Jump to content
IGNORED

Izrael, Palestina i arapske zemlje


3opge
Krošek
Message added by Krošek,

Na ovoj temi postoje stroža pravila oko kačenja raznoraznih sadržaja: Zabranjeno je repostovanje, kačenje tvitova ili bilo kakvih materijala (slika, klipova...), kao i goli linkovi. Postovi moraju biti napisani sopstvenim rečima, i dozvoljen je hipertekst (dugme Link). Izuzetno, kao propratni sadržaj uz sopstveni post, prihvatljivi su kratki isečci nekog dužeg teksta (ne i kraćeg kao što je obična vest).

Recommended Posts

Jedna od tema oko koje se lome koplja u izraelskoj unutrasnjoj politici je napustanje naselja. Cipi Livni je prije par mjeseci izjavila da bi Izrael to trebalo da ucini. Izjavu nisam citao, prenjela mi je prijateljica iz Izraela, tako da ne mogu naci citat. Odmah je bila prozvana.Razmisljanja o tome postoje kao i volja kod jednog dijela politicara. Na zalost radikalnim likovima odgovara rat niskog intenziteta.

Link to comment

vecina izraelaca zeli sto skorije resenje konflikta. vecina izraelaca je za palestinsku drzavu. vecina izraelaca je spremna da vrati palestincima zapadnu obalu. vecina izraelaca se ne protivi ideji istocnog jerusalima kao glavnog grada buduce drzave palestine.palestinci jos uvek cekaju na nekoga da ih ujedini, pita sta zele, pa da im objasni sta je moguce. zvuci arogantno, al' tako je.zivot u izraelu se u mnogome promenio u poslednjih dvadesetak godina. nema vise onog zanosa i ideologije na cijim krilima se stvorila drzava cionisticka, kao garant sigurnosti za sve jevreje rasute po svetu. doslo je neko novo, moderno doba, u kojem se ide na posao, zaradjuju pare, putuje po svetu i radi sve ono sto se radi u bilo kojoj drugoj zemlji zapadnjackih standarda i kulture. ljudima je dosadilo da ratuju, da salju svoju decu da ginu po jebenim kamenjarima koje niko nece, a svi se prave da hoce. ljudima je dosadilo da slusaju vesti svakih pola sata o pogibijama, eksplozijama, ratovima, teroru i iranu. normalnim ljudima je pukao kurac. dogovorili bi se oni brzo sa bilo kim oko bilo cega, samo da mogu normalno da zive. samo, sa kim da se dogovore? sa abasom? sa mubarakom? sa nasralom, ili asadom? ko je taj koji ima mandat, garancije i pravo da predstavlja palestinski narod? i, ako ima neko takav, moze li mu se verovati?poslednji koji je govorio u ime palestinaca, pobegao je od odgovornosti vodjenja prave palestinske drzave, odbijajuci da potpise ponudjeni mir. lakse mu je bilo da ostane revolucionar sa pozamasnim racunom u pariskoj banci, nego da se bavi tako dosadnim poslom kao sto je, na primer, vodjenje drzave. ko da se bavi propalom ekonomijom, nezaposlenima i propalom infrastrukturom, kada se moze u istoriju kao slavljeni otac nacije.

Link to comment
vecina izraelaca zeli sto skorije resenje konflikta. vecina izraelaca je za palestinsku drzavu. vecina izraelaca je spremna da vrati palestincima zapadnu obalu. vecina izraelaca se ne protivi ideji istocnog jerusalima kao glavnog grada buduce drzave palestine.
A tek poneki izraelski vojnik dezertira, kao u Refusenik!: Israel's Soldiers of Conscience, Written by Peretz Kidron , Susan Sontag Published by Zed Books (May 2004); ISBN 1842774514... Al' i to je zivot - slicno kao i medju drugim narodima (i narodnostima).
Link to comment
A tek poneki izraelski vojnik dezertira, kao u Refusenik!: Israel's Soldiers of Conscience, Written by Peretz Kidron , Susan Sontag Published by Zed Books (May 2004); ISBN 1842774514... Al' i to je zivot - slicno kao i medju drugim narodima (i narodnostima).
i to je pojava modernog doba. retko dezertiraju u pravom smislu reci, vise odbijaju naredbe koje se kose sa moralnim nacelima. obicno se radi o pilotima borbenih helikoptera koji odbijaju da gadjaju odredjenu metu (npr. automobil u pokretu na prometnoj ulici, gde su velike sanse da ce pogoditi i nevine ljude).ima i slucajeva kada rezervisti, "obicni ljudi" koji su odavno zavrsili vojni rok, imaju porodice, posao i normalan, civilni zivot, odbijaju da se jave na borbene zadatke, jer se ne slazu sa ciljem i metodom. Edited by roux senyurt
Link to comment

