кад их притерам чињеницама у ћоше, одједном куд који, ником поникоше и у црвеницу(тм) погледаше, расправа се прекида, разиђите се друже.
Gledaj to sa malo svetlije strane i shvati sta samo dobijas cinjenicom da si ovde u granicama ove zemlje gde si generalno mnogo bolje tretiran od te iste drzave nego negde napolju.
А, одлично, нико ме не примећује, да куцнем у дрво!
Oh, and BTW, svidja mi se onaj tvoj blog, samo nastavi :thumbsup:
Кад вазда зевзечим овде, не постижем... ал', биће. Имам спремљених текстова од раније... четворотомна одисеја, "како сам се прегањао са Верајзоном и зашто никад неће видети ни цента од мене".
Link to comment
Ti si stvarno 1 confused person ako ne mozes da vidis gde se stvarno zivi slobodnije i gde stvarno ima vise ljudskih prava. Sve si relativizovao do (a i iza) granica besmisla, mislim da je mnogo bolje da to sve pocepas i vratis se back to basics.
То је било слободније до родољубног чина(тм), а отад је ово полицијска држава као и свака друга, но још је то врло меко, отприлике као она Слобина, полако и помало и тек местимично. Не могу да поредим са тим како је сад тамо(тм) јер оно што сам навраћао, очима туристе нисам могао ништа озбиљно да видим. Слободно сам испијао пиво, велика слобода, јелда. Са те стране, не знам.
I kad ti se ukaze na ono pred nosom sto demantuje tvoje mushy-headed zalopojke, ti vices da je to "neispravno uzorkovano". Sto se mene tice, objasnio™ si mi, ne bih te (a ni sebe) dalje zadrzavao.
А, добро. Ја сам мислио да само брзо говорим, а овамо још и k?r?l-bel?l вичем. Вежбаћу. Edited by расејан
Link to comment
Да не морам да објашњавам одакле сам, да коначно кад почну да ређају иностранство не заврше са списком од три чланице старе ЕЗ, да могу да видим и друге телевизије осим овдашњих 200 комерцијалних канала, да ако у библиографији нечега сва шведска, француска и ина имена имају своје куке & кваке, да онда видим и акутно ц, и ц са кароном, и с и з са кароном, и да д са цртом не буде исландско ет него баш đ. Ако све пишу у тзв. "оригиналу", да пишу и нас. Све у свему, да та глобализација проради у оба смера. Тренутно ради у оба смера, ама се неке ствари ваљају према ван, а друге према унутра. Баш бих волео да, бар често ако већ не може увек, видим тог Брауна како се креће.
Da li te stvarno neko tera da objasnjavas odakle si? Ja to jedino radim kad hocu, a ne kad moram, jer nikad ne moram. A globalizacija radi u oba smera, veruj mi ima ovde svega, i 200 svetskih kanala, i dela stranih pisaca u javnim bibliotekama, i bioskopa gde mozes da gledas filmove koji nisu napravljeni u Hollywoodu, sve to postoji samo treba malo vremena i para. I da se vratimo na nesto sto si rekao u prethodnom postu a to je da ti smeta sto ne mogu da ti iz prve tacno izgovore ime i/ili prezime - pa u cemu je tu veliki problem? Mislim da li ti mozes tacno da izgovoris imena/prezimena svojih suseda ili kolega, imigranata iz Kine, Indije, ili sa Bliskog Istoka? Ili imena kao DeMario, Twanda, LaJuana, ili Keyshawn? Da li se zacudis kad upoznas muskarce sa "zenskim" imenima kao Tracey ili Stacey? Ili zene sa imenima Rene ili Robin, za koje si oduvek mislio da se daju samo muskoj deci? I taj kulturni shock sa sve privikavanjem na "cudna" imena i pogresno izgovaranje istih ide u oba smera.
Да признају да то раде зато што јачи тлачи, па да ми буде лакше. Него кад их притерам чињеницама у ћоше, одједном куд који, ником поникоше и у црвеницу(тм) погледаше, расправа се прекида, разиђите се друже.
Pa ako se tako pokunjeno povuku iz diskusije pred 1 asavladivom snagom tvojih pravednickih argumenata, to valjda znaci da priznaju poraz, zar ne? Sta jos ocekujes od njih? Da te zamole da im oprostis sto si ih tukao?
А, одлично, нико ме не примећује, да куцнем у дрво!
I sta je tu lose? Ti bi hteo da budes primecen? Od strane koga - FBI, IRS, NSA, ICE, SEC, ili neke seste 3-letter-acronym radnje? Mislim, ima mnogo nacina da se to odradi ako ti je bas do neke velike paznje... ;)
Link to comment
Da li te stvarno neko tera da objasnjavas odakle si? Ja to jedino radim kad hocu, a ne kad moram, jer nikad ne moram.
То наиђе, кад примете нагласак а мисле да би био ред да прозборимо по коју... мада сам некако савладао и то, па се сад правим да не примећујем како бело гледају, но се чиним да је све то так нормално и да ја сматрам да они све знају о нама као и ми њима... и лепо, сви срећни. То са објашњавањем се догађало исп(а)очетка, док су се још понеко сећао да су нас бомбардовали; последњег таквог сам срео ваљда 2003.
A globalizacija radi u oba smera, veruj mi ima ovde svega, i 200 svetskih kanala, i dela stranih pisaca u javnim bibliotekama, i bioskopa gde mozes da gledas filmove koji nisu napravljeni u Hollywoodu
Исто тако се су све могуће информације о свету биле доступне и за време Слобе, ко се баш потруди могао је да нађе, али сваком добронамерном грађанину је било довољно и оно што се сервира. То што 2% становништва има појма да постоје неки људи другачији од нас, а можда трећина њих је чак и била негде вани, и то понекад и у цивилу... то јес повелик број, десетак милиона кад се сабере, ама је то, како овде веле, јако мало и раштркано. Оних 98% (и не, ту бројку нисам изгуглао, него се дуго вртела у расправама где је бар две трећине било домородаца) нЕму пОјма. Јер...
, sve to postoji samo treba malo vremena i para.
...не само да им је жао времена и пара, него не знају ни да постоји тако нешто што би вредело наћи, платити итд.
I da se vratimo na nesto sto si rekao u prethodnom postu a to je da ti smeta sto ne mogu da ti iz prve tacno izgovore ime i/ili prezime - pa u cemu je tu veliki problem? Mislim da li ti mozes tacno da izgovoris imena/prezimena svojih suseda ili kolega, imigranata iz Kine, Indije, ili sa Bliskog Istoka?
Ма не, то ми не смета, штавише забавно је, пробија лед, доприноси ми шарму итд. И са уживањем сам дочекао и прилику да и ја једном неког питам "how do you pronounce your last name" :). Примедбу имам на писање - ако имају ??Ổ??،?, онда очекујем да имају и šđčćž?şł бар. Ја спавам на тим аршинима, и кад се подвоструче, жуља.
Ili imena kao DeMario, Twanda, LaJuana, ili Keyshawn? Da li se zacudis kad upoznas muskarce sa "zenskim" imenima kao Tracey ili Stacey? Ili zene sa imenima Rene ili Robin, za koje si oduvek mislio da se daju samo muskoj deci? I taj kulturni shock sa sve privikavanjem na "cudna" imena i pogresno izgovaranje istih ide u oba smera.
Стејсија знам, људина бре :). А да не спомињем да се касирке (њима бар видим имена јер пише на значки) зову Латаша, Шаника, Закаја, Лишел... прве комшије сам морао да питам да ли им се презиме завршава на -роа или на -рој, пошто је скроз француско.
Pa ako se tako pokunjeno povuku iz diskusije pred 1 asavladivom snagom tvojih pravednickih argumenata, to valjda znaci da priznaju poraz, zar ne? Sta jos ocekujes od njih? Da te zamole da im oprostis sto si ih tukao?
Да кажу "а, па јесте", или "има и тога" или "можда, али ти ја и даље не верујем", или макар "муу". Него тако, разиђу се. Онлајн баш не помаже што им не видим лица. Те се можда пар пута и десило како ти кажеш, а да нисам ни приметио, него тек после - чек, шта би са оним?
I sta je tu lose? Ti bi hteo da budes primecen? Od strane koga - FBI, IRS, NSA, ICE, SEC, ili neke seste 3-letter-acronym radnje? Mislim, ima mnogo nacina da se to odradi ako ti je bas do neke velike paznje... ;)
Рекох одлично. Да не кваримо...
Link to comment

