Jump to content
IGNORED

Izrael, Palestina i arapske zemlje


3opge
Krošek
Message added by Krošek,

Na ovoj temi postoje stroža pravila oko kačenja raznoraznih sadržaja: Zabranjeno je repostovanje, kačenje tvitova ili bilo kakvih materijala (slika, klipova...), kao i goli linkovi. Postovi moraju biti napisani sopstvenim rečima, i dozvoljen je hipertekst (dugme Link). Izuzetno, kao propratni sadržaj uz sopstveni post, prihvatljivi su kratki isečci nekog dužeg teksta (ne i kraćeg kao što je obična vest).

Recommended Posts

A oko bad guysa, druže Zajcev, Izraelu je trebalo 40 godina da, uglavnom, neutraliziraju Fatah. Sada počinju sa Hamasom..
da, to sam ja negde i sagledao u prvom delu posta, dajuci mu malo geopolitickiji rakurs:
mislim da svi masite poentu, diskutujuci sta je terorizam, a sta ne, i sta predstavlja adekvatan odgovor ako se utvrdi da jeste. ovde se, bar po meni, radi o necemu drugom - izraelskom slanju poruke svetu u trenutku kada dolazi do promene americke spoljne politike i jacanju ruskog uticaja. i to je na delu "plan B". ..."plan A" je bio bombardovanje Iranskih nuklearnih postrojenja ali to cak ni Busova administracija nije dozvolila zbog visokog rizika od eskalacije. na delu je kompromis koji su napravili, izgovor su Hamasove rakete, a dokaz americka blokada Rezolucije u SB, koja bi zaustavila bombardovanje...
Izrael na zalost funkcionise po tom principu..(sad ce mi neko skociti da sam antisemita)..ugrozenosti. na kraju krajeva, tu zemlju su i osvajali na krilima ugrozenosti i stradanja u holokaustu...tako su drzavu napravili, tako su je prosirili, tako je sad i odrzavaju. od zapada su dobijali naoruzanje i politicku podrsku, a taj primer na pocetku novog veka najbolje slede recimo Kosovski Albanci..Fatah je bio retro grupa...Arafatovo militatntno krilo, konzervativno kako u organizaciji, tako i u borbi. Mosad ih je kontrolisao manje-vise uspesno sve vreme... Hamas je nesto drugo. moderno organizovana grupa (mislim cak i "formalni" deo Al Kaide, mrzi me da proveravam), sa jakom podrskom jedne druge nuklearne zemlje...na momente i trece.. Plasim se da ce popusaj sa Hezbulahom biti pickin dim u poredjenju sa onim koji ce im se desiti sa Hamasom, pa se i tu slazemo (po pitanju istorijske slike 1 Olmerta)mene samo nervira sto jos jedan majmun na svetu ima eskadrilu F16tica sa nuklearkama u vazduhu sve vreme...(karikiram malo ali nije daleko od istine)
Link to comment

Izrael nije samo igrao na stranu zapada, niti je samo od njih dobijao podrsku.Elitna jedinica koja je vodila glavne borbe za nezavisnost 1948 Hagana je imala zestoke sukobe sa Britancima. jedininica je formirana pre 2. sv. rata kako bi stitila Kibuce i Jevreje od napada Arapa a zatim je za vreme 2. sv. rata bila pod kontrolom Britanaca kao elitna jedinica. Kako se rat blizio kraju sve vise Jevreja je pocelo da pristize u Palestinu i rasla je napetost, Britanci su poceli da uvode kvote za ulazak jevreja i bukvalno su presretali brodove i odvodili Jevreje u kampove, sto je mnoge podsetilo na naciste, i zbog toga su poceli napadi na Britance.Za vreme rata 1948 Izrael je dobio veliki podrsku u naoruzanju od Sovjeta a deo tog naoruzanja je svercovan preko Jugoslavije iz razloga sto su sovjeti racunali na mogucnost da Izrael postane socijalisticki i deo istocnog bloka.Vec kod krize u Suecu SAD su bile kontra Izraela. U sestodnevnom ratu, gde se Izrael najvise prosirio i naneo teske gubitke arapima, je Izrael razneo ratni brod SAD USS Liberty. Radilo se o spijunskom brodu americke vojske. Raznesen od strane IDF jer je mogao da prenosi informacije Britancima koji su bili saveznici Jordancima. Poginula 34 clana posade a 170 ranjeno.Da ne govorim da su Sovjeti slali lazne informacije arapima pred sam rat.

