Jump to content
IGNORED

Izrael, Palestina i arapske zemlje


3opge
Krošek
Message added by Krošek,

Na ovoj temi postoje stroža pravila oko kačenja raznoraznih sadržaja: Zabranjeno je repostovanje, kačenje tvitova ili bilo kakvih materijala (slika, klipova...), kao i goli linkovi. Postovi moraju biti napisani sopstvenim rečima, i dozvoljen je hipertekst (dugme Link). Izuzetno, kao propratni sadržaj uz sopstveni post, prihvatljivi su kratki isečci nekog dužeg teksta (ne i kraćeg kao što je obična vest).

Recommended Posts

nema tu pobednika. ocito je da Izraelci nista nisu naucili iz svojih pobeda, jos manje iz svojih poraza.Izrael je izvrsio invaziju na Liban '82-e kako bi unistili PLO. uspeli su, ali su umesto bezubog PLO-a dobili Hezbolah.unistice ili znacajno oslabiti Hamas, i otvoriti put kome?
Mislim da ovde nije u pitanju nikakav dugorocni strateski plan; takav na Bliskom istoku je iluzoran jer za njega za sada ne postoje racionalne osnove. Kratkorocno, vojna intervencija Izraela oslabice Hamas i u narednih nekoliko godina kupiti relativan mir Izraelu. Ko ce da zameni Hamas - jos radikalniji i ekstremniji, ili umereniji i skloni kompromisu? Medjutim, to je mnogo vise stvar Palestinaca nego Izraela. Palestinci su ti koji su na gubitku a ne Izrael. Do Palestinaca i njihovih sponzora je kakvu ce politiku prema Izraelu da odaberu. Edited by Dimitrije
Link to comment
nema tu pobednika. ocito je da Izraelci nista nisu naucili iz svojih pobeda, jos manje iz svojih poraza.Izrael je izvrsio invaziju na Liban '82-e kako bi unistili PLO. uspeli su, ali su umesto bezubog PLO-a dobili Hezbolah.unistice ili znacajno oslabiti Hamas, i otvoriti put kome?
fatahu. i napraviti dil sa abasom (ili nekim drugim). hamas je pobedio fatah na izborima u gazi svojim socijalnim programom (upravo kako je i hizbola osvojila srca lokalnog stanovnistva juznog libana) i obecanjem da ce iskoreniti uzasnu korupciju koja je zderala sve pare dobijene od svetske pomoci palestinskoj vladi (fatahu). hamas je u pocetku (ne znam da li se ta praksa nastavila i posle njihove pobede na izborima) pomagao najugrozenije porodice, otvarao skole, obdanista i bolnice i na taj nacin privukao veliki broj glasaca nezadovoljnih fatahom. posle izbora militantni deo hamasa se obracunao sa politickim neprijateljima i pripadnicima fatahove milicije, tako da su ostali da nesmetano vladaju gazom.ne znam koliko ce izrael uspeti da zbaci hamas i uspostavi vladavinu fataha, ali jedno je sigurno- u ovu avanturu su se morali upustiti. ako nista, onda barem da za neko vreme umanje neprestano raketiranje izraela iz gaze.
Link to comment
Medjutim, to je mnogo vise stvar Palestinaca nego Izraela. Palestinci su ti koji su na gubitku a ne Izrael. Do Palestinaca i njihovih sponzora je kakvu ce politiku prema Izraelu da odaberu.
Al Kaida vec duze vreme pokusava da udje u Gazu i Zapadnu Obalu. do sada, Hamas ih je uspesno drzao podalje.hoce li se Izraelcima isplatiti da imaju Al Kaidu u Gazi? to moze da bude lep propagandni poen, ali dugorocno gledano, moze da bude jako zajebano.
Link to comment
ako nista, onda barem da za neko vreme umanje neprestano raketiranje izraela iz gaze.
propagandna laz. nije bilo neprestanog raketiranja.primirje je uspostavljeno juna, i obe strane su ga postovale do novembra. 4-tog novembra je Izrael preduzeo akciju u kojoj je ubijeno 6 pripadnika Hamasa. Hamas je odgovorio raketiranjem.time je Izrael prekrsio primirje i zapoceo eskalaciju. Hamas je bio taj koji je striktno ispostovao primirje. Hamas je nudio i nastavak primirja, uz par dodatnih uslova.tako da je lako bilo zaustaviti raketiranje iz Gaze i bez rata. trebalo je samo dogovoriti novo primirje.
Link to comment