Jedna od legendarnih jedinica IDF, Golani,

Golani troops stage huge revolt against commanderMar 2, 2007 In one of the largest revolts in IDF history, close to 100 soldiers from Battalion 51 of the Golani Brigade - which lost eight soldiers during the battle over Bint Jbail in Lebanon this past summer - stormed out of their base on Thursday in an act of protest against their new commander. The soldiers claimed that they were fed up with the tough disciplinary approach of new battalion commander Lt.-Col. David Zini and the IDF's general "lack of compassion" for soldiers who had fought and lost friends in Lebanon. The soldiers said that meetings with psychologists they requested to discuss the effects of the war had been repeatedly postponed by their commanders. "We did not get what we deserved," said one of the soldiers, who said that Zini also broke with Golani traditions and took away certain privileges granted to veterans of the battalion. During the Lebanon war, Battalion 51 lost eight soldiers during one day of fighting against Hizbullah in the southern Lebanese village of Bint Jbail. During the fighting, the battalion's deputy commander, Maj. Roi Klein, was killed after he jumped on top of a grenade to save the soldiers standing nearby.
Edited by No7
Link to comment
zivot u izraelu se u mnogome promenio u poslednjih dvadesetak godina. nema vise onog zanosa i ideologije na cijim krilima se stvorila drzava cionisticka, kao garant sigurnosti za sve jevreje rasute po svetu. doslo je neko novo, moderno doba, u kojem se ide na posao, zaradjuju pare, putuje po svetu i radi sve ono sto se radi u bilo kojoj drugoj zemlji zapadnjackih standarda i kulture. ljudima je dosadilo da ratuju, da salju svoju decu da ginu po jebenim kamenjarima koje niko nece, a svi se prave da hoce. ljudima je dosadilo da slusaju vesti svakih pola sata o pogibijama, eksplozijama, ratovima, teroru i iranu. normalnim ljudima je pukao kurac. dogovorili bi se oni brzo sa bilo kim oko bilo cega, samo da mogu normalno da zive. samo, sa kim da se dogovore? sa abasom? sa mubarakom? sa nasralom, ili asadom? ko je taj koji ima mandat, garancije i pravo da predstavlja palestinski narod? i, ako ima neko takav, moze li mu se verovati?
Premda se u načelu slažem sa onim što si rekao, mislim da je problem i u tome što nisu normalni ljudi u Izraelu ti koji imaju mandat da se oko bilo čega dogovaraju sa Palestincima. Taj mandat i dalje pripada zadrtim ideolozima a ne običnom svetu. Isto kao što i kod Palestinaca mandat drže zadrti ideolozi a ne običan svet. Na to dodaš malo sakrivanja iza nekih bizarnih postupaka običnog sveta, poput palestinskih majki koje pričaju kako sa ponosom odgajaju decu da se jednog dana raznesu eksplozivom, ili izraelskih devojčica koje u Kirijat šmoni ispisuju skaredne poruke na artiljerijske granate koje će uskoro biti ispaljene na nečiju kuću, i onda ispadne kao da običan svet daje podršku svemu tome. A zapravo i nije baš tako.
Link to comment
Premda se u načelu slažem sa onim što si rekao, mislim da je problem i u tome što nisu normalni ljudi u Izraelu ti koji imaju mandat da se oko bilo čega dogovaraju sa Palestincima. Taj mandat i dalje pripada zadrtim ideolozima a ne običnom svetu. Isto kao što i kod Palestinaca mandat drže zadrti ideolozi a ne običan svet. Na to dodaš malo sakrivanja iza nekih bizarnih postupaka običnog sveta, poput palestinskih majki koje pričaju kako sa ponosom odgajaju decu da se jednog dana raznesu eksplozivom, ili izraelskih devojčica koje u Kirijat šmoni ispisuju skaredne poruke na artiljerijske granate koje će uskoro biti ispaljene na nečiju kuću, i onda ispadne kao da običan svet daje podršku svemu tome. A zapravo i nije baš tako.
Pazi, obican svet ne daje tome podrsku al' se protiv toga ne buni tako da je krug otprilike zatvoren...
Link to comment