Link to comment
Moguće. Ovo što sam napisao je bilo po sećanju i moguće je da je procenat bio manji. Samo sam želeo da skrenem pažnju da mnogo toga oko ovog konflikta ne poznajemo dovoljno.Da dodam da je iseljavanje hrišćanskih (da ne upotrebim samo termin pravoslavnih) Palestinaca počeo (ponajviše iz ekonomskih razloga) mnogo ranije od stvaranja Izraela kao države (naročito u Južnu Ameriku tj. Čile) što ne znači da ga nije bilo i kasnije. Deo teksta " i oni nisu proterani iz oblasti Tel Aviva (uostalom kao i Druzi) i veoma malo ih je napustilo Izrael sa ostalim Arapima" odnosio se period u vreme proglašenja Izraela.Na kraju ovom rečenicomdopisao si ono što sam želeo da kažem.
Moje je misljenje (mada mozda potpuno pogresno) da arapski muslimani gledaju na arapske hriscane kao na eksponente evropske civilizacije koju su oni kroz istoriju osetili kros Krstaske ratove, kolonijalnu upravu i imperijalnu vladavinu. Slican problem imaju i sa Izraelcima koje ne prihvataju kao autenticni semitski narod ponikao u tim krajevima nego kao doslljake iz Evrope koji sa sobom nose sva losa iskustva koji su Arapi imali sa Evropom (tehnolosku superiornost, civilizacijsku agresivnost, vrednosti koji se kose sa tradicionalnim i islamskim). Mislim da su to glediste u mnogome potpomogli arapski hriscani, ponajvise u Libanu, gde su muslimane uglavnom tretirali kao gradjane 2. reda a sebe dozivljavali kao povlascenu kastu sa pedigreom starih Fenicana (npr. porodice Franzije, Samun, Dzemael).S druge strane, zanimljivo je da su poceci oslobodilackog pokreta za arapsku Paelstinu pokrenuli prvi arapski hriscani (pravsoslavni) jer su oni najvise bili izlozeni sikani i nepravdi nastaloj podelom Palestine na jevrejski i arapski entitet. Vec pomenuh Zorza Habasa kao jednog od rodonacelnika oslobodilackog pokreta; zatim tu je i Vadad (Halid cini mi se), isto tako pravoslavaca i lekar kao sto je bio i Habas. Medjutim, i ovi borci za arapsko-palestinsku stvar su svoju borbu poveli u okviru ideologije uvezene iz Evrope - maksizam-lenjinizam. Mislim da je zato i Habasova frakcija PFLP potisnut od strane Fataha koji je bio vise tradicionalisticki i ciji je vodja Arafat bio musliman. Kasnije, sa jacanjem islamizma, sekularni Fatah je morao da ustupi mesto islamistickim frakcijama kao sto su Hamas i Hizbola.
Link to comment

isusivanje mocvare kako bi se pobili komarci...http://firedoglake.com/2009/01/03/gaza-ground-invasion/The televised report cited high-level security sources as saying Barak intends to plan for the removal of tens of thousands of Palestinians from the northern Gaza Strip, namely from the region that the resistance uses for the launch of these rockets, and to move them toward Gaza City and to confine them there. The Israeli reporter added that Barak is turning to legal advisers in the Defence Ministry, in order to obtain legal authorization for the removal of the Palestinian civilians...