Ja ne mislim da je Al Kaida veca bezbednosna pretnja Izraelu od Hamasa, Hizbole ili svojevremeno od Fataha i Habasovaca. Tako da ako Al Kaida udju u Palestinske teritorije, mislim da ce Izrael biti u stanju da ih povremenim vojnim akcijama kontrolise i suzbija. S tim sto ce imati mnogo vecu podrsku dobrog dela medjunarodne javnosti s obzirom na izuzetno losu reputaciju koju u svetu ima Al Kaida. Mislim da bi u tom slucaju najveci gubitnici ponovo bili palestinski Arapi.

Link to comment
Ja ne mislim da je Al Kaida veca bezbednosna pretnja Izraelu od Hamasa, Hizbole ili svojevremeno od Fataha i Habasovaca. Tako da ako Al Kaida udju u Palestinske teritorije, mislim da ce Izrael biti u stanju da ih povremenim vojnim akcijama kontrolise i suzbija. S tim sto ce imati mnogo vecu podrsku dobrog dela medjunarodne javnosti s obzirom na izuzetno losu reputaciju koju u svetu ima Al Kaida. Mislim da bi u tom slucaju najveci gubitnici ponovo bili palestinski Arapi.
Hamas, Hezbolah i Fatah su brutalni, ali takodje su pragmaticni i proracunati politicki igraci. Al Kaida i salafi su samo brutalni, sa njima nema pregovora, ne mozes iz zastrasiti, ne mozes ih kupiti. Edited by Gandalf
Link to comment
propagandna laz. nije bilo neprestanog raketiranja.primirje je uspostavljeno juna, i obe strane su ga postovale do novembra. 4-tog novembra je Izrael preduzeo akciju u kojoj je ubijeno 6 pripadnika Hamasa. Hamas je odgovorio raketiranjem.time je Izrael prekrsio primirje i zapoceo eskalaciju. Hamas je bio taj koji je striktno ispostovao primirje. Hamas je nudio i nastavak primirja, uz par dodatnih uslova.tako da je lako bilo zaustaviti raketiranje iz Gaze i bez rata. trebalo je samo dogovoriti novo primirje.
Evo sta je o tome pisao LA Times.
Link to comment
Hamas, Hezbolah i Fatah su brutalni, ali takodje su pragmaticni i proracunati politicki igraci. Al Kaida i salafi su samo brutalni, sa njima nema pregovora, ne mozes iz zastrasiti, ne mozes ih kupiti.
Sa moje tacke gledista, to im (Al Kaidi) je slaba strana.
Link to comment
propagandna laz. nije bilo neprestanog raketiranja.primirje je uspostavljeno juna, i obe strane su ga postovale do novembra. 4-tog novembra je Izrael preduzeo akciju u kojoj je ubijeno 6 pripadnika Hamasa. Hamas je odgovorio raketiranjem.time je Izrael prekrsio primirje i zapoceo eskalaciju. Hamas je bio taj koji je striktno ispostovao primirje. Hamas je nudio i nastavak primirja, uz par dodatnih uslova.tako da je lako bilo zaustaviti raketiranje iz Gaze i bez rata. trebalo je samo dogovoriti novo primirje.
ti pises o periodu od nekoliko meseci, a ja o nekoliko godina. pitaj stanovnike sderota kako im izgleda zivot u poslednjih nekoliko godina. njima na treba propaganda, dovoljno im je samo poslati decu u skolu.izrael se ne moze dogovoriti sa hamasom. barem ne na duze staze. hamasova ideologija pociva na potpunom unistenju izraela. da to kojim slucajem nije tako, poslednja recenica iz tvog citiranog priloga bi imala smisao i moju podrsku.
Link to comment
...4-tog novembra je Izrael preduzeo akciju u kojoj je ubijeno 6 pripadnika Hamasa. Hamas je odgovorio raketiranjem....
Iako u dobrovoljnom egzilu, moram da pitam:Cak i da je sve sto si napisao u gornjem postu tacno, ostaje "Hamas je odgovorio raketijranjem..." cega? Ako uzmemo da je hamas legitimni oslobodilacki pokret, zelis da kazes da je legitimno da na pogibiju 6 svojih "vojnika" odgovori raketiranjem gradova? Izvini, ali gradjanin Milan Martic, sef policijske stanice Knin, zbog beskonacno manje raketa od Hamasa, osudjen je na beskonacno dugi niz godina u prdekani.evo ti primer koji se svakog dana ponavlja (donji dogadjaj je od 24.12.):