djuz-ovi su poznati kao shtedise. shtedisa sam, crtam/pishem... mislim, takodje, vole da maznu tu i tamo i dovedu finansijski sistem do kolapsa, ali to je vec genetski. lm, bacaju bombe od 2000 funti na one sto ih bombarduju protivgradnim raketama!?! 2 soma bomba je, verovatno, soma po funti, uzimajuci u obzir efikasnost US military/industrial complex-a i hriscansko/judo US drzave koja ih prodaje; protivgradna je, verovatno, soma po komadu, zar ne?mislim, da li ti ljudi vide ove brojke ispred svog nosa?

Link to comment
Premda se u načelu slažem sa onim što si rekao, mislim da je problem i u tome što nisu normalni ljudi u Izraelu ti koji imaju mandat da se oko bilo čega dogovaraju sa Palestincima. Taj mandat i dalje pripada zadrtim ideolozima a ne običnom svetu. Isto kao što i kod Palestinaca mandat drže zadrti ideolozi a ne običan svet. Na to dodaš malo sakrivanja iza nekih bizarnih postupaka običnog sveta, poput palestinskih majki koje pričaju kako sa ponosom odgajaju decu da se jednog dana raznesu eksplozivom, ili izraelskih devojčica koje u Kirijat šmoni ispisuju skaredne poruke na artiljerijske granate koje će uskoro biti ispaljene na nečiju kuću, i onda ispadne kao da običan svet daje podršku svemu tome. A zapravo i nije baš tako.
u izraelu ima ekstrimsta. u tu grupu ljudi bih svrstao ultra nacionaliste okupljene oko ideje rabija (mislim da se zvao jair) kahane, pokojnog fasiste. tu se mogu ugurati i velika vecina doseljenika koji zive na okupiranim teritorijama i jos poneki junak koji se razmece tudjom kapljicom krvi. oni procentualno cine manje od deset posto izraelskog jevrejeskog stanovnistva. kontra balans u glasackim glasovima im daje dvadesetak posto izraelskih arapa. postoji i poprilican postotak ortodoksnih jevreja, ali njih ne zanimaju palestinci u meri u kojoj ih interesuje dzabalebaroski zivot na grbaci drzave (ne sluze vojsku, zive u getoima, neki cak i ne priznaju drzavu izrael). ono sto ostaje je velika vecina ljudi koju interesuje zivot. ima medju njima desnicara (likud), levicara (maarah) i lutalica, ali oni cine glasacku vecinu. oni su davali mandate i rabinu i peresu i baraku. sva trojica su nudili palestincima ruku i kompromis. palestinska ruka nikad nije pruzena. izrael je spreman i ceka na palestinsko rukovodstvo dovoljno zrelo da uzme ono sto mu pripada. ne iz neke ljubavi prema palestincima, nego iz puke zelje da se zivi normalno. kompromis je potreban na obe strane. mislim da je izraelska strana spremna na povratak teritorija (barak je nudio arafatu 90% zapadne obale i citavu gazu, uz dodatak nekih izraelskih teritorija u negevu), na podelu jerusalima kao glavnog grada dve drzave i na simbolicni povratak izbeglica (govorilo se o simbolicnom broju ljudi, tek toliko da arafat moze prodati tu ideju svojim sunarodnicima, plus novcana nadoknada za pretrpljenu stetu- ponuda eu i amerike). izrael je dokazao u proslosti da stoji iza svojih obecanja da ce se povuci sa osvojenih teritorija zarad mira sa komsijama (povlacenje sa sinaja), pa makar morao na silu izvlaciti svoje stanovnistvo sa tih teritorija. vecina izraelaca je spremna na, za njih, bolne kompromise sa palestncima, ali pitanje je da li su palestici spremni na, mozda za njih, jos bolnije kompomise.
Link to comment
djuz-ovi su poznati kao shtedise. shtedisa sam, crtam/pishem... mislim, takodje, vole da maznu tu i tamo i dovedu finansijski sistem do kolapsa, ali to je vec genetski. lm, bacaju bombe od 2000 funti na one sto ih bombarduju protivgradnim raketama!?! 2 soma bomba je, verovatno, soma po funti, uzimajuci u obzir efikasnost US military/industrial complex-a i hriscansko/judo US drzave koja ih prodaje; protivgradna je, verovatno, soma po komadu, zar ne?mislim, da li ti ljudi vide ove brojke ispred svog nosa?
simpatcno si ovo srocio.
Link to comment