cedo, koji na ovoj temi trosis sintagmu "svoja zemlja" k'o pijani milioner, a sto mi izaziva bol: sta ti je to svoja?u srbiji svoju zemlju imaju, verujem, samo seljaci (novoveleposednicke nemani ne racunam). ostali su manje ili vise uspesni patriote-hobisti.poz

Link to comment
Evo kao Frank Zappa u ovoj pesmi little Jewish Princess.

I want a nasty little Jewish PrincessWith long phony nails and a hairdo that rinsesA horny little Jewish PrincessWith a garlic aroma that could level TacomaLonely insideWell, she can swallow my prideI want a hairy little Jewish PrincessWith a brand new nose, who knows where it goesI want a steamy little Jewish PrincessWith over-worked gums, who squeaks when she cumsI don't want no trollI just want a Yemenite holeI want a darling little Jewish PrincessWho knows shit about cooking and is arrogant lookingA vicious little Jewish PrincessTo specifically happen with a pee-pee that's snappin'All up insideI just want a Princess to rideAlright, back to the top...everybody twistI want a funky little Jewish PrincessA grinder; a bumper, with a pre-moistened dumperA brazen little Jewish PrincessWith titanic tits, and sand-blasted zitsShe can even be poorSo long as she does it with four on the floorI want a dainty little Jewish PrincessWith a couple of sisters who can raise a few blistersA fragile little Jewish PrincessWith Romanian thighs, who weasels 'n' liesFor two or three nightsWon't someone send me a Princess who bitesWon't someone send me a Princess who bitesWon't someone send me a Princess who bitesWon't someone send me a Princess who bites

Iju, sto je bezobrazan tekst. :D
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...