Jump to content
IGNORED

Izrael, Palestina i arapske zemlje


3opge
Krošek
Message added by Krošek,

Na ovoj temi postoje stroža pravila oko kačenja raznoraznih sadržaja: Zabranjeno je repostovanje, kačenje tvitova ili bilo kakvih materijala (slika, klipova...), kao i goli linkovi. Postovi moraju biti napisani sopstvenim rečima, i dozvoljen je hipertekst (dugme Link). Izuzetno, kao propratni sadržaj uz sopstveni post, prihvatljivi su kratki isečci nekog dužeg teksta (ne i kraćeg kao što je obična vest).

Recommended Posts

Hteo sam reći ono što sam rekao - da se ne može ispaljivanje rakete od strane regularne vojske nazvati terorističkim činom. Ispaljivanje rakete od strane nekog civila ili paramilitariste je teroristički čin.
Dobro, nije svaki zločin teroristički čin. Teroristički čin pored zločina obuhvata smisao taktike i posredne ciljeve uticaja na stanovništvo, političko vođstvo, ili na oboje. Ali ne postoji nikakav razlog za formalno izuzimanje regularnih vojnih jedinica iz te kvalifikacije. Odmazde prema civilnom stanovništvu u cilju zastrašivanja, kakve su radili Wermacht ili IDF su eminentno teroristička djela.
Link to comment
Gospode. :wacko: Nadam se da se salis.
Ne znam koja je tvoja definicija terorizma, ali moja ne uključuje vojsku u nju. Da preformulišem - ispaljivanje rakete od strane regularne vojske često se može nazvati zločinom, ali ne i terorizmom. Akcije mnogih vojski su s pravom nazivane zločinačkim ali ne znam za to da ih je neko nazivao terorističkim.
Link to comment
što se mene tiče, likvidacija ministra koji aktivno poziva na genocid nije terorizam, nego legitiman čin.edit: Dacho od Bosne, nije bitno da li si mi se "obratio" ili ne, nije ovo kafana nego forum na kome svi komentarišu sve. I da, tvoj post je bio napaljeno propagandno urlanje.
takodje je zanimljivo da kad ubiju nekog usa vojnika u iraku, kaze se da su to teroristi uradili. nijednog vojnika u iraku i avganistanu nisu ubili teroristi, zato sto je ubistvo americkog vojnika u iraku i avganistanu legitiman cina.@hartman jaka ti je definicija :lol: Edited by kojot
Link to comment
takodje je zanimljivo da kad ubiju nekog usa vojnika u iraku, kaze se da su to teroristi uradili. nijednog vojnika u iraku i avganistanu nisu ubili teroristi, zato sto je ubistvo americkog vojnika u iraku i avganistanu legitiman cina.@hartman jaka ti je definicija :lol:
Ti mi daj tvoju. Iza svake vojske stoji država, znači da država sprovodi terorizam. Navedi mi te terorističke države.
Link to comment
A šta bi ti uradio kada bi znao da će taj Rajan već koliko sutra gađati tebe, tvoju porodicu, tvoje građane, poslati ti bombaše samoubice itd. Ti bi garant pregovarao s njim. Nije nego.
Ne bih pregovarao sa njim ali mu isto tako ne bih ubio decu.
Link to comment
Ne znam koja je tvoja definicija terorizma, ali moja ne uključuje vojsku u nju. Da preformulišem - ispaljivanje rakete od strane regularne vojske često se može nazvati zločinom, ali ne i terorizmom. Akcije mnogih vojski su s pravom nazivane zločinačkim ali ne znam za to da ih je neko nazivao terorističkim.
Pa sad, sve mozes da desinises kako god ti odgovara. Barrister je lepo objasnio, teroristicki cin se kvalifikuje na osnovu namera i posledica a ne na osnovu toga ko ga izvodi.
Link to comment