šesnaest raketa eksplodiralo na jugu IzraelaPalestinske naoružane skupine ispalile su od utorka navečer najmanje 16 raketa i minobacačkih granata koje su eksplodirale na jugu Izraela, nakon ubistva tri pripadnika Hamasa koje je ubila izraelska vojska, objavili su u srijedu izraelski i palestinski izvori.Foto: AFP...Oružana struja Hamasa Brigada Ezzedin al-Qassam preuzela je odgovornost za 17 ispaljenih raketa i minobacača kao "odgovor na ubistvo njihova tri borca na sjeveru pojasa Gaze".U utorak navečer, tri pripadnika Hamasa, koji su se nalazili u "misiji mučenika" blizu granice s Izraelom, ubijena su u pucnjavi izraelske vojske, objavila je Brigada Ezzedine al-Qassam....

Da li je Izrael upotrebio prekomernu silu u aktuelnom sukobu? Jeste. Ali sta je opcija B?Tvrditi da svega ovoga ne bi bilo da je Izrael prihvatio primirje, hah :lol: ... bezmalo je smesno. Hamas ne zeli da prizna Izrael. Ne zeli da prihvati mogucnost postojanja jevrejske drzave. Ne zeli da se odrekne nasilja. Sa arapskim drzavama koje su se odrekle upotrebe sile i rusenja Izraela, Izrael je sklopio sporazume (Egipat, Jordan), zar ne?

Link to comment
Evo sta je o tome pisao LA Times.
ono sto ne pise, je da su obe strane postovale primirje do 4-tog novembra, kada su ga Izraelci prekrsili. Hamas je odgovorio raketiranjem, i carkanje traje od tada.Hamas je primirje ispostovao, kako su i obecali. nakon isteka primirja, Hamas je ponudio produzetak primirja, uz dodatne uslove - da Izrael prestane sa blokadom i izgladnjivanjem. Izraelci su izabrali rat.Israeli propaganda campaign downplays the success of the truce
Link to comment
Cak i da je sve sto si napisao u gornjem postu tacno, ostaje "Hamas je odgovorio raketijranjem..." cega? Ako uzmemo da je hamas legitimni oslobodilacki pokret, zelis da kazes da je legitimno da na pogibiju 6 svojih "vojnika" odgovori raketiranjem gradova?
ne, jer to je nebitno u datom kontekstu.ostaje cinjenica da su Izraelci mogli bez ikakvih problema da zaustave rakete novim primirjem. nisu zbog toga morali u rat.
Link to comment

Ja ne sumnjam da Izrael nije 'blameless' za eskalaciju sukoba. Medjutim, uprkos tome sto Hamas 4 meseca postovao primirje to vreme su koristili da nabave rakete veceg dometa, da izgrade podzemne kanale za snabdevanje municijom i oruzjem, da popune skladista naoruzanja i eksploziva isl. Prema tome, cekali su povoljan trenutak da ih upotrebe protiv Izraela, kao sto je i Izrael cekao povoljan trenutak da napadne Hamas. To sto je izrael bio spremniji, brzi i umesniji da isprovocira sukob je stvar boljih tajminga, obucenosti i propagande.

Link to comment
ti pises o periodu od nekoliko meseci, a ja o nekoliko godina. pitaj stanovnike sderota kako im izgleda zivot u poslednjih nekoliko godina. njima na treba propaganda, dovoljno im je samo poslati decu u skolu.
Za razliku od stanovništva okupiranih teritorija koji imaju život kakav se poželeti može.
Iako u dobrovoljnom egzilu, moram da pitam:Da li je Izrael upotrebio prekomernu silu u aktuelnom sukobu? Jeste. Ali sta je opcija B?
Možda da počne da poštuje ljudska prava Palestinaca, da se povuče sa okupiranih teritorija, prizna palestnisku državu. Onda Hamas ne bi uživao toliku podršku.Ovako je Izrael okupator i želim da čujem od zastupnika stava da Izrael ima pravo na samoodbranu šta treba da radi stanovništvo okupiranih teritorija? Oni nemaju nikakva prava ?Treba da se pomire sa sudbinom?
Link to comment
×
×
  • Create New...