Link to comment
Fatah je bio retro grupa...Arafatovo militatntno krilo, konzervativno kako u organizaciji, tako i u borbi. Mosad ih je kontrolisao manje-vise uspesno sve vreme... Hamas je nesto drugo. moderno organizovana grupa (mislim cak i "formalni" deo Al Kaide, mrzi me da proveravam), sa jakom podrskom jedne druge nuklearne zemlje...na momente i trece...
Hamas nema nikakve veze sa Al Kaidom. naprotiv, Hamas i Al Kaida su neprijatelji. glavna podrska Hamasu je egipatsko Muslimansko Bratstvo.
Link to comment
Izrael nije samo igrao na stranu zapada, niti je samo od njih dobijao podrsku.Elitna jedinica koja je vodila glavne borbe za nezavisnost 1948 Hagana je imala zestoke sukobe sa Britancima. jedininica je formirana pre 2. sv. rata kako bi stitila Kibuce i Jevreje od napada Arapa a zatim je za vreme 2. sv. rata bila pod kontrolom Britanaca kao elitna jedinica. Kako se rat blizio kraju sve vise Jevreja je pocelo da pristize u Palestinu i rasla je napetost, Britanci su poceli da uvode kvote za ulazak jevreja i bukvalno su presretali brodove i odvodili Jevreje u kampove, sto je mnoge podsetilo na naciste, i zbog toga su poceli napadi na Britance.Za vreme rata 1948 Izrael je dobio veliki podrsku u naoruzanju od Sovjeta a deo tog naoruzanja je svercovan preko Jugoslavije iz razloga sto su sovjeti racunali na mogucnost da Izrael postane socijalisticki i deo istocnog bloka.Vec kod krize u Suecu SAD su bile kontra Izraela. U sestodnevnom ratu, gde se Izrael najvise prosirio i naneo teske gubitke arapima, je Izrael razneo ratni brod SAD USS Liberty. Radilo se o spijunskom brodu americke vojske. Raznesen od strane IDF jer je mogao da prenosi informacije Britancima koji su bili saveznici Jordancima. Poginula 34 clana posade a 170 ranjeno.Da ne govorim da su Sovjeti slali lazne informacije arapima pred sam rat.
Pedesetih su jugoslovenski komunisti imali vrlo srdacne odnose sa Izraelom. Delegacije jugoslovenskih komunista su odlazile u Izrael, posecivale kibuce i vracale se odusevljene pricajuci o otelotvorenju komunizma i drustva jednakosti koje je ostvareno u kibucima. Titovi oficiri jeverjskog porekla su odlazili u Izrael i postajali tamosnji vojni komandanti. Ako imate priliku da cujete izraelske pesme iz vreme stvaranja drzave Izrael, sve su prepevi sovjetskih revolucionarnih i vojnickih pesama. Do naglog zahladjenja i raskida izmedju Titove Jugoslavije ni Izraela doslo je kada je Tioto odlucio da sa Naserom i Nehruom pokrene Pokret nesvrstanih, buduci da je Naser bio arapski nacionalista i izraelofob (zajedno sa svojim kompanjonom iz Sirije sa kojim su krajem 50-ih i 60-ih delili zajednicku federaciju, tzv. Ujedinjenu arapsku republiku - UAR). U isto vreme, UAR i ostale novostvorene sekularne dzamahirije su prihvatile pro-lenjinisticku ideologiju i tako se priblizile SSSSR-u i ostalim komunistickim drzavama, sto je uslovilo da SAD i evropski zapad pocinju da daju podrsku Izraelu. Edited by Dimitrije
Link to comment
Glavna podrška Hamasu je Sirija.
nope. Sirija i Iran su im takticki saveznici. neprijatelj mog neprijatelja... za Sirijce je Hamas samo adut u pregovorima sa Izraelom.glavna ideoloska, logisticka, i politicka podrska, je Bratstvo. Hamas je i nastao kao ogranak Bratstva. Edited by Gandalf
Link to comment
nope. Sirija i Iran su im takticki saveznici. neprijatelj mog neprijatelja... za Sirijce je Hamas samo adut u pregovorima sa Izraelom.glavna ideoloska, logisticka, i politicka podrska, je Bratstvo. Hamas je i nastao kao ogranak Bratstva.
I ja bih rekao. Sirijski rezim je baatisticki, levicarski i sekularan sto je u prilicnom raskoraku sa ideologijom koja je na vlasti u Iranu.
Link to comment

samo nekoliko aktuelnih fotografija. snimano u pojasu gaze, posle izraelskog napada na jedan od mnogobrojnih tunela koje je hamas koristio. zarobljenim "hamasnicima" vojnici ukazuju pomoc.post-372-1231113910.jpg post-372-1231113807.jpg slede jos dve fotografije.

Link to comment

verovatno ce zarobljeni hamasovci napisati "slobodan" na kraju pisma koje ce poslati izraelskom premijeru, kao sto su onomad zarobljeni americki vojnici pisali slobi.

Link to comment
zasto je bio legitimna meta?pisalo u Haaretzu?mnogo jebo i pravio decu protiv Izraela?imao 4 zene pa je mogao da napravi jos vise dece?fucking twilight zone, prvo 'lonac u kome se svi kuvaju' a sad i 'legitimnost ubijanja ljudi zato sto imaju ideologiju pravljenja dece'.
To sto se budaletina okruzila decom, a pre toga je ispalio na stotine raketa i pobio ko zna koliko ljudi, uopste nije problem Izraela.
Link to comment
Mislim, ako je i zbog Kasam raketa, mnogo je. Postoje daleko suptilniji i civilizovaniji načini da se taj problem reši.
Pa postoje, to svi znaju al' se ovde (a i drugde) radi o tome sto jedna strana primenjuje 'jezik' koji prvo njoj a potom i drugoj strani (stvarno ili prema razumevanju pomenute prve strane o tome sta misli druga strana) najvishe 'odgovara'. Mislim - onaj 'jezik' koji prva i druga strana najbolje 'razumeju'. Puna su groblja na svim meridijanima onih koji su pokusha(va)li ovakve i slicne probleme da reshe suptilnije i civilizovanije. Ono po cemu se ovaj 'slucaj' delom razlikuje od nekih drugih je sto je jedna strana istorijski poznata kao (velika) zrtva u WWII. Sve ostalo je vec vidjeno - i tamo i drugde. E da - i lagana podrshka Velikog brata - bilo direktno (kao pre 30-40 godina) ili indirektno - kao danas kroz opstrukciju UNa i dalje redom... Al' dobro - treba razumeti ljude - to je 'clear & present danger' - nije stvar za zezanje.
Link to comment
  • Krošek locked this topic
  • Krošek unlocked this topic
  • Krošek pinned this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
×
×
  • Create New...