Jako je tesko praviti paralele desavanja na Bliskom istoku sa desavanjima u ratovima na EX-Yu prostorima.Cak su i ciljevi sasvim razliciti. Jedan krajnji ishod je isti i on je univerzalan - patnja civila. Ehud Barak je izuzetno sposoban vojnik i spada u red zagovornika vojnih intervencija kao preventive stabilnosti drzave Izrael. Kao vojnik je bio ukljucen neke od najspektakularnijih intervencija izraelske vojske i Mosada u borbi protiv palestinskog ekstremizma. Nije on jedini, naprotiv, dobar deo drzavnog vrha Izraela je selektovan u godinama tenzija i kontinuitetu konflikta sa arapima. Sa druge strane, vojna eskalacija palestinskog otpora (teznje za sopstvenom drzavom) je revolucijom u Iranu dobila krajnje ekstremni smisao - borba za palestinsku drzavu nije jedini cilj vec je cilj nestanak drzave Izrael. Kad se takve dve strane konfrontiraju ishod nece biti politicko resenje. Niti ce Izrael slabljenjem Hamasa naterati isti da ga prizna kao drzavu, niti ce Hamas imati potencijala za veci broj teroristickih akcija. Veci problem palestinskog naroda je njihovo politicko nejedinstvo i slabost Fataha (koji se raspada na frakcije bez neke jake kohezione sile) koji je jedini mogao da napravi ravnotezu ili odnese prevagu nad militantima. Ovako, Hamas postaje vojska mucenika i seje plodno tle za svoje ideje.

Edited by Bane5
Link to comment
Ti mi daj tvoju. Iza svake vojske stoji država, znači da država sprovodi terorizam. Navedi mi te terorističke države.
nemam ja svoju definiciju. evo sta kaze wikipedia:"Terorizam je smišljena upotreba nezakonitog nasilja ili pretnje nezakonitim nasiljem radi usađivanja straha, s namerom prisiljavanja ili zastrašivanja vlasti ili društva kako bi se postigli ciljevi koji su uopšteno politički, verski ili ideološki."tekst boska jaksica o situaciji u gazihttp://www.politika.rs/pogledi/Boshko-Jaks...-SHIPKA.sr.html
Link to comment
Od mete koju imaju zavisi i ocena akta. Državni terorizam je isto terorizam. Inače po tvom stavu, stanovništvo bilo koje okupirane teritorije nema pravo na otpor jer nema priznatu vojnu formaciju , dok je okupatoru sve dozvoljeno.
Nisam sigurna da postoji i tacna definicija drzavnog terorizma. Ali ,i da postoji ne bi sa ovimtopikom imala nikakve veze. Drzavni terorizam ( za moj skromni ukus) bio bi terorkoji drzava cini nad sopstvenim gradjanima.Pa imali smo to u Srbiji neko vreme.Kastro i Co. bi recimo bili borci pokreta otpora. Ali im nije cilj bio ubijanje totalno neduznih ljudi nego su yebavali nekakve policijske stanice,vojsku i tako.Legitimni "terorizam" bio je i onaj Beginov kad su on i Genossen pokusali da Englezimastave do znanja da je vreme za pakovanje kufera.
Link to comment

Ne postoji argument koji moze opravdati smrt desetoro djece. Bili su upozoreni, Rajan je bio terorista i ludak, imali su punu kucu oruzja... Sve je to ok ali djeca jebiga. Koliko god smatrao izraelsku akciju opravdanom, a smatram, ovakve stvari se ne smiju desavati. Sto god ovo bude duze trajalo veca je opasnost da se sukob prosiri na sjever. Izraelska vlada je najavila da ce ovo trajati dugo. Veselo.A sto se tice vijesti. Jpost.com kaze da su presjekli Gazu na dva dijela.

Link to comment
Ne postoji argument koji moze opravdati smrt desetoro djece. Bili su upozoreni, Rajan je bio terorista i ludak, imali su punu kucu oruzja... Sve je to ok ali djeca jebiga. Koliko god smatrao izraelsku akciju opravdanom, a smatram, ovakve stvari se ne smiju desavati. Sto god ovo bude duze trajalo veca je opasnost da se sukob prosiri na sjever. Izraelska vlada je najavila da ce ovo trajati dugo. Veselo.A sto se tice vijesti. Jpost.com kaze da su presjekli Gazu na dva dijela.
ja ovo ne verujem. hoce da ubiju jednog od lidera hamasa, ali mu unapred javljaju da ce to uraditi. pa nismo mi male djokice (by velja ilic)
Link to comment
Hteo sam reći ono što sam rekao - da se ne može ispaljivanje rakete od strane regularne vojske nazvati terorističkim činom. Ispaljivanje rakete od strane nekog civila ili paramilitariste je teroristički čin.
U politikologiji postoji razlika izmedju terora i terorizma. Teroristi su ljudi koji su izvan bilo kakvog zvanicnog sistema hijerarhije, koji se najcesce vezuje za institucije drzave, a koji preduzimaju aktivnosti nasilnog tipa, usmerene ka ostvarenju nekakvog (radikalnog) politickog cilja. Terorista ne moze biti vojnik u uniformi, ili predsednik drzave, ali njihovo delanje se itekako moze nazvati terorom. I obrnuto, teror po pravilu sprovode institucionalizovane (drzavne) organizacije sile.
Link to comment