Iznenadjen sam stepenom relativiacije izraelskih zlocina.Imam utisak da je u pitanju neki odbrambeni mehanizam.Onaj ko je pazljivo gledao Valcer sa Basirom mogao je da uoci tu vrstu relativizacije bas u vezi sa Sabrom i Satilom.Eto, mi samo zelimo da zivimo normalno, cak smo i pomalo levicari zabrinuta za ljudska prava, ali na kraju krajeva, eto, oni drugi, gotovo po pravilu divljaci koji se medjusobno tamane, nam to ne dozvoljavaju. Politicki oportuna griza savesti koja krivicu nekako uvek uspe da prebaci na druge.Suocavaci sa prosloscu i Sonja Biserko bi tu imali sta da rade.

Link to comment
kompromis je potreban na obe strane. mislim da je izraelska strana spremna na povratak teritorija (barak je nudio arafatu 90% zapadne obale i citavu gazu, uz dodatak nekih izraelskih teritorija u negevu), na podelu jerusalima kao glavnog grada dve drzave i na simbolicni povratak izbeglica (govorilo se o simbolicnom broju ljudi, tek toliko da arafat moze prodati tu ideju svojim sunarodnicima, plus novcana nadoknada za pretrpljenu stetu- ponuda eu i amerike).
u Kemp Dejvidu je je ponudjeno 91% Zapadne Obale i 1% kompenzacije. s tim sto su teritorije koje je Barak zeleo da zadrzi dugoko zadirale u teritoriju Zapadne Obale, i presecale je na minimum dva dela. pri tome bi Izrael zadrzao kontrolu nad vodnim resursima (zapadni akvifer). sto ce reci, potpuna izraelska kontrola nad svim kretanjima i ekonomijom Zapadne Obale.Shlomo Ben-Ami, izraelski ministar inostranih poslova i pregovarac u Kemp Dejvidu, je otvoreno rekao da on na Arafatovom mestu ne bi potpisao ono sto mu je ponudjeno (klik).jer je ponuda bila bantustanizacija i "okupacija na daljinski". Edited by Gandalf
Link to comment
u Kemp Dejvidu je je ponudjeno 91% Zapadne Obale i 1% kompenzacije. s tim sto su teritorije koje je Barak zeleo da zadrzi dugoko zadirale u teritoriju Zapadne Obale, i presecale je na minimum dva dela. pri tome bi Izrael zadrzao kontrolu nad vodnim resursima (zapadni akvifer). sto ce reci, potpuna izraelska kontrola nad svim kretanjima i ekonomijom Zapadne Obale.Shlomo Ben-Ami, izraelski ministar inostranih poslova i pregovarac u Kemp Dejvidu, je otvoreno rekao da on na Arafatovom mestu ne bi potpisao ono sto mu je ponudjeno (klik).jer je ponuda bila bantustanizacija i "okupacija na daljinski".
Ne sporim nitri zelim da budem cinican, ali da li je postojao bilo koji bolji predlog koji su obe strane mogle da prihvate uzimajuci tu u obzir i vojnu i ekonmomsku snagu i pobednistvo Izraela u svim prethodnim ratovima i jakog saveznika Izraela u vidu SAD nasuprot slabog, gubitnickog PLO i njihovih mnogobrojnih ali krajnje nepouzdanih saveznika?
Link to comment