Pricao sam sinoc sa prijateljicom iz Jerusalima na ovu temu. Kaze da imaju sluzbu koja telefonira po Gazi kao i da su bacali letke. Na koji nacin se to izvodi, ne znam. Pola sata prije bombi ili daju neko generalno obavjestenje tipa:" Bjezite ovaj kraj je vojni cilj." Uglavnom neki oblik toga postoji.U krajnjem slucaju nebitno, djeca su u pitanju i to se nije smjelo desiti.

Link to comment

mislim da svi masite poentu, diskutujuci sta je terorizam, a sta ne, i sta predstavlja adekvatan odgovor ako se utvrdi da jeste. ovde se, bar po meni, radi o necemu drugom - izraelskom slanju poruke svetu u trenutku kada dolazi do promene americke spoljne politike i jacanju ruskog uticaja. i to je na delu "plan B". ..."plan A" je bio bombardovanje Iranskih nuklearnih postrojenja ali to cak ni Busova administracija nije dozvolila zbog visokog rizika od eskalacije. na delu je kompromis koji su napravili, izgovor su Hamasove rakete, a dokaz americka blokada Rezolucije u SB, koja bi zaustavila bombardovanje...Hamasove lansirne rampe ili vodje su do sada uspesno unistavane tako sto su operativci iz jedinica poput npr Sijaret Matkalu navodili hiruski precizne pogotke iz Predatora i ostvarivali nevidjeno jak psiholoski efekat na sam Hamas. nabili su ih pod zemlju, a ovi nikad neaktivniji nisu bili. ovako masivne akcije sa gomilom kolateralnih zrtava (videcemo br. kada konacno puste novinare u pojas Gaze) ce samo stvoriti nove talase i generacije fundamentalizma, sjebati ionako rovit mirovni proces, a njima obezbediti bad guy-a u regionu jos decenijama (mada podvlacim da je njihova uloga Bliskoistocnog serifa glavna poruka ove akcije)

Link to comment
Jako je tesko praviti paralele desavanja na Bliskom istoku sa desavanjima u ratovima na EX-Yu prostorima.Cak su i ciljevi sasvim razliciti. Jedan krajnji ishod je isti i on je univerzalan - patnja civila. Ehud Barak je izuzetno sposoban vojnik i spada u red zagovornika vojnih intervencija kao preventive stabilnosti drzave Izrael. Kao vojnik je bio ukljucen neke od najspektakularnijih intervencija izraelske vojske i Mosada u borbi protiv palestinskog ekstremizma. Nije on jedini, naprotiv, dobar deo drzavnog vrha Izraela je selektovan u godinama tenzija i kontinuitetu konflikta sa arapima. Sa druge strane, vojna eskalacija palestinskog otpora (teznje za sopstvenom drzavom) je revolucijom u Iranu dobila krajnje ekstremni smisao - borba za palestinsku drzavu nije jedini cilj vec je cilj nestanak drzave Izrael. Kad se takve dve strane konfrontiraju ishod nece biti politicko resenje. Niti ce Izrael slabljenjem Hamasa naterati isti da ga prizna kao drzavu, niti ce Hamas imati potencijala za veci broj teroristickih akcija. Veci problem palestinskog naroda je njihovo politicko nejedinstvo i slabost Fataha (koji se raspada na frakcije bez neke jake kohezione sile) koji je jedini mogao da napravi ravnotezu ili odnese prevagu nad militantima. Ovako, Hamas postaje vojska mucenika i seje plodno tle za svoje ideje.
Odlican post. Ne znam kako bi bilo koja drzava na ovom svetu reagovala da joj neko preti da je cilj da ta drzava nestane.Hamas nije vojska mucenika. Barem ne za mene. Onaj ko salje decake ( ali i devojcice) u smrt , a pri tome sam zivi i uziva zivot u recimo Siriji,nije heroj,a josh manje muchenik.
Link to comment
  • Krošek locked this topic
  • Krošek unlocked this topic
  • Krošek pinned this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
×
×
  • Create New...