u Kemp Dejvidu je je ponudjeno 91% Zapadne Obale i 1% kompenzacije. s tim sto su teritorije koje je Barak zeleo da zadrzi dugoko zadirale u teritoriju Zapadne Obale, i presecale je na minimum dva dela. pri tome bi Izrael zadrzao kontrolu nad vodnim resursima (zapadni akvifer). sto ce reci, potpuna izraelska kontrola nad svim kretanjima i ekonomijom Zapadne Obale.Shlomo Ben-Ami, izraelski ministar inostranih poslova i pregovarac u Kemp Dejvidu, je otvoreno rekao da on na Arafatovom mestu ne bi potpisao ono sto mu je ponudjeno (klik).jer je ponuda bila bantustanizacija i "okupacija na daljinski".
voda je problem. ne znam sta podrazumevas pod zapadnim akviferom (koliko ja znam postoje obalni i brdski akvifer -akvifer ha hof i akvifer ha har), ali je sigurno je da izrael hoce da zadrzi kontrolu nad resursima vode iz prostog razloga sto ne veruju palestincima. koliko se ja secam, u ugovoru iz kemp dejvida palestincima bi bilo ograniceno formiranje nekih vidova oruzanih snaga (avijacija, npr.) i, verovatno, jos ko zna koliko nepovoljnosti za palestince. teritorija bi sigurno bila presecena na dva dela, na gazu i west bank (ali omoguceno slobodno kretanje robe i stanovnistva kroz izrael). al', jebi ga, ako se na ugovore gleda samo sa nepovoljnih strana, onda se nijedan ugovor izmedju zaracenih strana ne bi potpisao. pomenutim ugovorom i izrael bi imao sta da izgubi. izvuci iz domova desetine hiljada (mozda i stotine hiljada ljudi), preseliti ih negde drugo, platiti im za nove domove, sagraditi nove gradove, nije lako. narocito kada ti ljudi nisu spremni da se dobrovoljno presele.bilo kako bilo, eventualna palestinska drzava bi u pocetku bila na "klimavim nogama" i u potpunoj ekonomskoj zavisnosti od izraela. ali, to bi ipak bio pocetak necega boljeg za palestinski narod. to je, cini mi se, odavde, daleko od krvavih ulica gaze, mnogo prihvatljivije za palestince. opet, citajuci ovo sto sam napisao, znam da ce nekome izgledati arogantno, ali cinjenice su da je izrael u mnogo boljoj pokerskoj stolici i ima mnogo bolju "ruku". na tvrdim da palestinci trebaju da samo uzmu ponudjeno i zahvalno se naklone, naprotiv, ali od nekud se treba poceti.
Link to comment

Israeli strike on Gaza school kills 30At least 30 people were killed and 55 injured when Israeli artillery shells landed outside a United Nations-run school in Gaza, UN officials have said.A number of children were among those who died when the al-Fakhura school in the Jabaliya refugee camp took a direct hit, doctors at nearby hospitals said.People inside had been taking refuge from the Israeli ground offensive.Earlier, the International Committee of the Red Cross (ICRC) warned of a "full-blown humanitarian crisis" in Gaza.Speaking on the 11th day of the Israeli assault, a senior ICRC official, Pierre Kraehenbuhl, said life in Gaza had become intolerable.

Link to comment
×
×
  • Create New...